Păreri Aideista parhain

(2005)

Mama mea

alali pe 25 Iunie 2015 00:24
Dragostea de mama, asa cum nu a mai fost ea niciodata descrisa.
Desi l-am vizionat ieri, marturisesc ca nici pana acum nu mi-am regasit linistea, adica acel echilibru interior pe care il cauti atunci cand ceva te-a miscat intr-atat incat ai simtit durere si tristete in acelasi timp. Si totul, o sa incerc sa astern cateva impresii despre aceasta poveste incredibila, despre acest film ce descrie imposibilul si sublimul, adica dragostea materna.
O productie finlandeza cu si despre oameni simpli. Unii ar putea spune chiar banali, dar care, desi incercati de viata, nu si-au pierdut nici macar o clipa demnitatea si umanitatea. Un exemplu ca se poate si abordand teme dureroase, cum sunt aceste rani deschise pe care le-a lasat cu atata generozitate, cel de-al doilea razboi mondial, pe tot cuprinsul europei, dar tratandu-le cu acea distinctie de mandrie si onoare, specifica nordicilor. Faptul ca subiectul acestei povesti sunt copiii finlandezi ce au… citeşte

pst35 pe 02 Iunie 2013 23:22
Prea putine comentarii pentru un asa film, ar merita vazut, dar numai de aceeia care apreciaza o drama adevarata si fff tulburatoare.
_voda_ pe 15 Noiembrie 2011 23:57
O dramă foarte bine realizată-jocul actorilor, soundtrack, scenariu. Ce înseamnă sa fii un părinte bun\ când şi dacă ar trebui iertate greşelile din trecut - sunt câteva din dilemele pe care le propune filmul.Recomandat amatorilor genului.