Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Aug 2011, 02:44   #1
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Thumbs down

Thor

In sfarsit l-am vazut si am fost dezamagit.Nu aveam vreo asteptare de la bun inceput si drept urmare nu mi-a afectat judecata.Film standard de vara fara creier cu multe efecte speciale care ti se sterge din memorie dupa ce l-ai vazut.Nu m-a impresionat nimic,distributia fiind mare si decenta pe foaie insa pe ecran nu iese nimeni in evidenta cu vreun joc actoricesc impozant.Multe personaje de umplutura care in benzile desenate au mai multe de aratat/spus.Costumele au fost pur si simplu oribile fiind mult prea futuriste pentru binele lor si alcatuite din prea mult plastic si cauciuc dandu-mi impresia ca ma uitam la un lung metraj cu Power Rangers.Asgard a fost slab conceput,lucios,luminos insa parca fara viata si lipsit de frumusete adevarata.Coloana sonora desi ok pe alocuri nu se potrivea in anumite momente fiind ba prea dramatica intr-o scena simpla ba prea moale intr-o scena de actiune.Efectele speciale au fost slabe si chiar nu inteleg de ce tocmai in departamentul asta au fost asa de neglijenti.Nu prea are ritm iar cand incepe sa-si dea drumul putin se termina filmul si iti lasa un gust amar in gura.Am mai avut de asemenea si probleme cu felul in care au fost editate anumite scene in care erau explozii care nu mi s-au parut convingatoare.Parerea mea ca domnu' Branagh sa se lase de filmele de actiune pentru ca nu se pricepe iar faptul ca introduce in toate filmele pe care le regizeaza cate ceva din Shakespeare a devenit un cliseu.Per total Thor e inca o intrare mediocra din universul Marvel care scot filme pe banda rulanta de la o vreme, lucru care face ecranizarile sa fie "hit or miss".

Nota 5/10 M-a facut Pepper sa ma razgandesc si sa-i mai scad filmului din punctaj.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 28 Aug 2011 at 13:55.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 12:22   #2
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Si eu am vazut Thor si am ramas cu un gust amar....
Toate aspectele m-au dezamagit inclusiv munca graficienilor. S-a vrut prea bombastic , insa pe mine nu m-a pacalit sa-i dau nota aceea imensa de pe imdb, nu mai zic de cea de aici. Personajele s-au fatait prin vortex de parca era lift, Loki parea doar un copil bosumflat ca nu era preferatul tatei, parsivitatea lui era fake & lame, Portman si Skarsgard au facut cele mai nasoale roluri ale lor, in afara de "culoarul Einstein-Rosen" nu am auzit nimic stiintific si as mai putea continua. Scenariu banal, personaje banale
Si totusi mi-a placut ceva, vocea lui Hemsworth
5 cu "felicitari"!
PS: High-five Kriss
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 13:45   #3
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Pepper:
Si eu am vazut Thor si am ramas cu un gust amar....
Toate aspectele m-au dezamagit inclusiv munca graficienilor. S-a vrut prea bombastic , insa pe mine nu m-a pacalit sa-i dau nota aceea imensa de pe imdb, nu mai zic de cea de aici. Personajele s-au fatait prin vortex de parca era lift, Loki parea doar un copil bosumflat ca nu era preferatul tatei, parsivitatea lui era fake & lame, Portman si Skarsgard au facut cele mai nasoale roluri ale lor, in afara de "culoarul Einstein-Rosen" nu am auzit nimic stiintific si as mai putea continua. Scenariu banal, personaje banale
Si totusi mi-a placut ceva, vocea lui Hemsworth
5 cu "felicitari"!
PS: High-five Kriss

Avem gusturi asemanatoare nu?Din cate imi aduc aminte si tie ti-a placut mult Hud
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 14:10   #4
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Se pare ca da, avem gusturi asemanatoare
Un film artificial realizat doar ca sa bucure ochiul prin grafica supercalifragilistica poate fi desfiintat cu usurinta, pe cand unul care scoate in evidenta caracterul personajelor prin actiuni si replici surprinzatoare si imprevizibile se savureaza si se pune la favorite
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 14:40   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
M-am mirat si eu de felul amatoricesc in care au fost realizate anumite lucruri care sunt vitale pentru un film inspirat dupa benzi desenate.Scene de actiune slabe,bazate in mare parte pe explozii(o fi fost implicat si Michael Bay),costume absolut oribile care nu aveau pic de credibilitate,erau atat de flashy incat nu am putut sa iau filmul in serios,numai zei nordici nu mi se pareau.In departamentele in care te asteptai sa exceleze,a dezamagit.Foarte superficial si previzibil scenariul iar nici actorii nu si-au dat interesul,un bun exemplu fiind chiar nea' Hopkins cand(atentie,mic spoiler) l-a prins pe Thor si Loki cand aveau sa cada iar cel din urma isi da drumul la care Odin n-a zis decat un sec "No".A fost punctul pe i momentul respectiv aratandu-mi ca nu si-au luat rolurile prea in serios.Doar de Hemsworth pot sa zic ca s-a chinuit intr-o oarecare masura sa ii faca dreptate personajului dar asta nu inseamna ca a si reusit.Restul,aici referindu-ma la Portman,Skaarsgard,Dennings au fost pur si simplu de umplutura,personaje folosite doar ca sa mai creasca durata filmului cu cateva minute.Un lucru nepotrivit mi s-a parut si distributia lui Idris Elba in rolul lui Heimdall.Nu ca as avea ceva cu el pentru ca e un actor bun(cine a vazut Luther stie despre ce vorbesc) insa de cand erau persoane de culoare in mitologia nordica?Lucruri de genul fac ca povestea sa sufere si sa fie lipsita de autenticitate.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 14:54   #6
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Cred ca ar fi trebuit sa se deschida topic "Thor" la Acum pe ecrane dar cred ca majoritatea ar fi spus "Un film supertare!" deci nimic interesant...
Am citit si eu lipsa de interes pe figura lui Hopkins, as indrazni sa spun dezgust
La aparitia lui Jeremy Renner pt nu mai mult de 2 minute mi-am zis "astia chiar isi bat joc"; probabil era in trecere pe langa studio cand filmau scena respectiva si a dat o mana de ajutor who knows. Ideea e ca d'abia asteptam sa vad acest film iar acum d'abia astept sa-l uit; cred ca ma las de filme de actiune "graficizate"
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 15:07   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Pepper:
Cred ca ar fi trebuit sa se deschida topic "Thor" la Acum pe ecrane dar cred ca majoritatea ar fi spus "Un film supertare!" deci nimic interesant...
Am citit si eu lipsa de interes pe figura lui Hopkins, as indrazni sa spun dezgust
La aparitia lui Jeremy Renner pt nu mai mult de 2 minute mi-am zis "astia chiar isi bat joc"; probabil era in trecere pe langa studio cand filmau scena respectiva si a dat o mana de ajutor who knows. Ideea e ca d'abia asteptam sa vad acest film iar acum d'abia astept sa-l uit; cred ca ma las de filme de actiune "graficizate"

Adevarul e ca de la bun inceput ar fi fost dificil sa faci un film credibil despre Thor.Pur si simplu sunt anumite lucruri care merg de minune in carti/benzi desenate dar care sunt penibile pe ecran.Nu spun acum ca Thor nu putea fi mai bun sub carma altui regizor mai competent,pentru ca putea dar ceva imi da impresia ca tot timpul ar fi existat ceva care sa faca filmul putin la misto.Aparitia lui Renner era o mica introducere a lui Hawkeye care va fi un personaj principal in Avengers.In perioada asta Marvel se bazeaza pe cantitate in dauna calitatii .Astept acum Captain America,daca e asemanator lui Thor inseamna ca la Avengers chiar nu pot sa am asteptari asa de mari
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2011, 19:26   #8
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Thor

In sfarsit l-am vazut si am fost dezamagit.Nu aveam vreo asteptare de la bun inceput si drept urmare nu mi-a afectat judecata.Film standard de vara fara creier cu multe efecte speciale care ti se sterge din memorie dupa ce l-ai vazut.Nu m-a impresionat nimic,distributia fiind mare si decenta pe foaie insa pe ecran nu iese nimeni in evidenta cu vreun joc actoricesc impozant.Multe personaje de umplutura care in benzile desenate au mai multe de aratat/spus.Costumele au fost pur si simplu oribile fiind mult prea futuriste pentru binele lor si alcatuite din prea mult plastic si cauciuc dandu-mi impresia ca ma uitam la un lung metraj cu Power Rangers.Asgard a fost slab conceput,lucios,luminos insa parca fara viata si lipsit de frumusete adevarata.Coloana sonora desi ok pe alocuri nu se potrivea in anumite momente fiind ba prea dramatica intr-o scena simpla ba prea moale intr-o scena de actiune.Efectele speciale au fost slabe si chiar nu inteleg de ce tocmai in departamentul asta au fost asa de neglijenti.Nu prea are ritm iar cand incepe sa-si dea drumul putin se termina filmul si iti lasa un gust amar in gura.Am mai avut de asemenea si probleme cu felul in care au fost editate anumite scene in care erau explozii care nu mi s-au parut convingatoare.Parerea mea ca domnu' Branagh sa se lase de filmele de actiune pentru ca nu se pricepe iar faptul ca introduce in toate filmele pe care le regizeaza cate ceva din Shakespeare a devenit un cliseu.Per total Thor e inca o intrare mediocra din universul Marvel care scot filme pe banda rulanta de la o vreme, lucru care face ecranizarile sa fie "hit or miss".

Nota 5/10 M-a facut Pepper sa ma razgandesc si sa-i mai scad filmului din punctaj.

Am gasit in Loki (Tom Hiddleston) o conceptie salvatoare pt toate neajunsurile filmului. Unul dintre geniile malefice ale ecranului.
Ii doresc cat mai multe "succesuri" in apropiatul "The Avengers" (6/10)
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2011, 20:40   #9
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Micul si speriatul Loki era geniu malefic? tin neaparat sa te contrazic! absolut deloc convingator acest actor care in afara de niste priviri malitioase ca sa arate a personaj negativ, n-a avut nici un farmec demn de evil side si mi-a dat impresia ca joaca pt un public infantil. Dar poate ca publicul-tinta este cel infantil who knows... La el am remarcat doar trasaturile fizice atragatoare si tin sa mentionez ca l-am preferat pe el in detrimentul pachetului cu muschi file pe nume Thor.
@contla... nici Loki, nici mama lui Loki nu puteau salva filmul de la esec asa i-a fost scris (scenariul)!
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2011, 02:04   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Asa e,nu se compara cu Loki din benzile desenate.Nu cred neaparat ca a fost vina lui Hiddleston pentru ca pare un actor capabil dar cum a zis si Pepper,daca scenariul a fost de asa natura nu a avut omu' cu ce sa lucreze.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells