Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 May 2007, 16:33   #21
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Vedeti, eu zic cam asa, dar eu sunt un nimic asa ca va puteti opri chiar acum din lecturarea acestei postari.

Energia unei mari gandiri filosofice nu face casa buna cu energiile politicului imediat. Nu exista exceptii de la regula asta.

Politicul se bazeaza pe reguli vechi, principii, care !!! se adapteaza continuu momentului, contextului, imediatului.

Filosofia naste reguli dintr-un efort continuu de a intelege stari ( nu la emotii ma refer cand scriu stari) ale "sufletului " care transced in fiecare moment contextul, imediatul.

Politician poate fi considerat Freud, filosof este insa Yung ! Politica se face doar cu limitari, filosofia se face doar prin distrugerea constanta a limitelor pe care realitatea imediata le impune.

Singurul care a facut fata celor doua forte distrugatoare de personalitate existente si in filosofie si in politica, a fost TUTEA. Dar el recunostea din start ca are un sistem de gandire si atat. Nu facea "filosofie", el "dadea" din dansul, daca vreti : aforisme cum e si cel: despre comunism nu poti vorbi decat cu codul penal in mana.

Din punctul meu de vedere, nici Paler nu a scapat de distrugerea iminenta a "sistemului" lui filosofic in momentul in care a trecut la dezvoltarea unui "sistem de gandire politica".

Alex, am vazut ca citezi articolul lui Paler in care face demostratia ca basescu e un nasol.

Am sa postez mai jos cateva randuri scrise de fratele meu, traitor in afara tarii noastre, la lecturarea acelor randuri.


dgrieux1493: Acest "adevarat om de stanga", cum l-a numit Mircea Geoana pe blogul sau, a facut cu putin timp inainte de a muri, o afirmatie care este mult mai sincera si mai puternica decat tot editorialul de mai sus: "Imi este frica de moarte, pentru ca imi este frica de intalnirea cu Dumnezeu!" ( 0. Paler evz.)
Ma linistesc cu gandul ca asta e singura justitie care nu poate fi furata de 322. Sper sa dea toti socoteala acolo sus, asa cum se cuvine.

Astea sunt randurile scrise de fratele meu ca raspuns la un mail primit azi, mail care continea un editorial al lui Paler si in care vorbea de "pericolul basescu".
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2007, 16:46   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Foarte frumos spus si foarte adevärat.
Totusi, sä ne pästräm dezbaterile politice putin mai departe de zonele funerare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2007, 17:07   #23
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Sunt de acord cu tine Pitbull. Oarecum m-a deranjat ca Alex a adus asta in discutie. Sa stii ca nu am mai postat nimic pe niciun fel de suport despre Paler. Dumnezeu sa il ierte! Moartea oricarui om imi produce o senzatie imensa de tristete si poate de frica, aceeasi frica ca si cea a lui Paler. Nici macar din considerente "dacice", "tracice"nu ma pot "veseli" la moartea cuiva.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells