Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2012, 15:37   #1
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cinefilul recent

Induce un pic in eroare titlul in raport cu pretentiile topicului dar tre' sa recunoasteti ca iar am nimerit unul bengos.

So, plecand de la mica discutie cu @omudindulap de la "Cele mai asteptate filme" as dori s-aud cateva pareri despre chestia urmatoare: in ce consta puterea de seductie a cinemaului de ultima ora? Sigur, ea nu are efect asupra oricui. In general, dupa observatiile mele are priza la idioti si la oamenii normali dar analfabeti dpdv al culturii cinematografice, dar ea se manifesta chiar si la nivelele relativ elitiste (intr-o masura mai diluata, of course). (La polul opus, cu cat individul e mai viguros ancorat in obiectul muncii cu atat interesele si gusturile sale par ca fug de suprafata temporalitatii. ) Deci, in afara de avantajul ca filmele noi pot fi vazute la cinema, care-i (i)ratiunea din spatele acestui instinct de afinitate pentru cinemaul proaspat scos din cuptor?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 16:03   #2
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Poate pentru că oamenii vor să fie la curent cu ce se petrece, să fie la modă.
Poate că hainele arătau mai bine acum câteva zeci de ani, poate că istoria e mult mai interesantă decât știrile zilnice, dar de preferat tot prezentul e preferat. Chiar și când vrei să socializezi e mai greu să discuți despre chestii vechi.
În plus mai există și publicitatea și tot felul de referințe prin publicații la filmele noi care ne fac să vrem să le vedem.
Și desigur cum ai spus faptul că se pot vedea la cinema e un alt mare atu.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 16:34   #3
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by sergiuseling:
Poate pentru că oamenii vor să fie la curent cu ce se petrece,
Ce sa se petreaca? Unde? Tu crezi ca poti afla ceva despre starea lucrurilor in lume la nivel social, politic etc. din filmele care apar in anul respectiv? Inteleg de ce unii ar putea avea iluzia asta, dar cred ca-i doar o iluzie. Sau daca filmul chiar zice ceva despre o anumita tema intr-un context temporal atat de limitat, inseamna ca informatiile alea nu au nicio valoare daca isi pierd valabilitatea atat de repede, de la an la an.
Quote:
să fie la modă.
Nu cred ca stiu ce-i aia, dar in ce sens te referi? Ca indivizii extrag niste tendinte comportamentale, sociale etc. de la personajele din film prin care se racordeaza la trendul comun, sau ca mersul la filme noi e chiar moda in sine?
Quote:
dar de preferat tot prezentul e preferat.

Da, observ. De ce oare?
Quote:
Chiar și când vrei să socializezi e mai greu să discuți despre chestii vechi.

Asta nu e o valoare in sine a filmelor noi. E doar ce punem noi in ele. Pe mine ma intereseaza valoarea in sine a lor. Oricum, e un cerc vicios aici. Oamenii se uita la filme noi fiindca altfel n-au o baza de socializare, si n-au o baza de socializare fiindca societatea deja nu e interesata de filmele vechi.
Quote:
În plus mai există și publicitatea și tot felul de referințe prin publicații la filmele noi care ne fac să vrem să le vedem.
De ce publicitatea (in afara de cea direct interesata de vanzarea produsului) incurajeaza consumul de noutati si nu de clasicitati?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 16:52   #4
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Prezentul e preferat pentru ca sunt multe persoane ignorante care asociaza filmele vechi cu "naspa","de cacat" fara ca macar sa fi vazut vreunul.Cunosc multe persoane care ma mai intreaba de filme si vor numai noi.

Sunt o mana filme care ies pe an si au ceva de spus despre starea lucrurilor in lume la diferite nivele,chestia e ca trebuie sa te documentezi ca sa dai de ele deci te inseli doar pe jumatate.
Publicitatea se face la productiile noi pentru ca asta e,se merge inainte dar se face publicitate si la filme clasice care ies pe blu-ray sau pe dvd de la Criterion,etc.

Se promoveaza orice pentru oricine,insa e si normal sa se axeze pe filmele noi cand exista o gramada de "cinefili" de duminica care nu vor sa gaseasca semnificatia vietii cand se duc la cinema ci sa se relaxeze,pe scurt nu vor sa-si foloseasca creierul.Chestia asta tine si de educatie,cultura generala asa ca producatorii se concentreaza pe ce se cere pentru ca de acolo vin profiturile.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 16:53   #5
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Ce apare azi e mai bun decat ce a aparut ieri dar va fi mai prost decat ce o sa apara maine. Sunt sigur ca multi gandesc in termenii astia, chiar si atunci cand vine vorba de filme (de parca ar fi un produs software care nu poate deveni decat mai bun). Daca o sa pui o persoana din cele doua categorii enumarate de tine sa aleaga dintre un film din 2011 si unul din 2012 alegerea ei va fi clara. Cel din 2011 e deja invechit. Nu stiu de cand s-a incetatenit cliseul asta sau daca a existat tot timpul.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 17:01   #6
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
eu as zice ca a aparut odata cu ideea de progres.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 17:17   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Kriss_Kringle:
exista o gramada de "cinefili" de duminica care nu vor sa gaseasca semnificatia vietii cand se duc la cinema ci sa se relaxeze,pe scurt nu vor sa-si foloseasca creierul.
Problem solved. Alte nelamuriri, Federico?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 17:22   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Pai, eu nu sunt unul dintre aia (decat uneori) dar totusi simt si eu atractia asta fata de un film nou. I mean, daca ar fi sa aleg intre un film din anii '60-'70 si unul de anul asta, stiind cumva ca ambele sunt la fel de valoroase (presupunand ca se pot compara), niste capodopere... nici n-as sta pe ganduri. De ce? E legitima alegerea mea sau e doar un reflex progresist vicios?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 17:30   #9
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
eu as zice ca a aparut odata cu ideea de progres.
Si nu esti de acord cu asta, nu? In arta nu exista progres?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 17:33   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Alegi filmul nou pentru ca e contemporan cu tine.E mai mult instinctiva alegerea pentru ca te identifici mai usor cu personajele,mediul comparativ cu cele dintr-un film vechi de 50 de ani.
Don't worry,it happens to the best of us.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:00   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Mercutio:
eu as zice ca a aparut odata cu ideea de progres.
Si nu esti de acord cu asta, nu? In arta nu exista progres?

exact, in arta ,precum si in alte domenii umane, nu exista progres.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:00   #12
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
+1 la ce a zis K_K
As adauga ca factor important si spiritul de turma. "Aia l-a vazut, ala l-a vazut, toti astia l-au vazut, hai sa il vad si eu."
Mai e o chestie cu lumea care se duce la cinema fara a avea in vedere vizionarea unui film anume, pe sistemul "vedem acolo ce e", lumea se duce, se uita pe afise si majoritatea il aleg pe ala 3d.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:15   #13
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cunosc si eu specimene din astea care se duc orbeste la cinema si se iau dupa poster iar cand dau de un film care nu e in zona lor de comfort sunt luati prin surprindere si se revolteaza dupa aia ca a fost de rahat.Eu unul,ma duc la film doar dupa ce am facut investigatiile de rigoare,nu alba neagra.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:27   #14
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mi se pare inutila discutia despre ''cinefilul de mall''. Cred ca-s clare motivele pentru care acest specimen alege filmul nou, in detrimentul clasicului, e la mintea cocosului. Ar fi mai interesant de discutat despre ''cinefilul de pe forumul cinemagia'', de exemplu.
Un exemplu concret: am vazut Melancholia, dar nu Europa, am vizonat The tree of life, nu si Badlands.
Imi place sa cred despre mine ca nu-s nici ignorant, nici snob. Si totusi...
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:31   #15
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by omudindulap:
Mi se pare inutila discutia despre ''cinefilul de mall''. Cred ca-s clare motivele pentru care acest specimen alege filmul nou, in detrimentul clasicului, e la mintea cocosului. Ar fi mai interesant de discutat despre ''cinefilul de pe forumul cinemagia'', de exemplu.
Un exemplu concret: am vazut Melancholia, dar nu Europa, am vizonat The tree of life, nu si Badlands.
Imi place sa cred despre mine ca nu-s nici ignorant, nici snob. Si totusi...

dar e firesc. de obicei auzi de un autor tot prin reclama care se face la filmele lui actuale.
daca iti place, "il descoperi", cum se spune, cauti sa vezi si filmele lui mai vechi.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 18:41   #16
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da, ai dreptate, cred ca ma judec prea aspru. Nu cred ca exista o regula a vizionarii filmografiei unui autor, o obligativitate a vizionarii cronologice, decat poate daca vrei sa-i urmaresti evolutia, sa-i studiezi stilul etc., dar deja vorbim de altceva. Cred ca pentru un simplu iubitor de cinema, sa zicem, nu-i asa o tragedie. In plus, in cazul meu, inca exista dorinta vizionarii si celorlalte creatii ale lor, mai vechi.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 19:56   #17
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Federico, citeva posibilitati:

1. Sintem superficiali. Superficialitatea a devenit un mod de viata, chiar si in rindul relatiilor apropiate, nu intru in discutii de genul, doar arunc sopirla. Oricum, nu vreau sa zic ca a fi superficial e neaparat ceva rau, vreau sa zic ca asa sintem toti intr-o mai mica sau mai mare masura.
2. Creierul de maimuta. Sarim de la un gind la altul, avem nevoie de noutate, vechiul e obositor, ne stoarce, noul ne da energie, iluzorie, orisicit, ne trece de noapte.
3. Autorii, nu in ultimul rind. Primele lor opere sint de obicei ermetice, personale, necesita mult chin emotional si intelectual din partea noastra sa-i intelegem. Pe masura ce s-au vazut acceptati ca autori devin si ei mai deschisi, descopera publicul si fac un compromis: publicul le-a daruit ceva, daruiesc si ei la rindul lor, filme mai accesibile. Daca ti se intimpla sa vezi un film mai nou al cui vreti voi, WA, apoi vezi Sleeper (nici nu mi-l amintesc si n-am idee daca e bun de comparatie, dar asta e, sa zicem), zici "huooooooooa, ce-i cu asta? ce vrea de la mine?" si uite-asa te intorci sa urmaresti activitatea lui viitoare si nu pe cea trecuta.
4. Ah, mai e si ideea asta ca sintem muritori si ca gindul la viitor e ca o supapa de salvare, ne inalta, pe cind gindul la trecut ne trage in jos. Eu n-o impartasesc, ideea, dar am zis s-o zic daca s-a vrut scoasa la plimbare.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 19:59   #18
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Blah blah, nu orice film poate fi considerat Arta (with capital A). La fel cum nu orice zgomot poate fi muzica, nu orice bucata de marmura - Pieta, etc, etc. Analog, cum exista cineasti de duminica, asa exista si pictori de duminica, scriitori de mana a 7-a, si iarasi etc, etc. (Si da, absolut oricine cu un aparat foto/pix/pensula/dalta/etc/etc in mana este un artist genuin, aflat in travaliul creatiei. Daca a mai rasfoit si 2-3 carti/reviste de fotografie/cinema reteta e mai mult ca sigura. Yeah, right...). Tot blah blah-ul asta si in cazul audientei. Clar, creatorii (de orice natura, se extrapoleaza usor in diferite medii) si publicul aferent se merita reciproc. Simbioza e perfecta. Drumuri batute de mii de ori.
Referitor la audienta, mi-am adus aminte ce spunea peronajul Isaac Davis in Manhattan:
- This is so antiseptic. It's empty.[...] You're going by audience reaction? This is an audience that's raised on television, their standards have been systematically lowered over the years. These guys sit in front of their sets and the gamma rays eat the white cells of their brains out!

Originally Posted by Mercutio:
exact, in arta ,precum si in alte domenii umane, nu exista progres.

. Sincer, sper sa fie o greaseala de dactilografiere!

Last edited by charles : 08 Jan 2012 at 20:54.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 20:32   #19
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by charles:

. Sincer, sper sa fie o greaseala de dactilogafiere!

Ce ironic e ca la tine se afla de fapt greseala.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 20:51   #20
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mi-am mai amintit nu scapati asa usor.

Nevoia de a fi acceptati. Vrem sa fim noi dar vrem sa fim si acceptati in grupurile in care sintem si uite-asa ne cameleonam pentru unii si pentru altii.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells