Păreri French Cancan

(1955)

French Cancan

cezarika21 pe 01 August 2018 22:17
French Cancan
Final de secol XIX, o epocă: Belle Époque. Întreprinzătorul Henri Danglard (Jean Gabin) are ideea de a aduce cancanul (un dans de modă veche al clasei muncitoare) în high-life-ul parizian. Burghezia pariziană blazată, plictisită să tot vadă același gen de spectacole, primește cu bucurie această noutate artistică. Inaugurat în prezența unui ministru, teatrul Moulin Rouge din Montmartre provoacă inițial scandal, fiind considerat un local de moravuri ușoare. Au loc bătăi, hoții de buzunare operează fără opreliști, însă publicul continuă să vină.

„French Cancan” urmează filmului „Le Carosse d’or” (1952), turnat în studiourile Cinecittà din Roma, care celebra commedia dell'arte italiană din secolul al XVIII-lea, și marchează revenirea în Franța a cineastului Jean Renoir după autoexilul forțat ca urmare a ocupației Franței în… citeşte

lili22 pe 01 August 2018 21:44
Un simpatic film frantuzesc delicios ca un croissant.
Iulidesprefilme pe 16 Iulie 2013 13:10
Un film "şarmant" pe muzica lui Georges van Parys.
cosmin_kedii pe 19 Aprilie 2013 14:08
Directorul francez ne ofera o distributie foarte frumosa de caractere, inclusiv în cazul în care l am găsit pe Jean Gabin (excelent în rolul lui Henry Danglard un director de cabaret), care este înconjurat de unele actrite care sunt foarte atractive cu Maria Felix (care joacă Lola Castro)
cosmin742000 pe 07 Aprilie 2012 09:21
In sfarsit un film muzical european , care are si dans si care se ridica aproape de nivelul celor americane.
eduard_stratan pe 25 octombrie 2021 23:17