Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 May 2006, 22:11   #1
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Under / Over Rated

Filme considerate de publicul larg ca fiind "mari" (aici se poate lovi puternic in topurile infame de pe IMDB), filme premiate si apreciate de critica dar care din terte motive (atat subiective cat si obiective) nu v-au placut. La polul opus filme care nu au facut valuri sau au fost primite prost de critica dar care considerati ca sunt bijuterii neslefuite.

Un film care a primit prea multi lauri din punctul meu de vedere a fost "The Pianist". Departe de a fi un film slab, nu am inteles pentru ce a fost atat de bine primit & omagiat. Daca la categoria "Cel mai bun regizor" premiul a fost mai mult sau mai putin meritat (preferam sa ajunga la Almodovar pentru "Hable con Ella" sau la etern nedreptatitul Scorsese pentru "Gangs of NY") la categoria "Cel mai bun actor" premiul a fost un soc inclusiv pentru Adrien Brody (si ce rol a facut Daniel Day-Lewis in "Gangs of NY"). Lasand la o parte Oscarurile care din pacate nu mai reflecta de mult adevarata valoare (a se vedea si "Crash"-ul de anul acesta) filmul lui Polanski pur si simplu nu m-a prins. Poate motivul principal a fost faptul ca eram satul pana in gat de Holocaust, care la la mine oscileaza intre doua coordonate: Eros ("La vita e bella") si Thanatos ("Schindler's List"). Respect background-ul lui Polanski si inteleg tenta autobiografica pe care o da filmului dar, repet, filmul pur si simplu nu m-a prins.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2006, 00:04   #2
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
overrated: Manderlay si toate cacaturile lui Lars von Trier si toate pisaturile europene care se dau doar pe la festivalurile si toate vomele romanesti de filme... excessively overrated! :hmm: filmele cu "two thumbs up" de la Ebert, filmele care primesc patru stele and more de la Jay Carr, filmele promovate cu citate belicoase culese din cronici platite la gazete obscure de provincie, filmele abil marketizate..;

underrated: filmele bune nepromovate suficient ca Thank you for Smoking, filmele asiatice care din motive independente de marketinul lor intra cu greu sa cu intarziere pe piata americana, filmele positively reviewed by Village Voice si Cinematical, filmele care imi plac doar mie.
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2006, 12:53   #3
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by bellhop:
overrated - filmele cu "two thumbs up" de la Ebert, filmele care primesc patru stele and more de la Jay Carr, filmele promovate cu citate belicoase culese din cronici platite la gazete obscure de provincie,

de acord! tipu asta e un fel de firewall al cinematografiei americane... cred ca sint multi spectatori care il asculta atunci cand aleg un anumit film in locul altuia... cu figura lui de pastor neoprotestant, bonom... man man... cand l-am vazt prima data m-am gandit la tipul care apare in People vs. Larry Flynt ca exponent al bunului-gust civic si religios... bleah-blah-pleah.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2006, 15:23   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mã scuzaþi, dar topicul ãsta existã deja
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=220&start=0
Benny, bagã lacãtul
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2006, 18:13   #5
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
:o My bad! Nu m-am uitat in urma ... Rusine Mie!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells