Păreri Next

(2007)

Capcana viitorului

aayana pe 20 Iunie 2010 12:03
Mi-a placut din mai multe motive. Nimic neobisnuit intr-un film sa vezi viitorul. Ok, chiar si pentru doua minute, timp in care se pot intampla multe. E amuzanta iesirea din diverse situatii ca printre jaloane.

Ceea ce multi au trecut cu vederea e faptul ca numai alaturi de persoana iubita personajul nostru poate vedea mai mult, poate salva multe vieti, poate fi folositor. De altfel, la ce bun sa ai un dar daca il folosesti numai in scopuri egoiste?

Indraznesc sa fac o paralela cu Prince of Persia. Finalurile acestor doua filme sunt similare. Singura diferenta e ca Next a aparut in 2007 iar celalalt abia in 2010. Bila alba pentru Next!

deiv pe 16 iulie 2011 01:52
Excelent comentariul.
c3z4r pe 23 Martie 2009 17:05
Nicolas Cage
Un monstru al cinematografiei americane ne incanta si in acest film plin de actiune de suspans si de imprevizibil.Am numai cuvinte de lauda legate si de subiectul filmului fie el si ireal si de interpretari poate decat scena elicopterului care vine peste el este nereusita.Efectele speciale cam lasa de dorit dar totul este salvat de interpretari de intriga filmului si de suspansul in care se invaluie la un moment dat ,il recomand cu placere si parerea mea este ca Nicolas Cage nu se dezminte si face filme bune .Bravo lui.
claudiu-daniel pe 31 Martie 2009 18:10
claudiu-daniel lugoj
super filmul mia placut mult de tot interesanta si idea filmului.
Cristi Weed pe 15 Mai 2008 17:55
Un super film , cu un super actor ! Cage joaca exemplar ! F bun filmul la final , cand reuseste sa vada in viitor cu 2 ore ! Am ramas profund impresionat de acest film !
matew10 pe 26 Ianuarie 2012 13:25
Alterarea temporala este un dar pentru un magician ce necesita o doza mare de responsabilitate, intuitie si energie ce nu este intotdeuna folosita in scop legitim. Cand se pune problema salvari unei fiinte umane, talentul de a controla viitorul se poate dezvolta exponential. O epica palpitanta plina de neprevazut viziuni si un Nicolas Cage la inaltimea situatiilor. Orice har are niste limite, unde alegerea ii determina magicianului succesul sau esecul, intr-o lume in continua schimbare ce nu cont neaaparat de o masa de oameni sau de un individ.
tonymaestrul pe 15 Noiembrie 2011 17:44
Am numai cuvinte de lauda asupra acestui film. Un film extrem de captivant care te tine in suspans de la inceput pana la final. Apropo de final este unul neasteptat care lasa telespectatorul sa isi imagineze cum vor decurge lucrurile. Splendid film recomand cu incredere
radu3455 pe 30 August 2011 19:49
superr
super filmul mi-a placut mult de tot interesanta si idea filmului
Dinamo_1948 pe 22 Martie 2009 18:01
chiar ar fi fain sa fie si partea a 2-a ....ca sa terminat cam aiurea.....mie mia placut filmul
Dar_kvampire pe 21 Iunie 2012 12:07
Un film bun dar Nicolas Cage ca defiecare data este genial 10
sarge pe 25 Mai 2011 14:30
Un film ce nu trebuie ratat in niciun caz; cu o actiune ce te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul filmului.
cetateanu pe 24 August 2010 21:37
Filmul care ne-a pregatit pentru ce avea sa urmeze si aici ma refer la fimele aparute in acest an.Sfirsitul m-a bulversat total idea este ca ce este dat sa se intimple tot se va intimpla indiferent de ce am face noi.
R-Malasorte pe 13 Aprilie 2009 14:15
Mie imi plac si genul acesta de filme,iar cum Nicolas Cage scoate in general numai filme bune m-am uitat si eu la el.Mi s-a parut interesant si intradevar ar fi de bun augur sa apara si partea a doua.
CazaGio pe 03 August 2012 16:32
Original
Ideea filmului a fost geniala, la fel ca interpretarea lui Nicholas Cage
deea9595 pe 11 August 2010 22:41
un film atat de bun are o nota atat de mica pe imdb cat si pe cinemagia:(
dupa parerea mea a fost un film excelent si extrem de interesant care MERITA VAZUT!!!

cosmin_kedii pe 29 Aprilie 2012 08:05
Acest film are un lot foarte interesant si Nicholas Cage dă o mare performanţă mare in film aja cum da de obicei in toate filmele sale
catasmile17 pe 05 Septembrie 2011 14:49
un film foarte bun, care te tine in suspans !!!!!!
chiba_florin pe 13 Ianuarie 2011 21:43
WoW
ca toate filmele jucate de Nicolas Cage de-a dreptu' fermecator
un film de vazut

cezarika21 pe 16 Iunie 2012 07:23
Filmul începe bine, continuă confuz şi se termină prost
Un film SF destul de prost realizat, cu o acţiune încâlcită, interpretări mediocre şi efecte speciale neinteresante. Premisa filmului extrasă din povestirea The Golden Man a lui Philip K. Dick este interesantă; prima parte a filmului este un thriller inteligent şi imprevizibil, în timp ce a doua parte se transformă într-un film de acţiune plin de clişee şi cu efecte speciale ieftine, finalul fiind enervant şi neconvingător. Interpretările actorilor sunt slabe, Nicolas Cage jucând parcă era un robot, fără a exprima emoţii. Jessica Biel este atrăgătoare, dar neconvingătoare şi mult prea serioasă, dând impresia că rolul ei nu a fost finalizat de scenarişti, în timp ce personajul interpretat de Julianne Moore nu este susţinut suficient de partea epică a scenariului.

Sincer, ceea ce mi-a plăcut în acest film a fost interacţiunea Nicolas Cage… citeşte

Marius_fzr pe 28 aprilie 2019 20:17
La aproximativ toate filmele bune de comedii,actiune,horror numai comentarii aiurea fara nici un sens.
Radu1711 pe 04 August 2009 22:04
Radu1711
Un film foarte bun, ideea filmului este superba, sa vezi viitorul si apoi sa il faci cum vrei ii super ideea filmului.merita vazut filmul
Octaz pe 08 Iulie 2010 20:59
Dupa 6 luni in sfarsit am vazut un film cu acest actor de o carisma incredibila : Nicolas Cage , care face fiecare film sa fie placut , chiar daca el nu e bun . "Next" a fost bunicel , cred ca merita totusi o nota mai mare decat cea pe care o are !
margott pe 29 Iunie 2011 00:40
O distributie buna intr-un film fara pretentii. Intriga e insuficient dezvoltata, iar finalul e lasat in coada de peste, fiecare poate sa si-l imagineze cum vrea. Nu te plictiseste, dar nici nu-ti ramane prea mult in minte dupa vizionare.
cypony pe 19 Mai 2007 02:22
in ultimu timp am vazut numai suprefilme si am postat de fiecare data pe cinemagia knd am simtit k merita filmu respectiv.bineinteles k nici acesta nu face exceptie.nota 10.un superfilm.nu ma asteptam la altceva de la nicolas cage.e doar unul din rafatatii d ela hollywood caruia i se dau crema rolurilor.
CaER pe 08 Februarie 2010 14:43
un film subtire, subtire, subtire
Multe sabloane, gen amenintarea securitatii, santajul, terorismul, suprapuse in mod fortat peste o poveste de dragoste, si ea la fel de inconsistenta. Avem parte de mult zgomot, multa agitatie pentru nimic, iar la finalul filmului stai si te intrebi daca a meritat sa pierzi timpul pentru a vedea... ce?
Alexx pe 16 Noiembrie 2009 00:51
stai sa-mi aduc aminte cu ce era ... a, film de actiune cu nicholas cage in rolu'unui magician care putea prevede viitorul cu 2 minute inainte, dupa care cica nu putea sa il vada in cazu'nush cui, dar pana la urma a vazut, dupa care a reusit sa vada si mai multe ore in viitor, ca in final sa vada cu zilele. Singurul lucru de vizionat is scenele de actiune, nici ele prea grozave.
Munty pe 16 Februarie 2008 15:49
Bunicel...ce sa zic
Blondu pe 03 August 2007 02:37
Mda...ai dreptate....orice film cu N Cage, merita vazut...la fel cele cu Angelina Jolie:P. bafta in viitor la mapamond:)...vorba filmului!! ceauleesss!!
andreea_andreea pe 02 Ianuarie 2010 20:33
daca nu esti atent la filmul asta nu ti dai seama ce se intampla
michael_mike pe 30 Iunie 2007 03:17
tras de par
gabonne1 pe 24 Iunie 2007 17:36
Nicolas Cage e un tip ce poate vedea aproximativ 2 minute in avans din viitorul sau. Nu e ceva iesit din comun, pentru ca eu, de exemplu, pot sa vad ca peste 2 minute comentez in continuare acest film anost....Deci...niste agenti FBI, in frunte cu Julianne Moore (la fel de stearsa precum a fost acest film sters din computerul meu, la mai putin de 2 minute dupa genericul de final), trebuie sa previna ceva atentat nuclear, si nu am inteles exact cum ajung ei sa umble dupa nicolas cage sa le spuna unde va exploda bomba. in fine....Nicolas Cage nu e prea interesat de aceasta colaborare, si tot incearca sa fuga de FBI, anticipandu-le miscarile (oare de ce...) in schimb se arata pasionat de Jessica Biel, care-i tot apare prin viziuni. Iar de Jessica Biel incep sa se intereseze destul de serios teroristii, care afla si ei ca e un tip care stie ce vor face ei peste 2 minute...Bun, de fapt in… citeşte
s_aint pe 24 Iulie 2007 18:44
Am o singura nelamurire: Nicolas Cage e un actor bun. De cand a inceput sa-i placa sa joace in porcarii de filme? Asta este al doilea deja intr-un timp foarte scurt.
Nota mea spune totul.

daddyxtc pe 6 octombrie 2011 00:14
perfect de acord cu tine. parca si-a propus sa joace in ultima vreme numai in porcarii de filme. Vezi si cel in care face pe vrajitorul.
s_aint pe 26 februarie 2013 11:26
Esti tampit clm.
Sorin87 pe 20 Iunie 2013 09:22
Un film reusit cu o poveste reusita despre un om care poate vedea in viitor si sa il poata schimba este o idee foarte buna de film
Tyybi1 pe 07 Iunie 2013 15:45
Un film exceptional. Trebuie vazut !!!!!!!!!!! Nicolas Cage - are un rol remarcabil.
Theodoric pe 15 Decembrie 2012 14:50
The Best of Nicholas Cage
Ceva interesant filmul si ceva nou din partea lui Cage fiindca,intr-un film sci-fi nu i-am mai vazut interpetand.Ar trebui sa il acord nota 10 ca genul e cel mai bun si actorii au interpetat un rol foarte potrivit.Parerea mea e ca mai mult nu se mai putea,un film original sci-fi cu o actiune,mai mult nu mai lipseste.Nicolas Cage cred ca a interpetat in acest film cel mai bun si cred ca e si cel mai bun dintre filmele jucate de el.Fenomenal!!!!!!!!!Nota 10 !
UnuSimplu pe 03 Octombrie 2012 17:42
SUPERB
Un singur lucru am de spus : DISEARA IL VAD IAR !!
karenin08 pe 11 August 2012 21:13
Un SF mediocru,dar care paradoxal te tine "lipit cu ochii de ecran" pe toata durata de 90-100 min.
Dana04 pe 30 Decembrie 2011 22:17
Un film super tare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
raraee pe 26 Iunie 2012 17:18
Trebuie sa fii atent la filmul asta ca altfel te pierzi in detalii, oricum te captiveaza si nu ai cum sa nu te uiti cu mare atentie!
.fleer pe 17 Aprilie 2012 17:03
Nu stiu de ce are nota asta mica eu zic ca merita macar o nota de 8 + ca joaca si Nicolas Cage un actor foarte bun. Eu i-am dat nota 10 .
Jamal pe 25 Iulie 2007 11:34
pentru iubitorii de SF acesta este un film incredibil ... dar pentru cei care nu sunt fani SF acesta este un film jalnic ... asta e ... poate la anul Niculitza
Alexx pe 16 noiembrie 2009 00:51
lol ... sunt fan sf de pe vremea cand tu nici nu stiai ce e aia si filmu'mi se pare slaaaab
forever_young_ pe 10 Mai 2020 10:38
FOARTE BUN !
Un film interesant care vine cu o idee noua ....merita sa fie vazut si revazut ! Un Cage foarte bun !
AndreBlack pe 12 Octombrie 2015 13:42
Foarte bun filmul . Actiune si suspans non-stop . Merita vazut , il recomand !
omucuvaloare pe 20 August 2014 21:48
Rippa pe 28 Aprilie 2014 19:21
un film bun .....................................................................................
kakapo pe 30 Ianuarie 2014 20:34
..."viitorul se schimba", un concept demn de un adevarat SF...un film care are actiune, suspans si un actor (Nicolas Cage) care reuseste sa te atraga pana la final...
Infinity pe 27 Septembrie 2013 19:21
Next (2007)
Interpretarea lui Cage n-a fost una stralucita. Deja devine invechita, rasuflata. Filmul a fost OK. A avut o idee buna, ceva efecte reusite si actiune mai energica. Un film decent de nota 7.
BestDreamer pe 15 Septembrie 2012 17:32
Filmul e undeva pe la nivelul de mediu...ideea filmului originala, ceea ce e drept, insa actiunea este grabita rau de tot, Jessica Biel prea putin apare in film...noroc cu finalul, mai salveaza din nota finala acordata filmului.
Iulidesprefilme pe 04 Februarie 2013 21:31
Nicolas Cage întruchipează un personaj cu un dar neobişnuit: citeşte în viitor!
andu7zu pe 24 Mai 2011 22:18
Sfarsitul face toti bani dupa parerea mea.....oricum ideea e cam slaba.....
xerses pe 23 Mai 2011 23:47
Excelent film, foarte interesant subiectul, iar interpretarea...grozava.
zeki pe 01 Februarie 2011 22:43
Un film bun , Nicolas Cage joaca bine , SF bun ...