Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2003, 09:42   #21
alexandru
Novice
 
alexandru
 
Join Date: Jun 2001
Posts: 23
Fratilor, nu mai aruncati cu pietre! :-) (DOARE)

Lasand la o parte subiectul mesajului, problema s-a dovedit a fi mai presus de explicatiile oferite pana acum. Si nu tine de noi.
Mai exact (pentru cunoscatori) XNET-ul realoca dinamic diferite IP-uri aceluiasi utilizator la intervale mai mult sau mai putin definite de timp. Face parte din "politica" lor "anti-hacking".

Cu alte cuvinte, cand se intra pe CineMagia (si in special pe forum) se petrec aproximativ urmatoarele fapte: utilizatorul X se conecteaza pe dial-up. Serverul XNET ii aloca un IP. X intra pe CineMagia. "Aceasta", intr-un exces de zel, se grabeste sa identifice IP-ul utilizatorului X cu sesiunea acestuia. Toate bune si frumoase pana aici; am putea spune - chiar o primire calduroasa. Dar serverul XNET isi baga coada si.... ce credeti ca face? Ei bine ... realoca un nou IP utilizatorului X. Saraca CineMagia, observand acest lucru, se confrunta cu o dilema: Utilizatorul pare a fi acelasi, dar IP-ul lui nu mai este. Dupa un proces de constiinta "indelungat", CineMagia ia decizia (pentru propria securitate) de a "deloga" utilizatorul respectiv.
O ruda foarte apropiata CineMagiei, FORUMUL CineMagia, reactioneaza si mai urat: inchide absolut orice portita a utilizatorului X in cadrul forumului. Pentru a reusi sa intri din nou pe FORUM, ar trebui sa inchizi sesiunea curenta de Internet Explorer si sa deschizi o alta.

Ehhh... dragii mei "nepotei", cam asta se intampla. Asa ca acum, niste minunati eroi de poveste s-au apucat sa modifice procedurile de autentificare ale CineMagiei (in ciuda opozitiei fatise a acesteia), aducandu-va voua in case, "nepotii mei", prin intermediul monstrului XNET, FORUMUL CineMagiei.

=== THE END ===

In speranta ca cele de mai sus v-au amuzat putin dar v-au si lamurit intr-o anumita masura, va doresc sa aveti parte numai de vizionari de calitate.
alexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2003, 11:47   #22
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Wow, ce dumbfuck de la Xnet a gandit politica asta de realocare dinamica de IP-uri in timpul unei sesiuni? Ma intreb cate alte probleme cauzeaza cu aplicatii care depind de adresele IP...

Oricum, bine ca i-ati dat de cap. Spor la programat PHP.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2003, 00:58   #23
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Mdahh..bine ca s-a gasit pana la urma o solutie. Nu de alta dar devenise stresant rau...
Acum am un motiv in plus sa-i injur pe astia de la x-net :evil:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2003, 01:45   #24
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2003, 22:50   #25
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
daca tot mi-am exprimat nemultumirile in legatura cu erorile, mi se pare corect sa-mi exprim si multumirile in legatura cu lipsa lor...asa cum ma asteptam, oamenii de la Cinemagia au reusit sa rezolve problema si eu le multumesc mult!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2003, 23:23   #26
Aligator
Novice
 
Aligator
 
Join Date: Dec 2002
Location: Neverhood
Posts: 11
Originally Posted by Danny:
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o

"latest" = cel mai recent....
Aligator is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2003, 00:30   #27
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Aligator:
Originally Posted by Danny:
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o

"latest" = cel mai recent....

Stiu...tocmai de asta. Numai ca in vers. in lb. romana a forumului a fost tradus cu "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells