Păreri Buried

Buried: Îngropat de viu

otonis pe 19 Noiembrie 2010 05:45
Per total, aiurea.
Ce sa nu faci in situatii ca acestea, cand astepti ajutor:
-sa nu te panichezi ptr. ca consumi rapid oxigen
-sa nu te folosesti de surse de iluminat care consuma oxigenul (bricheta)
-sa nu vorbesti mai mult decat e necesar la telefon ptr ca consumi bateria si oxigenul
-daca se infiltreaza in sicriu pamant-nisip sau ce-o fi in ce esti ingropat, incearca sa impingi materialul spre extremitati, tasandul daca-i posibil, astfel presiunea exercitata asupra sicriului de la suprafata se va micsora, si ai putea chiar incerca sa te strecori inafara sicriului acoperindu-ti inainte capul cu haina pe care-o porti, ca sa nu inspiri altceva decat oxigen pe cat posibil.
Caracterul asta din film a incalcat toate regulile, logice de altfel, si drept urmare intr-un caz real, ar fi fost mort in nici 30 de minute.
Nu mi-a placut c-a fost ireal de prostesc. Un om care… citeşte

Bagio pe 4 decembrie 2010 13:46
daca voi ajunge in locul lui ( Doamne fereste !!! ),voi tine cont de sfaturile tale :)) oricum ma uit si la film!
Omu_Problema pe 7 martie 2016 02:07
Sa te vad pe tine ma cum iti puneai tu haina pe cap si ieseai in conditiile in care nu stiai la ce adancime esti ingropat, ai incercat sa arati cat de penibil e filmul dar ai aratat ca tu esti penibil...
rrs85 pe 29 Decembrie 2010 12:30
"Buried" sau cum sa dai lovitura cu un decor minimalist, un scenariu foarte captivant si o prestatie a lui Ryan Reynolds foarte, foarte buna.
Citisem despre acest film mai multe pareri pozitive (pe la festivalurile de specialitate a fost bine primit de critici), nu ca ar conta foarte mult! Caci nu de putine ori, ce spuneau specialisti a fost intr-o partiala sau totala antiteza cu senzatia/senzatiile gustate de mine.
In fine, revenind la film, chiar a fost o desfatare. Simplista dar vibranta intreaga actiune a dezvaluit o frumusete rara, sclipitoare. Ca sa vezi ce inseamna sa ai un pic de viziune, sa vezi "outside the box"... Pentru "nenea" Rodrigo Cortés, jos palaria!!! Pentru voi ceilalti, vizionati-l!!!

Gabifl pe 26 septembrie 2012 21:35
sau se scrie legat =))
csmpf pe 04 Ianuarie 2011 22:33
Am vazut filmul, apoi am citit toate cometantariile de aici si cred ca unii dintre voi ori sunteti picati din cer ori va trebuie numai capodopere sa va multumeasca. Ca nu s-a exploatat scenariul ? Avand in vedere ca toata actiunea s-a petrecut intr-un sicriu cred ca regirozul s-a descurcat excelent, ce altceva putea sa mai faca? Filmul este socant, iar finalul si mai socant. Melodia aceea de la finalul filmului este insa ca nuca in perete.
dani9305 pe 6 ianuarie 2011 23:43
melodia de la final pur si simplu te oftica dupa un final mult prea socant .....
dani9305 pe 6 ianuarie 2011 23:44
dupa un sfarsit prea socant * scZ:)
Geo_Ruxy pe 25 Ianuarie 2010 14:23
Superb surprins dramatismul realitatii individuale...superb conturata povestea...superb film!
paradox_utopic pe 3 noiembrie 2013 22:49
superb,,superb,,,deci superb...deci e superb....dramatism superb...suberb conturata povestea,,,superb,,,...realitate individuala superba...superb... esti praf..de superba !!!
Geo_Ruxy pe 9 aprilie 2014 02:43
Daca ar trebui sa ma exprim in termenii pe care ii folosesti tu, ar suna asa: Draga cocalarule, vezi-ti de viata ta de nimic. Esti zero pentru multi dintre noi, tocmai de aceea nu ma voi mai obosi sa iti mai raspund.
alex_il_fenomeno pe 18 Mai 2011 19:29
uite ca nu este nevoie de 1000 de actori si de un platou de filmare urias ! cu un actor intr-o forma nemaipomenita (Ryan Reynolds) si ca platou de filmare interiorul unui sicriu , intr-un cuvant : costuri foarte mici , a iesit un film excelent ! inca de la inceput filmul este plin de mister , nestiind cum a ajuns barbatul acolo sau de ce se afla in acel loc ! cu trecerea minutelor incepe sa se faca lumina , dar rasturnarile de situatie prezente pe mai tot parcursul filmului te impiedica sa afli deznodamantul , de cat la sfarsit ! vaspun de pe acum : va fi unul total neprevazut ! Va recomand o vizionare placuta !
Radu1711 pe 05 Decembrie 2010 14:46
radu1711
mi-a placut Buried, actiune se petrece doar intr-un costiug dar este foarte interesant cum au produs filmul, ideea filmului este unica
Macabru pe 23 Decembrie 2010 17:06
Ba..
Dar cum dracu' avea semnal la telefon sub pamant ? ( PS: N-am vazut filmul )
AnDuTzu pe 21 aprilie 2011 23:43
era ingropat pana in jumatate de metru sub pamant
bornStubborn pe 24 Mai 2011 00:19
Nu carcotiti pentru detalii. Filmul a fost creat in special pentru a acorda o bila neagra sistemului de politici externe si de administrare interna a SUA. Iti transmite brutal o realitate deloc voalata. Merita vazut cu rabdare si luat aminte.
mvpsebi pe 29 Noiembrie 2010 12:35
INTERESANT
A fost destul de bun tinand cont de circumstante: buget scazut, actiune limitata, un singur protagonist... Reynolds face treaba buna, a reusit sa ma tina in suspans pana spre finalul filmului, care este cireasa de pe tort, foarte dramatic. Oricum, o situatie incredibila, nu prea iti vine sa crezi ca se poate intampla asa ceva in realitate.
danyx493 pe 05 Septembrie 2010 19:20
Nota 9 pe imdb?! sa vezi si sa nu crezi...inseamna ca e ceva de el!
costin.adrian pe 15 iulie 2011 12:41
Nota 7.2 sa stii e pe imdb
VampiresOnly pe 3 decembrie 2012 18:39
prababil cand a fost lansat avea nota 9
ardeiaru pe 21 Aprilie 2011 17:46
de regula cand aud de irak, rapiri, teroristi, dau eject din prima. mai mult, nu credeam ca un film cu un singur actor si o singura ''incapere'' poate iesi atat de bun.
intr-adevar are cateva exagerari in legatura cu oxigenul si ''accesoriile'' din jurul lui...dar merge
iar finalul, desi ai parte de o surpriza, parca-ti pare rau de personajul principal...
deci: cu siguranta de vazut!

www. pe 25 Ianuarie 2010 18:35
sa vina si la noi inainte de paste, sa speram ca va fi la fel de bun ca si rerstul filmelor limitate in ceea ce priveste spatiul actiunii filmului
BaetuAndrei pe 26 Decembrie 2010 10:03
sa il chemam pe Bear Grylls de la Survivor sa vedem cum supravietuieste el. :))
asa, si vroiam sa intreb daca el este ingropat in Irak (daca este ingropat acolo, nu am vazut filmul, sper sa-l vad cat mai curand) cum de poate suna la 911 tocmai in SUA, adica ma gandesc ca la fel de bine ar fi putut suna la 112 (daca stia de numaru asta si limba romana)

Rau pe 31 Ianuarie 2011 23:46
macar 10 pt ideea in sine a filmului
Tocmai l-am vazut.
E ok. Dar nu stiu cum naiba ar fi un film mai extraordinar, avanad in vedere ca are ....1 actor ??? Ideea in sine este fenomenala... ganti-va ca la noi in tara avem aceeasi functionari, sau mai rau :D
nota 10 pt ideea in sine. Cred ca este cel mai ieftin film din istorie.

Yonutz_Yonutz pe 18 septembrie 2013 13:24
cel mai ieftin film din istorie avea 100 si cv de $, oricum pana in 200 $, eu nu cred ca Ryan Reynolds a fost platit cu 20$ ... asa ca nu e cel mai ieftin ...
jansic pe 22 Decembrie 2010 16:39
Mai lipseau steagul american, sticla de Coca-Cola si scaieti plimbati de vant prin sicriu. Inca un film in care bineinteles ca americanii sunt victime.
heathaddict79 pe 10 Septembrie 2010 11:30
Un actor versatil
Pentru mine acest film are toate ingredientele pentru a ma impresiona. Plus ca va conta foarte mult prestatia lui Reynolds aici, care a dovedit de ceva vreme ca se poate mula pe orice gen. Acesta a jucat mai mult in comedii, este adevarat ,dar a demonstrat ca poate convinge si in drame sau filme horror (vezi Fireflies in The Garden si Amityville Horror). Inca mai sper ca Buried va ajunge si la noi . Very excited to see it!
Lentila pe 25 Ianuarie 2010 22:41
omu asta face filme bune, sunt curios cum mai baga umorul lui si in genu asta de film, bine asta daca sa mai putut, in orice caz, Reynolds nu a dezamagit pana acuma dupa mine cel putin
Jonny_d pe 03 Ianuarie 2011 12:12
Pierdere de timp
Din trailer am crezut ca este un film bun dar dezamagire mare
ooo333 pe 26 Februarie 2013 12:44
Un film foarte plictisitor dupa parerea mea . Nu am mai vazut un film de 95 de minute in care tot filmul sa fie filmat intr-o sicriu(sau ceva cutie).
Mi-a placut :
-Ca in film am remarcat criticarea sistemul extern SUA.
-Ideea filmului care mi se pare originala

Mihaelax24 pe 04 Decembrie 2012 19:37
Filmul asta dovedeste cat de mincinosi si prefacuti pot fii americani...ei fac totul numai pentru binele lor cu toate ca cel igropat era american....in acest film se demonstreza ca pentru ei nu viata unui om e mai imoptanta ci prestatia lor....un film genial
Yonutz_Yonutz pe 18 septembrie 2013 13:27
da, ai dreptate, mai ales prin replica " Guvernul American nu face negocieri cu teroristii " sorry :))
Octaz pe 02 Ianuarie 2011 22:02
Iata un film care este catalogat ca fiind ori prost,ori capodopera.Eu ma voi clasa undeva la mijloc si ii voi acorda filmului nota 7 pentru ca,sa recunoastem,filmul nu are cum sa fie capodopera,un film de 90 min in care toata actiunea se petrece intr'un metru cub nu are cum sa aiba nota 10 ,nici macar 9 sau 8.Insa asta pe de'o parte,pe de alta parte filmul scoate in evidenta atat ideea de minciuna si nedreptate a guvernului american cat si a firmelor de acest gen care nu prezinta nici un interes pentru personal,ci doar pt bani,foarte bun modul de a scoate in evidenta acest lucru.Despre final,nu stiu de ce li s'a parut unora atat de socant,am fost chiar dezamagit de el.
cezarika21 pe 29 August 2017 08:16
Superficial
Ideea îngropării de viu i-a atras de-a lungul timpului pe mulți oameni, prin macabrul ei, iar autori ca Edgar Allan Poe sau Victor Hugo au scris pagini nemuritoare ce descriu senzațiile trăite de victimele unor asemenea experiențe. „Buried Alive” (1990) al lui Frank Darabont a reușit să-mi creeze o senzație puternică de claustrofobie, implicând o răsturnare de situație neașteptată. Subiectul continuă să trezească interes și astăzi, după cum o dovedește filmul „Buried” (2010).

Întreaga acțiune a acestui film se petrece în interiorul unei lăzi îngropate undeva în nisipul deșerturilor din Orientul Mijlociu, unde un șofer de camion american se trezește buimac, fără a ști ce caută acolo. Dat fiind spațiul restrâns și izolat, posibilitățile de dezvoltare a acțiunii sunt limitate atât spațial, cât și temporal. Acțiunea este… citeşte

oprismirela pe 03 Februarie 2014 20:03
de neuitat
impresionant, dur, probabil realist, cu un final care m-a lasat fara cuvinte sau ganduri....pentru o vreme.
neamtzu pe 10 Octombrie 2011 23:50
Interesant este ca la inceput sicriu era foarte stramt (se chinuia sa ajunga la biletu ala) iar apoi a devenit tot mai spatios (cand a aparut sarpele ala s-a tras jumate de metru) si cum naiba o iesit sarpele ala dupa atata vreme din pantalonii lui :)) sunt cateva lucruri foarte stupide... dar mi-a placut, iar finalul genial.
turonian pe 20 Martie 2011 17:54
Un film destul de bun, dar... american... Parcă prea face unele lucruri care nu se fac într-o asemenea situaţie.
Ammelie pe 03 Ianuarie 2011 11:41
Buried (2010)
Un film interesant, practic cu un singur actor, dar nu este un film de personaj, ci de actiune, paradoxal. Dincolo de senzatia de claustrofobie si de neputinta fizica care este sugerata destul de bine, am apreciat mult si frustrarea de a te lupta cu o birocratie de neocolit. Ce sa mai spun de gandirea corporatista care practic te ingroapa de viu. Pun intended :P Dincolo de micile greseli si scapari si lucruri ilogice, mi-a placut. 6.5/10
Rippa pe 20 Martie 2014 15:27
un film foarte bun....cu toate ca toata actiunea se petrece intr-un sicriu....te tine in suspans pana la final
Infinity pe 09 Noiembrie 2013 19:15
Buried (2010)
Mi-a placut mult ideea, nemaiintalnita pana acum. Poate doar in Phone Booth am mai avut de a face cu asa ceva, dar acolo altfel stau lucrurile. Scenariul este destul de bun, Ryan isi joaca bine rolul, iar intensitatea, panica si senzatia de claustrofobie domina pe tot parcursul filmului. Finalul face cam tot filmul. Au fost si cateva momente cam trase de par, dar merita. 8.
pissicutzza_debuzzunar pe 04 Noiembrie 2013 21:24
la un moment dat simteam si eu k nam aer... :))
mie mia plaqt 7 stelutze de la mn

monu pe 03 Noiembrie 2013 08:55
Un film foarte reusit.Si cand te gandesti ca ma tinut in suspans chiar daca tot filmul se petrece intr-o cutie(cosciug)
Buum pe 16 August 2013 20:28
Ma asteptam mai mult de la acest film...tinand cont de buget si locatie.....e ok. Pe alocuri a fost si plictisitor. Ce mi-a placut a fost prestatia lui Ryan Reynolds.
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Decembrie 2012 23:35
Un film bun plin de tensiune.Cea ce este cam aiurea este ca toata actiunea se petrece in acel cosciug unde este ingropat de viu.Cind realizeaza unde este incepe sa faca ceva sa scape de acolo.Finalul este dezastruos(pentru Reynolds) dar foarte bun si interesant.
Mario11 pe 05 Februarie 2011 17:25
Cei care spun ca Buried nu este un film bun, atunci chiar nu stiu ce e ala "film" . L`am vizionat si pot spune ca este unul dintre cele mai bune filme ale anului . Toata actiunea s`a intamplat intr`un singur loc (in cosciug) si simteai de parca de uitai la un film cu o gramada de personaje si multa actiune... Cei care s`au plictisit la el inseamna ca nu ii prea duc capul, ar trebui sa se uite la Tom&Jerry. Filmul este psihologic.
DeMoNiTzA pe 03 Februarie 2013 04:06
Pe parcursul filmului simteam ca raman si eu fara aer odata cu Paul. Bun filmul, bun si actorul.
cosmin_kedii pe 22 Martie 2012 21:29
Mi-ar plăcea să văd mai multe filme ,cu o idee simplistă şi de al transforma într-un geniu ,,,, eu cred Buried a făcut,,,,,,,,,,,,,
jabulani pe 30 Decembrie 2011 14:49
...
O simpla reclama la Blackberry si la pixuri............................................
nikkolle pe 07 Noiembrie 2011 01:07
M-a tinut in priza pana la final!
Nu m-am miscat deloc la filmul asta! Suspans total , foarte bun filmul, mai ales ca ideea e sumbra de la inceput, iar finalul e pe masura ! Luati-l cu incredere.
xerses pe 05 Septembrie 2011 14:53
Un film bine facut, insa pentru unii poate parea plictisitor.Mie mi-a placut.
AnDuTzu pe 21 Aprilie 2011 23:46
Foarte socant,iar acest film reuseste sa te tinta in suspans toate cele 90 de minute cat dureaza.Ar fi fost frumos daca l-ar fi scos cu adevarat pe el...
JojoB pe 11 Aprilie 2011 23:51
O_O
nu stiu de alti, dar mie mi-a picat fata la finalO_O si nu mai am ce spune...
omg O_O...foarte foarte bine jucat, si am sperat sa-l salveze

nicone27 pe 31 Decembrie 2010 02:13
Greu
Dificil de realiazt un asemenea film pe desupra captivant si misterios.Dar se pare ca un anume Rodrigo Cortés cu a carui munca in domeniul cinematografiei nu eram familiar pana la acest film reuseste sa aduca o idee destul de mare intr-un loc destul de mic creeand o combinatie perfecta desi asteptarile erau scazute
sidexplozia pe 12 Decembrie 2010 22:42
interesanta ideea
O idee interesanta bine pusa in valoare de un actor bun. Oricum o situatie in care nu ai vrea sa fi niciodata. De unde si ideea: nu atacati tari arabe!
Pantaleon pe 10 Ianuarie 2011 20:55
Acest film ar fi fost complet ratat daca avea si happy end. Numai finalul mai salveaza ceva din lungile minute de asteptare in care devii de-a dreptul plictisit. Senzatia pe care ti-o da e una cumplita, de claustrofobie si de nedreptate cinica. Consider ca nu se putea scoate mai mult dintr-un film atat de static. Si cum naiba sa nu fie static daca se petrece totul intr-un cosciug ? Mai static de atat ar fi insemnat sa fi fost un film cu unul legat de un pom.
bornStubborn pe 24 mai 2011 00:20
nu sunt de acord cu tine da' imi place ca esti mucalit :))))), auzi, legat de un pom :))))
Pantaleon pe 26 februarie 2012 17:58
Merci pentru apreciere. Inteleg ca tu il consideri un film grozav, fara niciun defect.
gbanescu pe 17 Aprilie 2022 19:47
Film bun. Rol epuizant.
Un rol greu, epuizant, de care Ryan Reynolds s-a achitat exemplar. E nevoie de mult talent regizoral si actoricesc pentru a “scoate” un astfel de film (bun), in conditii atat de minimaliste.
Atmosfera claustrofoba si tensiunea apasatoare mi-au teleportat gandul la “Lebanon”-ul lui Samoel Maoz, iar finalul la “Prisoners” al lui Denis Villeneuve.
Doua chestii ciudate in acest “Buried”:
1. In genericul de inceput apare si “Costume designer”. Pe bune? Deci cineva chiar s-a ocupat de vestimentatie in acest film?
2. Coloana sonora de final… Gizăs!

Caktus pe 31 Decembrie 2019 01:23
Un film bunicel
Filmul, in ciuda faptului ca a fost jucat de un singur actor, a reusit sa ma impresioneze. Un film psihologic foarte bun, cu un final de neasteptat care pune pe ganduri pe toata lumea. Recomand!
catamagia pe 06 Noiembrie 2019 02:19
Un actor mediocru, o cutie de lemn cu o poveste fara de realitate , un sarpe ,un telefon si niste conversatii unele aberante...iar regia..scenariul copilaresc. Duce catre nimic. Nu arata nimic din nici un punct concret... doar cateva texte firave. Un film ce este atat de slab incat poate fi facut si de telespectatorii de acasa...cu telefonul si cu mult mai multa creativitate...ar iesi o capodopera.
Horatiucrisan pe 07 Iulie 2019 21:33
Un film cu un subiect reluat si in alte producții. Din pacate, filmul nu excelează la capitolul veridicitate, dar merita vizionat odată.
Steve.R pe 10 Octombrie 2017 20:47
Un film cu un singur actor(ryan reynolds)ingropat de viu intr o cutie sau un fel de sicriu..finalul e ciudat.. adica la sfarsit cand cutia se umple tot mai repede cu nisip,cineva il suna si ii spune ca va fi salvat. El se bucura ca o sa si revada sotia,copii etc. Apoi acel cineva care l a sunat ii spune ca au gresit adresa sau ceva de genul. Pe scurt, singurul actor din film moare la sfarsit. Total aiurea...
XxRedBullxX pe 09 Noiembrie 2014 23:46
Buried (2010)
Destul de slab, cum a spus cineva mai sus: a încălcat toate regulile posibile pentru supraviețuirea în aceasta situație...dar dând la o parte asta, nu e film atât de rău, sfârșitul e destul de neprevizibil sau poate pentru alți e previzibil, depinde. Într-un cuvânt e un film de nota 6-7.
MikkaelWolfganger pe 03 Februarie 2013 21:52
Cred ca s-a vrut ceva intens, bazat pe jocul actoricesc al lui Reynolds, pe tensiune si suspans.Sincer, pe mine filmul m-a amuzat.Nu mi s-a parut veridic, tensiunea a existat,dar in doze foarte mici, iar suspansul, poate doar cand ii mai taraia aluia telefonul.Finalul mi s-a parut destul de previzibil,iar durata filmului, desi de doar 95 de minute, mi s-a parut prea mare.Nu m-a dat pe spate.5.

Film - Buried

Buried