Păreri Angels & Demons

Îngeri și Demoni

Bogatyr pe 17 Iunie 2009 21:50
Un film foarte bun cu un scenariu interesant. Tom Hanks joaca foarte bine.
cezarika21 pe 06 Iulie 2015 06:24
O nouă conspirație la adresa Vaticanului
Cu câțiva ani în urmă am intrat nu mai știu cum în posesia unui exemplar al cărții ”Angels & Demons” de Dan Brown și am citit-o. Ca și predecesoarea sa, ”The Da Vinci Code”, volumul are dimensiuni aproape biblice și necesită un efort de lectură imens din partea unui cititor avizat pentru că Dan Brown este complet lipsit de talent literar, iar conspirațiile imaginate de el sunt scrise la nivelul unui copil de școală primară. Am reușit să o termin de citit cu greutate și mai mult din ambiție că doar nu era să mă facă pe mine o simplă carte, iar astăzi nu reușesc să-mi aduc aminte mai nimic din subiect, ci rețin că era vorba doar de o atmosferă întunecată și neogotică.

Organizând toate inepțiile prezente în carte, filmul lui Ron Howard este cu mult mai interesant decât romanul lui Dan Brown nu atât datorită faptului că… citeşte

lhasa pe 25 noiembrie 2015 21:33
wow. nu vreau sa traiesc pe planeta ta.
shooter pe 31 Mai 2009 20:27
am citit cartea si acum am vazut filmul:prefer cartea ...cu toate astea recomand si filmul ,are de toate pentru "cei multi" care doar privesc filmele.vad aici foarte multe note de 10 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! inseamna ca mie mi-a scapat ceva la filmul asta si voi aveti dreptate.dar sub nici o forma nu este de 10.
rogvaiv_bleu pe 16 iunie 2009 18:27
in general comentariile tale sunt la obiect,ti-am urmat sfaturile si de cele mai multe ori nu am gresit insa nu uita ca "puterea"....in astfel de cazuri o au "cei multi".
maria76 pe 20 februarie 2010 18:18
iti dau dreptate, cartea e mult mai buna in comparatie cu filmul, probabil 10 este acolo unde este necitita, dau un sfat, cititi cartea!!!!!..
mamba pe 17 Mai 2009 21:14
" lumivasile pe 17 mai 2009 11:08

mmmorrisd pe 19 mai 2009 01:37
Nu am apucat sa citesc cartile da fata de "Codul lui Da Vinci” filmul este mult mai slab. Film de actiume slab si asta pentru a pierde din misterul celui mai sus amintit . Ma asteptam la cu altceva din partea scenaristilor . Intrun cuvant Un Film Comercial .
stncndr pe 23 iunie 2009 02:30
Pai atata vreme cat este dat la CINEMA cum ai vrea sa fie filmul altfel decat COMERCIAL ??? Si mai invata niste gramatica Gogule !
djbelutzza pe 17 Iunie 2009 19:05
Capodopera
Nu pot spune decat ca este un super film.
Il recomand tuturor !!!
Nu este recomandat doar pentru cei care au citit cartea , deoarece eu n-am citit cartea si m-a impresionat filmul.

10 !

koyaanisquatsi pe 30 Iunie 2009 22:46
daca nu ai citit "ingeri si demoni" in prealabil.. filmul ti se va parea minunat, dar daca il consideri un film facut dupa carte ramai dezamagit.
sau asa ma simt eu care am asteptat cu nerabdare filmul ca sa vad ceea ce mi-am imaginat cand am citit cartea.. dar voi ramane la filmul din mintea mea... nu e o porcarie dar e un film de care poti sa te lipsesti
in unele momente incercam sa ma foiesc pe scaun sa mai scap de plictiseala si de monotonie... previzibil si pentru cei care nu am citit cartea si de-a dreptul plictitsitor pentru ceilalti

sebyelton pe 29 Iunie 2011 23:37
Cu tot respectul pt Tom Hanks, el isi joaca bine rolul, dar filmul nu este unul bun, in opinia mea. Mi s-a parut plictisitor. Pot sa pariez ca succesul sau se bazeaza mai mult pe cartea lui Dan Brown, pe care recunosc ca nu am citit-o... Poate in carte suspansul este mai mare, insa in film mie nu mi-a creat acest sentiment, si mi se parea extraordinar de tras de par fiecare faza cu descifratul urmatoarei miscari a asasinului, pe baza unor simboluri... Ca sa nu mai vorbesc de faza finala cu preotul pilot de elicoptere... Repet slabut. Asta e parerea mea, si o spun cu toate ca vad multi fani pe aici, care sunt convins ca or sa ma critice. ;)
Guess_who pe 12 August 2009 21:18
Dezamagitor
Mai slab decat cartea. Cartea o citeam pe nerespirate in unele momente. Filmul te plictiseste uneori. Mai bine cititi cartea ! parerea mea
lumivasile pe 27 Aprilie 2009 23:07
Cartea este de nota 10! Sper ca si filmul sa fie la inaltimea asteptarilor .
Mariannaa pe 29 aprilie 2014 21:30
Pe acest site daca dai 10 inseamna ca ai dat filmului, nu cartii.
Bavarezu320 pe 23 Iunie 2009 16:46
Nota 10
Unul dintre filmele alea pe kare merita sa le ai in colectie :)
victor_neo75 pe 01 Iunie 2009 18:37
Thriller cu o poveste adaptata modest !!!
Film de Nota 6 !!!

Problema principala a acestei adaptari sta in scenariu care este exagerat si de multe ori neinspirat adaptat dupa cartea cu acelasi nume.

Multi spectatori, inclusiv eu, se asteptau la ceva mai bun decat 'Codul lui Da Vinci' (prima adaptare dupa Dan Brown din 2006). Ce am primit a fost un puzzle relativ interesant cu cateva momente de suspans si nimic mai mult.

Pentru suspans, dar si o atitudine mai comica usor romantica, recomand 'Duplicity' cu Julia Roberts si Clive Owen.

Pacat ca extraordinarul 'Star Trek' (2009) nu a avut mai multa trecere la publicul autohton de orice varsta.

'Ingeri si Demoni' il recomand doar pentru curiosii care au citit cartea si vor sa vada o adaptare semifidela a suspansului imaginat din paginilie acesteia.

Lucian333 pe 19 Mai 2009 13:45
Decent spre dezamagitor.
Analizez strict filmul, nu ma intereseaza cartea !

Poate blestemul continuarilor fac ca acest film sa nu fie intr-atat de spectaculos ca prima parte, desi actiunea se petrece inainte de Codul lu' Da Vinci.
Scenariul dupa primele 15 minute devine destul de previzibil. Mi-a transmis un deja vu desi nu am citit cartea. Nu pot spune ca sunt un maestru in ale scenaritei si nu ma laud cu ce capacitate de anticipatie am, dar cred ca desi incearca sa prezinte o desfasurare a actiunii electrizanta, (ATENTIE SPOILER ALERT!!! :) ) este destul de dezamagitor sa astepti sa moara lumea prin film pentru un final dezamagitor de anticipabil.
Si ca parere suplimentara care nu are legatura doar cu acest film, poate ca industria cinematrografica prezenta, plictiseste cu toate tentativele astea de a prezenta in continuarea unui film, ce s-a intamplat ,,inainte".
Probabil… citeşte

eu ii dau nota 7 ... nu mi s`a parut chiar asa de bun
sfarsitul e super

dalienna pe 04 Iunie 2009 13:35
huh
Mai putin impresionant decat Codul lui Da Vinci ... Cartea a fost mai mult decat captivanta...
stncndr pe 23 iunie 2009 02:17
Zi sa faci POC !?!?!
euronike pe 20 Mai 2009 10:19
Super tare filmul. Printre cele mai bune ale acestui inceput de an. Actorii sunt pur si simplu incantatori.
ARESOL pe 02 Mai 2009 22:47
Super tare
Am impresia ca acesta o sa puna in fund Codul lui Da`vinci...
SeeN93 pe 07 Iulie 2009 14:31
It`s just pure genius!
Un film ce trebuie vazut, mai ales la cinema( daca ai unde in orasu` tau ) Mi`a placut foarte mult mai ales efectele!
shooter pe 8 iulie 2009 09:56
usor mai sunteti de impresionat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
claudiu-daniel-lugoj pe 14 iulie 2009 18:10
asa e foarte usor de impresionat mai sunteti cam toti,pacat.
georgethebest pe 13 Mai 2009 11:36
deci daka Codul lui DaVinci a fost tare asta ar trebui sa fie si mai misto DaVinci Code a luat nota 10 de la mine asta dupa trailer marita nota 20 ********************
RoTaRel pe 06 Februarie 2009 22:45
Deci dau 5***** pentru roman care este genial ! Dan Brown este extrem de captivant ! Sper ca suspansul cartii sa se regaseasca in film ! Abia astept sa-l vizionez !
darayawaus pe 31 Ianuarie 2012 13:08
Nonsens pentru gospodine
Am observat ca majoritatea criticilor aduse acestui film se bazeaza pe faptul ca nu respecta cartea. N-am citit Angels & Demons, asa ca ar trebui sa fiu tolerant cu el. Nu fac parte nici dintre cei (multi, de altfel) care-l considera pe autor unul mediocru. Poate si pentru ca n-am citit decat controversatul The Da Vinci Code. Dar, indiferent de calitatea romanelor lui Brown, filmele inspirate de cartile lui nu ar trebui sa fie in mod obligatoriu slabe. Mai ales atunci cand un regizor bun (Howard), dublat de un scenarist cunoscut (Goldsman), coordoneaza o echipa de actori mari. Deci, unde-i problema? La noi sau la ei?
Angels & Demons, zic eu, e mai bun decat The Da Vinci Code. Nu doar pentru ca n-am citit cartea, ci si pentru ca aveam mai putine asteptari de la el. Asa ca am fost mai usor de multumit. Parca e si mai antrenant, fiind pana la urma un thriller, un film de actiune,… citeşte

septick pe 24 Martie 2012 21:58
Angels and Demons - Deformat si simplificat
Am citit cartea lui Dan Brown si mi s-a parut, in adevaratul sens al cuvantului, geniala. Totusi, lasand la o parte asta, din film sunt omise un car de lucruri si au loc o gramada de schimbari:

SPOILER
- directorul CERN, Kohler, nu apare
- Leonardo Vetra este si el omis
- Vittoria nu este rapita
- cardinalul Baggia nu moare
- au loc schimbari de nume (ex. il camerlengo este numit Patrick)
etc.
In plus, un alt lucru care m-a infuriat la culme si a scazut drastic nota pe care intentionam sa-i o acord filmului a fost faptul ca ultima parte a fost lungita teribil de mult: cele 30 de pagini finale ale lui Brown au fost transpuse pe ecran intr-o jumatate de ora incredibil de plictisitoare.

SPOILER ENDS

Ca si concluzie, daca aveti de gand sa vizionati filmul eu nu va recomand sa o faceti decat daca n-ati citit cartea.

rogvaiv_bleu pe 25 Iunie 2009 11:44
..Incurcate sunt cararile Domnului
Este un film bun care daca reuseste sa te surprinda si sa te lase cu fata cat un mare semn de intrebare inseamna ca si-a atins scopul.Ce-i drept previzibil datorita vaditului efort de a fi imprevizibil dar merge.Cat despre paralela roman-ecranizare pe care foarte des o gasesc in comentariile voastre vreau sa va spun ca intr-un procent de 90%ecranizarile nu ating savoarea romanelor.Cititorii de carte ar trebui sa stie asta......deja vorbim de public diferit
spirala pe 20 Iulie 2009 05:30
desen animat
am avut vaga senzatie ca ma uit la un desen animat, dupa actiune
ma asteptam la ceva mai mult dupa vederea lui ,,The da Vinci code,,
o imagine care persista in mintea mea dupa film:cand alergau aia cu masinile
ca niste disperatii(cred ca faza asta a fost aratata de 7 ori)

sebyelton pe 29 iunie 2011 23:40
dupa vizionarea lui cu numai o luna in urma cred... nici eu nu am retinut multe faze care sa mi se para deosebite in acest film...
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Iulie 2009 18:08
claudiu-daniel lugoj
Pe mine nu ma impresionat filmul de loc,e normal cea ce se intimpla lupta pentru putere in toate religile existente dar toate uita un singur lucru oare ele pe cine mai slujeste.Eu unul sunt ortodox dar nu cred nici in aceasta religie cum nu cred in nici una toate sunt pentru a acapara oameni.Eu unul cred intr-un Dumnezeu care nu are nici o religie si cred intr-un Dumnezeu pe care nul pot vedea dar ma rog la el si EL cred ca exista dar nu in religile facute de oameni.Pentru mine popi sunt cei mai mari dusmani ai biserici poate nu toti dar majoritatea,de acea am incetat sa mai cred intr-o religie anume si chear sa merg la biserica.Dar ma rog la Dumnezeu si cred ca el exista dar nu cum ne face religia sa credem.
SANDA45 pe 3 noiembrie 2012 20:33
nu stiu daca ai citit cartea care e din punctul meu de vedere buna si captivanta si care reflecta legatura dintre stiinta si religie care dupa galileo galilei erau "dusmance",dar sa nu ai o religie cred eu ca e ca si cum ai fii exclus din societate.
claudiu-daniel-lugoj pe 4 noiembrie 2012 11:58
Da si Isus cind a fost rastignit a fost exclus din societate,deoarece nimeni nu la inteles.Nu face comparatie intre mine si el departe gindul asta de mine,dar sa sti ca sunt multi oameni de neinteles pentru societatea in care traiesc dar care peste ani se va vedea ca au fost excepti pozitive pentru societate.Nu mer mai departe decit pina la Mihai Eminescu cel mai mare poet al romanilor si el a fost oarecum exclus din societatea din care facea parte el atunci,spunindu-se ca este un nebun.Dupa atitia ani acel '''nebun''' a devenit cel mai mare poet al unei tari de ce oare? pentru ca era nebun,cu siguranta nu,a fost mult prea destept pentru societatea de atunci din care facea parte si cum se zice daca nu esti asa cum e toata societatea din care faci parte,societatea te marginalizeaza dar multi nu inteleg multe lucruri dar e ok.Pe mine unul nici o religie nu ma face si nu va putea vriodata sa ma faca sa cred in ea,asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu.
cozminho pe 17 August 2009 18:48
dezamagitor
previzibil, nimic special, cateva efecte mishto insa doar atat
metin2love pe 15 mai 2010 15:30
mai bine taceai..
sebyelton pe 29 iunie 2011 23:38
total de acord!
CinemaBoy pe 02 Iunie 2009 15:20
Un film bun dar socant cea ce mie imi place, cu un sfarsit neasteptat . Un film bun desi toata lumea zicea ca nu o sa fie.
trifrazvy pe 15 Iunie 2009 12:52
Super
Mi-a placut foarte mult filmul.Suspans,coloana sonora foarte buna,sfarsitfoarte frumos.Chiar merita vazut.
undaground95 pe 08 Iunie 2009 12:05
merita vazut, coloana sonora buna...creste suspansul, finalul...usor previzibil, mai bun decat Codul lui Da Vinci!
linde-mona pe 13 Mai 2009 21:16
Deabea astept sa vad filmul, desi cred ca a fost mai buna cartea. Sper totusi ca nu o sa ma dezamageasca.
stncndr pe 23 iunie 2009 02:32
Alta cu cartea mai buna decat filmul...
Vasnei pe 11 Mai 2009 08:32
acu 2 saptamani am citit cartea, cel mai bun scriitor dupa mine :D. abea astept filmu, sigur va fi putin diferit de carte dar nu conteaza.

Codul lui daVinci este continuarea de la ingeri si demoni daca te uiti dupa carti. Povestea nu se continua dar aminteste de incidentul de la Vatican in Codul lui daVinci.

madme pe 11 Iunie 2009 12:16
e foarte bun
e clar ca nu trebuie sa ne gandim ca lumea conspiratie poate merge chiar atat de departe, desi sunt convinsa ca exista adevar si in lucrarile lui Dan Brown, doar se bazeaza pe cercetare. Filmul e excelent si m-a impresionat la fe ca si The Da Vinci Code, Angels&Demons mi se pare mai spectaculos si mult mai captivant. Regizorul Howard e excelent iar Zimmer cel care a compus coloana sonora e extraordinar. Felicitari!
savoria pe 12 Martie 2008 14:03
Am citit cartea anul trecut. Mi-a placut foarte mult.
Sper ca si filmul sa imi lase acelasi sentiment.

little_girl_claudia pe 20 martie 2009 17:15
Cum a spus si RoTaRel Dan Brown este super tare. Cartea a fost foarte captivanta si sper ca si filmul sa fie la fel.
elkyry pe 26 Mai 2009 00:33
suspans 100%
am vz filmu te tine in suspans te duce din indiciu in altu recomand acest film
lolosu pe 02 Iulie 2009 13:52
Cu dus si intors!
Actiunea filmului a inceput prea tarziu si a avut cateva faze slab regizate,l-am asteptat f mult si acum k l-am vz pot spune k este putin sub asteptari.
Vorador pe 23 Ianuarie 2011 19:33
Un film bun si controversat ,ce reuseste a starni reactii nu tocmai placute pentru mai marii Vaticanului,si care se incadreaza (in opinia mea) printre peliculele reusite . Reuseste sa te tina in suspans pe tot parcursul vizionarii. Acum nu se stie ce si cat sunt de adevarate " povestile despre Vatican" dar e cert este ca daca ar fi pura fantezie nu s-ar mai crea atata valva prin preajma lui.
giulestina23 pe 08 Iulie 2009 14:55
nu pot spune ca m-a impresionat! a fost doar... un film bun! sincer nici nu ma asteptam la mai mult, pentru ca prima parte (daca o pot numii asa) mi-a placut extrem de mult, asa ca nu doream mai mult de la filmu asta! cui ii place suspansu si thrileru`, poate viziona linistit Angels&Demons, asta pentru ca niciodata nu stii la ce sa te astepti, iar cand crezi ca totu s-a terminat, probabil ar trebuii sa te mai gandesti o data!
linde-mona pe 12 iulie 2009 18:07
e un film bun, dar totusi nu se compara cu cartea.
RoTaRel pe 9 august 2009 11:35
asa e nu se compara cu romanul ....
yamabushi pe 24 Iunie 2009 19:26
Si-au batut joc de carte dar ca si film merita vizionat.
Simynoc pe 24 Mai 2009 13:35
Intr-adevar, subscriu si eu la ce a spus Mamba. Filmu difera fff mult fata de carte. Extrem de multe abateri si nu atat de captivant ca romanul. Pacat. dar, peste toate merita vazut..e cat de cat ok
MirceaCeaTanara pe 07 Martie 2011 09:12
Un film foarte bine facut, cu o poveste captivanta.Astept continuarea!
NmpN pe 12 Ianuarie 2011 15:42
Un film genial la fel ca si The Da Vinci Code .Te tine in suspans de la inceput pana la final .
teo77 pe 26 Noiembrie 2009 19:34
foarte bun
pot spune cu mana pe inima ca este unul dintre cele mai bune filme care le-am vazut.
miss.otix pe 18 Septembrie 2009 23:29
nota .. etc :P am dat si eu de forma
hai maaa :( chiar asa de prost a fost , fatza de carte ? :( abia am terminat de citit cartea --> a fost exceptionala . dar am vazut un comentariu in care scria modificarile facute in film in rapot cu cartea .. cah >:P suna foarte urat . oricum .. tot o sa ma uit la el :D . " codul lui da vinci " l'am vazut mai demult si mi s'a parut chiar fain .. cartea n'am citit'o , deci nu pot face vreo comparatie .. hope i'll like this film .

HAVE A GOOD NIGHT , cinemaniacilor >:D< !

Acer pe 20 Iulie 2009 01:51
Super tare
Unu` dintre cele mai tari filme :D , a fost o placera sa vad acest film ... il recomand TUTUROR
Radu1711 pe 19 Noiembrie 2009 20:57
radu1711
filmul a fost super tare, joaca Tom Hanks este clar ca numai ceva bun poate sa iasa
bbyjuliet pe 30 Iunie 2009 19:24
un film kre mi-a placut.. mie mi se pare mai reusit dekt Codul lui da Vinci... probabil am sa-mi cumpar si cartea... mi-a starnit interesul:)
Petronius pe 24 Mai 2009 17:55
Mai bun decat Codul lui Da Vinci
Ce pot sa spun...coloana sonora superba...filmul excelent...merita vazut...are sare si piper...nu ca cel din Codul lui Da Vinci care a facut de ras regizorul
Gatlyn1899 pe 11 iulie 2015 12:05
Sunt intru totul de accord cu tine,este mult mai captivant decat Codul lui Da Vinci
lavvw pe 4 aprilie 2018 11:00
Codul lui Da Vinci cartea, este exceptionala. Filmul nu are nicio legatura, e neclar si ambiguu
ooo333 pe 21 Mai 2009 10:35
excelent film !!!
chiar trebuie sa vad un film bun dupa ce mam uitat la o prostie ( the International ) !! filmul este extraordinar si are niste actori pe masura !!!
ooo333 pe 4 iunie 2009 16:15
cel mai tare film ever maked !!!!
issey pe 16 Mai 2009 03:51
abia astept sa il vad...sper sa fie la fel de bun sau mai bun decat "Codul lui DaVinci"
lumivasile pe 17 mai 2009 11:06
Imi pare rau sa spun asta, dar am fost putin cam dezamagita de ecranizarea "Angels & Demons". Este un film bun, cu actiune, efecte speciale, insa scenaristii au omis/schimbat multe elemente din cartea lui Dan Brown: preotul de la CERN era un om de stiinta oarecare Silvano Bentivoglio (nu era tatal Vittorei, Leonardo Vetra, ca in carte), directorul CERN Max Kohler si reporterii BBC au fost omisi in totalitate, Olivetti este intruchipat ca fiind inspector al jandarmeriei italiene, el fiind de fapt comandantul garzii elevetiene din Vatican, au fost si cateva schimbari de nume (il Camerlengo Carlo Ventresca in Patrick McKenna, Capitanul Rocher in Richter, cardinalul Moratti in Strauss), cardinalul Baggia a fost salvat de catre Langdon si a fost ales Papa, in locul ambigramei diamantului Illuminati a fost folosit un soi de simbol al bisericii catolice, nu s-a mentionat ca il Camerlengo fusese fiul Papei asasinat, Vittoria nu a fost rapita de catre Hassassin, Hassassin a murit intr-o explozie de masina, nu a existat nicio poveste de dragoste intre Langdon si Vittoria. Cred ca scenaristii au respectat actiunea din carte in proportie de 60-70 % si au facut o treaba mult mai buna in “Codul lui Da Vinci”. Filmul merita insa vazut, Roma si sculpturile lui Bernini sunt suberbe!
stncndr pe 23 iunie 2009 02:33
"Perfet" zi-se Alexandra si mai luã o gurã de fân...
lazarclaudiu pe 21 Iunie 2009 06:54
nota 10
inger si demoni care carte nu renunta va ucide blestemul care iadul
green_rose pe 09 Ianuarie 2024 01:35
Nu e rău filmul, dar cartea lui Dan Brown e muuuuuuult mai bună și mai captivantă!