Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2009, 23:40   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sarbatori Importate

Avem si noi doua astfel de importuri americane(daca mai sunt va las pe voi sa le prezentati):
Prima este Ziua Indragostitilor un kitsch veritabil pe care il suport cu greu pe 14 februarie.
Si pe 31 octombrie Halloween o alta pastisa de prost gust.
Personal nu suport Ziua Indragostitilor si nici Halloween,dar ca un mare amator de horror(in orice forma de exprimare,nu neaparat cinematografica) as fi usor de pacalit,deci principiile mi-ar fi puse la indoiala.Insa am ales sa ignor pentru gandindu-ma totusi ca Halloweenului nu i se face reclama excesiva in Romania.
Niciodata nu am inteles de ce avem nevoie de astfel de importuri si la ce ne sunt utile(ii exclud aici pe comercianti care au ceva de castigat) in special din punct de vedere al culturii si folclorului nostru.
Avem Dragobetele care chiar au o semnificatie arhaica si frumoasa in raport cu ceea ce ne caracterizeaza si pe care as fi dispus sa o sarbatoresc.
Ceva asemanator Halloweenului nu stiu daca exista la noi(ceva traditional),dar exista in cultura si folclorul nostru o gama larga de povesti,povestiri,cantece ce ar putea fi excelent exploatate intr-un mod horror si terifiant.

Voi ce credeti despre aceste sarbatori?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2009, 23:47   #2
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eu nu cred nimic, stiu ca pe 31 octombrie e ziua lu' bunica-miu din partea mamei. La multi ani! Merci.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2009, 23:55   #3
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sa iti traiasca!
Acum daca esti amabil,treci la subiect!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 00:34   #4
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai la subiect: - eu sarbatoresc pe 14 februarie Ballantine's Day.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 06:42   #5
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
şters!

Last edited by Dragomara : 18 Nov 2009 at 05:18.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 14:09   #6
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
No, uite ce zic eu .
Valentine's Day treaca , mearga ... dar Halloween mi se pare o tampenie, bineinteles imprumutata de la americani!
Se spune ca in America cei care refuza sa le deschida celor care vin sa`i "bantuie" si nu le dau bomboane sau mai stiu eu ce, sunt blestemati si aia le sparg geamurile cu tot ce apuca ...
Daca vine 1 la mine la usa il iau si la palme , nu am nevoie de asa ceva.
Prefer sa ramanem la traditiile noastre, mai bine vine 1 de Craciun baga si el acolo un colind si ii dau bani/prajituri, whatever!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 14:45   #7
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Nici tampenia aia de Valentine`s Day nu o port suporta. Daca exista Dragobetele, de ce iti mai trebuie si Valentine`s Day? Poate peste vreo 10 ani o sa avem si Thanksgiving Day .

In Anglia si in America e traditie asta cu Halloween-ul, ...Cand or sa sarbatoreasca si astia Dragobetele la ei acolo, atunci mi se pare logic si corect sa sarbatorim si noi Halloween-ul si Valentine`s Day. Dar in Romania copia e la putere...Nu le am cu traditia de loc, dar mi se pare de prost gust sa sarbatoresti niste prostii...la fel cum mi sa pare de prost gust sa folosesti cuvantul "party" in loc de " petrecere" si exemplele de cuvinte care sunt folosite din ce in ce mai des intr-o discutie de zi pot sa continuie la nesfarsit.

Last edited by Kramer : 01 Nov 2009 at 15:23.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 15:16   #8
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Intr-adevar Gospin are dreptate la chestia cu Halloweenul.
Am mai citit pe undeva ca daca nu le dai banii la cei ce vin la usa te trezesti ca iti saboteaza masina,sparg geamuri,iti infig ace in sonerie si alti glumite din astea care te-ar face sa ii calci in picioare si apoi sa te pisi pe ei!
Mi se par o tampenie manifestarile de genul asta si nu cred ca au legatura cu spiritul unei sarbatori indiferent ca ii horror sau de dragoste.

Kramer:Importurile astea culturale au adus cu sine si un o serie de cuvinte pe care tinerii le folosesc in vorbirea curenta.
Si sa nu uit de tampeniile alea de reviste gen Bravo,Popcorn care abunda de un astfel de limbaj.

Dar pe topicul asta discutam doar despre sarbatori importate.
Poti deschide tu unul legat de alte aspecte.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 15:19   #9
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hannukah e o sarbatoare religioasa iudaica, asa cum avem noi Craciunul. Si la noi se sarbatoreste Hannukah, in comunitatile evreiesti.

Halloween e o sarbatoare celtica, popular-religioasa. Sau chiar crestina cu origini pagane, daca vreti. Hai sa nu confundam aspectele. Plus ca dpdv etno-folcloric celtii si daco-romanii au destul de multe in comun. Exista destule asemanari intre muzica populara irlandeza si cea romanesca. La fel si in cazul dansurilor si al traditiilor. Coregrafic, nu vi se pare ca spectacolele lui Flatley - nu insistam pe laturia lor ultracomerciala - par uneori inspirate din Calus?

Deci hai sa nu mai infieram cu manie proletara ideea de a sarbatori, ci sa intelegem ce inseamna fiecare sarbatoare in parte, facand in primul rand diferenta intre caracterul sau religios si cel laic-traditional.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 15:23   #10
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Da, greseala mea...am auzit de ea, dar niciodata nu am fost interesat sa vad ce inseamna mai exact. Mersi ca m-ai corectat!
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 15:23   #11
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Originally Posted by Kramer:
Nici tampenia aia de Valentine`s Day nu o port suporta. Daca exista Dragobetele, de ce iti mai trebuie si Valentine`s Day? Poate peste vreo 10 ani o sa avem si Thanksgiving Day si Hanukkah...

In Anglia si in America e traditie asta cu Halloween-ul, ...Cand or sa sarbatoreasca si astia Dragobetele la ei acolo, atunci mi se pare logic si corect sa sarbatorim si noi Halloween-ul si Valentine`s Day. Dar in Romania copia e la putere...Nu le am cu traditia de loc, dar mi se pare de prost gust sa sarbatoresti niste prostii...la fel cum mi sa pare de prost gust sa folosesti cuvantul "party" in loc de " petrecere" si exemplele de cuvinte care sunt folosite din ce in ce mai des intr-o discutie de zi pot sa continuie la nesfarsit.
Total de acord. Nu suport sarbatorile astea imprumutate, adica copiate. Valentine's Day e o tampenie. La fel si Halloween-ul. Sincer, care e scopul?

Cuvinte de genul "party" sau "weekend" sunt mult mai usor de digerat fata de conversatii intregi care se tin jumatate in romana - jumatate in engleza, cu expresii, propozitii si fraze intregi spuse doar in engleza. Daca intrii intr-un local si te pui jos, de foarte multe ori, asisti involuntar la astfel de conversatii purtate, in general, de elevi de liceu. Pe mine astea ma frustreaza mai mult decat sarbatorile copiate.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells