Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2005, 00:10   #1
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
2/10

liternet:"Lung-metrajul Second-Hand este un fel de Romeo ºi Julieta al zilelor noastre ºi pune doar cîteva întrebãri legitime: încotro societate, încotro familie, încotro tînãra generaþie, încotro iubire?"

din 6 lei dau 2 pentru scenografie, pentru 2-3 cadre, si pentru ochelarii pierduti in cinematograf.

alexandra e infecta, mihai e reincarnarea unui count dracula care-l are pe mcdowell la icoana dar nu isi poate ridica capul de meningita, james deanii geniali inafara unor looks de toata jena (cui de-acolo ii place atat de mult nodul ala la fular) isi intra binisor in rol. ah, si visul e ok. pacat ca nu-i original.

imaginea e proasta. rau. liricul voit esueaza cu gratie. prim-planurile alea m-au ametit groaznic, chiar daca la inceput sunt secvente in care merg foarte bine; in nici un caz nu uniformizarea respectiva pe 3 sferturi din film.

muzica?!? was? wo? ne vrem a fi un barry lyndon sau ce? vocea aia?!?? geez. daca nu e ea, atunci dumnezeule, ce e in capul baiatului ala cu idei stupide despre feminitate?!

ne vrem a fi faini?! saeculum? atunci bine ar fi sa incepem lasand la o parte senzatia de final gen: unde am mai vazut eu astea? zic eu: un interogatoriu in clockwork, un vis pt care mai dati-mi o ora dar bat inspre fear and lothing, etcetera, etcetera.

btw, nu mi se pare potrivit finalul deschis. mie mi-ar fi placut sa-i vad casatoriti. really, ea fericita, alaturi de el.

cand am iesit din sala, nu am constatat pierderea ochelarilor (moment poetic?) ci faptul ca o femeie, alaturi de iubitul ei singurii spectatori (+eu-6 lei) plangea in hohote. HOHOTE.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 00:30   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to CineMagia!
Filmul nu l-am väzut încä, asa cä nu-ti pot da räspunsuri de continut, dar dupä cum scrii, se pare cä ai sanse sä faci ceva purici pe-aici.
Nu te pierde-n ceatä, mai contribuie!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:36   #3
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
by the way

automated alice, my favorite line for tonight. speria-m-as sa fie vreun mesaj bulk, oranduit scriptic. ma abtin. si nu din modestie.
doar ca e sub nivelul marii. cu toate astea, mi-am adus aminte cele mai faine 30 de secunde din film. scena discutiei de la bar cand bartenderul or whatever aranjeaza paharele eterne cu manusile-i albe. i se vad doar manusile imaculate. fain. nu intr-atat cat sa nu o uit dupa 3 zile, yet.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 08:10   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: by the way

Originally Posted by 16mm:
automated alice, my favorite line for tonight. speria-m-as sa fie vreun mesaj bulk, oranduit scriptic...
(etc.)
Doar mai putin CRIPTIC dacä scrii, tare bine o sä fie.
Altminteri, am observat cä tinzi spre mesaje kilometrice (ca subsemnatul, la-nceput, si uneori si-acum). Rezultatul e cam ästa:
X useri le ignorä.
Y useri räspund cu "fä-le mai scurte".
Z useri le citesc.
Z' useri le citesc si le discutä.
Unde X > Y > Z > Z'.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 17:19   #5
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Exista deja subiect second hand. :hmm:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 01:00   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@nume
Intr-adevär, îmi scäpase. Pe ästa îl încui, putem continua discutiile dincolo.

@16 mm.
Iti recomand sä-ti muti fragmentul critic în topicul "Second Hand" (copy-paste într-un mesaj nou acolo), pentru cä meritä sä se pästreze, iar apoi voi putea sterge complet acest topic, ca sä nu se deruteze lumea.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells