Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

View Poll Results: Cum ti se pare ideea de a vedea scurtmetraje la cinema?
Foarte buna 11 55.00%
Buna 5 25.00%
Neinteresanta 3 15.00%
Proasta 0 0%
Foarte proasta 1 5.00%
Voters: 20. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2008, 11:36   #1
Anda Pascu
Novice
 
Anda Pascu
 
Join Date: May 2008
Location: Bucuresti
Posts: 4
Scurtmetraje

Buna,

Am vazut aici pe Cinemagia ca se va face o proiectie de scurtmetraje, Cinci succese mari pentru cinci filme mici.. Mi se pare interesanta ideea, mai ales ca la noi scurtmetrajele, cu toate ca iau o multime de premii, nu se prea pot vedea decat prin piratare. Sa mergi si sa vezi scurtmetraje la cinema, mi se pare cool. Merge cineva?
Anda Pascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:55   #2
vyanna
Novice
 
vyanna
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 13
trebuia sa pui si "nu tocmai potrivit" ..
__________________
treci incoace sa lupti, sa m-ajuti sa castig..nu mai stiu sa iubesc, fara tine mi-e frig..

http://firdenisip.blogspot.com/
vyanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 00:57   #3
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Ideea e buna, doarece majoritatea acestor scurt-metraje premiate nu se pot gasi nici macar piratate. Deci, ar trebui sa se existe un loc unde sa poti vedea cat mai multe si cat mai des.
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 02:21   #4
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
nefericitlor, mai terminati-va cu lamentarile astea ca nu aveti unde vedea scurtele romanesti. mishuna la greu prin festivaluri, sunt all around pe internet, au ajuns pana si in tubul catodic.
ideea nu e noua, acum 3-4 ani independenta film a lansat "Scurt-circuit", 5 scurte premiate in marile festivaluri regizate de Tica Popescu, Porumboiu, Zenide, Mitulescu si Cristi Puiu.
din selectia actuala de 5 as comenta alegerea nepotrivita a filmului lui Paul Negoescu, "Acasa". se putea alege orice alt film din filmografia lui. "Radu+Ana" era mult mai potrivit pt a convinge publicul cu filme romanesti.
si da, cat mai multe filme romanesti merita sa fie raspandite pe dvd-ul popular. si alea facute de Piersicutz care par mai ieftine decat un dvd blank.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 13:20   #5
Anda Pascu
Novice
 
Anda Pascu
 
Join Date: May 2008
Location: Bucuresti
Posts: 4
Nu e vorba ca suntem frustrati. Si ce daca sunt pe la festivaluri? Cate persoane merg cu adevarat la festivaluri? Si daca nu ai putut ajunge, mai poti sa le vezi, calitate buna, pe ecran, si in alta parte?! Nu! Ideea mi se pare buna pentru ca se promoveaza scurtmetraje de calitate si eu una, cel putin, prefer sa vad 5 scurte decat sa ma uit la un film hoolywoodian. De altfel, lipsa filmelor de calitate din cinema ma face sa ajung tot mai rar pe acolo. Stiu de Scurt-circuit, incercarea celor de la Independenta, dar din cate stiu eu, promovarea a fost slabuta si evenimentul nu a iesit tocmai ok. In fine, fiecare are dreptul la parerea lui, iar daca tu nu esti foarte incantat sa vezi scurte, noi te respectam. Dar parerile sunt impartite. Din cate am observat, multi sunt incantati Numai bine!
Anda Pascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 13:21   #6
Anda Pascu
Novice
 
Anda Pascu
 
Join Date: May 2008
Location: Bucuresti
Posts: 4
Inca ceva, din cate am citit pe site-ul Metropolis (www.metropolisfilm.ro), or sa fie si pe DVD - deci se ofera raspuns si cerintei tale .
Anda Pascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 16:32   #7
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Anda Pascu:
In fine, fiecare are dreptul la parerea lui, iar daca tu nu esti foarte incantat sa vezi scurte, noi te respectam. Dar parerile sunt impartite. Din cate am observat, multi sunt incantati Numai bine!
nu stiu de unde ai dedus tu ca as fi contra difuzarii scurtelor in cinemauri. dar nu m-as duce sa vad un film de 7 min care exista si pe youtube.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 10:53   #8
Anda Pascu
Novice
 
Anda Pascu
 
Join Date: May 2008
Location: Bucuresti
Posts: 4
nu stiu de unde ai dedus tu ca as fi contra difuzarii scurtelor in cinemauri. dar nu m-as duce sa vad un film de 7 min care exista si pe youtube.[/quote]

E vorba de mai multe scurtmetraje, nu de unul singur. Si in total inseamna 77 de minute. Asa ca, de ce sa vad un film prost 70 de minute cand pot sa vad cinci scurtmetraje bune timp de 77 min?!
Anda Pascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 11:17   #9
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
nici eu nu m-as duce la cinema sa vad scurtmetraje.
abia daca ma duc la un lung...
locurile ideale de difuzare a unui scurtmetraj raman televiziunea si festivalurile de profil.
si apoi, sunt reclame tv mai interesante decat multe scurtmetraje.

asa ca eu zic ca iesi mult mai bine dispus de la o noapte de devoratorilor de publicitate decat de la un calup de 5-6 scurtmetraje.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 11:44   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
exista si un fel de noapte a devoratorilor de scurtmetraje: se cheama FutureShorts. Are loc lunar, iar urmatoarea editie va fi pe 19 iunie, in club Fabrica .

in ceea ce priveste scurtele la cinema, mi se pare singura solutie ca niste scurte bune sa ajunga, in conditii bune, la un public larg. Calitatea nu se compara cu cea de la tv, iar festivalurile sunt, din nefericire, prea exclusiviste.

Exemplu: Megatron a fost vazut la Bucuresti de o mana de jurnalisti. La Cluj de aproape 100 de persoane. Includerea lui intr-un calup si lansarea in cinema l-ar face accesibil tuturor doritorilor (chiar daca numarul acestora nu va trece de 1000), ce-i rau in asta?

Proletar, bine ca te "grabesti" sa-l astepti la tv sau sa-l vezi in festivaluri
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 12:12   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
stefane,
adevarul e mi s-a facut lehamite de scurtmetraje.

as vrea sa vad si eu un lungmetraj romanesc cald, uman, cu umor, cu o muzica interesanta.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 12:21   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cred ca va trebui sa-l mai astepti
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2008, 21:08   #13
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Vorbeste cu prigoana, poate el o sa simta ca e si asta o zona in ascesiune. Ca vorba aia, a mai avut el intuitii si altadata. Ca vad ca altii nu misca deloc. Cineva trebuie sa faca odata si filme pentru public, cineva in afara de sergiu nicolaescu, fireste.
Despre scurt metraje, va spun si eu parerea mea: eu nu m-as duce in oras sa vad doar scurt metraje. Cred ca menirea lor este exclusiv cea de carte de vizita pentru creatorii implicati, in primul rind regizor, apoi actori, apoi operator, apoi scenarist, probabil in ordinea asta, asa functioneaza mintea oamenilor. Nu le poti imputa, e chestie psihologic determinata.
Asta cu "hai sa vedem scurt metraje" mi se pare o fitza, care va trece curind, ca multe altele. Locul lor e la festivaluri, unde au menirea de a atrage producatori si a demonstra calitatile celor implicati, apoi cel mult la tv, pe un canal ca hbo. Daca nimeresti citeodata cite un scurt metraj, poate ca te uiti, dar nu programatic, si nu iti notezi in ghidul tv, sa nu scap scurtul asta, in nici un caz. Sa nu exageram.
Sau lumea vrea sa vada un scurt dupa ce omul a devenit mare smecher si vrea sa vada daca i se vedea "talentul" sau "geniul" de cind era mic sau necunoscut.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells