Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2003, 21:58   #1
radv
Novice
 
radv
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 5
Send a message via Yahoo to radv
Punch Drunk Love

as vrea sa aflu parerea voastra despre acest film. la inceput am fost destul de nedumerit. la fel si dupa vreo ora. apoi a inceput sa se faca lumina, dar inca nu pot sa plasez filmul intr-o categorie valorica (bunicel, bun, excelent...).
muzica (ciudata, serveste extrem de bine scopului filmului, parerea mea), imaginea, decorurile si-au facut din plin efectul. mesajul filmului, pentru mine, este totusi destul de neclar(totusi..daca am privi lumea prin ochii altei persoane...ni s-ar mai parea la fel? cat de normale ar fi propriile noastre reactii?). frustrare/starea de neliniste/agitatie/placere..cam acestea au fost senzatiile mele in timpul vizionarii filmului.
greu de explicat totusi starea pe care am avut-o in timpul spectacolului. cam dupa o ora...plecasera cel putin jumatate din spectatori(sala fusese plina initial..).
as mai avea destule de spus despre acest film, pacat ca nu mai am timp. voi reveni. (*) (*) (*) (*)
__________________
[orice iesire este o intrare in altceva]
radv is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2003, 23:16   #2
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Deja sa discutat la forumul "Filme in General" despre filmul asta! :o Eee, la inceput asa e, trebuie sa te obisnuiesti! Navigheaza si tu prin toate forum-urile sa vezi subiectele, ok? Ne mai auzim! :wink:
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2003, 21:56   #3
radv
Novice
 
radv
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 5
Send a message via Yahoo to radv
Originally Posted by Frodo:
Eee, la inceput asa e, trebuie sa te obisnuiesti! Navigheaza si tu prin toate forum-urile sa vezi subiectele, ok? Ne mai auzim! :wink:

hmm...recunosc faptul ca nu m-am uitat pe-acolo..mersi de informatie.

radu

ps-de inceput am inceput acum vreun an...doar recent am inceput sa mai si scriu.
__________________
[orice iesire este o intrare in altceva]
radv is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2003, 11:47   #4
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Si eu m-am luat dupa calificativele bune pe care le are acest film si m-am dus la cinema sa il vad. Dupa terminarea filmului am regretat. Nu mi-a spus absolut nimic si mi s-a parut absurd.
Ce mi-a placut totusi in film au fost ..modul in care a fost realizata filmarea si sunetul.
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 21:50   #5
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Punch-Drunk Love

Filmul mi s-a parut demn de categoria Iconoclast...

Cand am vazut prima oara acest film cam in urma cu un an sincer nu prea am inteles mai nimic insa l-am vazut din nou astazi si mi-a placut foarte mult filmul... Mi-au placut si celelalte filme ale lui Paul Thomas Anderson insa acesta mi-a placut cel mai mult... Fara indoiala cel mai bun film al lui Sandler care a dovedit ca poate juca si in drame iar astfel si-a salvat cat de cat cariera pentru a nu deveni un al II-lea Rob Schneider...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 00:45   #6
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
CLAR e demn de topicul Iconoclast. Nimic nu e clasic in filmul asta. O poveste de dragoste cu totul neobisnuita. Evident cel mai bun rol al lui Sandler. Muzica e superba. Ai soundtrackul? Ce filme ai mai vazut de Paul Thomas Anderson (eu doar Boogie Nights in afara de asta)?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 01:23   #7
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Leonard:
Ce filme ai mai vazut de Paul Thomas Anderson (eu doar Boogie Nights in afara de asta)?

magnolia. la fel de bun. si totusi mult diferit(un fel de short cuts al lui altman, dar mai spectaculos vizual si mai sensibil).

ar mai fi filmul lui de debut "hard eight"(care are doar 1 ora, si e facut cu un buget ridicol). plus multe clipuri pt gagica-sa fiona apple(si alea foarte sofisticate vizual si "nebune")
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 01:33   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
din pacate n-am vazut nici Magnolia nici Short Cuts, desi le caut demult. le are cineva dvd-rip?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 08:25   #9
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Am mai vazut Boogie Nights si am mai vazut cam un sfert din Magnolia ca nu aveam timp sa-l vad pe tot...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 08:35   #10
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by Leonard:
din pacate n-am vazut nici Magnolia nici Short Cuts, desi le caut demult. le are cineva dvd-rip?

Apropo de Short Cuts...
Bate din toate punctele de vedere 21 de grame... dar asta e o alta mâncare de peste...
Parerea mea!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 11:26   #11
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by blitz43:
[
Parerea mea!

corect. (sa nu incepem iarasi...)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2004, 19:44   #12
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by Leonard:
CLAR e demn de topicul Iconoclast.

DAMN RIGHT.

Filmul este foarte bun din punct de vedere pshihologic. Dar fara Adam nu era la fel. Este perfect pentru rol. Are o fata de fraier cam "retardat". Mie mi-a placut mult filmul. It shows the 'tense' side of life and: MR. SANDLER CAN ACT!
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 16:17   #13
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Leonard:
CLAR e demn de topicul Iconoclast. Nimic nu e clasic in filmul asta. O poveste de dragoste cu totul neobisnuita.
Aici, filmul a cashtigat foarte mult - shi nu ma refer la premii ci la spectatori sau chiar fani daca vretzi sa le spunetzi asha. In ceea ce ma priveshte, tot ceea ce nu este "common" shi mai ieshit din tiparul zilnic este original.
"I have a love in my life. It makes me stronger than anything you can imagine." - pur shi simplu superb ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2004, 21:00   #14
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Eu m-am bucurat foarte tare ca Adam Sandler a reusit sa joace atat de bine! Eu fiind un fan Adam Sandler desi a avut si unele filme chiar PROASTE! Asa a mai capatat un pic de respect dovedind ca HE CAN ACT!
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 09:50   #15
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
"He needs her,he needs her.."Adam e chiar un sac de box de incasat insulte in film,dar asta pentru ca nu prea are pentru ce(cine) sa traiasca.E timid,lipsit de self confidence.Dar cand EA apare,ce barbat sigur pe el devine!Filmul are o atmosfera de vis,care te amorteste si te apropie de personajul principal.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 20:57   #16
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
da, misto film. quite reassuring, too. de cind e indragostit, barry are aer in piept, moralul la altitudine. ii trozneste pe gangsterii care o bruscheaza pe iubita lui. well done, barry, we all envy you!
imi imaginez ca emily se va plictisi mai devreme sau mai tirziu de nevrozele domnului. sau poate nu
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 20:14   #17
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ce anume este asa special in povestea de dragoste dintre cei doi? Sa fim seriosi si sa lasam exagerarile deoparte. E o poveste de dragoste intre un semiautist si o tipa destul de comuna. Sa zicem ca el e un weirdo adica mai uncommon decat ea, dar filme cu relatii amoroase intre personalitati asimetrice am mai vazut garla....cel mai elocvent si reusit exemplu este Bufallo '66 unde Vincent Gallo si Cristina Ricci fac cu adevarat un cuplu dement si out of ordinary (el e un fost puscarias skizoid provenit dintr-o familie care il detesta pt ca s-a nascut in ziua meciului lui bufallo '66, ceea ce i-a facut sa piarda meciul iar ea e o dulceata de fata, introverta dar senina, echilibrata care il accepta pe Billie ca pe cel mai normal om din lume)....e doar un film de analiza introspectiva, de sondare a psihicului unui greu adaptabil.

Nu as numi Punch Drunk Love iconoclast. In schimb Magnolia aceluiasi autor este iconoclasta si a deschis drumul filmelor in care mai multe personaje, fiecare cu povestea lui, independente (cele 11 sau 12 personaje din Magnolia nu se cunosc, au vietile lor separate) ajung la un moment dat in acelasi punct, intr-o criza comuna, care ii cuprinde pe toti. Imi aduc aminte ca la un festival al filmului francez din anii trecuti in pliantul de prezentare a filmelor, una din pelicule era prezentata drept "film de tip magnolia"

Last edited by illotempore2002 : 14 May 2009 at 20:20.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 20:49   #18
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@suspect de bizar

hai aici sunt de acord cu tine ca "povestea e jucata splendid" dar interpretarea actoriceasca buna nu face ca un film sa fie iconoclast, dimpotriva, e obligatorie la orice film
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 21:06   #19
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:
interpretarea actoriceasca buna nu face ca un film sa fie iconoclast

Asa ceva ar fi chiar trist! Interpretarea actoriceasca buna ar trebui sa fie ceva firesc, nu iconoclast.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 21:09   #20
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai asta am zis si eu, daca ai observat.
ca interpretarea buna e obligatorie pt un film daca are pretentii de la sine.
anyway, poate nu se intelege prea bine, pt ca era o continuare a discutiei despre punch drunk love cu Suspect in privat....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells