Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2005, 08:08   #81
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Mala Portugal:
Teza e un film cu oameni complicati facut pentru tot poporu'.

am trecut si io aseara sa examinez Teza lui Amenabar. are momente faine, mai un vis, cateva referiri ironice la cinemaul spaniol, mai o urmarire pe coridoarele scolii filmata fain, mai cate un first-person-shoot (daca asa ii zice) cu castile pe urechi
da sa faci o filmoteca snuff si chiar sa nu dea politia de tine, sau macar sa para interesata de caz ceva mai multa vreme. sau un prof de la video sa moara uitandu-se la o caseta ultraviolenta... mai mai, o fi avand el astm, da ca prof sa nu cunosti macar teoretic problemele snuff si sa te emotionezi asa tare... :hmm:
in mentinerea suspansului pe alocuri, Teza e un bun exercitiu pentru The Others.

si dom'le, sa-si inchida oamenii celularele la film!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 08:37   #82
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Eu am inceput Day One cam modest... Dar incepe sa se simta aerul de vara, de destindere, de relaxare, total nepotrivit cu situatia mea in acest moment. Anyway, ce am vazut ieri, in stelute, de la 1 la 5 ():

Osama: (*) (*) interesant din punct de vedere socio-politic, mai putin din punct de vedere cinematografic... Cam lesinat, nu deajuns de dur, desi se vrea...

In continuare, am vrut sa esuez la "Teza", insa fratele meu a facut rost de niste invitatii la deschidere, iar vorba profului meu de tenis: "Eu priemsc cadouri..." Tudor Giurgiu, distins si modest ca in anii trecuti (desi, enumerand partenerii media la un moment dar, a mentionat CineMagia de doua ori ).

Guard Dog: (fara stelute) Un filmulet amuzant, insa "poanta" se cam pierde pe parcurs...

Oldboy: (*) (*) (*) (*) ei, nu chiar superb, dar foarte atractiv si interesant. Nu vreau sa elaborez, dar este foarte bine filmat si exceleaza la capitolul "cum folosim muzica" (in special "Anotimpurile" lui Vivaldi)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 18:38   #83
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Roy Andersson, Suedia, 3x3, 1/3, Arta, azi la 14:30, sala (arhi)plina, oameni in picioare!!!

Something has Happened, World of Glory si clipuri publicitare.

ceva intr-adevar s-a petrecut; tot filmul despre Sida (primul, proiect neterminat ca cncu lor a considerat ca prezinta imagini prea dure pentru tanarul public!) imaginea a tremurat, incat am ametit (ori era efectul combinat al filmului cu soarele de afara). cateva secvente interesante: un doftor zicea la o conferinta ca SIDA a fost luata de un negru flamand care a prins o maimuta (cercopitec) pentru a o face gratare, maimuta, zbanghie, l-a muscat! asa a trecut SIDA de la animale la oameni :lol: (zicea doftoru).
o lectie de punere a prezervativului pe organ, o proba de rezistenta masculina intre sloiuri de gheata, cine traia mai mult era asezat mai tarziu pe gramada de cadavre...
eh, bun, merge...

pauza, trecere la scurtmetraju 2... da incepe tot primu, numa ca nu mai tremura imaginea!!! buuuun, vreo 5 minute. apoi stop, se aprind luminile. vociferari prin sala! se mai chinuie astia un pic si dau drumu la reclamele promise in pliantu [ghidu] festivalului. numa ca doar cateva aveau subtitrare in engleza, restu numa in suedeza, special pentru Moodysson, singuru din festival care creca stia despre ce e vorba acolo...

iaca intr-un tarziu, dupa ce juma din oameni au plecat, dau drumu si la scurtmetraju 2, dspre un OM ?!!! asta-s prezinta masina, camera, patul, fratele... merge si asta, in debandada creata ce sa mai zic...

SA NU SE MAI REPETE!
mai ales ca am pierdut din cauza astora rusescul 4!

imediat incepe Castelul umblator al lui Howl (Miyazaki).
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 10:21   #84
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ziua a doua:


Scurtele lui Roy Andersson: proiectia a fost cum a fost (:hmm, dar - cele doua scurtmetraje ("Something Happened" si "World of Glory") au reprezentat o experienta inedita. Foarte interesanta conceptia vizuala a regizorului: scene relativ scurte, prezentate intr-un singur cadru fix (de aprox. 10-20 de secunde). Cred ca singura data cand am vazut camera miscandu-se a fost in spot-ul cu masina cazand in apa. Asa am ajuns la reclame, care - in general, au fost haioase, chiar si netraduse.

Howl's Moving Castle: (*) (*) (*) tipic... Primul anime pe care l-am vazut intr-o sala de cinema. Un regal din punct de vedere vizual si o coloana sonora exceptionala (cu cateva inventii si imprumuturi de-a dreptul delicioase ). Cat despre "poveste"... no comment .
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 17:41   #85
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Mi-a placut mult "Whisky". Iar titlul este cit se poate de bine ales. Desi totul se desfasoara intr-o atmosfera glaciala, filmul asta m-a "incalzit" bine de tot. Iar faza cu cadourile e bestiala... Sper si... cred ca va primi un premiu, macar. Sa mai vad si altele, mai bune, poate. (?)
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 17:35   #86
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.tiff-ul e compromis. facultatea. sa ne auzim cu bine.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells