Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Aug 2009, 22:59   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Ce se intampla la Cotidianul?

Ce se intampla la Cotidianul?
Dupa "concedierea" lui Cristian Patrasconiu si refuzul lui Ioan T. Morar de a mai scrie in ziarul condus acum de catre Cornel Nistorescu, a venit si randul lui Liviu Antonesei sa-si afirme public "lepadarea" de aceasta publicatie.
Trei nume importante parasesc Cotidianul, dupa debarcarea mai veche a lui Traian Ungureanu.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2009, 23:35   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu-s la curent, asa cä voi face doar douä aprecieri de principiu:
- Refuzul lui Ioan T. Morar de a scrie oriunde (chiar si pe sulurile de kur-papier) e un câstig pentru omenirea post-aristotelicä. E greu sä spui dacä-i mai prost decât fudul, sau viceversa.
- Nistorescu e o cuträ, deci nu e de mirare cä toti dau bir cu fugitii când aud numele lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 10:17   #3
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nici TRU nu e o pierdere as adauga.......
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 10:48   #4
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
TRU e un f.bun jurnalist, cel putin daca-l comparam cu altii.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 11:56   #5
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Depinde ce pui in judecata, jurnalistul, omul sau amandoua. Si Nistorescu este un foarte bun jurnalist…

Cand insa esti angajat jurnalist de opinie iar opiniile tale merg intr-o singura directie s-ar putea sa fi considerat bun numai de cei ce iti dau directia.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 16:24   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
TRU nu imi place. Are un stil de a scrie care irita cititorul. Si nu in sensul bun. Ci in sensul ca te face sa nu il mai citesti, chiar si atunci cand are dreptate. Degaja o energie negativa in articolele sale, pesimiste carcotase si de multe ori exagerate. Seamana cu ultrasunetele pentru urechile unor animale, ca dispozitivele alea de alungat cainii....
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 07 Aug 2009 at 16:26.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 23:37   #7
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Intre timp, am vazut ca e o intreaga sarabanda a plecarilor de la Cotidianul. Ultima pare a fi a Simonei Tache, o fufa cu pretentii, care n-are nici in clin, nici in maneca cu "satira si umorul", desi scrie si la Academia Catavencu.
Traian Ungureanu e un tip ok, i-am luat un interviu in urma cu un an, un tip amabil, care nu se zgarceste in dialoguri.
Ce-i drept, Cotidianul nu prea avea "coaie", era un ziar cu titluri interesante, in care se vedea influenta catavencilor. Insa, ca si continut, nu rupea gura targului. Avea editorialisti buni, dar de la un cotidian astepti mai mult.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 21:05   #8
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by bremen1980:
Ei, hai, ca cam are dreptate Nistorescu aici, si nu mi se pare ca rage, ba chiar e constructiv.
Quote:
Tristeţea cea mare vine de la faptul că europenii au început să-şi dea seama. Cum suntem pe bulevardele şi-n filmele din ţările lor, aşa suntem şi acasă. Gălăgioşi, dezbinaţi, incapabili să ne concentrăm pe un proiect românesc. Şi nici să urmăm unul european!
Pasajul de mai sus mi-a fost confirmat mai deunazi in acea discutie cu amicul meu englez.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells