Păreri Psycho

(1960)

Psycho

maryus87 pe 15 August 2009 18:41
Un film genial dar NU e horror!
Filmul este aproape o capodopera, chiar si dupa aproape 50 de ani continua sa surprinda. Recunosc ca nu ma asteptam la un asemenea final, care a fost inedit; DAR nu inteleg un lucru: ce cauta pe primul loc in mai multe topuri (inclusiv imdb) la categoria horror?!! Filmul este un thriller/crime/suspans. Am vizionat multe filme horror si bune si rele...insa psycho nu se incadreaza in aceasta categorie, chiar daca mentine o puternica atmosfera de suspans si are 3 scene de groaza.
AGDeac pe 2 septembrie 2017 16:21
Filmul se incadreaza in subgenul "horror psihologic", desi este cunoscut pentru faptul ca a pus bazele slasher-urilor care au invadat industria pe parcursul anilor 1978-1982. Alfred Hitchcock este cunoscut drept fiind maestrul suspansului, insa nu este de ignorat faptul ca acesta a avut inclinatii mai intunecate. Acest lucru este vizibil in filme precum "Psycho", "The Birds", "The Lodger" si "Rope". Desi nu as include filmele "The Lodger" si "Rope" in genul horror, "Psycho" si "The Birds" nu numai ca sunt filme horror, sunt chiar filme clasice ale genului.
cezarika21 pe 31 Decembrie 2012 19:37
Acei nebuni care trăiesc liberi
Apariția filmului ”Psycho” a șocat criticii de film și publicul de la momentul respectiv prin reprezentarea fără precedent a sexualității explicite și a violenței extreme. Preocupat o viață de studiul crimei perfecte, Alfred Hitchcock a căutat să pătrundă în acest film în străfundurile întortocheate ale minții umane pentru a căuta motivația crimei, găsind-o, așa cum postulase anterior și Freud, în traumele petrecute în copilărie ce deformează comportamentul uman până la stadiul de psihoză.

Personajul principal al acestui film, Norman Bates (interpretat fără cusur de Anthony Perkins), posedă o personalitate dublă ce se manifestă prin conflictul permanent între bine și rău, creându-i amnezii temporare și pierderea contactului cu realitatea. Călătorii ce poposesc pe la motelul izolat pe care-l conduce se află în pericol de… citeşte

Jokes pe 31 Mai 2009 01:26
Cred ca este printre cele mai bune filme realizate vreodata.
93GabiBT pe 18 Iunie 2011 13:09
Unul dintre cele mai bune filme din istorie!
Va spun sincer, foarte rar am intalnit un film care sa te introduca intr-o asemenea atmosfera (se simte tensiunea in fiecare moment). Nu este un thriller obisnuit, ci unul inteligent. Toti cei ce au lucrat la acest film, in frunte cu Hitchcock, au reusit sa creeze o tensiune psihologica foarte greu de atins.

Suspansul este ridicat, depasind limita in cateva scene (ceea ce este formidabil).
In momentul deznodamantului iti dai seama de ce este o capodopera acest film si de ce este cel mai bun thriller din totdeauna.

Plusuri:
- este alb negru si foarte clar (daca era color nu mai era la fel de misterios);
- actorii sunt foarte bine alesi (fetele lor sunt foarte expresive si au ceva straniu in priviri);
- coloana sonora este fantastica (de asta iti vei da seama din primul minut);
- modul in care este filmat este foarte bun si ajuta la… citeşte

93GabiBT pe 21 aprilie 2012 20:50
Faceti o pauza cam o saptamana si urmariti si Psycho II. Merita !! (Dar doar daca l-ati vazut pe acesta)
ionutt- pe 07 Decembrie 2010 12:00
Filmul asta’i ca vinu’ vechi, cu cat trec anii peste el cu atat ii creste si mai mult valoarea . Care nu l’ai vazut ,ia si baga.
Sergiu.Lobont pe 29 Octombrie 2010 22:52
Bun film... nu iese cu nimic in evidenta pana in ultimele 15 minute fata de celelalte filme de genul. In final realizezi ca ai pierdut o gramada de indicii pentru ca pur si simplu nu te asteptai sa fie acolo si pe urma incepi sa reiei secvente din film ca sa te lamuresti. Pentru mine finalul a facut tot filmul... a fost sarea si piperul.
mvpsebi pe 29 Mai 2010 22:19
Un mare clasic al cinematografiei, cu multe scene reprezentative. A reusit sa dea o alta nota filmelor de suspans. Sa nu-l uitam nici pe Anthony Perkins, fabulos rolul sau.
veronica210 pe 03 Mai 2010 04:51
She might have fooled me, but she didn't fool my mother.!!
"...voi sta aici tacuta in caz ca ma banuiesc pe mine..Probabil ma urmaresc.Pai,n-au decat.Sa vada ce fel de persoana sunt.Nici macar nu voi omori acea musca.Sper ca ma privesc.Vor vedea.Si vor spune.."Ea nu ar fi facut rau nici unei muste." Genial final...
Aluna pe 27 Decembrie 2011 19:40
Anthony Perkins joaca un psihopat asa cum NIMENI nu a facut-o. Daca crede cineva ca nu am dreptate sa-mi spuna. Horror, da horror. Nu-i nevoie de scene sangeroase pentru a face un film horror. Este DIFERIT de toate filmele horror pe care le-am vazut. Nu te sperie pe moment, te sperie in momentul in care iti aduci aminte tipatul lui Janet Leigh, TOATA scena de la dus si multe alte momente . Sa nu uitam viorile scartaind...

...si Janet Leigh si Alfred Hitchcock dar mai ales Anthony Perkins meritau un Oscar! In 1961 Psycho merita Oscarul pentru cel mai bun film la care nici macar nu a fost nominalizat!

madia pe 26 Aprilie 2011 12:17
Probabil cel mai bun film horror al tuturor timpurilor
La mai bine de 50 de ani de la aparitia lui si la mai bine de 10 vizionari personale, Psycho continua sa ma tulbure si sa ma tina cu sufeltul la gura de fiecare data.
Anthony Perkins, in rolul Norman Bates, este magistral... credibil de infricosator.
Nu mai pot spune multe lucruri despre Psycho care sa nu fi fost spuse deja... decat ca...cine nu a vazut acest film...mai are timp. Merita. Nota 10/10

valericba pe 01 August 2012 14:05
"I think I must have one of those faces you can't help believing."
Chiar daca nu se afla printre favoritele mele, Psycho este fara indoiala unul dintre cele mai bune filme realizate de Alfred Hitchcock. L-am revazut cu placere zilele trecute, si inca odata (daca mai era nevoie) mi-a intarit credinta in talentul infailibil al lui Hitchcock.
Psycho a fost, este si va ramane unul din thrillerele psihologice de referinta ale cinematografiei mondiale, Hitchcock lasand posteritati, prin Psycho o serie de scene memorabile.
Il recomand cu placere.

Dragos.87 pe 25 aprilie 2017 23:40
Si eu l-am revazut acum a 3 oara.Este un film cu o incarcatura psihologica extraordinara!
portofel pe 07 Februarie 2011 21:02
Nici nu stiu ce-as mai putea adauga si eu......nu esti cu adevarat cinefil, daca nu ai vazut filmul asta......mare pacat sa-l eviti...
KarGo pe 01 Octombrie 2012 21:55
oldies but goldies..filme ca psycho au pus bazele cinematografiei moderne..k fan al genului horror il consider unul dintre cele mai bune 10 filme ever made..Este similar cu Nasul din punctul de vedere al influentei avute asupra admiratorilor sai .. daca esti fan al filmelor de groaza este de neacceptat sa nu fi vazut un film de asemenea calibru ..Psycho continua sa fie si peste ani un adevarat thriller -horror care ,desi nu beneficiaza de artificiile tehnologiei moderne ,iti da fiori chiar si cind l-ai revazut pentru a nu stiu cita oara..
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:37
Cuvintele sunt de prisos, adaug doar ca trebuie obligatoriu de vazut aceasta capodopera artistica!
Stephen2D pe 29 Octombrie 2015 22:24
              sex-it
Walt Disney a refuzat din anii ‘60 să-i permită lui Alfred Hitchcock să filmeze vreodată la Disneyland pentru că Hitchcock făcuse "acel film dezgustător, Psycho". Ei bine, atunci când Disney îți omagiază capodopera, deja știi că ai succes.
alex_il_fenomeno pe 22 Ianuarie 2012 19:52
poate cel mai bun film al lui Alfred Hitchcock , unul atat de profund , plin de suspans , dar si o productie atat de neasteptata , mai ales cu acel final , care te lasa masca ! ritmul povestii este atat de bun , incat te tine incitat chiar de la inceput , cand pune o umbra foarte groasa de mister prin intamplarile ilustrate aici ! cred ca nu are cum sa nu iti placa un astfel de film , pentru ca indiferent de cate ori l-ai vedea , mereu vei ramane impresionat de aceasta realizare ! de neratat pentru nimic in lume !
Turi pe 08 August 2010 22:00
Daca acum 50 de ani Hitchock a reusit sa faca filme geniale, cu mijloacele din ziua de azi ce ar fi iesit? A ramas un nume de referinta si nu cred sa fie cineva sa nu fi auzit de el. Actori buni, scenariu bun, regizor exceptional deci ce putea iesi? Un film foarte bun!
93GabiBT pe 6 aprilie 2012 11:16
Hitchcock se baza mai mult pe dialoguri si prestatia actorilor, coloana sonora, unghiuri de filmare si alte "artificii" de montaj, deci nu cred ca ar fi contat prea mult tehnologia avansata din ziua de azi..
aicelynn pe 11 Noiembrie 2009 15:14
thriller psihologic
Genial Alfred Hitchcock, ca intotdeauna... Te ridica intr-un suspans teribil, te coboara la un final ce te lasa fara cuvinte
andreyuzzu pe 19 Septembrie 2010 01:59
Bun si atat
E prea overrated filmul asta. A pus baza filmelor horror dar nu e in nici un caz cel mai bun , capodopera nici atat. Suspans a avut decat la scena de la dus , in rest a fost un film normal. Vertigo se apropie mai mult de perfectiune decat Psycho.
oneflyride pe 30 august 2012 15:40
dap. Vertigo ii da clasa la overrated-ul Psycho la capitolul mister.
into_the_labyrinth pe 29 Ianuarie 2016 00:40
Un film de referinţă în istoria cinematografiei, dar dincolo de aceasta - un model de a face thriller, un film care să te înfricoşeze şi să te captiveze, totodată. Văzusem filmul cu mulţi ani în urmă, dar la revizionare am rămas la fel de fascinat şi de impresionat ca şi prima dată. Este realizat cinematografic aproape de perfecţiune, regizorul ştie exact când să introducă dialogurile şi când să se axeze pe cadre care să amplifice misterul şi suspansul, iar finalul este unul absolut halucinant, pe măsura întregii pelicule. Nu o spun fiindcă e un film de Hitchcock, ci fiindcă chiar mi-a plăcut foarte mult. PS. Nu am văzut continuările sau filmele inspirate de acesta, dar nu cred că mi-aş mai dori să mai văd altceva în afară de original, căruia îi dau nota maximă. Iar rolul lui Perkins e cu adevărat extraordinar - complex şi întunecat, dus… citeşte
Mr.Halloween pe 11 Mai 2015 00:02
Psycho este aproape o capodopera. Finalul e impresionant si imprevizibil.
eko pe 22 Februarie 2013 06:29
Vazut abia dupa 53 de ani si pot spune ca este unul din cele mai bune filme thriller vazute vreodata , daca l-as fi vazut in 1960 sigur spuneam ca este cel mai bun. scenariul impecabil scris iar regia nu mai are rost sa o comentam doar este Hitchcock. fara discutii nota 10
Cariina pe 18 Martie 2012 12:36
cel mai bun Hitchcock. Cine nu a auzit de scena de la dus? cu tipatul lui Janet Leigh... Plus un Anthony Perkins care pentru mine intra in top 5 interpretari all time.
Lulli pe 07 Septembrie 2011 23:45
E alb-negru? Un avantaj ! O capodopera adevarata. Un horror extraordinar.. Pentru Anthony Perkins unde-i Oscaru'? Pentru Alfred Hitchcock la fel.
frodo_b pe 07 Iunie 2011 23:50
Mama și fiul
Dintre toate filmele lui Alfred Hitchcock „Psycho” este cel mai celebru, cel mai înspăimîntător, cel mai inovator și cel mai unic film, în ciuda nenumăratelor încercări de a reînvia faima acestui succes. E adevărat însă că în timpul vieții maestrului nimeni nu a îndrăznit să filmeze o continuare - și numai în anii `80 au apărut încă trei „Psycho”, iar „Psycho III” a fost filmat de către însuși Anthony Perkins, care a rămas pe toată viața prizonierul rolului său de maniac-ucigaș - Norman Bates. Dar în miile de thrillere, horroruri, supsensuri, chillere și alte genuri apărute în deceniile următoare sau depus eforturi de a speria spectatorii anume cu ajutorul metodelor Hitchcock inventate în mare parte în „Psycho”. S-ar părea că „Psycho” trebuia să aibă soarta altor filme legendare copiate cadru după cadru sau chiar după… citeşte
Vorador pe 24 Mai 2011 19:34
Norman Bates,first psycho killer in a movie
Nu stiu ce cuvinte sa spun pentru a indemna cat mai multe persoane sa vada aceasta capodopera a lui Hitchcock,imi aduc aminte ca prima oara cand l-am vazut, in afara de scena din dus care o stie toata lumea nu cunosteam deloc povestea acestui film.Pe tot parcursul filmului nu te plictisesti deloc, iar finalul este unul dintre cele mai imprevizibile care a dat startul mai multor filme sa aiba finaluri deosebite.P.S:Stiu ca celebra scena din dus nu este asa scary cand o vezi prima oara,dar cand Hitchcock prin maiestria lui filmeaza ochiul victimei intr-un mod cum rar mai vezi,iti dai seama de ce scena a ajuns una dintre cele mai celebre din istoria cinematografiei.
Iamsaved pe 15 Ianuarie 2011 23:24
De mult voiam sa vad si eu acest film si in seara asta in sfarsit am avut ocazia...sincer?mi-a placut foarte mult,chiar daca ma asteptam sa se termine cum s-a terminat(cine nu ma crede,asta e,nici nu prea imi pasa)dar mi-au placut micile hint-uri si modul cum a fost filmat,scena de la dus chiar ca te paralizeaza un pic,combinatia de muzica,cu putin sange care se surge si tipete,este naucitoare si reprezentativa.In final,pot spune ca merita vizionat,dar cred ca farmecul initial s-a pierdut,sunt sigura ca este o mare diferenta intre o minte din anii 60' si o minte de acum,asa ca surpriza se mai diminueaza,ceea ce ramane,totusi este realizarea impecabila,jocul superb al lui Anthony Perkins,muzica care pur si simplu te face sa sari de pe scaun si aura care il invaluie.
turonian pe 05 Noiembrie 2010 20:18
Dragi prieteni, nu mai e considerat horror acum, dar la vremea la care a apărut era foarte "horror". Mai citiţi şi voi ce înseamnă horror şi cum a evoluat în timp, înainte de a vă da cu părerea doar de dragul de a o face. Din punctul meu de vedere este thriller/mister cu accente horror (chiar şi acum). Oricum, consider filmul o capodoperă a genului, Hitchcock e magnific, iar acest film, o superreuşită.
rozbonbon pe 27 Septembrie 2010 14:28
Pe mine m-a intrigat in acest film(si vad ca nu spune nimeni pe aici...)faptul ca toti ce ajung la motelul lui Bates si coboara din masina ,nu coboara cum ar fi normal, pe usa de pe partea volanului ci ies pe usa din dreapta.Daca a mai observat cineva aceasta ciudatenie si imi poate da o explicatie ii multumesc!
Sergiu.Lobont pe 29 octombrie 2010 22:57
O explicatie ar fi ca pozitia schimbatorului de viteze le permitea acest lucru, adica te puteai plimba de la scaunul din stanga la cel din dreapta fara sa fii incomodat de ceva... mai departe de atat nu am inteles nici eu.
White1 pe 25 noiembrie 2010 11:19
"If you look attentively you can notice that nearly every time a driver gets out of his car he does so through the passenger side, a seemingly odd behavior. This is due to the bench seating in older cars, and Alfred Hitchcock's desire to continue the shot without either moving the camera to follow the actor or having the actor walk between the car and the camera. " De pe IMDB.
cetateanu pe 30 August 2010 20:50
Anthony Perkins in rolul nebunului Norman Bates reuseste sa faca un film plin de suspana marca Alfred Hitchcock . Foarte multe filme sunt deosebite, câteva sunt geniale dar puţine sunt adevărate capodopere, iar Psycho este unul dintre ele. Această capodoperă a lui Hitchcock a şocat o lume întreagă acum 50 de ani printr-o serie de inovaţii pe care maestrul genului thriller le-a introdus pentru prima dată pe marele ecran. Cu un buget de 800.000 de dolari, Hitchcock a realizat ultimul său film alb negru, în ideea că un film bun dar foarte ieftin poate avea succes în box office-ul american. Şi întradevăr succesul a fost uriaş, atât de uriaş încât şi astăzi remake-urile reuşite sau mai nereuşite, aduc publicul spectator în cinematografe în speranţă că poate vor retrăi acelaşi suspans pe care l-au simţit când au vizionat prima dată acest film.

citeşte

OvFire pe 22 Mai 2010 13:03
Cu acest film, Hitchcock isi cimenteaza pozitia de regizor inegalabil al filmelor thriller/horror, psihologice. Contrar opiniei multora, nu e horror, e thriller, cu implicatii psihologice (dubla personalitate). Anthony Perkins intr-o interpretare superba a criminalului Norman Bates, ce sufera de dubla personalitate. Un film nemuritor, care va reusi sa surprinda si peste 100 de ani.
Stiri de bine pe 28 Ianuarie 2010 19:32
Unul dintre cele mai faimoase filme: Psycho
[...] Filmul reprezinta o adaptare a unui roman de groaza si spune povestea unei tinere care fura 40.000 de dolari de la serviciu. Aceasta isi doreste doar sa fie cu iubitul ei, care e casatorit, si fara un plan in minte fuge din oras. Dupa ce conduce toata noaptea prin ploaie, ea se opreste la un motel unde este ucisa prin injunghiere, in timp ce face dus. Aceasta imagine a facut istorie in cinematografia mondiala. Era pentru prima oara cand personajul principal era ucis cu atata brutalitate in prima jumatate a filmului. [...] citeşte
MrJuVe pe 12 Februarie 2011 21:09
Filmul, la vremea lui, a fost ca o revolutie. Era primul film de acest gen si, pe langa asta, era unul dintre primele in care o femeie aparea doar in sutien. Totusi, dupa 50 de ani de la aparitia sa, nu prea mai surprinde cu nimic, ritmul este lent, cu multe momente moarte. Nu sunt un amator al genului horror, dar am vazut cateva si trebuie sa spun ca Psycho nu merita nota mai mare de 5, chiar daca la aparitia sa a fost considerat o capodopera, deci un film de nota 10. Sunt unele filme care scad in valoare o data cu trecerea timpului si altele care, dimpotriva, se asemana cu un vin bun si capata o mai mare insemnatate.
ionut_tl pe 04 August 2016 12:18
CALITATE
Asta film adevarat, nu toate tentativele de filme din ziua de azi! Calitatea il reprezinta!
stefania_lungu pe 20 Iunie 2016 16:31
filmul de aur , pioner in aceasta categorie , recomand vizionarea acestuia , o poveste excelenta cu actori de exceptie
tatucu_alin pe 22 Noiembrie 2014 14:08
Un film foarte bine realizat din toate punctele de vedere:scenariu,regie,actorie,coloana sonora si finalul,care pe mine(recunosc)m-a lasat cu gura cascata.Nu esti fan al genului horror daca n-ai vazut inca filmul asta.
Mariannaa pe 18 Octombrie 2014 11:23
Obligatoriu de văzut
Un clasic ce nu trebuie ratat. Unul din cele mai bune filme, mi s-a parut teribil de genial.
Theodoric pe 28 Septembrie 2014 13:23
O atmosfera rara cu doua culori si cu o tensiune ridicata.Un film inteligent care are un gen psihologic si transmite mult mister pentru alcatuirea povestii.Fabulos film in memoria cinematografiei.
marr-inaa pe 13 Ianuarie 2013 18:11
am inceput sa ma uit la filme vechi, pur si simplu pentru ca nu mai gaseam filme noi care sa ma impresioneze (referindu-ma la horror/ thriller). am ramas uimita la sfarsitul acestui film, e de neasteptat finalul. plus ca incep sa am o pasiune pentru genul asta de filme, incepand cu anii '60, deoarece imi place tot ce este original.
radu3455 pe 03 Ianuarie 2013 11:26
un thiller excelent ce te tine in suspans pana in ultimele momente iar actorii joaca impecabil nota 10
deadlord pe 27 August 2012 20:06
Un horror clasic si infricosator. Cel mai bun si cel mai cunoscut film marca Alfred Hitchcock. Filmul a reusit sa ma tina in suspans cum nu a mai facut-o alt film. Coloana sonara este incredibila si ajuta extrem de mult la creerea suspansului. Scenariul este foarte bine realizat, regia este incredibila, iar distributia foarte buna. Un film ce merita vazut.
Gabitzabmw pe 22 Mai 2012 10:08
Super film...L-am vazut de 2 ori..Ideea este geniala...te tine in suspans
Audrey19 pe 01 Aprilie 2012 15:39
Mi-a placut la nebunie mai ales ca a respectat cartea adica pentru multi inseamna mult asta si cred ca este cel mai bun film ever al lui hitchock si are multe filme bune:d
DragonMaster pe 07 Ianuarie 2012 14:47
Capodopera
Un film clasic foarte vechi dar care niciodata nu i-si va pierde valoarea si pe care toata lumea ar trebui sa il vada ,iar actori au jucat exceptional mai ales Anthony Perkins.Filmul este mai mult un Thriller psihologic decat horror dar totusi este unul dintre cele mai bune filme vazute de mine iar nota oferita filmului este 10.
aayana pe 02 Septembrie 2011 15:45
După atâția ani de la apariție, Psyco este la fel de proaspăt și bun. Reușește să țină misterul până la capăt, unde rămâi de-a dreptul buimac. Mintea umană este specialitatea lui Hitchcock dar felul în care detaliile conturează povestea, fac diferența. Un film de colecție!
user-5d2e28464f111 pe 16 Iulie 2019 22:41
Un film prost. O pierdere de timp. Se pierde in prea multe detalii și palavrageala.????
raulpop pe 30 Mai 2014 13:03
Dacă am căuta cuvântu horror ar trebui să vedem secvența cu Janet Leigh strigând. Un Horror-Thriller exepțional! Alfred Hitchcock e genial. Filmul este atâta de fluent și te ține lipit de scaun și cu mintea activă la acțiune. Cinematografie e impresionantă! Un lucru de care probabil multă lume uită este soundtrackul. Singurul film care se apropie de acesta, pe partea de coloană sonoră, este filmul Halloween (1978), dar după părerea mea, Psycho este mult mai bun!
skumpici pe 07 Ianuarie 2014 02:34
Genial
Genial! Filme ca Psycho au pus bazele cinematografiei moderne; este un film de referinta pentru amatorii genului, dar mai ales pentru cei carora le place stilul lui Hitchcock...te tine in suspans
Sebastian96 pe 19 Februarie 2013 08:03
Este o capodopera!Scenariul,actorii,cadrele toate sunt perfecte,dar nu prea este horror!Asta m-a deranjat!Totusi,mi-a placut la nebunie sfarsitul!
nikkolle pe 22 August 2012 14:10
Pentru anii 60' chiar e un thriller OBLIGATORIU DE VAZUT! Nu prea am cum sa il compar cu alte filme din moment ce nu prea am vizionat prea multe thrillere din acea epoca :(( fiind adepta thrillerelor horror :D cu mai mult "bulion" sa zic asa :))) si nu asa vechi :D! Insa in mod sigur m-a surprins in mod placut acest film cu un sfarsit neasteptat pentru mine cel putin ;))! Eu ma gandeam la cu totul altceva ;)) !
DE VAZUT CATEGORIC!