Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Oct 2005, 16:37   #1
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Cinderella Man

Cinderella Man, in regia lui Ron Howard 9.5/10
I-am dat o nota mare, care nu ar trebui data din principiu nici unui film, pentru ca inseamna ca se apropie de perfectiune, de 10.Dar las totusi 9,5.Si acum sa ma justific, voi face schema cu plusuri si minusuri, ca e mai simplu.
+ uri
- Montajul!Da, da, da, un film in care montajul joaca un rol major.Pacatul cel mai mare in care ar fi putut cadea acest film ar fi fost ca in scenele de box sa dea impresia ca sunt luate din K1.Dar nu se intampla acest lucru, folosindu-se unghiuri subiective, cadre inclinate, flouri, flashback-uri,ralenti-uri etc., deci o gama foarte larga si variata de procedee care actioneaza cu succes asupra spectatorului(in mod pozitiv) si care fac deosebirea intre o transmisiune de K1 si o scena de film.Multi nu vor aprecia ritmul rapid si poate prea "piperat".Poate ca ar fi fost mai bine ca aceste secvente sa fie mai simplu filmate si sa se concentreze mai mult asupra povestii.Dar totusi, e vorba despre viata unui boxeur.Trecerile temporale geniale, prin travelinguri laterale si prin analogie se reuseau schimbari ale indicilor de timp intr-un mod deosebit de original.Am ceva impotriva cu momentele in care isi mai rupea omu' cate un os sau o coasta, imaginile cu gust de Matrix in care ii vedeam oasele la propriu mi s-au parut kitsch
- Russell Crowe si Renee Zellweger.Russell a reusit cu brio.Am citit pe undeva ca in timpul filmarii unui meci de box s-a accidentat si au trebuit sa amane filmarile un timp.Ideea e ca a jucat foarte bine, a reusit sa se transforme intr-un boxeur.Probabil ca acest lucru s-a datorat si faptului ca mai lucrase cu Ron Howard si la "A Beautiful Mind", deci aveau experienta in spate.Renee Zellweger, sotia personajului J. Braddock, este cea care confirma faptul ca "behind every great man stands a great woman".(desi nu este asa mereu, evident)
- Atmosfera, reactualizarea pe ecran a perioadei anilor '30 a fost creata cu succes prin muzica, decoruri, costume.
- Secvente deosebite, precum momentul in care Braddock era nevoit sa cerseasca la propriu de la cei care inainte castigasera bani de pe urma lui.

- uri
- Faze gen "dar daca nu mai poti sa lucrezi nu mai putem plati facturile!" (era evident).Si m-a mai enervat ca statea ca vaca acasa, nu facea nimic decat sa il astepte pe barba-su sa aduca bani.

Comparatie "Cinderella Man" - "Rocky".No way, pentru ca "Cinderella Man" sugereaza ceva si anume ca omul alimentat de situatiile limita prin care a trecut(in cazul de fata saracia,lipsurile) se va folosi de acestea precum "combustibil" pentru a reusi sa isi creeze un viitor mai bun.Asta face Cinderella man, cand ajunge in ring stie cu cine se lupta, stie asupra cui sa isi concentreze forta si loviturile pe cand in viata reala nu poate face acest lucru.Si nu il putem compara pe Silvestru cu Russell.Desi primul Rocky, facut prin '75, avea la baza cam aceiasi idee, si din cate imi amintesc, un film ok.Continuarile au fost rateuri.
Inca un lucru bun este ca nu se poate vorbi de "Cinderella Man 2", care poate ar fi stricat prima parte.Filmul merita un bilet de cinematograf.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 08:18   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cf 're: publik' nr 6, unde l-am pus la 're: gal'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 17:14   #3
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sunt perfect de acord cu ce-a scris st3fan. 'cinderella man' este primul film adevarat pe care il vad la cinematograf de multe luni de zile si, in acelasi timp, marcheaza prima mea cronica din luna martie (am de gand s-o trimit la liternet).

sper sincer ca publicul cinemagist (mai sofisticat decat majoritatea criticii de film romane) sa nu respinga din start acest film din cauza 'corectitudinii politice'. este in mod evident cel mai bun film comercial pe care l-am vazut de la... sa zicem 'minority report'-ul lui steven spielberg, demonstrand si faptul ca pot exista si filme foarte bune constituite dintr-o continua insumare de clisee. in 'cinderella man' cunosti dinainte deznodamantul, tipologia personajelor, cu toate acestea te simti profund emotionat de fiecare scena, fie ca este plasata in ring (si DA, luptele sunt devastator filmate si montate !), fie in apartamentul mizer in care traieste braddock impreuna cu familia.

un film onest si setimental, nu chiar pt toate gusturile. daca va place spielberg, va va placea si aceasta intensa drama pugilistica.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 09:50   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
care 'corectitudine politica'?!?
unde ai vazut-o in filmu asta, poti sa-mi zici si mie?...

iar pina sa fii de acord cu st3fan, ar fi fost cazul sa spui ca esti de acord cu mine, ca vad ca ai citit 're: publik', unde e ditamai cronica ditirambica la ac. film, cam in aceiasi termeni cu ai tai... dar, fireste, in cu totul alt stil
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 19:17   #5
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex. Leo Serban:
care 'corectitudine politica'?!?
unde ai vazut-o in filmu asta, poti sa-mi zici si mie?...

de exemplu (dupa cum am scris in cronica pe care inca n-ai citit-o) in felul in care sunt construite personajele. stii, howard dintotdeauna s-a temut sa ofenseze prin personajele sale. asa ca l-a redus pe john nash la nivelul unui geniu iubaret, devotat si sarit de pe fix (cand tipu', se stie, era dus rau si avea relatii cu persoane de ambele sexe !). iar braddock este un cumul nesfarsit de calitati omenesti - este credincios, gentleman, nu isi bate copiii, nevasta, este demn, puternic etc etc. este ciudat, totusi, cum omul jj braddock nu are nici un cusur, nu crezi ? despre zellweger, acelasi lucru: sotioara care nu-si pierde niciodata credinta in sotul ei, care ii sta mereu alaturi bla-bla-bla. jake la motta, de exemplu, era mult mai 'coios', era total politically incorect si tocmai de aceea mai fascinant.

Quote:
iar pina sa fii de acord cu st3fan, ar fi fost cazul sa spui ca esti de acord cu mine, ca vad ca ai citit 're: publik', unde e ditamai cronica ditirambica la ac. film, cam in aceiasi termeni cu ai tai... dar, fireste, in cu totul alt stil

da, leo, sunt PERFECT de acord cu tine & cronica ta ditirambica, si, probabil, cu toti ceilalti aclamatori ai filmului, intre care tu esti evident primul. dar o kestie - care sunt 'asemanarile' despre care vorbesti ? serios, poate-mi scapa mie, dar tot ce pot gasi 'asemanator' cu ce-ai scris tu este faptul ca am subliniat puterea luptelor din ring (dar, come on, oricine la o prima vizionare este socat de acest lucru !).

in alta ordine de idei, chiar azi imi trimit cronica lui razvan penescu. read (and weep): mi se pare ca a iesit atat de melo si artificioasa incat ma gandeam sa o arunc la 'trash'; dar am lucrat ceva la ea, asa ca... DAR, inainte s-o citesti te avertizez ca mai contine cateva asemanari cu ce-ai scris tu: de ex. paul giamatti in noaptea oscarurilor. pe undeva, are the andrei gorzo style, fara cele doua epitete cu care mi-am gratulat cronica mea...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 19:19   #6
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Alex Leo Serban:
iar pina sa fii de acord cu st3fan, ar fi fost cazul sa spui ca esti de acord cu mine
Afirmatia asta suna cam......asa mi se pare...with all due respect.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2005, 12:28   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, da, da: atunci cind nu mi se recunoaste o calitate (n-am multe, tocmai d-aia tin la alea - putine - care le am !), am invatat s-o smulg cu forcepsul de la impricinati... iar misto-urile & ridicolul situatiei le primesc/privesc absolut impasibil. :sleep:

nu, chestia cu 'political correctness'-ul mi se pare - in continuare - aiurea... adica ce trebuia sa faca ron h, daca jj braddock chiar asa a fost in realitate: sa-i caute bube in cap & amante sub pat, numai pt ca asa vrea dogma in vigoare?! asta ar fi un uber-conformism! toti cei care l-au cunoscut au spus dspr el numai vorbe de lauda... omu era bun & cinstit, isi iubea nevasta & copiii, a dat banii inapoi la fisc, a invins in ring, era iubit de saracii care vedeau in el un erou - ce e asa de greu de crezut? ca mai exista - sau existau - astfel de oameni?? mi se pare scandalos sa ajungi sa crezi ca oamenii ne-scandaloshi nu au dreptul la un biopic ca lumea!

PS si de altfel - ca sa fie meniul egoului meu complet... -, eu scrisesem dspr 'cinderella...' inca de la venezia, cam in ac. termeni! (ideea fiind: inainte sa scrie toata lumea dspr un film, eu voi fi scris deja dspr el - ceea ce ma pune, vai, in situatia de a fi mereu citat... chiar si fara ghilimele :w00t: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 22:20   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
adica ce trebuia sa faca ron h, daca jj braddock chiar asa a fost in realitate: sa-i caute bube in cap & amante sub pat, numai pt ca asa vrea dogma in vigoare?! asta ar fi un uber-conformism! toti cei care l-au cunoscut au spus dspr el numai vorbe de lauda... omu era bun & cinstit, isi iubea nevasta & copiii, a dat banii inapoi la fisc, a invins in ring, era iubit de saracii care vedeau in el un erou - ce e asa de greu de crezut? ca mai exista - sau existau - astfel de oameni?? mi se pare scandalos sa ajungi sa crezi ca oamenii ne-scandaloshi nu au dreptul la un biopic ca lumea!

bai, poate ca ai dreptate... da' stii si tu vorba lui nea' murphy - 'fiecare om are o mare hiba. este mai bine sa n-o afli'. presupun ca pe reteta asta mergea si howard...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 12:11   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... sau poate ca micul sau pacat venial (nu stiu, ca tragea pirturi) nu era esential in economia filmului...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 21:27   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
auch. :hmm: (poate-oi fi eu un pesimist in legatura cu oamenii...)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2005, 19:26   #11
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sub genericul "Lui MinRep ii vine din ce in ce mai greu sa-si deplaseze fundul la cinematograf"...

-------------------------------------------------------------------------




Oarecum, "Cinderella Man" m-a dezamagit. Nu ca ma asteptam la prea mult de la Ron Howard, dar ma asteptam ca povestea lui James Braddock sa fie spusa cu mai multa sinceritate, cu mai multa daruire si fara atatea sentimentalisme, gen "You're the champion of my heart". Pe scurt, filmul mi s-a parut perfect din punct de vedere tehnic, antrenant pe toata durata sa, dar nu se simtea 'dragostea', totul parca iesea mecanic din mana unui cineast cu o experienta - e drept! - considerabila.

Dar fiindca aceasta mica nemultumire a mea pare sa fie in ultimul timp numitor comun al tuturor filmelor de la care am asteptari serioase ("Sideways", "Aalstra", "The Aviator", chiar si "The Life and Death of Peter Sellers"), am sa trec mai departe... Russell Crowe face un rol reusit - nimic spectaculor, e drept, dar aduce veridicitate si naturalete personajului. Renee Zellweger il completeaza acceptabil (iar mie nici nu-mi place tipa). Cat despre Paul Giamatti, acesta parca fura orice scena in care apare alaturi de Crowe (sau oricare alt membru al distributiei). Tipul ar merita o distinctie din partea Academiei, chiar si asa, pentru rol secundar. Craig Bierko face un Max Baer cam agresiv, dar perfect integrat, iar Bruce McGill este o prezenta feroce in pielea lui Jimmy Johnston (in cadrul in care el apare la meciul Braddock - Baer, cu ochelarii aia mari, mi-a amintit de Mitica Dragomir ).

"Cinderella Man" e un film facut dupa reteta... Miroase a film facut pentru Oscar, motiv pentru care si este facut de un regizor ultra-premiat, cu doua staruri care in ultimii ani s-au impus in listele de nominalizari. Insa - dincolo de orice pretentii am avut in legatura cu el - este un film pe gustul meu... surprinde o perioada care imi place, cateva momente frumoase din istoria pugilismului, este relaxant, iar secvenele de box sunt mai mult decat incitante... Marele atu al acestui film mi se pare alegerea unui erou principal care merita cu adevarat sa fie numit 'erou'. James Braddock este un sportiv de exceptie, care insa a depasit - in constiinta istoriei - statutul pe care i-l impunea ringur de box --- lucru surprins schematic in cele cateva cuvinte oferite la sfarsitul filmului.


8/10...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2005, 21:15   #12
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
dar nu se simtea 'dragostea'

poate nu dragostea, dar cel putin 'admiratia' (fata de erou).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 11:32   #13
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
Sincer...mi-a placut filmul si nu m-am plictisit la el..asa cum credeeam....mi-l recomanda-se cineva ca film superb..si altcineva ca film nasol... a fost doar bun...merita vazut
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 15:22   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
Quote:
dar nu se simtea 'dragostea'

poate nu dragostea, dar cel putin 'admiratia' (fata de erou).
Asta da! Dar as fi preferat ceva mai multa implicare din partea lui Howard & co.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 15:37   #15
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by MinRep:
Dar as fi preferat ceva mai multa implicare din partea lui Howard & co.
Adica?
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 15:40   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Vezi mai sus... primul meu mesaj, paragraful I... :?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 15:55   #17
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Acum am inteles, nu ai simtit ca regizorul isi iubea personajul.Cred ca il iubea prea mult, de aceea a acceptat din partea foarte putin experimentatului scenarist Cliff Hollingsworth chestiile gen "You're the champion of my heart", picand in extrema.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 10:18   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... eu cred ca ne-am 'cinicizat' prea tare: replici care pe vremea aia sunau doar sugary acum ne intorc stomacul, parindu-ni-se 'too much'!
dar, vorba unei bune prietene & colege de demult (ea se referea la 'placerea vinovata' de-a asculta muzica usoara italiana - gianni morandi, ricchi e poveri, etc): ' si ce daca sintem ridicoli? s-avem curajul de-a fi ridicoli!'
i couldn't agree more
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 14:22   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mda, adevarul e ca am citit in 'tess d'urberville' replici mult mai patetice decat am auzit in 'cinderella man'. so, ur right, i shouldn't mind...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 18:00   #20
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Detalii in legatura cu modul in care au fost filmate scenele de box,si cateva poze interesante.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells