Păreri Palm Trees in the Snow

(2015)

Palm Trees in the Snow

vlado2 pe 18 Mai 2016 17:00
Un film extraordinar
Pacat ca filmele adevarate nu isi mai au locul printre Spidermani si Rapunzele. O poveste extraordinara, foarte bine ecranizata si cu niste imagini de vis. Actori excelenti si un regizor care merita toate felicitarile.
O poveste dintr-o perioada despre care stiam foarte putine lucruri.
Nota 10 !

stricted pe 10 Mai 2016 23:29
Un film bun foarte bine interpretat, bine pus in scena , actori remarcabili.Naratiunea pe mai multe planuri care se imbina intr-o poveste uluitoare.
missaiwi pe 13 mai 2016 14:55
"Uluitoare" este chiar expresia potrivita.
dido pe 16 Mai 2016 19:01
Superb!
Ecranizare a romanului Palmeras en la nieve scris de catre Luz Gabas filmul nareaza imposibila poveste de dragoste dintre un spaniol si o indigena din Guineea coloniala pe fundalul incercarilor acesteia de a-si recapata independenta.Oricum un film superb ce mi-a umplut sufletul de verde...Recomand cu placere!
missaiwi pe 13 Mai 2016 14:50
"Istorie" romantata...
Complexitatea colonialismului spaniol (rasism, sexism,sclavie), care istoric vorbind, nu a prea fost abordata,o vedem transpusa intr-o naratiune uluitoare. Un tir cultural incrucisat si o poveste de dragoste imposibila care sfideaza timpul si toate barierele.
Nu ezitati, filmul este foarte bun si merita vizionat !

Alezuza pe 04 Aprilie 2020 02:00
Un film superb! Am fost absorbita cu totul de poveste..am savurat fiecare aecunda din cele 3 ore! Il recomand cu drag!
Aishor pe 02 Martie 2020 20:07
Filmul este lung insa foarte, foarte, foarte frumos. Chiar nu trebuie ratat!
blackmore pe 14 Mai 2018 00:31
Un romance spaniol , cum nu am mai vazut de mult.Excelent jucat , regizat , cu niste peisaje fantastice,si cu toate ca filmul e o drama romantica are mai mult suspance decat toate thrillerele americane facute vreodata asta pt ca in ultimii 30 de ani la cinematografia americana nu mai exista , suspanceul , si dramatismul nu mai exista deloc.
kikiryky pe 20 Martie 2018 17:06
O poveste foarte frumoasa!

Secretul unei povești de dragoste interzisă..

max67 pe 23 Noiembrie 2016 23:35
un film care trebuie vazut....
aproape trei ore care chiar merita,,pierdute,,cu un astfel de film....
user-6089d84107a4c pe 29 Aprilie 2021 00:56
Un film pe care nu-l voi uita niciodata ! O iubire adevarata nu se uita niciodata ! Se terminase filmul iar eu nu-mi puteam stapanii lacrimile ????????????
lorenne pe 03 Februarie 2021 10:35
Un film surprinzator, nu foarte previzibil, cu iz de telenovela dar bun. E un exemplu destul de clar poate chiar bland al barbarismelor la care erau supuse popoarele bastinase din cauza prezentei colonistilor.
Devorattor pe 29 Octombrie 2020 18:14
De vazut cel putin o data in viata!
Nu ma zgarcesc sa dau maximul de stele acestui film deoarece:
- E o transpunere aproape in premiera si foarte reusita a realitatii istorice din ultimii ani ai colonialismului spaniol;
- E o adevarata pledoarie pentru antirasism si anti-discriminare;
- Are o poveste de dragoste care poate misca pana si pietrele din loc;
- Are niste decoruri fantastice;
- Actorii isi joaca foarte bine rolurile, desi nu sunt "celebrities".

user-5e2c9af78c56c pe 25 Ianuarie 2020 21:52
Un film bun, cum rar mai vezi????
Recomand cu cea mai mare placere. Nici nu mi-am dat seama cand au trecut cele aproape 3 ore..
Povestea interesanta, actori frumosi, iar melodia de la sfarsit m-a topit!

mihaelatb pe 17 Decembrie 2019 08:17
Mai putin cunoscuta, epoca colonialismului spaniol, este povestita in acest film. Actiunea filmului se petrece pe cea mai importanta insula ce apartine Guineei Ecuatoriale, insula Bioko (fosta Fernando Poo). Povesti de dragoste, de ura, de violenta, de razbunare. Povesti despre iubiri imposibile,despre locuri exotice si despre broastele testoase care atunci cand parasesc insula o fac pentru totdeauna.Apropo, titlul original este Palmeras en la nieve, in nici un caz Palm Trees in the Snow. Limba oficila, fiind si azi, spaniola.
gargasititi pe 19 Mai 2019 13:48
Dacă filmul regizorului Fernando González Molina e într-adevăr uriaș, mă întreb cum o fi cartea autorului Luz Gabás care a stat la baza filmului?!
Deopotrivă cald și frig, surâs și lacrimă, iubire și ură, toate ilustrate într-o poveste de iubire interzisă.???? O fărâmă din istoria colonialismului spaniol, peisaje mirifice, coloană sonoră sublimă, actorii principali frumoși, Mario Casas și Berta Vázquez grozav de fain filmul. Când s-au scurs aproape 3 ore, nu am realizat și sincer, aș mai fi vrut...????Vă recomand "Palmierii din zăpadă" și o batistuță????! O să vă placă!

felicia_seceleanu pe 18 Iulie 2018 23:26
fabulos
Fac spaniolii astia niste filme .... wow. O poveste foarte frumoasa, foarte bine ecranizata, cu imagini spectaculoase, cu actori frumosi, care joaca excelent si un regizor care face toti banii. O poveste ce se deruleaza intr-o perioada despre care, personal, nu stiam aproape nimic - colonialismul spaniol. Mario Casas este fabulos. Un film de nota 10 din partea mea. Bate orice capodopera comerciala americana. Eu l-am vazut pe netflix.
lili22 pe 13 Septembrie 2020 12:12
O prostie de film lacrimogen pana la insuportabil.Am rezistat pana la jumatate.
Devorattor pe 29 octombrie 2020 18:11
Probabil ai rau de filmele lacrimogene...pot fi cauze patologice. Interesant ca mai esti si femeie.. ;))
pisicuta1 pe 16 August 2017 00:10
un film foarte bun!
nu o sa va para rau daca il ve ti vedea!

borisvultur pe 30 Septembrie 2016 23:09
Ravagiile timpului și ale istoriei
Scriitoarea Luz Gabas a publicat romanul în 2012 (despre trecutul colonial al Spaniei). Ecranizarea semnată de Fernando Molina respectă peisajul exotic și tribulațiile temporale, fără edulcorări, cu planul doi extrem de veridic și animat. O revedem pe actrița din „Julieta” - Adriana Ugarte.