Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Dec 2007, 21:39   #1
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Fast Forward printre filme

salut. sunt nou pe forum. am 17 ani si din prea mult timp liber am inceput sa o ard pe filme .

The Weather Man 8/10 - E un film bun in regia lui Gore Verbinski (tipu care a facut si piratii din caraibe). Filmul urmareste visul american al lui David Spritz(nicholas cage), un prezentator de meteo din chicao. Om divortat, cu 2 copii, cauta reimpacarea intr-o noua slujba cat si aprecierea tatalui sau(interpretat de michael caine). Monologurile lui Nicholas cage fac ca filmul sa capete umor, cu o tenta ironica. Este unul din acele filme care priveste ideea reconstruirii unei vietii dar de data aceasta din unghiul unui barbat. Poate ca ar fi meritat un 9.


300 Eroii de la Termopile 2/10 - Trebuie sa spun inca de la inceput ca am vazut decat 40 de min din film pt simplu motiv ca mi s-a parut prea prost si o prea inutila petrecere a timpului. Un film mai prost ca asta poate doar filmele cu Cary Daniels de pe Protv pot sa il egaleze. Daca vrei savezi un film prost nu te uita la asta dar daca vrei sa vezi un film incredibil de prost uitat-te la el . Nota 2 pt ca si-au dat silinta si au reusit sa si il termine.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 22:05   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Salut si bine ai venit. Speräm s-o "arzi" cu cât mai mult folos pe-aici.
Topicul despre "300" (unul dintre cele mai controversate filme, la noi pe forum) îl gäsesti aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=13165
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 11:56   #3
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by Pitbull:
Salut si bine ai venit. Speräm s-o "arzi" cu cât mai mult folos pe-aici.
Topicul despre "300" (unul dintre cele mai controversate filme, la noi pe forum) îl gäsesti aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=13165
ms


Requiem For A Dream 10/10 - UN film superb. Filmul urmareste drumul a 4 persoane ,care consuma droguri intr-un fel sau altul, pe parcursul a 3 anotimpuri. Daca nu ma insel ellen burnstyn a fost nominalizata la oscar daca nu chiar l-a castigat pt rolul din film. In film mia joaca si Jared Leto care face un rol extraordinar, Jennifer Conolly si Marlon Wayans(joaca bine si el). Filmul este o capodopera. Nu e unul din filmele obisnuite despre droguri, e altfel.
coloana sonora face ca filmul sa fie mai si mai dramatic.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 12:07   #4
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Nu reusesc sa pricep admiratia generala a lumii pentru Requiem for a Dream. Mi se pare o colectie bine regizata de exemple moralizatoare de "uite ce se intampla daca te droghezi", lipsite de orice urma de subtilitate. Seamana mai degraba cu avertismentele alea infricosatoare date de parinti copiilor mici ca sa ii disciplineze. Si in afara de rolul extrem de bun pe care il face Ellen Burstyn, nu e nimic nou sau teribil de interesant in tot filmul.
Mi se pare un film propulsat de Mesajul Important transmis pe un nivel de apreciere mult peste cel meritat.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 15:45   #5
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by Cazeemeer:
Nu reusesc sa pricep admiratia generala a lumii pentru Requiem for a Dream. Mi se pare o colectie bine regizata de exemple moralizatoare de "uite ce se intampla daca te droghezi", lipsite de orice urma de subtilitate. Seamana mai degraba cu avertismentele alea infricosatoare date de parinti copiilor mici ca sa ii disciplineze. Si in afara de rolul extrem de bun pe care il face Ellen Burstyn, nu e nimic nou sau teribil de interesant in tot filmul.
Mi se pare un film propulsat de Mesajul Important transmis pe un nivel de apreciere mult peste cel meritat.

poate din cauza lipsei de subtilitate. Nu se termina cu bine, nu arata cum el, o victima a drogurilor, reuseste sa invinga aceasta boala, nu urmareste aceasta metamorfoza de la dependent de droguri pnala la omul independet de acestea. Filmul urmareste decaderea a 4 persoane, din punct de vedere moral, civil, medical si social.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 15:59   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Cazeemeer:
Mi se pare o colectie bine regizata de exemple moralizatoare de "uite ce se intampla daca te droghezi", lipsite de orice urma de subtilitate. Seamana mai degraba cu avertismentele alea infricosatoare date de parinti copiilor mici ca sa ii disciplineze. Si in afara de rolul extrem de bun pe care il face Ellen Burstyn, nu e nimic nou sau teribil de interesant in tot filmul.
Mi se pare un film propulsat de Mesajul Important transmis pe un nivel de apreciere mult peste cel meritat.
TOTAL DE ACORD! Exact perceptia asta am simtit-o si eu, dar te-ai exprimat destul de bine a.i. daca ar fi sa mai spun ceva ar fi doar un copac din samburele veridicului de mai sus.
Quote:
Nu reusesc sa pricep admiratia generala a lumii pentru Requiem for a Dream.
Asta nu inteleg...exista si oameni care au descoperit (CU ADEVARAT) filmul cu 2-4 ani in urma. Si eu am intrat in categoria asta cand The Butterfly-Effect, Fight-Club sau altele, inca erau capodopere de inegalat si poate doar Fight-Club a supravietuit dar ori a-nceput sa bruieze a clasic, ori nu mai e actual: turnurile au fost doborate.
De Requiem am mai auzit ca-i in top-10: Cele mai Influente Filme Turnate Vreodata si c-ar intra in programa CAV-ului (ex-clasice).
Crissisul ala dinspre rezolutie m-a sacait teribil pe neuroni (poate si din cauza ca-compania de langa mine-l ridica-n slavi capodopericeste iar mie-mi suna prea banal) cu dorinta arzatoare de a ma infricosa desi nu reusea si tot insista si iar insista, (pfoaaaiii!): pai facem Saw, documentar despre droguri, mania televisionului, sex delicat cu negri grosolani sau what??? Aia cu sexul poate c-ar fi mers extinsa pe un LM, nu de alta, dar dadea bine pe monitor iar tipa era numai buna de asta, cred c-a fost rolul ei (cu orgasme si tot tacamul). Si Jared Leto? Give me a break! :sick: De apreciat doar regia, montajul, sunetul, soundtrackul, alea-alea: adica per total ca o usa ce brusc scartzaie zgariat, metalico-lemnos dar nu intra decat un mos-nene cu o hartie in mana pe care scrie: "NU drogurilor! Si ai grija si cu tv-u' ca poate crea dependenta.". Haidi scaltz!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 00:46   #7
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by alexinho:

poate din cauza lipsei de subtilitate. Nu se termina cu bine, nu arata cum el, o victima a drogurilor, reuseste sa invinga aceasta boala, nu urmareste aceasta metamorfoza de la dependent de droguri pnala la omul independet de acestea. Filmul urmareste decaderea a 4 persoane, din punct de vedere moral, civil, medical si social.
Lipsa de subtilitate e un pacat destul de grav. Exista suficiente filme de televiziune si documentare cu rolul de a preveni lumea despre pericolul drogurilor. Va fi nevoie de ceva mai mult de-atat pentru a face un film extraordinar.
Decaderile sunt printre cele mai fascinante procese care pot fi reprezentate in arta (inclusiv film). Problema e ca, in timp ce o decadere bine prezentata e mult superioara unei "salvari" trantite acolo doar din nevoia de happy end (ce spui tu, cu invingerea "bolii"), decaderea personajelor din Requiem for a Dream e, dincolo de trucurile regizorale, extrem de banal prezentata, si mai e si subjugata unei retorici extrem de comune. Intreg filmul e, cu mici exceptii, o idee neinteresanta, iar din asta, indiferent cate jonglerii de montaj ai face, n-ai cum sa scoti ceva extraordinar.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2008, 17:20   #8
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
American History X 10/10

e un film genial. Abordeaza problema rasismului.
Filmul este o istorisire a vietii lui Derek Vinyard, un neonazist convins, un idol pt ceilalti neonazisti din oras, reuseste sa ajunga la inchisoare pt uciderea unei "ciori". Danny Vinyard, fratele mai mic al lui Derek, ii calca pe umeri.
Edward Norton (il joaca pe Derek) face un rol extraordinar.


.................................................. .......


Crash 5/10

un film penibil. Aveam mai multe asteptari de la fimul asta dupa ce a castigat oscarul.
Filmul urmaeste povestea a vreo 20 de persoane ( un arab, un politist rasist, un cuplu de negrii destepti si 2 negrii care se ocupa cu furt-gasitul, niste americani bogati, un mexican, un politist negru) care la un moment destinele lor se vor inalni intre ele si vor face cunostinta prin (accidente de masina, hotie etc.). O mare porcarie de film care incearca sa abordeze problema rasismului in cel mia plicticos mod cu putinta si in cel mai imbecil mod.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2008, 18:17   #9
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by alexinho:
care la un moment destinele lor se vor inalni intre ele si vor face cunostinta prin (accidente de masina, hotie etc.)
Could this be the next Sandokan?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2008, 09:32   #10
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Nu prea inteleg de ce caracterizezi modul in care se deruleaza actiunea in Crash drept "imbecil"...pot sa pricep ca te-a plictisit...dar cand spui despre ceva ca e "imbecil" de obicei marita sa aduci si unele argumente...:shock:

Mie unul mi-a placut filmul, destul de mult, iar ingemanarea povestilor am gasit-o destul de reusita...sunt de acord insa ca fiecare priveste lucrurile prin propriile lentile...so, why "imbecile"?
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2008, 09:37   #11
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
De acord cu American History X insa ....Edward Norton e absolut remarcabil, si reuseste o transformare uimitoare ca si personaj...povestea e extrem de socanta, si parerea mea e ca asta face ca filmul sa fie din start un pic supraevaluat...oricum, un film foarte reusit, cu un scenariu inspirat si actori care isi fac treaba cum trebuie...
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 16:39   #12
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Catch me if you can 8.5/10

foarte marfa filmul
Frank(leo di caprio),un pusti de 16 ani, pleaca de acasa in momentul in care afla ca parintii sai vor divorta. Ca sa supravietuiasca recurge la falsificarea de cecuri. Filmul e o cursa "de-a soarecele si pisica" unde soarece il reprezinta pe adolescent si pisica fiind Carl( tom hanks), un agent fbi cu specializare frauda bancara. Filmul este extraordinar de amuzant, cu faze hilare. este inspirat din fapte reale.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2008, 17:40   #13
Alina B
Novice
 
Alina B
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 22
Mi-a placut si mie Catch me if u can chiar daca (sau poate tocmai de aia) l-am vazut cu asteptari minime!

Fight Club!!! Definitely !!!

Ostrov!! :love: cred ca l-as vedea si a 10a oara si tot nu m-ar plictisi!
__________________
It is what you read when you don't have to that determines what you will be when you can't help it.
Oscar Wilde
Alina B is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 16:40   #14
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Tsotsi 8/10

un film sud-african, castigator al oscarului pt film strain in 2005.
filmul urmareste povestea lui Tsotsi, un gangster. Printr-o intamplare in mainile sale ajunge un bebelus care ii trezeste amintiri din copilaria sa.
Cel care il interpreteaza pe Tsotsi, Peter este un actor neasteptat de bun.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 17:42   #15
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by alexinho:
Cel care il interpreteaza pe Tsotsi, Peter este un actor neasteptat de bun.
"Peter"? E ca si Madonna sau Morrisey? N-are nevoie de nume intreg? (Asta pe langa ca pe imdb nu zice de niciun Peter in cast)
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2008, 15:33   #16
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by Cazeemeer:
Originally Posted by alexinho:
Cel care il interpreteaza pe Tsotsi, Peter este un actor neasteptat de bun.
"Peter"? E ca si Madonna sau Morrisey? N-are nevoie de nume intreg? (Asta pe langa ca pe imdb nu zice de niciun Peter in cast)

am scris peter in loc de presley.

daca vrei sa te simti tu mai bine uite numele intreg Presley Chweneyagae.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2008, 17:27   #17
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Problema nu era atat greseala, cat faptul ca te refereai la el on a first name basis fara sa existe vreo justificare pentru asta.
Daca imi povesteai de American History X (ma iau dupa avatar) nu cred ca spuneai ceva de gen "cel care il interpreteaza pe Derek, Edward, este un actor surprinzator de bun".
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 00:18   #18
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Originally Posted by Cazeemeer:

Lipsa de subtilitate e un pacat destul de grav. Exista suficiente filme de televiziune si documentare cu rolul de a preveni lumea despre pericolul drogurilor. Va fi nevoie de ceva mai mult de-atat pentru a face un film extraordinar.
Decaderile sunt printre cele mai fascinante procese care pot fi reprezentate in arta (inclusiv film). Problema e ca, in timp ce o decadere bine prezentata e mult superioara unei "salvari" trantite acolo doar din nevoia de happy end (ce spui tu, cu invingerea "bolii"), decaderea personajelor din Requiem for a Dream e, dincolo de trucurile regizorale, extrem de banal prezentata, si mai e si subjugata unei retorici extrem de comune. Intreg filmul e, cu mici exceptii, o idee neinteresanta, iar din asta, indiferent cate jonglerii de montaj ai face, n-ai cum sa scoti ceva extraordinar.


un pacat grav intr-adevar.....porunca a 11-a....sa nu fii lipsit de subtilitate!

daca tot decaderile ti se par atat de fascinate, imi faci si mie o comparatie a acestui film cu altul pe tema asemanatoare( a caderii, nu a drogurilor neaparat), pt. ca mie nu mi s-a parut deloc o idee neinteresanta, banal prezentata( extrem de..., ma rog), si as vrea sa ma luminezi. te rog mult.
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 00:20   #19
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Originally Posted by alexinho:

Crash 5/10

un film penibil. Aveam mai multe asteptari de la fimul asta dupa ce a castigat oscarul.
Filmul urmaeste povestea a vreo 20 de persoane ( un arab, un politist rasist, un cuplu de negrii destepti si 2 negrii care se ocupa cu furt-gasitul, niste americani bogati, un mexican, un politist negru) care la un moment destinele lor se vor inalni intre ele si vor face cunostinta prin (accidente de masina, hotie etc.). O mare porcarie de film care incearca sa abordeze problema rasismului in cel mia plicticos mod cu putinta si in cel mai imbecil mod.


ai 17 ani intr-adevar. multi inainte!
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2008, 21:24   #20
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by jo27:
Originally Posted by alexinho:

Crash 5/10

un film penibil. Aveam mai multe asteptari de la fimul asta dupa ce a castigat oscarul.
Filmul urmaeste povestea a vreo 20 de persoane ( un arab, un politist rasist, un cuplu de negrii destepti si 2 negrii care se ocupa cu furt-gasitul, niste americani bogati, un mexican, un politist negru) care la un moment destinele lor se vor inalni intre ele si vor face cunostinta prin (accidente de masina, hotie etc.). O mare porcarie de film care incearca sa abordeze problema rasismului in cel mia plicticos mod cu putinta si in cel mai imbecil mod.


ai 17 ani intr-adevar. multi inainte!

te supara exprimarea? foarte simplu nu mai citi.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells