Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2007, 19:07   #41
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Salutare, Pitbull!
Rolul care a facut-o pe Dakota celebra este cel jucat in "I am Sam" (Eu sunt Sam), alaturi de Sean Penn. De ce a atras atentia publicului? In primul rand prin gratia interpretativa a rolului, apoi prin naturaletea cu care a abordat unele secvente din film (care nu puteau fi sugerate de regizor, dar care au dat foarte bine in film) si, nu in ultimul rand, prin personajul pe care l-a jucat: o fetita de 7 ani care facea eforturi disperate sa ascunda faptul ca tatal ei este inapoiat mintal si incapabil sa creasca un copil. Lucy (numele personajului jucat de Dakota) a facut tot posibilul sa ascunda cest lucru, iar atunci cand autoritatile au realizat starea tatalui ei, au luat-o pe fetita si au dat-o spre ingrijire mamei sale (care era divortata de tatal ei si care se lupta pentru custodia fetitei). Indarjirea cu care Lucy a aratat tuturor ca vrea sa stea cu tatal ei (evada de multe ori de acasa, in toiul noptii, pentru a merge pe jos la casa tatalui ei!) a facut-o pe mama lui Lucy sa abandoneze lupta si sa cedeze custodia tatalui ei, dar, de data aceasta, sub atenta supraveghere a autoritatilor (data fiind starea mintala a tatalui ei).
Al doilea film in care Dakota a jucat foarte bine este "Hide and Seek", un film dificil, pe care l-am inteles numai dupa vreo trei vizionari si in care Dakota (aparuta cu un nou "look") a jucat foarte bine rolul pe care l-a avut, alaturi de Robert DeNiro.
Nici filmele "The Cat in the Hat" sau "Trapped" nu au fost jucate rau de Dakota, dar acestea nu au atras atentia asupra ei din cauza scenariului, in care rolurile principale le-au avut Mike Meyers ("The Cat in the Hat") sau Charlize Theron, Stuart Townsend si Kevin Bacon ("Trapped").
Probabil ca vei avea ocazia sa vezi unele dintre primele filme in care a jucat Dakota. Harul ei actoricesc iese clar in evidenta. Pacat ca acum, Dakota joaca doar in filme slab cotate, in care aparitia ei nu "rupe gura targului". Eventual "Dreamer" (tradus la noi "A doua sansa") sa mai dreaga putintel busuiocul, dar filmul este "soft", asa ca prea mare atentie nu putea cere din partea criticilor de film.
Dakota este, oricum, in crestere, asa ca vreme mai este. Acum astept cu nerabdare premiile Oscar, sa vad daca Abigail Breslin (de 10 ani) va obtine premiul (desi sunt sceptic in privinta asta!). Ultimul copil care a luat Oscarul a fost (daca nu ma insel) Anna Paquin (avea 11 ani, prin 1993), pentru rolul din "Pianul".
La revedere! Pe curand!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 11:16   #42
C.Ioana
Novice
 
C.Ioana
 
Join Date: Aug 2008
Location: bucuresti
Posts: 15
o admir pe dakota ca si pe surioara ei elle fanning.imi plac filmele cu ele dar si cu abigail breslin.dintre filmele dakotei mia placut in mod special fete de bani gata
C.Ioana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 12:25   #43
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cine-i asta?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 15:45   #44
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
http://www.cinemagia.ro/actor.php?ac...default&hist=1
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2012, 20:39   #45
khaori
Novice
 
khaori
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 3
Wink

Mi-a placut cum a jucat in Twilight. ..La 16 ani sau 17 este o actrita destul de buna.
khaori is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells