Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Sep 2003, 11:35   #41
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Nu inteleg de ce tot dramatismul filmului astuia a trebuit sa fie anulat de faze comice idioate la care s-a mai adaugat si povestea aia nesarata de dragoste care cred ca nu a interesat pe nimeni. Ce ma interesa pe mine cu cine se f** Elizabeth, cu Norrington sau cu Will?
As fi vrut un film apasator, terifiant, mohorat, sumbru care sa accentueze destinul cumplit al echipajului Perlei Negre condamnat la nemurire. In loc de asta am gasit un fel de comedie agreabila pe alocuri, doua-trei scene de suspans si multe dialoguri inutile.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2003, 05:57   #42
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sincer sa fiu ma asteptam la mai mult. Auzisem ca acesta ar fi cel mai bun film al anului de pana acuma, dar imi este imposibil sa fiu de acord. Piratii este un fel de parodie la povestile cu pirati, dragut aranajata, cu efecte speciale interesante, ca sa nu spun mai mult, dar cu un singur actor: Depp. Pur si simplu el a facut tot spectacolul in aceasta pelicula. Rush m-a chiar dezamagit putin, in timp ce Orlando mi s-a parut cam sec. Oricum ma asteptam la cine stie ce de la el. S-ar putea ca faptul ca Johnny ni s-a parut cel mai bun sa se bazeze si pe faptul ca personajul lui este cel mai interesant si haios. Nu? Oricum insa Johnyy Depp a fost si ramane unul dintre actorii mei preferati.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2003, 13:56   #43
Viorelle
Novice
 
Viorelle
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 1
Send a message via Yahoo to Viorelle
piratii din caraibe

salutare cinefili!
scriu si eu acum pentru prima data pe acest site ca sa-mi exprim si eu parerile umile despre filme, actori scenarii, etc. nu ca m-as pricepe :roll: dar vreau sa ma flu si eu in treba.
piratii din caraibe este un film exact pe gustu meu: fantasy, aventura un Jhonny depp pletos si barbar taote ingredientele pentru un spectacol pe cinste
mai vorbim dupa ce vad si eu filmul.
__________________
Sometimes there's so much beauty
in the world I feel like I can't
take it, like my heart's going to
cave in.
AMERICAN BEAUTY
Viorelle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2003, 22:54   #44
raadu
Novice
 
raadu
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 1
Am vazut zilele trecute "Pirates of the Caraibean" si pot sa zic ca e intr-adevar unul din cele mai distractive filme ale anului. A nu se confunda cu cel mai bun film al anului... Daca, indiferent de varsta, aveti chef de o regresie la momentele copilariei in care va jucati de-a piratii si corsarii in spatele blocului, Depp& co. va ofera prilejul.
Nu conteaza ca veti fi martorii unui exemplu de scuba diving dus la extrem sau a catorva scene hilare cu lupte navale grandioase, veti fi incantati de basm, bine pus in scena de Verbinski(in sfarsit reuseste sa duca la capat un film dupa mai putin reusitele "The Mexican" sau "The Ring").
Motorul filmului e alimentat de energia pe care o degaja Johnny Depp in fiecare scena in care apare; desi rolul este putin generos, Depp preia cate ceva din experientele anterioare("Ed Wood" sau "Fear and Loathing in Las Vegas") si aduce pe ecran un personaj savuros, cu un look cat se poate de original si care mai ales, nu se ia in serios.
Si tocmai aici mi se pare ca e cheia succesului filmului: realizarea unui film de aventuri, cu buget de blockbuster, care renunta la filozofiile alambicate ale "Matrix"-ului sau la grandiozitatea penibila pe alocuri a "LOtR" in favoarea purei distractii a spectatorului. Si asta nu e un lucru rau! Deloc!
raadu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2003, 16:01   #45
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Mie mi-a placut

Si mie mi-a placut "Piratii...". Imi era dor de un film de acest gen, iar asta a fost foarte bine facut, efecte misto, lupte OK si un Johnny Depp realmente savuros. Mi-a placut ideea de a avea un personaj care evolua intr-o alta epoca, dar avea un comportament cool, de gen Manhattan 2003. Nu cred ca e cel mai bun film al anului, dar merita vazut.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 13:08   #46
deliutza
Novice
 
deliutza
 
Join Date: Oct 2003
Location: bucuresti
Posts: 1
...am aparut, se pare, cam tarziu si dupa un subiect acid... care-mi place

a trecut ceva timp de cand am vazut filmul si mi-a placut dar nu l-a nebunie, adica nu de 5 stele. Asta pentru ca daca te gandesti putin firul filmului e cam acelasi cu al multora insa ideea conteaza, nu?

Faza ce-a mai tare si care mi-a ramas in minte a fost : OCHIU' N FURCULITZA! eeeei ce ziceti?
deliutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2003, 21:15   #47
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
In sfarshit l-am vazut si eu chiar azi si inca ma mai surprind zambind laaaaaaaaarg de tot. Orlando Bloom... * zambet laaaaaaaaaaarg*
Johnny Depp *ras in hohote*
Jack Sparrow s-a urcat undeva in inimioara mea si nimeni nu-l mai scoate de acolo, cat despre Will... cred ca o sa-i fac un altar. :lol:
Serios vorbind, filmul a fost "entertainement" pur: umor, originalitate, efecte speciale, actori si bineinteles esentza oricarui film care se respecta pe sine: lots of stuff being blown up! :wink:
(*) (*) (*) (*) (*)
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 11:53   #48
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Nu stiu de filmul este atat de apreciat... In afara de prestatia lui Depp care este una bunicica eu n-am gasit nimic cat de cat interesant...
Toata chestia aia cu "aurul aztec", blestemul si sangele mi s-a parut cam superficiala... scenele de umor sunt prea banale/vulgare
Un alt plus ar fi efectele speciale dar astea nu pot masca un subiect atat de subtire...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 14:56   #49
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
E destul de slab filmul... Iti asigura o portie buna de distractie pe ziua respectiva, insa daca a doua zi esti intrebat de cineva despre subiectul filmului, nu poti spune mare lucru... Reclama cat cuprinde, dar filmul dezamageste destul de mult. Faze penibile, exploatate la maxim (vezi faza cu ochiu'), clisee gramada, intr-un cuvant film pentru copii (sub 14 ani). Daca eram mai mic poate ca il apreciam, asa...
Nu am inteles de ce a fost atat de laudat Johnny Depp... e o interpretare decenta, dar nici pe departe ceva memorabil... mi se pare aiurea ca Geofrey Rush joaca in filmul asta... e mult sub clasa lui ... de la Shakespeare in love, Shine si Elisabeth la Piratii lu' peste e o distanta URIASA !!!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 15:11   #50
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Din pacate ai dtreptate. Ce e de concluzionat din treaba asta e ca spectatorii caruia se adreseaza asa ceva nu au stire sa mai existe alte variante, trebuie sa fie cu creierii prajiti de jocurile de calculator si imbuibati la fast-food, intr-un cuvant exponenti de marca ai populatiei societatii de consum adica niste suboameni lobotomizati obisnuiti sa li se trimita doar stimuli primari: mama, pisu, kaka, laba...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2004, 01:22   #51
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Danny:
Si ca sa revenim la subiect...se pare ca lumea a simtit nevoia unei mici "precizari" sau hai sa-i zicem o votare mai speciala.

Johnny Depp:
(*) (*) (*) (*) (*)

Film:
(*) (*) (*)

Si iata ca Depp este, oarecum surprinzator, nominalizat la Oscar pentru cel mai bun rol principal. Pentru prima oara in cariera daca nu ma insel... :roll:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2004, 00:49   #52
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Da, e pentru prima oara nominalizat Depp la Oscar. Nu vad nimic suprinzator in nominalizarea sa. (bufon, gaguri extrem de reusite, putin excesiv - intr-un cuvint, delicios).
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 20:09   #53
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
E bine ca a fot nominalizat Depp la OScar pt ca a facut un rol exceptional in acest film ...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 21:08   #54
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Filmul este de inalta calitate. Actori sunt la locul lor. Fiecare are o individualitae bine stabilita, care se pastreaza perfect dea-lungul filmului. Depp se descurca genial in rolul lui. Ma uitam la film si ma gandeam: "Ori era beat la filmari si CHIAR credea ca e un pirat, ori este un actor genial...". Merita un oscar. Si Nu este prima sclipire alui Depp, el este in mod original un actor bun. Filmul este un film cu pirati din cele bune, memorabile. Merita vazut si retinut.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 22:39   #55
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
e un film infantil pentru oameni retardati...
si faptul ca Johnny Depp candideaza la Oscar pt rolul din mizeria asta de film demonstreaza cat de jos a ajuns cinematografia americana
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 22:44   #56
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Hm... Exagerezi, foarte tare. De ce zici ca Filmul e o mizerie? ai vreun argument? Sau sa mai purat discutia asta? sunt curios, de ce e Pirates Of The Carabien un film prost?
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells