Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Aug 2008, 16:31   #21
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
sau cu Vincent-ul lui Tim Burton sau cu Persepolis sau cu, slava Domnului ca exista Dr. Seuss, Horton hears a who....

ce le place unora sa se vaicareasca.....bineinteles ca exista si acum animatii spectaculoase atata doar ca ne place sa lamentam despre "ce bine era inainte, acum astia nu-s in stare de nimic".....unii chiar nu vor sa se bucure de prezent
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 16:41   #22
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by illotempore2002:
sau cu Vincent-ul lui Tim Burton sau cu Persepolis sau cu, slava Domnului ca exista Dr. Seuss, Horton hears a who....

ce le place unora sa se vaicareasca.....bineinteles ca exista si acum animatii spectaculoase atata doar ca ne place sa lamentam despre "ce bine era inainte, acum astia nu-s in stare de nimic".....unii chiar nu vor sa se bucure de prezent

si bineinteles sa nu uitam de Myiazaki
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 17:32   #23
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cica ultimul nu-i grozav, o sa fie la venetia

am vazut de curand Laputa: Castle in the Sky si nu m-a dat pe spate
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 20:22   #24
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 09:04   #25
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
e o animatie superba, dar supraevaluata.....mi-a ramas foarte vie in memorie, ma incalzeste in zilele desarte, dar e supraevaluat
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 11:19   #26
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by redmen:
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".
P-asta nu-l stiam.In preadolescenta ma omoram cu manga ,acum imi plac subiectele,partea artistica,nu-mi plac personajele:toate arata la fel.Probabil ca un film manga nu are cum sa fie supraevaluat.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2008, 17:16   #27
peticutz
Guest
 
peticutz
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 11
desene

preferatele mele
- Ice age
- Finding Nemo
- Kung Fu Panda
si inca astept
peticutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2008, 13:29   #28
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
In urma cu cativa ani, pe TVR 1, a rulat un serial produs de Disney dupa 101 Dalmatieni. Era vorba de un serial pentru copii, intelegand un public de la 3 la 8 ani. Am urmarit un episod impreuna cu nepotelul meu de 5 ani, si mi-am dat seama ce diferenta e intre desenul animat pentru copii si cel pentru adolescenti si adulti.

Personajele si decorurile erau puternic stilizate, fara linia nervoasa specifica filmului. Miscarile nu erau deloc spectaculoase, ci doar corecte si economice, si era clar ca producatorii nu puneau accent pe naturalete. Povestea era antrenanta - catelusii sunt fugariti de Cruella si ajung intr-o mina parasita, de unde se imbarca pe un trenulet, hmm, nu mai tin minte exact! -, insa m-a frapat totala lipsa de umor. Pustiul urmarea episodul cu sufletul la gura si batea din palme la fiecare urmarire. Lipsa umorului si absenta acelui "balet animat" al miscarilor casei Disney nu-l deranja catusi de putin. Mi-am dat seama ca la 5 ani nu prea ai habar ce-i aia gluma sau ironie, asa ca diferenta dintre serial si filmul original mi-a aparut foarte clara.

http://www.youtube.com/watch?v=Xct7TILCDiY

Filmele lui Disney sunt destinate nu copiilor, ci familiei, intelegand o dupa amiaza placuta la cinematograf (nu existau DVD-uri sau videocasete pe vremea aia), tu, pustiul de 10-12 ani impreuna cu mama si tata. Era clar ca adultii cumparau bilet, nu copii, asa ca filmul trebuia sa aiba cate ceva pentru toata lumea. Televiziunea isi permite sa imparta publicul pe varste, cinmatograful nu. N-ai cum sa aduni o sala de copii la Kung Fu Panda, Shrek sau Ratatouille. Ai da faliment.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2008, 23:16   #29
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
seria animata Kak kazaki... a ucraineanului Vladimir Dakhno still kicks ass...rad cu lacrimi de fiecare data cand ma uit la ele...inestimabil, cum se spune, d'le
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2008, 18:49   #30
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Hmm eu nu am fost niciodata mare fan animeuri, desi recunosc ca la ocazii nu ma dadeam inapoi. Faza e ca de curand am inceput sa am o slabiciunile pentru animeurile inceputului sfarsitului anilor '80, inceputul anilor '90. Am vazut ieri Akira (1988) http://www.imdb.com/title/tt0094625/ de Katsuhiro Ôtomo si m-a impresionat cat de multe alte animeuri ce au influentat adevarate curente in cinematografie ( ex. Ghost in the Shell (1995) - Matrix) s-au inspirat din el. In afara de GitS as mai putea numi Dragon Ball Z sau Neon Genesis Evanghelion. Multi l-au criticat ca fiind o baie de sange, si pe alocuri au dreptate, insa cel mai mare atuu al filmului reprezinta dura critica, poate uneori cam nefondata, la adresa birocratiei si a unui aparat de stat corupt confruntat cu o criza sociala de proportii. Apoi mai e si doza imensa de misticism ce supureaza din plot, ducandu-te cu gandul la o duzina de jocuri si alte animeuri ce s-au inspirat din el (F.E.A.R. sau Ergo Proxy), fara ca din pacate genul sa dea si cinematografiei vre-un exemplu fericit.
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2009, 10:58   #31
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by redmen:
Nici unul nu se compara cu "Spirited Away".

Si mie mi s-a parut supraevaluat Spirited Away. Mai mult mi-au placut Grave of the fireflies. Mononoke-Hime, The girl who leapt trough time, 5 cm per sec, dar fara dubiu Spirited Away e una din cele mai bune animatii, doar ca e mai mult pentru copii. De apreciat insa imaginatia lui Miyazaki.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2009, 11:13   #32
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Spirited Away nu e tocmai pentru copii sa fim seriosi
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2009, 13:20   #33
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by marcusARCUS:
Spirited Away nu e tocmai pentru copii sa fim seriosi

Argumenteaza...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 20:19   #34
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by redmen:
Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !

Cred că vor rămâne desenele mele preferate pentru totdeauna. Le învăţasem pe de rost... dar pentru asta tot nu mă mai satur de ele. Chiar ziceam într-o vreme că în jur de 80% din ce ştiu despre viaţă am învăţat de acolo.
Îmi amintesc că îl enervam pe fratele meu pentru că îi ziceam tot ce urmează să se întâmple, pas cu pas. Îmi amintesc o întâmplare amuzantă când m-a sunat odată şi mi-a povestit o fază din episod şi am ştiut să îi spun continuarea. S-a ofticat de numa'.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2009, 15:45   #35
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mi-am amintit de un desen animat la care mă uitam pe casetă video. Se numea The Flight of Dragons. Îmi plăcea enorm, mai ales coloana sonoră. Lucrul pe care nu l-am ştiut este că a avut lansarea în anul naşterii mele. Mi-ar plăcea să îl revăd. L-a mai văzut cineva?
http://www.imdb.com/title/tt0083951/

P.S.Aş fi vrut să fac un topic nou cu denese animate vechi, dar nu seriale. Totuşi cred că mă încadrez aici.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2009, 15:55   #36
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
este desenul meu animat preferat. il stiu word by word integral. mi se pare o crima ca nu s-a gandit inca nimeni sa il faca format dvd. versiunea p care o am eu este un rip de vhs, dar il am si pe caseta de cand a aparut acum 100 de ani pe la noi

Last edited by silent_one : 10 Aug 2009 at 16:06.
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2009, 16:09   #37
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu mi-l amintesc atât de bine, doar fragmente.
Caseta video şi eu o mai am pe acasă, chit că aparatul în sine nu mai vrea să coopereze.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2009, 16:12   #38
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
http://www.youtube.com/watch?v=hwaZn...om=PL&index=42

e integral p minunata inventie moderna numita youtube
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2009, 16:16   #39
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Bless you!
Cred că îmi dau lacrimile.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells