Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 May 2005, 10:15   #41
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
The Ring 2:N-ar merita un horror ca asta la TIFF.E prea de tot.The Others e mai diferit decat asta.Celelalte filme,unele dintre ele,n-am auzit de ele.
Dar oricum lupta stransa.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 10:46   #42
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Denis_stelistu:

Dar oricum lupta stransa.
Intre steaua si dinamo? Ca de filme ziceai ca n-ai prea auzit
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 10:55   #43
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Strings - daca m-as fi luat dupa ce a scris notorious as fi pierdut frumusete de film. Then again, gusturile lui N. n-au fost niciodata un reper pentru mine . Genul asta de poveste hollywoodiana ar fi putut sa iasa un total fiasco daca se folosea de mijloacele clasice/grandioase/kitschoase utilizate , in general, pe segmentul asta (vezi lotr). Autorii au realizat o chestie- aminatia nu are limitari de credibiliate asa cum o au filmele cu oameni din oase&carne . In plus, m-a uns la inima laitmotivul de inspiratie Radiohead. 9/10

Liceeni ciufuliti & Guard dog = Plympton -haios, usor sadic & scabros like always. Putin sub ce am vazut anu' trecut la plymptoniada dar tot savuros. 8.5/10

Masinistul -perfect de la concept pana la redare . E povestea unui individ chinuit, nu, nu de el insusi (chiar NU e fightclub) ci de o aminite. Marea gaselnita e felul in care ii revine acea amintire si ma opresc aici pana n-o dau in spoilere. 10/10

Oldboy - daca e sa-i reprosez ceva , e ca , uneori, balanta intre calofilie si suflet inclina catre prima din ele. 9/10
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 11:53   #44
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
hair high (*) (*) (*)
cam sub plymptonurile adorabile gen mutant aliens si sm
stricat iremediabil de final
whisky (*) (*) (*) (*)
impecabil, dar nu chiar pe gustul meu
infernal affairs2 (*) (*) (*) (*) (*)
daca as fi revazut si primul, in mod sigur avea o stea in minus
da it can stand alone 4 itself mai ceva ca nasul
o fantasma ?
vazut 10 min, care au cuprins
blowjob intre barbati intro buda
cautari prin gunoaie
planuri ansamblu de masini de gunoi pe strazile unui oras
spellbound (*) (*) (*) (*) (*)
docum dsp americacani si olimpiadele lor de spelling
i love anything that makes me dispise america
the heart is deceitful above all things (*) (*) (*) (*) (*)
tradus penal ca "saraca inima mea'
s-a gandit oare cineva ca intre un verset din biblie si un citat din silvia dumitrescu nu exista vreo compatibiliatate/congruenta nici in era asta post-anything????????????????
ASIA ARGENTO care arata exact cum arata COURTNEY LOVE....
tripuri si o intreaga lume dementa si disfunctionala
pacat ca asia slabise si ii scazuse si anvergura decolteului
mare pacat
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 15:13   #45
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
The Machinist - 9/10 pentru idee, regie, Bale, muzica (poate si montaj). Mi s-a parut mult mai inchegat decit Mulholland Drive si mai misterios decit Fight Club. Unii il acuza pe Anderson ca nu a fost original. Dar, ce? numai un film original poate fii excelent?

Calvaire - 6/10. "Much ado about nothing"... E interesant, tenebros, dar mi-a cam scapat ideea. Simbolistica rastignirii mi s-a parut fortata...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 07:11   #46
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ziua a cincea... Adica a trecut o jumatate de festival...


Calvaire: (*) o duda... No offence celor carora le-a placut, dar pentru mine totul a fost a bunch of gay rednecks eating pudding...

Dark Horse: (*) (*) (*) (*) (*) Cu siguranta, cel mai bun pe care l-am vazut pana acum la acest TIFF, si printre cele mai bune din toti cei patru ani; dupa "Caligari" , la concurenta cu "Gerry", "Intoarcerea" sau "Mulholland Drive". Totusi, semnificatia titlului nu am prins-o.

9 Songs: vizionare din randul intai, alaturi de christi si raptor... sala plina... cam atat e de zis... :sleep:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 08:10   #47
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
"dark horse" e o expresie idiomatica care-l desemneaza pe unu care nu are sanse de reusita (de pilda in cursele de cai, de unde provine sintagma) si totusi reuseste sa cistige (i.e. underdog). Mai desemneaza un candidat politic subestimat care e ales.

Dark Horse - bittersweet, off-beat, charming, disarming, candid drama with a (northern) soul. Foarte bun, cu dialoguri si situatii absurdiste, cu altele brici a la Woody Allen, cu momente vizuale minunate de pop art b&w, cu taceri elocvente, cu doua "povesti" care se ating o clipa, cu intorsaturi ciudate (moartea bunicii, procurorul la magazin). Foarte frumoasa scena cu podul basculant. (*) (*) (*) (*) (*) . Si pentru mine cel mai bun film vazut la TIFF.

9 songs. Imi amintesc cind am citit (acu vreo 2 ani) un interviu cu Winterbottom, in care vorbea pentru prima data despre proiectul asta. Spunea> am doi actori, o camera de filmat, o camera si un pat. Ne jucam, ii sfatuiesc sa devina cit mai intimi, mai filmam cite o mica scena. Nu stiu daca o sa iasa vreodata ceva.
A iesit, si ce-a iesit mi se pare OK, incomparabil cu idiotenia intelectualista din L'anatomie de l'enfer (urit film, Doamne). Cel mai mare curaj al filmului lui W mi se pare nu a arata scenele de sex pe bune (care sint filmate frumos, nimic de zis), ci de a expune tot dialogul casnic, pointless, micile vacuitati intimiste ale cuplului, care contrapuncteza inteligent acuplarile. In treacat fie spus, W bails out in citeva momente, punind facil trei futaiuri si o masturbare pe muzica de pian. as fi preferat sa nu.
Un cuvint despre muzica. Bun bun ca W ne arata ca e trendy si ca nu e un old fart incremenit la New Order si Joy Division, si toata admiratia pentru marea majoritate a pieselor (BRMC :love: :love: :love: , Primal Scream :love: :love: :love: , Elbow :love: :love: , Franz Ferdinand :love: :love:, Dandy Warhols :love: :love: ) but still, Super Furry Animals :? , the Von Bondies :huh: , Goldfrap ???!!. , Goldfrapp, please.... Plus era clar ca antarcticologul cu fruntea cam groasa habar n-are de formatiile la concertele carora l-a dus regizorul. Dar avea alte calitati... (*) (*) (*)

PS. Inca o indicatie de "trendism" e ca tipa, altfel destul de tantalutsa, citeste din Houellebecq (Platforma), in vreme ce pe pat e si un exemplar din DBC Pierre's "Vernon God Little", cistigatorul Booker-ului din 2003.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 08:29   #48
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by MinRep:
The Machinist: :?
Toate bune si frumoase .... acum, o intrebare logica : ce rost are sa te duci la TIFF, daca gasesti filmele proiectate in cadrul festivalului si pe ODC ? Care mai e smecheria ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 09:27   #49
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Calvaire: o duda... No offence celor carora le-a placut, dar pentru mine totul a fost a bunch of gay rednecks eating pudding...


i :love: you, i :love: you, i :love: you de 1000 x, man ! cand am auzit ca al nostru christi i-ar fi dat marele premiu, am simtit, la un moment dat, ca sunt eu cel care simte calvarul, ras in capul spart cu o baterie de masina... too much like 'misery' meeting 'the texas chain saw masscare'. :sick:

spunea cineva (in aperitiff, chiar) de imaginea coroziva care aduce cu 'the texas chian saw massacre' (iarasi, scris GRESIT '... chainsaw...'), 'straw dogs' si 'deliverance'. bai, cu TCM am inteles (ba este chiar scena aia a cinei care trimite direct, prin incadraturi la filmul lui tobe hooper), dar cine a vazut drak de 'deliverance' sau sam peckinpah ????
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 09:30   #50
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
p.s.: alta dovada ca mala nu ar trebui sa se ghideze dupa gusturile mele. sau poate o fi vorba de ego-ul masculin aici, ofensat din pdv sexual de un potential futai cu o oaie... :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 09:34   #51
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by nume:
Toate bune si frumoase .... acum, o intrebare logica : ce rost are sa te duci la TIFF, daca gasesti filmele proiectate in cadrul festivalului si pe ODC ? Care mai e smecheria ?

E diferenta dintre o femeie si o laba trista.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 09:43   #52
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Si eu care credeam ca e diferenta dintre Cannes si moldova. Ntz, ntz, ntz .....
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 09:56   #53
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.dark horse. ok, 85. albinosul e mai bun decat negrutzul.
.9 cantecele-un film in care pasiunea de pe ecran putea fi egalata doar de pasiunea domnisoarelor si a domnisorilor din sala, la vederea a cca 60 de minute de futai. mie mi-a placut.70
.4. atat e si nota. :shock: probabil trebuie sa fii odihnit si f. bine dispus si sa nu trebuiasca sa stai pe podea ca sa il poti tolera. nu a fost cazul meu aseara....am intrat in sala la 20 min de la inceperea filmului si am iesit dupa alte 30. cea mai proasta idee de tiffu' asta.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 11:04   #54
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by notorious:
cand am auzit ca al nostru christi i-ar fi dat marele premiu

N-am zis niciodata ca as da premiul cinemagia Calvarului. Nici n-aveam cum, atita timp cit inca n-am vazut toate filmele din competitie. Dar da, recunosc, mi-a placut mult Calvarul, si dpmdv, e(ra) una din optiuni, mai ales tinind cont de dudele care au fost in primele zile de concurs... (e.g. "4")... Insa vazind antipatia pe care ti-o provoaca, probabil ca il scoatem de pe lista.

Si totul s-a schimbat oricum aseara, cind Dark Horse m-a cam cucerit. Cel mai bun film din competitie, de pina acum, desi pe final se cam pierde in unele momente si detalii de neinteles. Dar 90% din el e aproape perfect, culminind cu ideala scena a podului, din cadrul capitolului numit chiar "Dark Horse". Cineva explica mai sus sensul titlului. Asa e, si traducerea in romana e destul de inspirata, iar scena respectiva, cu masinile aliniate ca intr-o cursa asteptind coborirea podului, este ideala. 9/10.

Am mai vazut azi "The Saddest Music in the World", un film ciudat, vesel (!), bun, al unui individ pe nume Guy Maddin, despre care am auzit multe, dar n-am apucat pina azi sa-i vad nici un film. 8/10.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 11:59   #55
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by tailgunner:
"dark horse" e o expresie idiomatica care-l desemneaza pe unu care nu are sanse de reusita (de pilda in cursele de cai, de unde provine sintagma) si totusi reuseste sa cistige (i.e. underdog). Mai desemneaza un candidat politic subestimat care e ales.
Thanx! Ma gandeam la asa ceva, dar nu aveam o certitudine...


Originally Posted by nume:
Toate bune si frumoase .... acum, o intrebare logica : ce rost are sa te duci la TIFF, daca gasesti filmele proiectate in cadrul festivalului si pe ODC ? Care mai e smecheria ?
Hai, mai nume... "The Machinist" cred ca e unul dintre putinele, fiind in sectiunea Supernova... "La zizanie" (:lol mai mult ca sigur ca nu il gasesti.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 16:30   #56
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
dig (*) (*) (*) :love:
documentar dsp dandy warhols si brian johnston massacre
great muzic
si suspect de aproape de cam ce se intampla in velvet goldmine
dark horse (*) (*) (*) (*) (*)
dagur kari
alb negru
cele mai funny dialoguri de pe ecran
oare ia gagiul din nou marele premiu?
ca un premiu tot merita
9 songs (*) (*) (*)
sex sales
dovada, sala plina de la republica
film cam trisat (muzica dubleaza sentimentele actorilor)
reclama hardcore la calvin klein ( ca sa parafrazez o personalitate)
ma asteptam sa fie mai putin penal
scurtmetraje fratii quay (*) (*) (*) (*) (*)
demonice, demente, hipnotice....
superbe
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 16:54   #57
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Quay... aici e mina lui ALS?
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 18:07   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt cherryblossom

i have a finger in more than 1 pie

pt raptor

& still, & still, din surse care tin sa-si pastreze anonimatul stiu ca '4' (pe care eu nu l-am vazut) este preferatul juriului mare deocamdata! :w00t:

pt nume

...........
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 18:18   #59
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt nume

...........
oIo .......
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 18:30   #60
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
tailgunner, scrie, scrie , scrie... ca scrii tare bine. la fel, korben.... it's always fun to separate ur sentences...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells