Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2007, 17:07   #1
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
andrei serban s-a cerut la concurs cnc

mesaj sters
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2007, 22:47   #2
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
A aparut el in vreo emisiune TV si a sugerat asta, si, daca da, pe ce canal a fost? Poti sa ne dai mai multe amanunte, eventual daca gasim pe net interviul sau emisiunea respectiva? As vrea sa o vad si eu (spre exemplu emisunea "Inapoi la argument" stiu ca se putea descarca la un moment dat de pe net) pentru ca si mie imi place andrei serban si sunt curioasa sa vad cum a iesit din gura lui acest apropo...
Pe de alta parte, pun si eu o intrebare nevinovata, nu se poate sa te educi(teoretic) cativa ani in sensul asta(in a face film) si apoi sa vrei sa-l faci, avand in spate o mare experienta de regizor(cum e in cazul lui serban)?
Sa inteleg ca pur si simplu nu se poate, ca exista niste reguli stricte in care nimeni nu are voie sa se bage pe felia nimanui sau pur si simplu ar fi necinstit ca cnc sa dea bani unui experiment ? Poate un experiment de-al lui serban ar fi ceva mai bun decat un film de-al lui nicolaescu?...
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2007, 12:54   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Este aberant, ignorant si arogant sä sustinem cä teatrul si filmul sunt radical diferite. N-o sä stau eu acum sä vä povestesc toatä halca de culturä generalä si profesionalä de la care ati lipsit, asa cä voi enunta doar concluzia: cele douä specii artistice sunt strâns înrudite, iar creatorii din principalele lor compartimente artistice (dramaturgie, actorie, scenografie de decor si costume, regie, muzicä) pot, în principiu, sä se specializeze în ambele (evident, constienti si de deosebirile esentiale dintre teatru si film). Ciulei a venit din teatru, Pintilie la fel, Visarion Alexa idem (iar cele trei filme ale lui din jurul lui 1980 nu erau rele deloc!), si altii. Invers, Daneliuc, în vremurile lui bune (1977), a montat un "Emigrantii" excelent, la Teatrul Mic. Acu' trei ani, însusi Pita a pus la National un splendid "Apus de soare". Cazurile de regisori dintr-un domeniu care-s incapabili sä lucreze bine în celälalt sunt la fel de rare ca si cele ale celor geniali în ambele. De obicei, sunt cam la fel de buni în amândouä, dar cu aplecare spre unul sau spre altul, iar un regisor excelent de teatru poate face mäcar filme acceptabile, si invers. Asa cä terminati cu exclusivismele, cä nici filmul nici teatrul nu-s tarlaua voasträ de-acasä, unde vecinu' n-are voie.

Dar, pe de altä parte, trebuie sä spun cä, personal, NU sunt de acord sä i se dea lui Andrei Serban bani de la C.N.C. - cel putin, nu acum. Serban este într-adevär un regisor de teatru genial (prin 1978, critica americanä îl plasa printre primii cinci regisori de teatru americani ai tuturor timpurilor) - dar, deocamdatä, nimic nu-l acrediteazä ca regisor de film. S-ar putea sä facä tranzitia superb, ca Zeffirelli sau Bergman, sau sä esueze lamentabil.
Asa cum bine spune Liou, deocamdatä un film de Andrei Serban ar fi UN EXPERIMENT - pânä vedem ce-i poale pielea cu aparatul. Si nu e momentul pentru asemenea experimente pe bani contribuabililor, când finantarea de stat e si asa-n halu-n care e. Desi i-am frecat ridichea mai sus, acum sunt de acord cu Rocky când spune cä ultima editie e un dezastru - inclusiv prin numärul riscant de mare de regisori de teatru cärora li s-au dat fonduri.
Sä facä Andrei Serban film, din fonduri private. Sä dea Dumnezeu sä-i iasä la nivelul "Trilogiei antice" - sau mäcar al celei de-"A douäsprezecea noapte". Intre timp, sä fie trimisi la cules cartofi sau jucat tabinet în azil cretionizii de la C.N.C., cu mafia aferentä din jurul lor, si sä se punä la punct un sistem normal. Dupä care, numai miliarde sä se ducä de la buget pentru capodoperele lui Andrei Serban - mäcar de-ar fi asa!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 01:36   #4
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Nu stiu in ce context a sugerat Serban ca mai bine i s-ar da banii aceia, dar daca are un scenariu excelent si o echipa de productie credibila, nu vad de ce nu... Si poate sa participe la sectiunea "debut", la urma urmei, neavand nici un film la activ. Sau e limita de varsta?

Proiectul conteaza. Persona, nu il vad pe Serban distrugand din nepricepere regizorala o partitura buna. Voi de ce il credeti in stare de asa ceva? I-ati vazut video-urile de vacanta?

...Si daca e mai tare ca Wong Kar-Wai?
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 02:00   #5
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by ricciotto:
Voi de ce il credeti in stare de asa ceva? I-ati vazut video-urile de vacanta?

...Si daca e mai tare ca Wong Kar-Wai?
a iesit ricciotto de la naftalina cu intrebari roase de molii....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 10:26   #6
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
a iesit ricciotto de la naftalina cu intrebari roase de molii....
Eu nu inteleg ce cauta p-aici, marele guru de la Holywood, care face filme cu bugete de ne-ar cumpara pe toti, a coborat printre noi. Vreau sa vad si eu un singur scenariu (numai unul) facut de tine in atelier de care sa se fi auzit macar intre granitile acestei tari amarate. Mersi.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 20:57   #7
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by ricciotto:
Si daca e mai tare ca Wong Kar-Wai?
Sacrilegiu ma'am. Nu ezista!
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 21:16   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hm, e clar ca intre multi de-aici si ricciotto e un dinte. sper sa-l lasati de-o parte si sa comunicati ok, pentru ca eu unul n-am timp sa dezgrop topicuri antice ca sa-mi dau seama ce va dezbina...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 21:49   #9
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Nu exagera, StefanDo... We're doing fine, really.

Cu Mala n-am schimbat niciodata vreo parere, not that I can remember. Dezacordul nu inseamna "dinti", dar... Si daca ar fi, nici o problema.

Eu ii dau oricarui regizor debutant in film the benefit of a doubt: sansa sa fie de la Wong Kar Wai in sus apartine oricui pana la primul rezultat pe pelicula.
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 22:29   #10
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
:shock: Era o gluma nascuta din faptul ca cinemagia a facut un adevarat cult pt wkw. Or else, va puteti permite sa demitizati p oricine mai putin p wkw (sau pe als )
Iar tu stefandodo n-ar stica sa mai rascolesti prin topicurile vechi , after all , pentru asta te plateste tara, adik turcu' , uh...adik u know who ... se numeste ca iti insusesti cultura organizationala .
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 22:41   #11
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
(...) va puteti permite sa demitizati p oricine, mai putin p wkw (sau pe als )
asta mi-a placut intotdeauna la Mala...
capacitatea de a simplifica si sintetiza gratios lucrurile...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 22:49   #12
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Mala Portugal:
...dodo
Asta era personajul ala imaginar din capul prostituatei chemate de Gelu Ruscanu ca sa-l gaseasca sinucis in casa. Secventa e in Cei care platesc cu viata a lui S. Marinescu. Asta ca tot suntem pe film romanesc si se bat campii la greu.
Originally Posted by Mala Portugal:
...n-ar stica sa mai rascolesti prin topicurile vechi .
E o idee buna.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 23:08   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Mala Portugal:
Iar tu stefando n-ar stica sa mai rascolesti prin topicurile vechi , after all , pentru asta te plateste tara, adik turcu' , uh...adik u know who ... se numeste ca iti insusesti cultura organizationala .

tara/turcu'/I know who ma plateste pentru topicurile noi, plus alte chestii care nu se vad aici si care se vad in alte parti. Dar nu te contrazic, greselile trecutului te invata sa mergi drept in prezent...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 23:23   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lasä, cä noi ne vizionäm destul de des - la o vizionare, la o bere, la un forumeeting - si-atuncea mä pun eu pe depänat amintiri din cinemagie...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells