Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2003, 12:43   #1
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Subiecte omorate de dragul...

Am reusit in sfarsit sa vad si eu Catch me if you can.Interesant zic,totusi prea mi-a placut personahul ca sa fie adevarat si intru pe internet,exista un domn Abgnale care intradevar a facut furori in anii 70 in America insa multe din lucrurile povestite de Domnu' Spielberg sunt doar inflorituri pt a crea un personaj "complex"

Tot respectul pt Spielberg insa a trantit cu filmul asta de pamant,nu s-a hotarat ca e drama ca e comedie.

O alta plangere care a mai exprimat-o e fata de Stone care a distrus The Doors pt a crea un film despre Morrison,si ala plin de kitch-uri.

O viitoare plangere,fata de Soderberg,din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor si din cate l-am vazut pe individ nu prea se descurca cu munca altora:a distrus Ocean 11 cu toate ca avea la dispozitie crema Hollywood-ului,s-a pisat pe Solaris(a luat un film de referinta al cinematografiei si l-a transformat in unul de duzina,tipic american).

Se pare ca peste ocean totul e posibil atat timp cat iese banul sau cat timp sunt satisfacute ideiile tembele ale unor regizori.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 13:41   #2
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
Re: Subiecte omorate de dragul...

Originally Posted by Serghei:
din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor

brrr
__________________
Everything has a point, and if it doesn't, then there's a point to it.
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 13:44   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi-a placut foarte mult si noua varianta de Solaris...chiar m-a impresionat cum a regizat-o si cum a reusit sa se distanteze de varianta lui Tarkovski...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 15:16   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: Subiecte omorate de dragul...

Originally Posted by Serghei:

O viitoare plangere,fata de Soderberg,din cate am citit vrea sa ecranizeze cartea lui Toole,Conjuratia Imbecililor si din cate l-am vazut pe individ nu prea se descurca cu munca altora:

darn! parca si vad cum o sa transforme frumusetea aia de carte intr-o comedie neagra, cu accente sudiste, inb care idnatius va fi caricaturizat la refuz. aia nu e carte de adaptat cinematografic, for sure!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 16:28   #5
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
(Sar peste Soderbergh...)

Cred ca esti cam dur cu "Catch Me If You Can". Infloriturile nu sunt atat la nivelul personajului cat la actiune. Cat despre comedie/drama... nu stiu daca conteaza prea mult, dar ai ceva dreptate...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 18:12   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Catch me a fost o adevarata dezamagire. Speram sa vad un alt film...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 20:11   #7
gabrielu
Novice
 
gabrielu
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3
Cam dur, Mr. Serghei, pe linga numele cu nuanta un pic rosie, ceva anti-americanism strabate inca din deschiderea topicului. Intr-adevar, gramada de filme hollywoodiene e mediocra, scopul fiind succesul de casa. Dar pe linga rahatul asta se mai fac si chestii bune , bunicele, una dintre ele fiind si Catch me if you can, si varianta de Solaris; cit despre Ocean 11 cam amesteci lucrurile, ala era destinat a fi prost din start, cu toata crema de actori, cum spui. La Solaris m-am uitat in primul rind din curiozitate, de dragul comparatiei cu Tarkovski, insa iti dai seama imediat ca numai a compara e totusi un rationament rudimentar. Faptul ca se foloseste de tehnica la moda (asta aduce a pleonasm) nu mi se pare un defect , astea-s timpurile. In sfirsit, ma cam deranjeaza categorisirea fara un pic de atentie.
gabrielu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 20:32   #8
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Numele si post-ul nu au nici o nuanta anti-americana.

Eu zic chiar ca cu toata scoala de film europeana si cea orientala filmul e la el acasa in America,si la oproductie de cateva mii de filme pe an e normal sa iasa 10 filme de exceptie.

In ceea ce priveste Solaris,ma gandesc ca atunci cand faci un remake il faci pt vrei sa imbunatatesti ceva,nu numai ca mi-am zis de cand am vazut ca Soderberg vrea sa refaca Solaris ca ii va fi foarte greu sa dapaseasca varianta lui Tarkovsky dar cand l-am vazut mi-am dat seama ca a fost doar un capriciu,poate un vis de-al lui din facultate cand il studia pe maestru.

Insa in fond si la urma urmii n-a dat saracu' la nimeni in cap insa ma gandesc sa nu fie vreo boala cu remak-urile ca e jale
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2018, 09:16   #9
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Cu cat baza de selectie este mai mare, cu atat mai multe posibilitati de reusita in vederea vizionarii unor filme de calitate.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells