Păreri Albero degli zoccoli, L'

(1978)

Albero degli zoccoli, L'

cezarika21 pe 17 Februarie 2016 08:43
O cronică sensibilă a vieții grele ce-ți aduce aminte de valorile umane prea des ignorate
Italia, sfârșitul secolului al XIX-lea. Patru familii muncesc din greu la ferma unui moșier din regiunea Bergamo, supraviețuind mizer de la o zi la alta și de la un an la altul. Unul dintre copii este remarcat de preotul local și trimis să învețe carte, dar își rupe saboții mergând zilnic 6 km pe jos până la școală. Înțelegând că fiul său poate avea un viitor mai bun, sărmanul său tată taie pe ascuns un arbore de pe domeniul stăpânului pentru a-i face saboți noi, iar adevărul se află până la urmă.

Conceput într-un stil asemănător neorealismului italian și folosind actori neprofesioniști, ”L'albero degli zoccoli” pare un album de familie simplu alcătuit din amintiri disparate despre viața grea a țăranilor italieni de la sfârșitul secolului al XIX-lea. Este, de fapt, o meditație lirică cu privire la inechitatea raporturilor… citeşte

morfil pe 7 februarie 2017 12:11
Ai dreptate.