Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jun 2005, 12:52   #41
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by BeNnY:
Cat a putut sa ma siktireasca chestia asta. Pe scurt de tot:

The Heart is Deceitful Above All Things - 9/10
Calvarul - 8.8/10
Dig - 8.5/10
Dark Horse - 9.5/10
9 songs - 3/10
Scurtmetraje fratii Quay - 9/10 (In Absentia placut cel mai mult)
Visul Ceh - 9.3/10
Whisky - 8/10

Am pus chestiile astea penibile cu .3 .8 .etc. ca sa le departajez, ca scrisesem douazeci de mii de pagini la toate.

Party ok ieri. Madalina Rosca un fel de a doua revelatie a festivalului, cea mai sociabila fiinta pe care am cunoscut-o vreodata.

Acum ca sunt acasa o sa incerc sa recreez mesajul.

The Heart is Deceitful Above All Things - Ma asteptam la un pic mai mult de la Asia Argento. Nu ca ar fi prost, dar e un pic dezamagitor if I may. La sfarsit rupe ritmul pe care l-a mentinut pe tot parcursul filmului ceea ce nu mi s-a parut ok. Daca nu exista un ritm, nu parea asa out of place sfarsitul.

Calvarul - Plunging into misery. Funny, un dobitoc din juriu, nu mai stiu care, spunea ca filmul asta e despre conditia artistului. Cred ca acum i-as mai scadea din nota pentru ca povestile astea cu un tip decent care pica intr-o comunitate de perversi homosexuali sunt oarecum comune azi. Nevertheless, filmul e bun chiar daca la sfarsit se duce dracu, in atmosfera creata de un porc guitand isteriza(n)t si enerva(n)t the main man e violat si dupa aia fuge de tipii care voiau sa se insoare cu el. Sau sa se marite.

DiG! - Relativ ok, nu mi s-a parut ceva special, Visul Ceh style, for example. Dar pentru o munca de ~7 ani ar putea parea slabut. Anton Newcombe parea, intr-adevar, genial, dar nu s-a pus accentul destul pe ideile lui radicale de nebun. Joel Gion was fun.

Revin putin mai incolo, am plecat la 5 din Cluj & n-am dormit.

& am revenitt

Dark Horse - Preferatul nostru (de fapt notorious nu a fost asa convins, ceea ce mie mi-a convenit foarte mult, ar fi fost trist sa dam premiul unui film care ne-a placut 'asa si asa' tuturor), as you saw. El a spus ca e un regizor care face comedii cu un final oarecum tragic, dar care poate fi interpretat si ca bun si ca rau. Asa s-a caracterizat el overall. Filmul e tras alb-negru din motive financiare dar si estetice & merge cu atmosfera si ,spre deosebire de Noi Albinoi, care era tragicomic all around, aici comedia & tragedia sunt concentrate la inceput si sfarsit terminandu-se tot cu un final deschis. In Q&A session l-am intrebat si ce era cu judecatorul si a raspuns ca el e acolo ca sa poata fi pus Daniel in antiteza cu el. Daniel era un tip iresponsabil, fara o slujba, bani etc. dar care la sfarsit ia o decizie foarte matura, iar judecatorul, care era un tip de familie, cu sotie & copii, ia decizii dobitoace spre sfarsit. Also, la categoria imagine, s-a jucat cu zgomotul, imaginea era mult mai zgomotoasa cand il vedeam pe judecator, sau in momentele mai 'grele'. Altfel, dialoguri geniale, actori buni (nu stiu unde-i gaseste), veselie, tragedie & ciuperci psihedelice. See it.

9 songs - Pai, se fut 2 de 9 ori, dupa fiecare data imaginea unui concert, si, deci, 9 cantece. La Republica au fost peste 1000 de oameni, si pe jos (pe scari) si pe sus (in picioare), probabil atrasi de titlul lui Korben din AperiTIFF, "9 songs, 9 fucks". For sure, de fapt. Foarte plictisitor. Tipa nici macar nu arata bine (de fapt, dupa preferintele fiecaruia), flat-chested boyish looks. Ma gandeam ca daca futi doi oameni de 9 ori intr-un film, bagi niste artificii tehnice, sa mentii interesul, gen underwater blowjob (despre care am fost anuntat ca a existat de cateva ori pe xxl, admirabil), stuff like that. Dar nu. Pur si simplu se fut 2 oameni de 9 ori. Asta e filmul. A, si muzica destul de misto. Nae Caranfil zicea ca e un film care si-a atins scopul, a facut scandal, deci toata lumea 'omg, i gotta see this movie', si-mi arata cum ieseau peste 1000 de oameni. Yup, he was right.

Scurtmetraje fratii Quay - Where have you been all my life? Hmm... Orgasme vizuale, indeed. Cel mai putin placut a fost The Comb & cel mai placut In Absentia. Street of Crocodiles genial, dar n-am putut sa uit imaginea & muzica din In Absentia. Dupa ce au aratat scurtmetrajele, a urcat Keith Griffins 'pe scena' (nu exista o scena, exista doar partea din fata a salii) si ne-a spus o povestioara impresionanta. In primul rand e inspirat dintr-o poveste reala, unei femei, undeva in nord (Suedia/Finlanda/Norvegia gen), care era inchisa intr-un azil, i se dadea un creion in fiecare zi si ii scria cate o scrisoare iubitului ei (care nu a venit niciodata sa o viziteze). O scrisoare pe zi. Apoi, Karlheinz Stockhausen (ascultati-i un pic muzica...) a zis ca el ofera muzica lui unui film & dintre mai multe l-a ales pe asta, al fratilor Quay. Dar o da cu o singura conditie: sa nu se taie muzica. Doar fade in/out. Ei au zis ok, au asteptat muzica. Si au mai asteptat & asteptat inca un pic. Dar muzica n-a mai venit deci au inceput sa filmeze. Au terminat filmarile, a aparut si muzica & au pus-o pur si simplu peste film. Si se potriveste incredibil de bine muzica cu filmul. Apoi, cu o zi inainte de a-i arata filmul lui Stockhausen, ei l-au auzit spunand la radio ca cel mai important lucru pentru el este un creion, pentru ca folosind creionul el isi creaza muzica etc. A venit ziua cu vizionarea si cand a inceput filmul, din primele minute, Stockhausen a inceput sa planga. Au aflat mai tarziu ca mama lui era internata intr-un azil cu probleme de ordin psihic. Adica era nebuna (se prea poate sa fi uitat putin din poveste, avand in vedere ca am auzit-o acum ~5 zile, deci daca it doesn't make any sense let me know)

Visul Ceh - Oh, what a fun this was. Scrisesem in celalalt mesaj (ala care nu e) ca e peste orice alt documentar. Acum, gandindu-ma din nou, realizez ca filmul ca film nu e atat de special, dar ideea e absolut geniala. Reactiile oamenilor dupa ce au vazut ca e o farsa sunt gold, variaza de la gen 'n-are nimic, macar ne-am plimbat un pic' (doar la oamenii mai in varsta) la o chestie schiloada care se agita relentless. Plus ca cei mai multi oameni le reprosau celor doi (regizori & masterminds of all this) ca nu-i frumos, ca uite cati fraieri au venit. Probabil ca au realizat mai tarziu ca si ei erau printre fraieri. E one of a kind, anyway. Era pe primul loc la public, cu 4.7, dar nu stiam ca se da premiul la cel mai bine cotat din competitie. It makes sense, though.

Whisky - Am fost acuzat de diverse chestii, pe baza faptului ca mie nu mi-a placut. Dar nici o acuzatie nu sta in picioare, pentru ca am vazut filme si mai lente si aparent plictisitoare, fara nimic de spus decat asta si mi-au placut. Acum ca am vazut si Canton, scurtmetrajul romanesc (de care o sa vorbesc un pic mai jos), parca il pot asemana un pic cu el. Aceleasi cadre lungi, tras de ele cat mai mult cu putinta, cu pauze in dialoguri si figuri inexpresive (desi se vor expresive). Sunt, intr-adevar, si cateva cadre destul de bune, dar ritmul incredibil de lent, fara nici o poveste reala, doar glumitele care se pun pe langa poveste, transforma filmul intr-unul ratat. Adica prea tipa ca vrea sa fie 'artistic'.

Umbre:

Ok, sper sa-mi mai amintesc corect.

Ciclul (nu menstruatia, gen The Cycle) - Impecabila vizual & ca filmare, regizor misto, dar story dobitoc, fara nici o logica, nu poti sa pui chestii de genul asta intr-un scurtmetraj. Pe scurt: la inceput un tip impusca ceva, il pune intr-un bodybag, il arunca-n pivnita. La sfarsit vedem ca in bodybag era el, si vedem din perspectiva celui aruncat acolo jos ca sus, tot el. Adica el se arunca pe el. A, si intre timp iese un extraterestru din spatele tipului. I se despica spatele si iese. Alien style. Dumbass style.

Joyeux Noel, Felix - Sub numele asta se gaseste pe IMDB, deci il pun pe asta. Plastilinizat, un tip se razbuna pe mos craciun in anii lui de tinerete pentru ca acesta, beat fiind, intr-o seara a scapat un cadou in capul mamei lui, in timp ce survola orasul. Si a omorat-o. Si acum e revenge time, isi cumpara doi brazi, face o prastie din ei si cand mosul coboara pe cos foloseste prastia pentru a-i oferi mult cunoscuta bomba neagra rotunda drept dar. Misto facut, foarte multa munca, as zice, dar nu are ce cauta la umbre.

Crepitus - Un fel de Splatter Farm un pic mai bun, adica sub linia mediocritatii, idiot, dialoguri la fel de idioate (daca erau dialoguri, nu mai stiu exact), actori la fel de idioti si imaginea la fel de idioata. Si a avut 20 de minute. Plictiseala reborned.

Chrysalis - Facut de tipul care a luat premiul anul trecut, Paul Fuller. Nu stiu cum a fost ala de anul trecut, dar asta e foarte prost. Makes no sense, si nici vizual nu e in vreun fel special. Un tip, dupa ce a vazut cum se metamorfozeaza omizile pe animal planet, isi face un cocon din gunoaiele pe care le avea prin camera. Dupa un timp iese din cocon si se duce la o vecina si asta il omoara. End of story.

Monster - Genial. Scurtmetraj Frankenstein-story-style numai ca folosind papusi Barbie, personajul principal avand chiar numele Dr. Ken. Mut, cu text-screen-uri & nu mai stiu daca alb-negru sau nu. Dar funny.

At Night - Si favoritul meu. In principiu pentru ca are un concept interesant & e facut cu cap, e logic si interesant. O tipa e somnambula si seara cand se trezeste, se trezeste personalitatea ei de noapte & nu-si aduce nimic aminte de zi etc. Se dezvolta din ce in ce mai interesant si se termina destul de ok, spre deosebire de majoritatea scurtmetrajelor din umbre, cu ea care se filmeaza si-i lasa un mesaj personalitatii ei de zi. Asta dupa ce noaptea i-a dat cu ceva in cap sotului (don't worry, nu l-a omorat).

Proiectii - Si asta a fost destul de interesant. Un cuplu descopera un tip in rosu care apare in cam toate fotografiile lor. Out of nowhere. Fata o cam ia razna, dar baiatul plays it cool. Final ok, dar un ras penibil.

Sunny, Exterior - Waste of time. Un cuplu se muta intr-o casa noua, el iubeste casa (la propriu), casa il iubeste pe el (tot la propriu), dar casa o uraste pe ea & e geloasa pe ea (da, tot la propriu) si o innebuneste. Nu mai stiu cum se termina. El o omoara pe sotia lui? Parca. Si dupa aia mangaie casa si vorbeste cu ea.

913 - Mi-a placut destul de mult asta. Lor nu le-a placut (parca?). Unii puneau pariuri pe tot ce misca, din ce in ce mai absurde. Destul de funny.
Si avand in vedere ca umbre cuprinde si 'ciudate' e ok.

The Following Day - N-am inteles nimic. Trebuia? Un dentist se uita pe geam, vine un pacient, ii umbla-n gura, pleaca. Atat.

Blind Spot - Nordicii & umbrele don't go together. Ok ideea dar atmosfera de cacat. Adica foarte nepotrivita pentru o chestie care ar vrea sa fie umbra. O tipa face un accident de masina, sotul & fiica mor, ea se loveste la cap si nu-si mai aduce nimic si se duce la prietena ei, as planned, like nothing happened.

Consuelo - The Following Day style.

Wrong - Haios. Haios cat se straduieste sa fie serios, i mean. Un tip chel & deprimat de diverse chestii isi cumpara o prietena gonflabila pe care o fute, o spala si o returneaza.

The Viands - Si premiul goes to. Nu favoritul meu, dar atmosfera misto, bizara, actori buni, mancaruri exotice, e dragut. Un tip mananca la un restaurant in the middle of nowhere, unde era, aparent, un bucatar faimos care nu suporta refuzuri. Deci il face sa manance din ce in ce mai mult. Si final misto, cand il lasa pana la urma sa plece, a mancat atat de mult ca se facuse seara, si vine un chelner si-i spune "Take a seat, it's dinner time.".

The Sound of Silence - Si asta a fost o varianta. Dar era prea advertising-style, gen pe fuga, aiurea. Nu s-a exploatat chestia cum ar fi trebuit. Un tip, enervat de toate zgomotele urbane, isi cumpara un disc (vinyl?) pe care daca-l pune e liniste. Exact cum suna: the sound of silence.

Decreteii - Nu-l(i) vazusem pe TV si poate ca mai bine ca nu. In ideea ca probabil nu l-as mai fi vazut la cinema. Bine facut, foarte bine, in mod ciudat eram mandru in timp ce-l vedeam ca un roman a facut un film ca asta. Pacat de aparatura de la Victoria, though, imaginea era de toata jena, arsa in totalitate, cadrele in care era ziua/multa lumina aproape indescifrabile.

Tarzan - Pe asta il vazusem pe TV, e ok, bine facut, Iepan e oficial 'documentatorul' nostru? Nu am mai vazut prea multe documentare romanesti, deci el takes the top spot deocamdata.

Moartea Domnului Lazarescu - ... Revelatie peste revelatie. Total surprins de film. Vazusem Marfa si banii, imi placuse, dar nu ma asteptam la asa ceva. Un pas mic pentru Cristi Puiu, un pas urias pentru cinematografia romaneasca (asta e in gluma, nu va speriati). Sunetul chiar mi s-a parut ok, am vazut ca mai multi s-au plans de sunet dar asta e chiar chestia pe care am apreciat-o, ca n-a fost sunetul ala prost caracteristic filmelor romanesti. Dialoguri Razvan Radulescu style, verosimile, imagine foarte misto si subtil. Subtil pentru ca reproseaza fara sa aiba intentia asta, atrage atentia asupra multor chestii, fara ca astea sa fie subiectul filmului. Nu stiu, e greu de scris despre filmul asta pentru ca e despre o realitate cruda de la noi de aici. Prin care cei mai multi au trecut. Si s-a vazut la iesire cine a trecut prin asa ceva si cine nu. Cei in lacrimi, da. Merita, by far, premiul juriului, dar avand in vedere ca juriul era asa disfunct nu ma mir ca a luat 4 (filmul).

Extraordinarele aventuri ale Domnului Vest in Tara Bolsevismului - Ce titlu lung. E ok, dar not exactly my thing. Foarte misto muzica de... DJ DuBase? Am zis bine? Bataile foarte energice fun, though.

Palindromes - Primul al lui Solondz, care arata ca Krusty din Simpsons (fara rautate o spun, it's just funny) si care a refuzat categoric sa probeze niste ochelari pentru ca ar arata ca Woody Allen (weird enough, ziua urmatoare a venit cu ochelari care pareau a avea dioptrii mari), vazut de mine. Destul de ok, onest & straight to the point, trateaza un subiect serios intr-un mod tragicomic, dureaza un pic pana intelegi ce-i cu cele 8 actrite care joaca un singur rol. De fapt 7 actrite si un actor.

Scurtmetraje romanesti:

Canton - Cel mai lung si cel mai prost. Si cel premiat, bineinteles. Si cei mai multi bani bagati in asta, cred. Tras pe pelicula cu actori relativ cunoscuti. E penibil. Dialogurile se vor a fi atat de interesante & misto chiar daca nu neobisnuite, si poate ar fi fost asa daca nu se cauta cu disperare profunditatea, if I may say so. Pauze uriase intre replici, expresii si etc. care sunt tipatoare & dezgustatoare. Si plictisitoare of course.

Bucuresti-Berlin - Unul dintre cele mai ok, cred. Dialoguri oneste, Ana Ularu ok, s-a simtit touch-ul de afara & final la fel de ok. Era de o tristete inutila daca s-ar fi intors in Romania. Cool. Pacat, again, de utilajele de la Victoria care au ars si scurtul asta.

Challenge Day - Trist, plictisitor & bullshit.

Cum vreau eu - A avut niste dialoguri misto, parca. Dar overall prost. E alb-negru. Si apare o tipa seminud.

Fanatic - Mie mi s-a parut absolut dezgustator asta. Metode josnice de a atrage publicul, cu cifrele alea de la sfarsit la care s-a extaziat publicul din Victoria, da' nu aveau nici o legatura cu filmul. Singurele chestii foarte misto din filmul asta sunt animatiile semnate Matei Branea (care vad ca e din ce in ce mai cunoscut, scurtmetraje, AperiTIFF, reublik, misto, good for him, boy's got style).

Pentru o mina de bomboane - Vezi Challenge Day.

Pui la rotisor - Heh, this was fun. Din cate am inteles e facut de un coleg al cuiva de pe forum. Dar nu mai stiu al cui. Anyway, tipul gras era un actor bun.

Vreau sa apuc sa scriu despre party-uri etc. deci o sa fiu putin mai scurt.

Pubic Display of Affection - Tot mi s-a parut cel mai bun dintre astea. Honestly. A, a aparut Ambra Blu 'pe scena' dupa si a fost fun.

Ioana - Neasteptat de misto. De fapt nici nu stiam ca e muzical, m-am speriat cand au inceput aia sa-si cante replicile. Nu e deloc explicit vizual (a, arata un penis parca si un san) chiar daca abordarea ar lasa loc de asa ceva. Si muzica foarte misto. Compusa special pentru film. Kornel Mundruczo, regizorul, a aparut si el pe-acolo, ok si el. Cool.

Aparent asta a fost ultimul film vazut la TIFF, la Mar Adentro nu m-am dus. De fapt putini s-au dus, cred.

PARTY TIME

Lansarea Reublik numarul 2 - party-ul din Tutankhamon (vad pe google ca se scrie tutankhamun, i'll leave it Tutankhamon, arata mai misto). By far cel mai misto party. Un club incapator (capacitate de ~1000 de oameni, parca), muzica foarte misto, si mie nu-mi place muzica asta. Pana si Mala, care declarase aceeasi chestie, ca nu-i place muzica asta, a fost cuprinsa de beat si a inceput sa danseze. La masa, ce e drept, dar a fost admirabil. A, si bautura misto. Chiar daca pe cupoane, au fost rezonabili. Adica 200.000 in cupoane & niste chestii cu Cola for free. Si am primit si Reublik pe gratis. In limita stocului disponibil, of course. Si dupa ce am luat una, a disparut in mod misterios de pe masa, am fost in cautarea altui exemplar & l-am gasit exact pe ultimul disponibil. Misto a fost ca m-am anturat cu Dana Enulescu care e o femeie foarte misto, a fost foarte ok cu mine, am conversat, mi-a oferit berea ei, pe care am acceptat-o cu placere, of course (nu-i frumos sa refuzi o doamna, right?), si Cosmin Costinas, at first, as usual, uimiti de varsta mea, dupa aia conversatiile au decurs normal. Pana au plecat relativ devreme. Anturaj misto in rest.

Thumbs up - ALS dancing (nu la modul ca-mi place cum danseaza, dar the guy knows how to party)
(big)Thumbs down - Emanuel rasturnandu-mi bautura proaspat achizitionata in valoare de 100 de mii, nu spun ce continea, dar am primit un 'scuze'. Foarte de cacat. Yes, I hold it against him.

Party-ul Kodak - La mama dracu'. Pe terasa motelului Gilau, la vreo 15 km de Cluj. Nu a meritat deplasarea. In afara de faptul ca aveau niste mancare, si resurse nelimitate de bautura, a fost nasol. Foarte idioata decizia de a lua toate scaunele, probabil ca in ideea 'sa-i facem pe toti sa danseze'. Reactia a fost adversa, lumea in loc sa danseze a plecat. Deci pe la 12, cand lumea de obicei ajungea la party, jumatate din angry mob se imbarca in microbuze. Tot socializarea a salvat, tot prezentat de altii, facut cunostinta cu Florin Iepan & Catalin Nemescu. Pe la 1-1:30 s-a plecat. Adica au plecat chiar toti.

Party-ul de inchidere - Din Diesel. Diesel de data asta mai generos, a dat cupon de 200.000, si nu de 80, ca data trecuta. Muzica era mai misto de data asta, si volumul mai mic, din pacate a trebuit sa plec destul de devreme, si chiar cand venea si Mala. Pe la 1, pentru ca la 4 trebuia sa ma 'trezesc' asa ca m-am dus la hotel & impachetat & uitat la seriale penibile pe pro tv.

Mai voiam sa scriu niste chestii, impresii generale etc. dar o sa scriu maine, cred. Deja scriu de mult timp textul asta. Si parca e mai no fun acasa, desi mai confortabil. Da, si pentru cei care au crezut ca chestia cu "am pierdut mesajul" era facuta pentru ca mi-era mie lene sa scriu: you've got problems.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 22:58   #42
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Si citind prospecte de la diverse medicamente am facut o descoperire: cafeina e antimigrena & dureri de cap. Dar am descoperit cam tarziu. Cool.

Nu am scris de party-ul de la Casa Tranzit. Care a fost si el la fel de misto ca cel din Tutankhamon. Asta a fost cel din aer liber, cu palinca pe care n-a vazut-o nimeni (cum scria in invitatie), slana nu stiu daca era, dar frigarui sigur erau. Si fotografii Nora Agapi. S-a baut & discutat & mancat afara, pe iarba, pana cand s-a facut cam prea frig. Ne-am mutat inauntru, unde erau pozele, era cald si bine. Dupa alte discutii s-a plecat spre Club 30+ care acum era gol, thank God. Acolo poze, de fapt o singura poza, si alte bauturi. Muzica relativ de cacat, parca. Cu exceptia Galvanize. Overall ok.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 09:39   #43
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Bravo Benny, eu sint impresionata!! Imi place ca esti orgolios si ambitios, si ca ai dat o replica pe masura (altfel lasai impresia gresita ca ti-ai bagat picioarele, si nu dadea bine pentru un reprezentant al Cinemagiei la TIFF).. am citit o mare parte din ultimele tale mesaje, desi nu obisnuiesc sa citesc ce depaseste 5-6 rinduri (ma rog, lipsa de timp)... ai uitat sa spui despre Ambra Blu, ce-a facut cu short-ul lui..?? .. cit despre probleme, am si eu ca toata lumea, dar nu din alea de care insinuezi tu... bafta in continuare!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 10:17   #44
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Shortul lui Ambra nu e rau, dar nici nu uimeste, tocmai pentru ca nu si-a propus nimic cu el. Mai mult, povestea e ciuntita rau (din motive obiective ), iar proiectia a fost jalnica (really low quality). Insa pentru un prim exercitiu de facultate, mi s-a parut ok.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 10:21   #45
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
f pe scurt (dspr tot, la gramada):

- pina la urma, poate c-a fost ok ca a luat 'dark horse' premiul cinemagia, avind in vdr media de virsta a forumului; plus ca a fost mai divers palmaresul. altfel, consider in cont. ca "whisky" a fost mai bun - poate cel mai bun din compet., urmat de filmu lui puiu...
filmu lui kari e clar sub 'albinos', dar nu ma mai intind, ca am mai scris dpsr.
- la sm romanesti (nu le-am vazut pe toate, cam 90 %):
'canton' cel mai bun - dar NU mai bun ca 'apartamentul', din motive prea numeroase pt a le insira aici; ce m-a deranjat (desi e mult spus) nu e lentoarea (hai sa fim seriosi: cei care acuza 'lentorile' ar trebui sa vada in bucla toate filmele lui antonioni & tarkovski ), ci o anumita pretiozitate - perceptibila in ticul mottoului (din rilke) & a inserturilor: fara ele chiar ar fi fost super!;
apoi ar urma scurtu lui ambra (vazut deja pe cd): misto filmat, atmosfera cool etc - dar finalul e prea fleosc for its own good...
apoi 'fanatic': f ok, straight to the point, cu animatiile lui branea a big PLUS 8) ;
'bucuresti berlin' mi s-a parut prea scolaresc, poveste ok la rigoare, dar totul are aerul ala plouat de film tv care vrea mai mult sa spuna decit sa arate.
din 'spune-mi ana...' mi-a placut ep. 2 al tripticului.
'pt un pumn de bomboane' are imagine misto, da povestea e big time bullshit.
grasu din 'pui la rotisor' e simpatic, dar filmu are o miza de 2 lei si pare neterminat :shock: ... sau, ma rog, daca e 'terminat', nu poti sa nu-ti spui: what!? is that all there is???' yep; that's all;
idem pt 'challenge day'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 10:38   #46
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pina la urma, poate c-a fost ok ca a luat 'dark horse' premiul cinemagia. altfel, consider in cont. ca "whisky" a fost mai bun

Si mie mi-a placut "Whisky" cel mai mult. Lui i-as fi dat premiul, daca ar fi depins numai de mine
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 10:56   #47
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt cei care au ratat FOTOGRAME-le de simbata (dspr TIFF, cu puiu, r. radulescu, alexandra maria lara, nae c. & valerian sava) din motive de ceremonie or whatever:

se reia miercuri de la 10 dim., tot pe cultural of course; prima transmisie a avut un rating f bun.

urm. emisiune (dspr cannes) va fi, deci, as usual simbata de la 21, cu dan fainaru (critic de film din israel), ctin popescu jr &... monica birladeanu
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 11:29   #48
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
- pina la urma, poate c-a fost ok ca a luat 'dark horse' premiul cinemagia, avind in vdr media de virsta a forumului; plus ca a fost mai divers palmaresul. altfel, consider in cont. ca "whisky" a fost mai bun - poate cel mai bun din compet.,

1. nu apreciez ironia cu 'media de varsta a forumului'

2. nici eu nu i-as fi dat premiul lui 'dark horse', dupa cum bine stii... eu as fi mers pe asia argento, desi favoritul (care cu siguranta ar fi luat ceva... si asa s-a si intamplat) a fost 'whisky'. asia nu i-a placut deloc lui christi, deci iesea din discutie. 'whisky' ar fi fost urmatorul pe lista, dar nu i-a placut lui benny. asa ca am stabilit sa-i dam lui 'dark horse' (aka 'grown up people'), care ne placuse tuturor - aici, am facut eu un mic sacrificiu, pt ca sa pot promova in schimb 'the viands' la scurte, desi conform unui top 3 alcatuit de fiecare dintre noi, ar fi iesit oricum.

c'est la vie...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 11:55   #49
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
A fost si marele avantaj al faptului ca Dagur a fost la Cluj si si-a putut lua premiul.... era pacat ca statueta aia draguta cu "cinemagia award" pe ea sa nu fie data nimanui
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 12:00   #50
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Felicitari juriului cinemagia pentru alegerea facuta. Si mie mi-a placut mai mult Whisky, dar avind in vedere ca a luat Trofeul, Dark Horse a fost cel mai potrivit pt. acest premiu.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 12:01   #51
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
regula (nescrisa) a oricarui juriu (am aflat-o si eu cind am fost in juriul fipresci) este: NEVER settle for the lowest common denominator (i.e. the consensual one)! daca ti-a placut mult de tot un film, incearca sa-l impui celorlalti, prin argumente; cind e premiat un film care a iesit 'caldutz', la voturi, dar niciunul dintre celelalte aparate cu ardoare de ceilalti, smth is rotten in denmark

cind am spus ca ma bucur, after all, ca a luat 'dark horse' nu ma refeream la val. filmului (nu mai stiu cit i-am dat, dar cert nu 10/10), ci la contextul pragmatic - vezi ce-am scris mai sus: e si asta o solutie, onorabila chiar. ca om care am contribuit la premierea lui kari, in urma cu 2 ani, pt 'noi albinosul', sigur ca m-am bucurat pt el - dar cred (sper) ca stie si el ca e un film mai putin implinit decit primul
si oricum, 'whisky' a luat (chit ca ex aequo) ce merita: marele premiu, so :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 12:44   #52
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
tiff:
1. atmosfera cool, e un fel de chill out ardelenesc.
2. als - un gentleman, as usual. cinemagia's club - interesting (seen mala, also 8) )
3. scurtele:
pubic display of affection - brici - wkw meets tarantino (wkw mai bun in filmul lui matei decat tarantino 8).
canton - usor calofil si pretios.
fanatic - nervos.
spune-mi Ana - tripticul unei morti asteptate - placut cadrul cu tipa disparand din intersectie.
pui la rotisor - bine construit, cu glumita gen jarmusch..
cum vreau eu - scolaresc.
pentru o mana de bomboane - s-a vrut un fel de piciul lui chaplin? :sick: , dar penal de prost.
bucuresti - berlin - placut doar atmosfera.
challenge day - don't like helmis style - are un umor fortat.
4. moartea domnului lazarescu
impecabil, un dogma ce-ti creeaza o stare de indispozitie usor claustrofoba. nu mi se pare (doar) un film despre sistemul medical romanesc, ci o privire emotionanta despre ultimele ore din viata unui om.
(privire calma, bine strunita, pret de 2 ore si ceva).
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 12:56   #53
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt egon

thnx! da vezi ca tocmai i-ai umflat gura lu nume cu spume

pt benny, christi, notorious, gionloc, raptor

glad to have met u!

pt mala

no need to state the obvious :love:

pt crydead

ai reusit sa intri la party-ul tranzit after all? (sorry, private joke!)

pt ambra & k's

keep up being 2gether - u r sweet!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 13:02   #54
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ca om care am contribuit la premierea lui kari, in urma cu 2 ani, pt 'noi albinosul', sigur ca m-am bucurat pt el - dar cred (sper) ca stie si el ca e un film mai putin implinit decit primul

Stie. Am vb cu el simbata si chiar mi-a zis ca stie ca Dark Horse nu va avea succesul lui Noi, nici la public, nici la festivaluri.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 13:05   #55
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt benny, christi, notorious, gionloc, raptor

glad to have met u!

aceleasi sentimente ma incearca si pe mine!

poate ca ar fi trebuit sa fiu mai insistent in a-i cunoaste si pe ceilalti cinemagisti. la party-ul Kodak! dar sintem tineri... avem tot timpul...

:happy:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 13:16   #56
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by christi:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ca om care am contribuit la premierea lui kari, in urma cu 2 ani, pt 'noi albinosul', sigur ca m-am bucurat pt el - dar cred (sper) ca stie si el ca e un film mai putin implinit decit primul

Stie. Am vb cu el simbata si chiar mi-a zis ca stie ca Dark Horse nu va avea succesul lui Noi, nici la public, nici la festivaluri.

eu am vbit vineri cu el (la party-ul kodak) si, dupa ce i-am zis ca am fost unul din cei 5 care i-au dat premiul pt 'noi', i-am zis - marturisesc acum! - ca stiu ca va lua premiul cinemagia pt 'dark horse'
& ca juriul cinemagia (care nu exista back in 2003) e compus din very young filmbuffs (vezi benny), so: the truth is out there...

intrebare pt cinefilii puri & duri:
ati recunoscut-o pe actrita din 'idioterne' (bodil jorgensen) in rolul mamei lui franc(esca)?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 15:14   #57
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Alex Leo Serban:
regula (nescrisa) a oricarui juriu (am aflat-o si eu cind am fost in juriul fipresci) este: NEVER settle for the lowest common denominator (i.e. the consensual one)! daca ti-a placut mult de tot un film, incearca sa-l impui celorlalti, prin argumente; cind e premiat un film care a iesit 'caldutz', la voturi, dar niciunul dintre celelalte aparate cu ardoare de ceilalti, smth is rotten in denmark

cind am spus ca ma bucur, after all, ca a luat 'dark horse' nu ma refeream la val. filmului (nu mai stiu cit i-am dat, dar cert nu 10/10), ci la contextul pragmatic - vezi ce-am scris mai sus: e si asta o solutie, onorabila chiar. ca om care am contribuit la premierea lui kari, in urma cu 2 ani, pt 'noi albinosul', sigur ca m-am bucurat pt el - dar cred (sper) ca stie si el ca e un film mai putin implinit decit primul
si oricum, 'whisky' a luat (chit ca ex aequo) ce merita: marele premiu, so :love:

Asta am facut, mie mi-a placut cel mai mult Dark Horse. Lor mai putin. Legat de gionloc - ne-am intalnit?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 17:26   #58
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by BeNnY:
Legat de gionloc - ne-am intalnit?

numa daca am dat din intamplare unu peste altu pe la vreun film sau pe undeva, in mod oficial nu am fost introdusi intr-o aceeasi sfera (inca )

in alta ordine de idei, ai fost cel mai constiincios jurist cinemagia, felicitari pentru prestatia avuta!
(*) (*) (*) (*) (*)
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 20:26   #59
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by EgoN:
cinemagia's club - interesting (seen mala, also 8) )
.
Broscutele raman pe anu' viitor , I guess :?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 20:55   #60
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by EgoN:
cinemagia's club - interesting (seen mala, also 8) )
.
Broscutele raman pe anu' viitor , I guess :?

cu siguranta. or maybe sooner, time will tell
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells