Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Mar 2014, 22:36   #1
tabu_sau_nu
Novice
 
tabu_sau_nu
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 2
CHESTIONAR - teme tabu ale societatii noastre "revolutionate" de filmul romanesc

Salut la toata lumea,

pentru lucrarea mea de film (magister, Universitatea Köln) am nevoie de cateva raspunsuri (cu: da, nu, nu stiu) la 8 intrebari. M-ar ajuta mult daca ati avea cateva minute pentru a raspunde. Cred ca lucrarea e si pentru Romania interesanta. Ipoteza lucrarii mele este: filmul romanesc dupa 1989 (si nu ma refer doar la "noul val") este in stare sa inceapa/ continue revolutia culturala, sociala, politica si economica a Romaniei, prin confruntarea publicului romanesc cu teme tabuizate sau nedorit discutate ale societatii romanesti de dupa 1989. Filmul romanesc impinge la gandire, la discutii si polemici de tot felul, trage de mana si pune romanul fata in fata cu propriile judecati de valoare si prejudecati, il indeamna la schimbare (prin confruntare), indirect, dar clar.
Ca o fi sau nu o fi asa, eu asta incerc sa demonstrez. Asa ca am nevoie de publicul romanesc, care sa raspunda la intrebari sincer, cu da, nu sau nu stiu, aici:

http://www.media10.eu/viewtopic.php?f=3&t=4

Indraznesc sa scriu aici pe o pagina unde poate se gasesc mai multi iubitori de film (nu doar de film romanesc) interesati de un astfel de subiect. Sper ca e ok cu administratorii. Desi chestionarul este doar o marunta parte a lucrarii, nu pot sustine o teza empirica via-a-vis de film fara parerea publicului sau. De aceea, va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Numai bine, dorina
__________________
http://www.media10.eu/viewtopic.php?f=3&t=4
tabu_sau_nu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells