Păreri You're Not You

(2014)

Nu ești tu

Pantaleon pe 31 Ianuarie 2015 16:58
Boală și suferință
Singurul motiv care m-a determinat sa văd acest film a fost, recunosc, faptul că în el a jucat Hilary Swank , una din actrițele mele preferate. Deși una din urâțelele cinematografiei contemporane, Swank e un talent real, mai ales atunci când e distribuită în drame. Povestea nu e nici una noua, nici emoționantă până la lacrimi, nu înainte de a ajunge la punctul culminant, dar pe mine m-a prins, mi-a transmis o stare aparte, mai ales în minutele de încheiere. Filmul m-a și plictisit, pe alocuri. Pot spune că după prima jumătate de oră, anticipam perfect finalul, reușit, după părerea mea. De altfel, întregul film este o reușită, cel puțin față de multe altele, mult mai mediatizate. Pot spune chiar că Hilary Swank putea primi o nominalizare pentru rol la Globuri sau la Oscar. Și nu ar fi fost deloc ceva ieșit din comun.
serban_ionescu pe 7 noiembrie 2017 01:32
Are o gura mare, la propriu vorbind si niste buze ultra subtiri, "uscate", urate, si chiar identice ca si aspect cu cele ale actritei Julia Roberts !
MariaVilla pe 12 Aprilie 2015 18:53
Imposibil sa nu fii miscat!
O poveste relativ asemanatoare o are "Intouchables"(Invincibilii) o ecranizare franceza bazata pe fapte reale.
Nu poti compara cele doua filme, impreuna formeaza un intreg!
Ii rog pe cei care au vazut filmul acesta, sa il vada si pe celalalt!

Cris_tinutza pe 05 Noiembrie 2014 21:31
obligatoriu de vazut..amuzant, trist, emotionant, totul pare real si adevarat. Hilary Swank & Emmy Rossum creeaza o legatura stransa si apropiata, un film educativ
Cris_tinutza pe 5 noiembrie 2014 21:42
s-a lansat in 27 septembrie 2014
dubleH pe 18 Decembrie 2014 14:14
obligatoriu
Nici macar la hatchiko n-am plans atat, e extraordinar!!!!
andreea_mrn pe 8 septembrie 2015 18:14
Mereu am fost foarte sensibila la acest gen de filme, insa acesta nu m-a facut deloc sa plang, ci doar sa imi impregneze drama prin care a trecut. Nu poti compara acest film cu hatchiko, care a fost si va ramane o capodopera a dramelor. Este doar opinia mea
Asil pe 7 ianuarie 2018 02:08
Sunt de parerea andreei, nu se pot compara, la Hachiko m-am umflat de plans, aici mi-au curs 3 lacrimi la sfarsit.
loryme pe 18 Martie 2018 10:02
Doua actrițe superbe și foarte talentate. Un film care transmite multă emoție... " I have so much inside and nothing comes out...I wanna scream!"
Un minus pentru Duhamel

raluks7 pe 09 Octombrie 2017 00:08
Genul de film la care ti se rupe inima in doua si totodata unul dintre putinele filme care m-a facut sa plang rauu de tot. Chiar merita vazut!
serban_ionescu pe 7 noiembrie 2017 01:37
Nu prea este bine sa plangi chiar atat de tare, raluks7 !
raluks7 pe 24 decembrie 2017 18:30
:)))
Mitza_MvP pe 18 Noiembrie 2016 23:43
Subiectul este foarte asemanator cu al filmului francez Intouchables,dar diferenta o face valoarea individuala a actorlior...
Foarte buna prestatia trio-ului principal,cu plusul obligatoriu pentru hilary swank a carei valoare si capacitate de a juca roluri extrem de diverse la cea mai inalta clasa, pare ca nu are sfarsit

kasmyn pe 01 Martie 2016 18:12
emotionant film!!
un film emotionant in care Hilary Swank FACE UN ROL DE EXCEPTIE!!
berga_bergamasco pe 09 Noiembrie 2015 22:41
Minunat film, merita vazut ! Actorii au intrat in roluri perfect.
xerses pe 15 Mai 2015 18:27
Tulburator film; imposibil sa nu empatizezi cu situatia fiecarui personaj in parte.Brabo tuturor actorilor si regizorului.
geo_gabi pe 04 Mai 2015 21:37
You're Not You
Rol de exceptie - Hilary Swank dezvaluind o realitate crunta a bolnavilor de ALS (Scleroza laterală amiotrofică ) te captiveaza pana la un finalul previzibil si dureros in acelasi timp. Hilary Swank Nota 8.
Nika pe 12 Martie 2015 10:43
Un film BUN. Pentru cineva,poate parea deja banal si ordinar o drama bazata pe o boala incurabila, intr-adevar in ultima vreme au aparut prea multe filme cu acest subiect epuizat, dar ACEASTA m-a emotionat pana la lacrimi...
bogdamme pe 27 Ianuarie 2015 21:48
Foarte bun. Recomand! Hillary, un rol extraordinar. :)
Dragos.87 pe 17 Ianuarie 2019 23:22
Foarte reusit acest film care are multe mesaje demne de luat in seama...Boala ii face pe cei dragi sa se indeparteze de tine dar te si poate schimba total...Hilary Swank este o actrita incredibila cu un mare talent,parca a fost nascuta sa fie actrita,avand o prestatie impecabila...Un film care te misca si iti da de gandit serios...oare ce ai face avand pe cineva in situatia ei..?Neaparat de vazut!
Kuhaylan pe 02 Ianuarie 2017 13:55
WD 1
........................................................
Utube pe 02 August 2015 20:17
Filmul este o dramă în cel mai pur sens al cuvântului şi dacă ar fi corectă exprimarea s-ar putea spune că este chiar o dramă super – tragică pentru că este vorba despre drama pe care o trăieşte o femeie bolnavă de ALS (Amyotrophic lateral sclerosis – Scleroza laterală amiotrofică) o boală groaznică, persoanele suferind de această afecţiune având de trăit între 2 şi 5 ani de la momentul diagnosticării ei.

Scenariul filmului este realizat după cartea cu acelaşi titlu scrisă de Michelle Wildgen dar surprinzător şi diferit faţă de situaţia din roman, unde personajul principal este îngrijitoarea persoanei bolnave, Bec, interpretată în film de Emmy Rossum, în scenariul pentru această peliculă personajul principal este persoana bolnavă, Kate, interpretată de Hilary Swank.

Prin urmare, scenaristul a trebuit să realizeze… citeşte

lili22 pe 02 Martie 2016 15:07
foarte prost
Si melodramatic, plin de clisee .Ce se intampla in acest film nu se intampla niciodata in viata.
serban_ionescu pe 7 noiembrie 2017 01:25
Aiurea, sa crezi tu, SUFLET "INGHETAT BOCNA", ca nu se poate intampla chiar niciodata in viata nimanui !