Păreri Mamma mia!

(2008)

Mamma mia! - Filmul

Daniela pe 05 Noiembrie 2008 16:39
Cred ca e un film genial! Nu am ras niciodata la un film cat am ras aici! Daca esti spectator de filme serioase, culturale, nu e pentru tine. Dar daca vrei sa te simti bine, sa te distrezi...du-te!
Este singura data cand la sfarsitul filmului sala a aplaudat. Si nu doar cand am fost eu. Alti prieteni mi-au confirmat ca si la ei a fost la fel.
Pare un film usurel, dar ... daca treci de aspectul asta, e un film la sfarsitul caruia s-ar putea sa spui ca ti-ai dori sa il revezi.

pe 25 august 2011 23:52
spanac2015 pe 26 octombrie 2011 13:31
oricum este simpatic rau de tot filmul :))
Corina Cioceanu pe 05 Septembrie 2008 14:44
Super film! Te face sa te ridici de pe scaun si sa dansezi...
Smaranda Albu pe 11 Septembrie 2008 17:02
Desi am vazut filmul din intamplare in iasi am fost placut impresionata de actori si mai ales de melodiile trupei Abba.Mie mi a placut filmul si le.recomand tuturor sa l vada.
Gabriela Sirbu pe 05 Septembrie 2008 19:59
Desi l-am asteptat cu nerabdare, desi mie imi place genul muzical, desi filmul este plin de actori care, in alte roluri au excelat, Mamma Mia este un film...slab. Povestea fortata, iar Merly Streep - desi arat superb - este ridicola in unele scene.
RoTaRel pe 14 Octombrie 2008 20:47
Deci filmul este superb !!!! Iar scena in care este interpretata melodia "The winner takes all" este MAGNIFICA !!!!!!!!!!!!! Meryl Streep dovedeste inca o data ce inseamna a fi un mare actor !!!!!!! fara cuvinte....
RoTaRel pe 16 iunie 2007 00:31
Un muzical de exceptie ! Actorii sunt extraordinari la fel si regia, cadrele din film sunt superbe !
Domolul pe 7 august 2011 17:04
Nu stiu daca ai observat ca jocul Meryl Streep si regia au facut o subtila ironie asupra textului melodiei, foarte bine interpretata asa cum spui.
aalichyaa pe 20 Februarie 2009 16:09
actori buni...piese bune...scenariul asa si asa...dar bun film, pt cei care iubesc musical-urile
andreea nazare pe 16 Iunie 2007 00:31
nu am ce zice..este un film super..cu actori simpatici....cu o tema interesanta...si multe alte lucruri faine.Mie imi place foarte mult acest film de aceea va sugerez sa va uitati la acest film pentru ca nu aveti ce pierde ci, din cotra aveti multe de invatat din acest film!!:):)
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Octombrie 2009 18:07
claudiu-daniel lugoj
Un film foarte bun in care am redescoperit melodiile formatiei abba care sunt of doamne nu am cuvinte cum sa le descriu,intr-un cuvint superbe.Poate scenariul e un pic cam slab dar are o poveste simpatica.Daca Meryl Streep ar fi primit acest rol mult mai devreme cind ar fi fost mai tinara ar fi fost superb.Dar sincer merita vazut acest film te face foarte nostalgic,e un sentiment superb care aprinde in tine acest film,pot spune ca simti din nou iubirea,asta celor ce au pierduto odata ca si mine si poate nu cred ca mai au o sansa,acest film iti da acea sansa de care ai nevoie sa mai traiesti sa nu cedezi,sa incerci sa traiesti.Merita multe acest film dar mai ales melodiile formatiei Abba.
Nicolaescu Andreea pe 18 Decembrie 2008 12:15
Stie undeva de unde se poate cumpara DVD-ul...in afara de magazine online? Merci

Super film!

ferenbac uri pe 04 Septembrie 2008 14:21
un film superb! mi-au placut mult colin firth interpretand "our last summer" si meryl streep care pe langa o interpretare excelenta are si o voce curata in absolut toate interpretarile muzicale. pacat ca nu se incadreaza la oscar pt. coloana sonora.
gaboiuu pe 22 Iulie 2010 07:30
Superb
Un film extraordinar,cu actori consacrati.L-am vazut de 5 ori si de fiecare data ma uit la cu placere.Melodiile formatiei ABBA se potrivesc excelent in film,si actorii si-au dat tot concursul pt asta.Imi plac foarte mult filmele,iar acesta este un film de exceptie.
mihaih pe 01 Septembrie 2008 14:31
Superb!
Emy13 pe 19 August 2009 19:29
Emy13
l-am vazut de foarte multe ori,este un musical de exceptie,meryl streep este magnifca in acest rol ma impresioneaza zi cu zi,...deci filmul este foarte bun
xxx

creativ pe 27 Iulie 2008 17:06
hai noroc aveti ideie daca a aprut si subt ptr.ca eu nu o gasesc????????????
up pe 29 Iunie 2009 08:21
frumos
mama e frumos dar prea ..................................................
Emy13 pe 28 iulie 2010 00:33
dar prea cum?:D
AimeeLov pe 25 iulie 2011 14:41
E frumos dar nu prea:)))=))
AimeeLov pe 25 Iulie 2011 14:42
Un film cu o coloana sonora foarte buna...Un musical remarcabil dar e departe de a fi un film bun cu morala...
mtraianc pe 10 august 2011 02:15
de acord cu tine
Bayard pe 22 Decembrie 2012 01:16
Un film surprinzator de bun, actori excelenti, ton amuzant, peisaje foarte frumoase din Grecia... muzica de Abba. Cred ca astea descriu filmul perfect, clar nu e pentru toata lumea.
MissWow234 pe 08 Mai 2011 14:15
Nu e un film prost, si sincer, am asteptat cu nerabdare cand am stiut ca va aparea, dar...nu am fost prea incantata de el. Inafara faptului ca are o distributie buna si sunt niste faze amuzante, filmul nu este extraordinar.
dlena pe 02 Mai 2011 15:15
filmul nu m-a impresionat... a fost surprinzator de anost si in opinia mea a avut mult prea multe ,,momente muzicale" chiar si pt un musical.
florin_salam757 pe 26 Aprilie 2011 01:36
Deci acest film e pt fani va zic daca as avea un top 1.000 acest film ar fi ultimu, inteleg ca unora le place dar mie unu NU.chiar am crezut ca o sa fie frumos am. vazut filme si mai plitisitoare dar asta prea de tot prea multa muzica, mai multa muzca decat film....daca vreti sa vedeti un film chiar si anti plitiseala nu-l recomand......nasol, pe o scara de la 1/10 ai dau 6 doar pt actori.......pacat ca joaca in filmu asta....nu vreau sa jignesc pe nimeni si daca am facuto imi pare rau dar pt mine acest film mi se pare o prostie!
Domolul pe 7 august 2011 17:10
Cred ca de fapt comentariul tau e la misto !Daca nu am o intrebare pt tine : Ai vre-un muzical care ti-a placut ? Daca nu insemna ca nu e genu tau.
Ion-Chinezu pe 22 Decembrie 2010 01:01
PROST
extrem de enervant ... si de prost ... nu am putut sa dorm intr-o noapte din cauza racelii si m-am gandit sa ma uit la acest film ! m-a enervat de imi venea sa sparg monitorul ! Nu recomand !
Chrisstyna pe 8 aprilie 2011 14:21
pai ti-ai ales prost filmul...puteai sa incerci unul cu Jackie Chan! :)
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 02:40
singurul lucru care m-a impresionat este cum reuseste Meryl Streep sa iasa cu bine si dintr-o aiureala. Filmul? Alta pelicula irosita. Cine spune ca il salveaza muzica , ar trebui sa vada filmul cu turneul din Australia al cunoscutei formatii. Deci nu este nici film muzical si nici documentar muzical( exagerez daca dau exemplu Ultimul Vals ?!) este un fel de ...Zmeura de Aur !
Domolul pe 7 august 2011 17:30
Aici nu ai inteles, Meryl Streep este doar actrita care joaca pe Donna. Probabil ca ai vrut sa spui ca Donna iese bine la sfarsitul filmului. Faptul ca tu confunzi actorul cu bietul personaj imaginat de scenarist nu face decat sa-i dea laurii actritei Meryl Streep care a jucat atat de bine incat te-a facut sa crezi ca e chiar ea insasi.
mihaelatb pe 11 august 2011 08:59
"inteleg"- iarta-mi greseala!
dayanna11 pe 01 August 2010 16:38
wow
un film care este imposibil sa nu te binedispuna!! o comedie romantica savuroasa, imbinata cu cantecele superbe ale formatiei Abba, care iti vor aduce in suflet o nostalgie care sa-ti aminteasca de copilarie. este un film pentru toate varstele, te vei trezi cantand odata cu personajele. meryl streep demostreaza ca poate interpreta orice rol.
fanfirth pe 19 Iulie 2010 11:14
Nu ma asteptam sa ma atraga asa de mult un musical.Sa te faca sa canti , sa razi si sa simti atmosfera aia fantastica a peisajului. Super !
Domolul pe 7 august 2011 17:28
Grecia e foarte departe pt americani, nu e pacat ca noi sa nu ne facem noi vacantele la ei. Dar acum ca tot veni vorba, filmul spune ca a fost o data ca niciodata o formatie sudeza deci europeana, care a inebunit lumea. Sunt multe locuri si plaje mirifice in US . Acum unde ai fi ales tu sa torni filmul daca ai fi fost director ? In America sau Europa ?
Amanda102030 pe 29 Iunie 2010 19:15
e un film foarte romantic la care am si plans care au evocat melodiile trupei abba
ralukank pe 26 Mai 2010 22:39
exceptional ^_^
un musical de exceptie, la care a participat o sumedenie de actori extraordinai , si care au readus la viata minunatele cantece ala formatiei ABBA care si astazi ne incanta auzul!!!!!!!!!!superb film, merita vazut!!!!!!!!!
Alinasweet pe 11 Aprilie 2010 09:51
incredibil!!
Am vazut acest film cred ca de 10 ori pana acum!Filmul este o comedie,drama si muzical foarte impresionante!!!Imi place foarte mult acest film mai ales ca joaca Meryl Streep una dintre actritele mele preferate:X:XX:
daiana00 pe 03 Februarie 2010 15:45
Foarte bun!
Da,intradevar....destul de bun... o sa razi cu hohote la unele scene.
florin83 pe 25 Noiembrie 2009 14:13
Slaaab rau
un film foarte plictisitor poate doar sa te uiti la actori dar in rest n-ai nici un motiv sa vezi acest film...pentru mine actorii si-au mai scazut din cota cu filmul asta. Regia
Phyllida Lloyd spune tot...adica nimic!

ramonikramo pe 23 August 2009 20:39
melodiile fac tot ce e mai interesant in film ....restul zero barat:|
rory_cris pe 02 Mai 2009 22:58
o panarama de film...
sunt profund dezamagita de caraghioslacul asta de film. sincer?? la distributia ce o are, ma asteptam la ceva de calitate. Nu e decat un musical eronat. Iar Meryl Streep este o actrita mult prea buna pentru acest gen. Pur si simplu nu i se potriveste deloc. Sper sa fie prima si ultima oara cand joaca astfel de aberatii. Ce-o fi fost in mintea ei cand a acceptat rolul asta, chiar nu stiu. Ea, care a jucat in atat de multe filme bune si a avut roluri mari, aici e grotesca. Nu as mai revedea filmul never, fiindca e un fiasco total. Nu il recomand nimanui... :(
Dan1910 pe 18 august 2011 13:48
nu cred ca exista actrita prea buna pentru un gen anume, iar Meryl Streep este o actrita foarte buna, stie sa se adapteze oricariu rol si de fiecare data o face foarte bine
user-64da32130c00b pe 14 August 2023 17:59
Un film muzical imbecil facut de americani ca sa planga unii de retartadati ce sunt pentru ca-s unii imbecil care plang la astfel de film idioate si enervante facute pentru decervelati......................
forever_young_ pe 08 Februarie 2022 15:50
BUN !
un film bun cu muzica de suflet ...... bun pentru admiratorii ABBA
AdriAdrianna98 pe 08 Ianuarie 2022 22:56
Un musical prostuț, dar vesel, cu muzica superbă, imagine frumoasă și interpretări care-l ridică puțin :)
Vegetarian pe 25 Decembrie 2021 00:40
La 54 ani Pierce Brosnan
57 ani Stellan Skarsgård
63 ani Bjorn Ulvaeus muzician , compozitor care a participat la crearea și interpretarea melodiei Mama mia a formației suedeze ABBA

Vegetarian pe 25 decembrie 2021 00:47
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
TitoJacksana pe 07 Decembrie 2021 10:33
Un tribut de excepție adus formatiei ABBA, 50 caractere
Iulidesprefilme pe 05 Iunie 2017 09:26
Piesele de rezistență în acest film sunt melodiile formației ABBA...actori renumiți ca Streep, Brosnan, Firth, Skarsgard schimbă registrul cu care poate ne-au obișnuit...subiectul, deși facil, îți captează bunăvoința până spre final...o explozie de culoare, sunet, voie bună, asemenea unor articicii se răspândește și se risipește pe durata întregii povești...
milunitapopa pe 02 Aprilie 2015 13:10
imi place mult
imi place ABBA, asa ca acest film e bine mulat pe cateva din cele mai celebre melodii ale lor. "ascult" de mai multe ori pe zi chiar, acest film ca fond sonor, si nu ma plictisesc de el ... inca. mie imi place
emy_sinaia pe 09 Octombrie 2014 19:17
ABBA
Un film muzical, in care sunt fredonate majoritatea melodiilor de succes ale formatiei Abba, totul imbracat intr-o comedie romantica cu situatii ca aceea de a avea trei posibili tati la nunta.
Sebastian96 pe 27 Aprilie 2013 21:59
A fost un musical foarte dragut.E bine de vazut cu prietenii!
catasmile17 pe 24 Ianuarie 2013 14:32
Un film foarte bun. Cred ca este printre singurele filme muzical care mi-a placut.
ooo333 pe 10 Ianuarie 2013 15:24
urasc genul muzical
Urasc genul muzical dar acest filmul este unul chiar reusit , actori buni , mi-a placut foarte mult recomand.
TheGreatQueenSeondeok pe 04 Septembrie 2012 09:46
Primul motiv pentru care am urmarit a fost coloana sonora din ABBA, si pentru distributie. Daca n-ar fi fost cantecele si actorii, cred ca ar fi fost un film de nota 5 probabil pentru ca subiectul in sine nu promite multe. Dar cu melodiile ABBA si cu Meryl Streep, filmul e un musical destul de bun.
pisicuta1 pe 08 Aprilie 2012 16:05
da
e un film f bun!.....................................
chuky_doll21 pe 18 Februarie 2012 18:09
este singurul musical pe care l-am vizionat si mi-a placut f mult,te binedispune!
fbasil pe 15 Ianuarie 2012 20:31
muzica buna
Filmul a avut cateva nominalizari la Globul de Aur si la BAFTA, insa nu a luat nimic. Nu este un film stralucit in ce priveste actiunea. Insa, daca vrei pur si simplu sa stai in fatza teveului si sa vezi o comedie muzicala placuta in care joaca actori buni, sa asculti multe din cantecele celor de la ABBA, daca vrei sa te destinzi, ti-l recomand din plin. Muzica ABBA este o muzica adevarata, cantecele spun ceva, sunt frumoase, placute. Prea putine cantece de acum sunt asa.
Reteta filmului, care este si muzical pe Broadway in New York si in West End in Londra, e aceeasi ca si a altor muzicaluri. Se ia muzica de Queen si se face un muzical. Se ia muzica din Dirty Dancing, sau a lui Michael Jackson, etc, si se face un muzical. Nu ai cum sa potrivesti actiunea perfecta printre niste cantece care in mod obligatoriu trebuie sa intre in scenariu pentru ca sunt mari hituri. Si este o… citeşte

adiks25 pe 15 Ianuarie 2012 18:44
Un film plăcut
merge, plăcut, mai ales celor care le place ABBA, liniştit, comic pe alocuri, eu l-am văzut. Rog pe cei care nu au văzut filmele, să nu mai comenteze de genul cred că va fi frumos sau din trailer cred că va fi bun. Salutări România!
ciobotaru pe 27 Octombrie 2011 18:36
merita vazut pentru actori , poveste , dar mai ales pentru atmosferă
simleuan pe 15 Septembrie 2011 20:46
destul de bun dar putea fi si mai bun...da merita apreciat efortu:))
Dan1910 pe 18 August 2011 13:46
Cel mai bun musical din toate punctele de vedere: muzica superba, actorii isi fac treaba foarte bine, mai ales Meryl Streep ( inca ma intreb de ce nu a castigat Globul de Aur), situatii comice, putina drama si un final de milioane. Intr-un singur cuvant - genial.