Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Mar 2007, 17:43   #61
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Re: alte intrebari

Quote:
daca ai vedea filmul.
Miercuri, 28 martie, la ICR.

chiar la ICR nu pot ajunge ca ,din pacate ,nu locuiesc in bucuresti. de aceea puneam atatea intrebari..; dar intre timp din search in search am gasit ca filmul despre misterioasa(de-acum) Clara B. ruleaza si in cadrul cinematecii de la studioul Astra din Sibiu(unde cred ca pot ajunge). si surpriza, ruleaza in 29 martie, chiar la o zi dupa proiectia de la ICR. asa ca tot raul spre bine.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2007, 18:26   #62
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
iara si site-ul unde l-am gasit:

http://www.sibiu2007.ro/ro3/cautare_...=d&cauta=Cauta

Clara B. il gasiti undeva in josul paginii, dar mai sunt o gramada de titluri interesante
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2007, 05:37   #63
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Apropo de documentar...

Evenimentele organizate la Sibiu de Dumitru Budrala si echipa sa, incepand cu festivalul AFF si terminand cu noua Cinemateca "Astra", merita toate laudele. Jos palaria!
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2007, 19:02   #64
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Gopo@doc.ro

Mai sunt patru zile pana la decernarea premiilor Gopo. Cele patru filme nominalizate la categoria "Cel mai bun documentar" sunt:
- "Chipurile Deltei" de Adrian Voicu;
- "Hobita, Coloana si tractorul" de Cornel Mihalache;
- "Rumenye, Rumenye" de Radu Gabrea si
- "Satul sosetelor" de Ileana Stanculescu.

Daca ati vazut (o parte dintre) aceste documentare, cum vi s-au parut?
Ce credeti ca spune aceasta lista despre starea documentarului romanesc?
Ce alt(e) film(e) merita(u) sa fie nominalizat(e) la aceasta categorie si care dintre documentarele nominalizate nu merita aceasta onoare?
Cine credeti ca va castiga si de ce?
Cine ati vrea sa (nu) castige si de ce?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2007, 17:22   #65
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Gopo?

Chiar n-ati vazut nici unul dintre documentarele nominalizate la Gopo sau v-ati plictisit de acest topic?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 14:08   #66
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chiar nu le-am väzut (încä).
Da' am väzut "Clara B." (cum stii), si i-am fäcut topic separat, cä meritä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2007, 22:50   #67
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
ati vazut careva documentarul "Maria Tanase: fata din livada cu duzi"? a fost azi pe B1TV la 21,30 si l-am ratat ; si de dimineata il vazusem pe port.ro si mi-am tot zis sa nu-l ratez. si l-am ratat!. stie cineva ceva?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2007, 16:57   #68
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ultimul documentar al lui Alexandru Solomon, Razboi pe calea undelor, se va lansa pe 29 noiembrie in Bucuresti. Mai multe despre film aici.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2007, 18:11   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fain, fain - abia astept sä-l väd!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 20:36   #70
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Dincolo de hartã un film de Catalin Apostol despre mineri si Valea Jiului, difuzat acum cateva minute de tvr2. Impresionant, cu verva, aduce aminte de anchetele - reportaj ale lui Iepan si cele difuzate de tele7.

http://209.85.129.104/search?q=cache...lnk&cd=3&gl=ro
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2007, 20:04   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Complicitatea documentaristului cu personajele lui

Alexandru Solomon
"Suplimentul de culturã",
noiembrie 2007



În vara asta, am primit un telefon prin care mi se cerea sã dau coordonatele fostului colonel de securitate Gheorghe Enoiu. Vroiau sã îi trimitã o citaþie acasã, omul fiind inculpat pentru crime sãvîrºite în timpul comunismului. Mã aºteptam sã vinã momentul ãsta. Enoiu apãruse în filmul meu, "Marele jaf comunist" (2004), apoi a fost menþionat în Raportul Tismãneanu, doi ani mai tîrziu. Am refuzat sã le furnizez adresa lui, pentru cã nu cred cã trebuie sã mã transform din documentarist în secþie de poliþie.

Fac parte din aceeaºi echipã cu cei care au acceptat sã aparã în filmele mele, indiferent de rolul jucat de ei în povestea respectivã. Nu e vorba numai de "protecþia surselor", cum frumos spune limbajul jurnalistic. În timpul interviului, am devenit pãrtaº la povestea lor, a trebuit sã mã pun în pielea lor ca sã aflu cît mai multe. N-am reacþionat la lucruri care mã revoltau - cum aº reacþiona poate în viaþa realã. În felul ãsta, m-am încãrcat cu o parte din rãspundere, am ajuns sã fiu complice. Urîtã meserie: mi-am spus-o de multe ori.

E la fel de adevãrat cã oamenii, cînd acceptã sã fie filmaþi, îþi încredinþeazã o bucatã din viaþa lor. Mai mult, fragmentul acela din biografia lor devine "rol". Cu alte cuvinte: un individ se aºazã în faþa camerei cu toate accidentele, detaliile, nuanþele vieþii lui. Iar cînd se va ridica din faþa camerei, se va transforma într-o fiinþã cumva simplificatã, aflatã sub semnul acelui episod care se leagã de povestea principalã a filmului. Va deveni personaj. Aºa a ajuns Gh. Enoiu personificarea anchetatorului din anii '50.


Poetul încerca sã mã transforme pe mine în participant activ la o confruntare

Uneori, persoanele refuzã sã devinã personaje de film. Mai demult, prin 2002, am lucrat cu un regizor englez, Ben Lewis, la un film despre paradele ºi spectacolele epocii Ceauºescu. Vroiam sã vorbim deschis, direct, cu cît mai mulþi artiºti, poeþi, regizori care "au lucrat" la cultul personalitãþii. Dupã multe diligenþe, am reuºit sã obþin un interviu cu Adrian Pãunescu, poetul deja senator. Interviul a avut loc la o masã de restaurant. ªtiam cã ne vom lovi de tot felul de negãri, aºa încît am stabilit cu Ben ca, din cînd în cînd, sã îi recit domnului Pãunescu fragmente din poeziile sale dedicate lui Nicolae ºi Elenei.

Reacþiile au fost din ce în ce mai furioase, dl. Pãunescu a început sã contraatace insultînd-o pe regina Angliei (pe care o considera, probabil, patroana postului BBC, comanditarul filmului nostru). Poetul încerca sã mã transforme pe mine în participant activ la o confruntare - deºi confruntarea era numai cea dintre el ºi trecutul lui. În cele din urmã, Pãunescu s-a ridicat ºi a plecat, interzicîndu-ne sã folosim interviul.

Dupã plecarea lui, o parte din echipa românã mi-a reproºat cã am vrut sã îl transform pe Adrian Pãunescu într-un þap ispãºitor, dînd la o parte rolul lui pozitiv din anii '70, meritele Cenaclului Flacãra etc. Dupã atîþia ani, gãsesc argumentul acesta fals: filmul nu era un proces al respectivului domn, ci povestea felului în care a fost construit cultul personalitãþii. În aceastã poveste, domnul Pãunescu a avut un rol. Cel pe care încercam sã-l descifrãm cu ajutorul citatelor din opera lui.

Pe deasupra, cînd un om acceptã sã vorbeascã în faþa camerei, gãsesc cã s-a angajat ºi el, ca ºi mine, sã ducã treaba asta la bun sfîrºit. Dezertãrile sînt lamentabile ºi nu meritã nici un fel de menajament. Din pãcate, cei de la BBC n-au vrut sã îºi asume riscul unui proces ºi interviul n-a intrat în film. E una dintre marile mele înfrîngeri.

Toamna trecutã, filmînd la "Rãzboi pe calea undelor", am fãcut un experiment. Într-un autobuz, am pus la difuzoare vechi emisiuni de la Radio Europa Liberã. Aºteptam aduceri aminte, orice fel de reacþii. Nu s-a produs nimic. Cu excepþia unui cetãþean turmentat, poate cam instabil psihic, care pretindea cã a fost închis, nimeni nu a reacþionat deschis. Cred cã vina îmi aparþine: nu a existat o relaþie clarã, asumatã de ambele pãrþi aflate în faþa ºi în spatele camerei. Stãteam acolo ºi pîndeam, fãrã sã îi fi prevenit pe oameni ce aud, ce urmãrim. În lipsa acestui "contract", nu se petrece nimic.

Cînd termin un film ºi îl arãt celor care apar în el, barometrul echilibrului, al unui soi de echidistanþã a poziþiei mele este nemulþumirea cît mai multor participanþi. Dacã majoritatea celor intervievaþi - situaþi pe baricade diferite - se simt nedreptãþiþi, ºtiu cã am reuºit întrucîtva.

http://agenda.liternet.ro/articol/59...ajele-lui.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 12:07   #72
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Paul Orza

Un regizor de film documentar care nu trebuie uitat: Paul Orza
Din filmografia lui, de retinut documentarele:
Centum anni academiae, 1966
Daca treci raul Selenei, 1967
Marturii din Tara de Piatra, 1975
Constantin Brancusi, 1976
Carturarul de la Avrig, 1981
Lumina din Lumina, 1990
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2009, 22:49   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hmm, acum doi ani, când fierbea topicul ästa, eu abia începusem sä-mi fac temele privind documentarul românesc contemporan... De-atunci, am cunoscut filmele lui Alecu Solomon, Florin Iepan, Thomas Ciulei... plus evolutia lor ulterioarä... E "exponential de semnificativ" cä, în paralel cu marea explozie din filmul de fictiune, acum avem si un excelent curent de documentare... Meritä sä dezvoltäm putin subiectul. Cine se-avântä...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 14:15   #74
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Eu cred ca regizorii de film documentar se afla pe nedrept intr-un con de umbra, obturati de stralucirea autorilor peliculelor de fictiune.
Din cate imi dau eu seama, a regiza un film documentar e ceva mai dificil decat in cazul celui de fictiune. Lucrezi cu oameni care nu sunt actori si care nu sunt intotdeauna foarte dispusi sa vorbeasca despre viata lor. In plus, munca de documentare e una sisifica. Uneori, depinzi de o informatie pe care o poti afla doar dintr-o singura sursa, iar daca sursa aceea nu poate fi accesata in nici un fel, tot ansamblul imaginat nu mai poate fi concretizat in forma dorita.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2009, 12:50   #75
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Filmul documentar "Australia", de Claudiu Mitcu, după o idee de Tudor Giurgiu, care prezintă echipa naţională de fotbal a persoanelor fără adăpost din România la Homeless World Cup Melbourne (2008), va fi proiectat, pe 30 septembrie, la Institutul Cultural Român (ICR) din Capitală. Personajele peliculei sunt şase timişoreni care ajung sportivi in ciuda statutului lor social defavorabil. Vasile Bereghi, Beniamin Calancea, Pavel Calancea, Daniel Podină, Claudiu Kostity şi Radu Muntean sunt membrii echipei de fotbal a persoanelor fără adăpost din România, coordonată de Mihai Rosuş, antrenorul ei. Filmul spune povestea fiecăruia dintre ei şi-i insoţeşte pe străzile Timişoarei, in cantonamentul de la Buziaş, până la experienţa obţinerii primului paşaport din viaţa lor şi la călătoria pe un alt continent pentru a-şi reprezenta ţara. Regizorul Claudiu Mitcu a mai realizat documentarul "Nisipuri" (2007).
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2009, 12:56   #76
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Very interesting! I guess it's a must see.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2009, 11:23   #77
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
"Capitalismul, reteta noastra secreta", un nou film documentar de Alexandru Solomon.

pentru a-l vedea, click mai jos:

http://plus7.arte.tv/fr/1697660,CmC=2956902.html
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2009, 19:39   #78
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
foarte bun documentaru, faza cu gigi si adaptabilitateaa lui la parlamentu european priceless...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells