Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Sep 2007, 16:09   #1
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
"Grindhouse"

Evident, aici o sa vorbim despre acest proiect Tarantino + Rodriuguez.

Death Proof - 9/10. Am zis doar (in sinea mea) ca nu am sa vizionez filmul asta decat atunci cand am tot Grindhouse-ul in fata, sa primesc efectul acelor cinemauri din anii '70. In fine, nu mai am rabdare...si cand sta in fata mea, asa de clar si perfect...trebuia sa apas play. Evident, dupa nota de mai sus se vede clar ca nu m-a dezamagit. Am avut de la el exact acelasi efect ca la Kill Bill 1. O cursa nebunatica cu shot-uri de adrenalina, viteza, nebunii si scenariu specific Tarantino. Dupa cum au mai spus si altii, sau poate nu, intreg filmul e un omagiu pentru o perioada importanta din cinemaul pur american (sau poate na, si din alte parti, dar nu am de unde sa stiu). Anii '70, filmele de categoria B, gore, Grindhouse, rolele lipsa din editarea finala care e facuta prost, toate cu cate un modern update...Filmul nu o sa placa celor care nu sunt fani Tarantino, care nu sunt cat de cat cunoscuti cu filmele de cat. B din anii '70 si care nu inteleg ce a vrut sa faca Tarantino impreuna cu Rodriguez cu proiectul asta. Si ma bucur.

Asta l-am vazut primul. Da. Si da. L-am vazut pirat. Dar cu SIGURANTA am sa-l vad si la cinema, de mai multe ori chiar. Pentru ca merita.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 01:05   #2
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Death Proof (2007) 8/10

Inca din primele cadre ne dam seama ca Death Proof nu e un film obisnuit. Muzica, imaginea erodata si chiar fontul din opening credits ne duce cu gandul la filmele anilor '60-'70. Nu suntem chiar departe de adevar deoarece productia reprezinta un omagiu adus filmelor de categoria B din acea perioada in general si a celor cu american muscle cars in special. De altfel pe parcursul filmului sunt mentionate o parte din acestea, Telefon, Convoy, Bullitt, Death Race 2000. Imaginea a fost alterata digital pentru a crea efectul de uzura caracteristic peliculelor de atunci. Chiar si o intreaga scena filmata alb-negru serveste aceluiasi scop. Se pare ca uneori, regizorii filmau partial pe rola alb-negru deoarece ramaneau fara bani. Tarantino reuseste insa sa introduca aceste efecte intr-un mod atat de natural, incat spre surprinderea mea nu am remarcat faptul ca pelicula s-a modificat in alb-negru decat in momentul cand a redevenit color, moment acompaniat de o saturatie extrema a imaginii.

Fara sa intru prea mult in detalii filmul ne prezinta intersectia dintre un grup de 4 fete si un personaj foarte ciudat, Stuntman Mike (Kurt Russell). Filmul include dar nu se rezuma la dialoguri spumoase, folosirea excesiva a cuvintelor fuck si nigger, o urmarire cu scantei intre doua muscle cars, cateva secvente pugilistice, o coliziune frontala intre doua masini filmata din mai multe unghiuri si nu in ultimul rand consumul abundent de alcool.

Death Proof face parte dintr-un proiect mai larg, intitulat Grindhouse, proiect pus pe roate de catre Quentin Tarantino si Robert Rodriguez. Grindhouse este termenul american pentru cinemaurile care prezentau filme de categoria B, de multe ori consecutiv cate doua sau chiar trei filme la pretul unui singur bilet. Grindhouse exact asta ne ofera, doua filme la pretul unuia singur, cu obisnuitele reclame intre ele, de aceasta data insa false. Din pacate in Europa cele doua filme, Death Proof si Planet Terror vor fi prezentate separat. Din fericire ne este oferita o versiune extinsa a Death Proof. In total nu mai putin de 27 de minute si-au facut loc in aceasta versiune incluzand si o foarte lasciva scena in care Vanessa Ferlito ii ofera lui Kurt Russell un lapdance.

Nu stiu daca va deveni un clasic, imi este greu sa-l compar cu Pulp Fiction, e cu totul altceva, dar il gasesc cel putin la fel de captivant. L-am vazut pe nerasuflate si mai mult dupa ce l-am vazut am mai stat cateva ore bune cautand informatii despre el. Cand va fi lansat si Grindhouse mai mult ca sigur il voi urmari din nou, abia astept.
tva is offline   sendpm.gif
Old 07 Sep 2007, 16:11   #3
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Nu am citit ce-ati scris pentru a nu-mi strica placerea si surpriza vizionarii. Va intreb, unde l-ati vazut? V-ati uitat la vreuna dintre variantele alea mizere trase din sala, sau a aparut ceva de calitate?
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   sendpm.gif
Old 07 Sep 2007, 17:17   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si mai ales, c cauta la 'acum p ecrane'?!
din cite stiu, n-a fost lansat la noi ink...

/dspr 'death proof' am scris la cannes07
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Sep 2007, 18:59   #5
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Cele doua filme nu se lanseaza in cinema, deci am sa inchid acest subiect.
Pentru Grindhouse exista un alt topic aici: http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...2&wnd=_default
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells