Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Nov 2011, 13:18   #1
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
The Adventures of Tintin

The adventures of Tintin

Dupa dezamagitorul Indiana Jones 4,Spielberg isi spala pacatele cu Tintin,o animatie plina de aventura,actiune si umor cum numai el stie sa faca.Am avut inspiratia de a merge sa-l vad la cinema in 3D.Fiind primul film care-l vad in 3D mi-a placut senzatia desi de la jumatate incolo incepusem sa ma obisnuiesc cu imaginile care-mi sareau in fata, insa e o perspectiva noua in care vad un film, deci a meritat.E foarte bine realizat 3D-ul, iar de animatie nu se mai pune problema, pentru ca e pur si simplu spectaculara.Jamie Bell,Andy Serkis,care a devenit deja o legenda in cadrul performance capture si Daniel Craig sunt extraordinari in rolurile principale dandu-le viata personajelor.Pe langa faptul ca Tintin e un deliciu vizual mai beneficiaza si de o coloana sonora realizata de maestrul John Williams.Ca sa inchei,The adventures of Tintin are de toate pentru toti.Aduce mult cu Indiana Jones prin combinatia de umor si actiune si mai mai mult ca sigur va castiga oscarul pentru animatie iar finalul lasa loc de o continuare pe care deabia o astept.Nu-l ratati cat mai ruleaza la cinema!

P.S: Fiindca nu cunosc comic-urile cu Tintin sau desenele,(nu pentru multa vreme)sunt curios ce parere are bremen despre film pentru ca din avatarul lui reiese ca ar fi fan,dar s-ar putea sa ma insel.

Nota 8.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 14 Nov 2011 at 13:49.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 17:47   #2
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
N-am apucat inca sa-l vad .Il las mai spre Craciun sa se fezandeze
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 17:57   #3
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by bremen1980:
N-am apucat inca sa-l vad .Il las mai spre Craciun sa se fezandeze

Am inteles
Pana atunci citesc si eu benzile desenate.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 20:47   #4
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sunt traduse si in romana. Vreo 40 de lei bucata. La targul Gaudeamus facea o tanti oferta 25 de lei primele trei, apoi una gratis - n-am inteles nimic.
Mi-a placut adaptarea spilbergiana. Magica, completa, densa, vizuala, frumoasa, comica, merita!
In top cu "Rango". Sper sa dea si pe la Oscaruri.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 20:55   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Disciple:
Sunt traduse si in romana. Vreo 40 de lei bucata. La targul Gaudeamus facea o tanti oferta 25 de lei primele trei, apoi una gratis - n-am inteles nimic.
Mi-a placut adaptarea spilbergiana. Magica, completa, densa, vizuala, frumoasa, comica, merita!
In top cu "Rango". Sper sa dea si pe la Oscaruri.

Daca le gaseam si eu, probabil ca mi-as fi cumparat cateva,asa am recurs la credinciosu' demonoid, fara de care nu stiu ce ma faceam.Apropo,am vazut ca mai sunt cateva reviste SF numite Blake et Mortimer facute chiar de prietenul lui Herge, dar din pacate le-am gasit doar in franceza, iar eu nu stiu franceza neam.Intre Rango si Tintin se va da lupta pentru Oscar,restul fiind inferioare,dar 99% zic eu ca va lua Tintin.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 23:30   #6
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Nu m-as arunca sa fiu asa radical. Nu dau aia Oscar asa usor pe subiect european, iar "Rango" are trimiteri cu nemiluita la filme cult americane plus ca e western-ish.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2011, 23:45   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Disciple:
Nu m-as arunca sa fiu asa radical. Nu dau aia Oscar asa usor pe subiect european, iar "Rango" are trimiteri cu nemiluita la filme cult americane plus ca e western-ish.

Nu prea cred ca mai conteaza ca e subiect european,pentru ca pana la urma in spatele filmului se afla Spielberg si Jackson,iar lucrul asta o sa cantareasca mai greu decat faptul ca Rango are trimiteri la filme cult, sau ca e western.Si nu ma refer doar la renume aici,ma refer si calitativ, pentru ca a iesit ceva special din punctul meu de vedere.Daca se va decide Spielberg sa scoata cel putin o trilogie e ca si cum o sa avem parte de un nou Indy,in varianta europeana si evident,mult mai tanara,lucru care nu suna absolut deloc rau.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 00:44   #8
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Era vorba ca partile 2 si 3 sa fie regizate de Peter Jackson si James Cameron. Cei trei muschetari!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 00:53   #9
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sper sa ramana la carma Spielberg sau daca e,sa preia conducerea Jackson, ca de Cameron n-am o presimtire buna.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 00:57   #10
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Exagerezi si tu acuma, asa de amorul artei...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 01:21   #11
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Disciple:
Exagerezi si tu acuma, asa de amorul artei...

Nu neaparat,dar pur si simplu nu-l consider pe Cameron foarte artistic,mai mult se pricepe la actiune si efecte speciale iar scenariile filmelor regizate de el au tendinta de a fi "tepene".Asta nu inseamna ca n-a facut la viata lui niste blockbustere de prima mana dar tot ii prefer pe ceilalti doi pentru ca sunt mai creativi si pun mai mult suflet.Cel putin asa cred eu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2011, 02:04   #12
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Disciple:
Nu m-as arunca sa fiu asa radical. Nu dau aia Oscar asa usor pe subiect european, iar "Rango" are trimiteri cu nemiluita la filme cult americane plus ca e western-ish.

Daca "Rango" nu e cel mai bun film de animatie al anului, atunci cu siguranta e cel care arata cel mai bine. Cei de la Industrial Light & Magic au facut o treaba extraordinara. Cat despre Tintin, il voi viziona cat de curand si voi reveni cu o parere, dar din trailer, Tintin's face is kinda odd looking.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells