Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2004, 05:16   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Barry Lyndon

Multi considera acest film monoton, mult prea lung. Eu in schimb am savurat fiecare clipa a lui. Un film rafinat, ironic pe alocuri, care m-a emotionat deseori. Ca in toate filmele lui Kubrick, apar personaje secundare de o forta extraordinara, formand un tablou plin de viata, o fresca a societatii respective:
- sir Charles Reginald Lyndon, sotul incornorat aflat cu un picior in groapa
- printul Tubingen, intim al imparatului Frederic, jucator inrait de carti
- Lord Ludd, gentilom pana in varful unghiilor dar care nu-si achita datoriile de la masa de joc
- razboinicul capitan John Quinn care nu are curaj sa se bata in duel etc.
Barry Lyndon, interpretat magistral de Ryan O'Neal, este un cartofor, un duelgiu, un aventurier care-si inseala cu nerusinare sotia prin care a reusit sa parvina. Cu toate acestea, spectatorul il priveste cu simpatie, doar in cateva momente am simtit dispret fata de el.

Ce nu mi-a placut la film au fost fazele de razboi exagerate, nu o sa cred niciodata ca asa se luptau aia pe atunci, cat de prosti or fi fost si tot nu se duceau cu pieptul dezvelit peste adversarii lor, sa traga aia si sa-i macelareasca. Din fericire au durat putin, sub 10 minute.

Sint curios cum e romanul lui Thackeray, daca S.Kubrick a transformat o capodopera in alta, un roman mediocru intr-un film superb sau un roman excelent intr-un film bun? :wink: Oricum, raman la convingerea ca Stanley Kubrick este Regizorul.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 09:07   #2
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
film(si carte)despre "riscurile parvenirii" :lol: :lol: de acord cu ce e scris mai sus:fiecare cadru al filmului e o mica performanta picturala si n-are cum sa nu te emotioneze.geniu in definitia completa a cuvantului,asta e kubrick.nu stiu daca nu l-a influentat si pe r.scott,in "duelistii".
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 14:06   #3
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
stanley kubric este UN REGIZOR
barry lyndon e singura lui "creatie" care mi s`a parut interesanta si suportabila
e prea rece si cerebral si nu are pic de sentiment in ce face
matematic
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 15:43   #4
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
da,ma rog,este "rece si cerebral"(in asta sta forta lui),asa ca celor carora le-a placut "pacientul englez"(ca sa nu cobor mai jos)o sa le fie destul de greu sa se apropie de el.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 16:20   #5
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Cand fac rost de bani am sa te rog sa mi-l dai si mie!


P.S.Ai primit mailul cu lista?
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 14:49   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Stiti ce faceam inainte sa intru pe net? Ma uitam la "Barry Lyndon" (ultimele 20 min.) cu fratele meu, din motive muzicale. (daca stie cineva cine a compus melodia de pe generic, il rog sa imi spuna...)


Si acum, sa trecem la film:

La prima vizionare, mi s-a parut doar o fresca (a se citi, portret al vremii, costume piece). Am intles faza cu parvenitul and so on, dar nu mi s-a parut chiar cine stie cine. Si nu m-am prea atasat de Ryan O'Neal. Dar m-am atasat de imagine ("superbissima"), de peisaje (poate intra tot la imagine, dar ce conteaza? - stie marx!), de costume & decoruri & machiaj si, bineinteles, de muzica... Ar mai fi scena duelului din final, bataliile care au fost grozave si intalnirea lui Redmond cu Mrs. Lyndon.

Dupa cateva zile, mi-am facut timp sa revad filmul (macar o parte, am zis...) De data asta, nu stiu de ce, m-a atras mai mult frumusetea vizuala a filmului si mi s-a parut ca filmul nu vrea sa surprinda, sa schimbe brusc tnul, sa ne surprinda sau sa oscileze in viteza. "Barry Lyndon", asa slow-paced cum e, iti ia rasuflarea poate fiinda are curajul sa prezinte probleme grave intr-o maniera atat de linistita, de retrasa, poate chiar indiferenta... Aici il voi cita pe KORBEN:

Originally Posted by KORBEN:
e prea rece si cerebral si nu are pic de sentiment in ce face
matematic

Ai dreptate, Kubrick pare ca isi priveste filmele retinandu-si emotiile, lasand interpretarea la nivelul spectatorului. Si un simplu regizor nu ar putea face asta niciodata. Kubrick nu se identifica cu dramele persoanjelor sale, dar asta nu inseamna, totusi, ca nu le priveste cu mila. Sunt atatea momente in "Barry Lyndon" in care personajul principal plange si se descarca. In "Portocala mecanica", se simte mila pentru Alex, deprivat de libertate. In "Full Metal Jacket", devii partas la viata "de rahat" al lui Joker in momentul uciderii sniper-ului sau a sinuciderii lui Pyle. In "Shining", poate nu iti doresti ca Jack sa innebunesca, nici macar atunci cand sparge usi cu topoare.

Si, nu in ultimul rand, e scena finala din "Lolita", in care Humbert isi da seama ca o iubeste cu adevarat pe "Lolita" si vede si incapacitatea ei de a-l iubi. In acel moment isi constientizeaza soarta si drama si incepe sa planga, apoi fuge afara din casa Lolitei, pentru a-si duce la capat suferintele... (macar scena aia este de geniu).


...however... poate ca filmele lui Kubrick nu sunt pentru toata lumea. Eu vad emotii/drame/suferinte/sentimente (poate nu nobile - dragoste sau mila - dar profunde). Daca altii nu le vad, asta deja nu mai este chestiunea... sunt oameni si oameni, cinefili si cinefili...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 15:17   #7
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
chieftains("women of ireland")mi se pare ca e pe generic.oricum, soundtrack-ul e(ca in toate filmele lui k.)pe masura filmului.mai sunt acolo bach,schubert,handel,in fine,lista completa e pe imdb(cred).
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 15:26   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
nu, cred ca e ceva de Haendel sau Bach... Melodia aia puternica, cu tobele, de e si la inmormantarea copilului, la dueluri etc.

E si in reclama de la Levi's cu aia doi de fug prin pereti si pe un copac si la sfarsit isi dau drumul in aer (sau in spatiu...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 16:15   #9
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
da,mi se pare ca e bach(daca e aia care se aude si la inmormantarea copilului).
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2008, 17:18   #10
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Un lucru interesant despre imaginea acestui film reda Luis Gianneti in cartea lui Understanding Movies. Staley Kubrik a tinut neaparat sa filmeze scenele din interior la lumina lumanarilor pentru a da o nota de autenticitate. Insa cu obiectivele camerelor de filmat normale nu a reusit sa faca asta, acestea avand o luminozitate mica. A fost nevoit sa comande niste obiective speciale la firma Zeiss, in plus lumanarile au fost confectionate cu fosfor sau ceva pentru a fi mai luminoase. Imaginea obtinuta este, cred, remarcabila.

http://www.cinematographers.nl/Great...rryLyndon2.jpg
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells