Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2004, 12:41   #1
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Fani CineMagia, alegeti-va favoritii!

Una dintre premierele editiei cu numarul 3 a Festivalului International de Film Transilvania, care se va desfasura la Cluj in perioada 28 mai-6 iunie, este formarea Juriului CineMagia. Astfel, anul acesta, cu exceptia Juriului Festivalului, va exista si un alt juriu alcatuit din trei membri, alesi dintre vizitatorii constanti ai site-ului www.cinemagia.ro – unul dintre partenerii TIFF. Acesti trei fani CineMagia, alesi dintre participantii pe forumul de discutii, vor acorda propriile premii.

Pentru a deveni unul dintre membrii Juriului CineMagia este necesar sa te comporti, sa gandesti, dar, mai presus de orice, sa scrii ca un profesionist in materie de cinema pe forumul CineMagia.

Cei interesati trebuie sa-si imagineze ca fac parte dintr-un juriu a carui sarcina este sa aleaga cele mai bune filme care au fost prezentate in Romania de la inceputul anului 2004. Opiniile lor, care trebuie sa fie foarte bine argumentate, vor fi citite si «virusate» pe parcurs de un juriu format din trei critici de filmÂ*- Alex. Leo Serban, Andrei Gorzo si Mihai Chirilov - care la final va alege cei trei membri ai Juriului Cinemagia.
Asadar, mergi la cinema, alege-ti favoritul si convinge-i ca este cel mai bun film al anului 2004 de pana acum.

Membrii Juriului CineMagia vor beneficia de cazare gratuita si mic dejun, intrare asigurata la toate filmele si la evenimente; si evident transport asigurat.


Bafta multa!
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 10:47   #2
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Filmele trebuie sa fie romanesti? Sau orice vedem al cinematograf?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 10:48   #3
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Orice de la cinema de anul acesta.
Lista premierelor o gasiti la Box-office - Premiere Romania 2004: http://www.cinemagia.ro/boxoffice_premiere.php
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 12:19   #4
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Sorry,nu m-am putut abtine: Aaaaa,pai stiaaam de chestia asta demult.... :lol: :lol: :lol: .... (*) ...ok...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 14:24   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Deeeci, trebuie sa scriem un articol/cronica la un film pe care l-am vazut in acest an si sa facem...(ceva)...cu el/ea? Pana cand?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 14:28   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Deci... repet si eu intrebarea... trebuie sa scriem despre cateva filme de la inceputul lui 2004 pe forum sau... cum?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 14:42   #7
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Exact cronici la filmele din acest an, le puneti aici pe forum.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 16:15   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu ar fi de recomandat sa nu apara initial pe site, decat intr-un oarecare sfarsit, dupa ce s-a decis cine, ce, cum? Ca sa evitam sursele de inspiratie.
Si cat de lung poate/trebuie sa fie?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 18:27   #9
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
in loc sa postati (dintre cei constanti), va tot invartiti in jurul cozii...
mai bine mergeti la cinema, vizionati filmele, ganditi si apoi, dati-va cu parerea!!! cel care ii vor alege pe cei trei isi vor da seama care este original, care un punct de vedere pertinent...tralalaaa

va astept la cluj... :wink:
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 12:15   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Desperado 2: Once Upon a Time in Mexico

FADE IN:
Doi prieteni - Robert Rodriguez si Quentin Tarantino - stau la o masa si se impusca cu bere, whiskey si tequila. Vorbesc despre ultimul film al lui Rodriguez cind, lovit de inspiratie, Tarantino zice: "Filmul asta este pentru tine ceea ce a fost 'Once Upon a Time in America' pentru Sergio Leone." Lui Rodriguez ii place ideea, iar filmul devine 'Once Upon a Time in Mexico'.

Nu stiu daca Tarantino avea dreptate. 'Once Upon...' al lui Leone a insemnat un alt fel de mincare in bucataria inventatorului spaghetti-western-urilor. La Rodriguez, insa, 'Once Upon...' pare o refinisare a temei el mariachi-ului ratacitor si justitiar. Guy Ritchie, Tarantino, dar mai ales Rodriguez sint genul de regizori ale caror filme de debut contin in nuce toate ingrediintele productiilor de mai tirziu. Din punctul asta de vedere, 'Once Upon...' ar fi trebuit numit 'Desperado: Reloaded'.

Zic 'Reloaded' nu ca sa fac aluzie la 'The Matrix', ci pentru ca 'Desperado 2' trebuie sa incarce mai des pistolul decit o facea Banderas in 'Desperado'. In plus, arsenalul se diversifica: apar personaje noi care complica plotul (si complotul, ca in cazul presedintelui mexican sau al sefului cartelului Barillo), iar eroinele dau acum si cu cutitul, nu numai cu trancanul. Barbat sint, si testosteron am in mine, asa ca nu pot sa nu ma excit cind Banderas sau agentul CIA Sands (Johny Depp) trag foc dupa foc in adversari. Luptele sint spectaculoase (. acrobatiile din biserica), iar coregrafia e impecabila. Baletul nu cade in parodie (v. Kill Bill), insa nici nu se ia prea in serios.

Sa vezi 'Desperado 2' e ca si cum ai lua un curs concentrat (nu, nu de autoaparare) de Istoria Violentei in Film: vezi cu bucurie cit au evoluat oamenii din perioada cind Bogart ii impusca cu pistolul pe adversari de parca ii injunghia (The Maltese Falcon). Rodriguez nu e John Woo, si bine ca nu e. Astfel, intre doua impuscaturi, la filmul asta mai ai parte si de altceva, fie ca e vorba de umor (gluma cu 'Mexi-ca/ Mexi-can't sau de agentul CIA sub acoperire care poarta un tricou cu CIA), de filozofii privind balanta binelui si a raului, sau de duiosii pentru barbati (Johnny Depp, cu ochii scosi, alaturi de un copil care ii calauzeste glontul).

Doua lucruri mai notez, si inchei: Rodriguez a facut filmul pe digitala, si, doi, bine a facut ca a scos-o pe Hayek-cea-urita din carti.
FADE OUT.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 15:10   #11
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Right! Eu pot sa argumentez cat vreau cas "Lord of the Rings" a fost cel mai tare, ca Alex Leo Serban tot NU o sa spuna! Asha ca...ramanem la faza...n-am timp!

Uhmm..[b]Bafta participantzilor![b]
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 15:12   #12
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Era vorba de cronica la film. Poti incerca sa scrii o cronica pertinenta la el. Aici se decide calitatea cronicii si pertinenta ei. Nu cui i-a placut ce. Conteaza cum scrii si cum iti argumentezi parerile. Atata tot.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 15:25   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Chiar as vrea sa stiu pana cand trebuie scrise. Fiindca tare as vrea sa revad eventualii mei candidati la cronica si sa stiu in ce masura mai am timp sa astept.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 15:30   #14
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by emanuel:
Era vorba de cronica la film. Poti incerca sa scrii o cronica pertinenta la el. Aici se decide calitatea cronicii si pertinenta ei. Nu cui i-a placut ce. Conteaza cum scrii si cum iti argumentezi parerile. Atata tot.

Shtiu despre ce ar trebui sa scriu...Dar...n-am timp...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 18:22   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by emanuel:
Era vorba de cronica la film. Poti incerca sa scrii o cronica pertinenta la el. Aici se decide calitatea cronicii si pertinenta ei. Nu cui i-a placut ce. Conteaza cum scrii si cum iti argumentezi parerile. Atata tot.

e vorba de un singur foc? pai in cazul asta cel mai mult mi-a placut '21 grams', da' mi-am dat deja cu parerea despre el. credeam ca cine scrie mai multe.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 19:01   #16
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Ambra Blu:
e vorba de un singur foc? pai in cazul asta cel mai mult mi-a placut '21 grams', da' mi-am dat deja cu parerea despre el. credeam ca cine scrie mai multe.

Totusi ar fi frumos daca ati pune un anunt complet si clar,pana cand se pot scrie cronicile,cate cronici,lungime.
Oricum,nu prea iti faci o impresie dupa o singura cronica si vad ca lumea nu se inghesuie asa ca volumul de munca pt examinatori n-o sa fie prea mare.

Demona,scrie totusi.ALS are o critica destul de pertinenta la LOTR,iar Gorzo e chiar entuziasmat de LOTR asa ca...

Ambra,daca ai cronica in format electronic da un copy/paste si posteaz-o la Iconoclast.
Eu am sa-mi scot snobismul de sub perna si am sa scriu o cronica la Kill Bill,ca tot e Gorzo examinator.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 19:08   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cu siguranta voi scrie si eu o cronica, dar astept anumite raspunsuri.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 22:18   #18
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Poate incerc si eu sa scriu ceva... n-am nimic de pierdut... :oops:

Intre timp, ce-a scris Ambra Blu mi-a placut 8)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 10:21   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Serghei:
Eu am sa-mi scot snobismul de sub perna si am sa scriu o cronica la Kill Bill,ca tot e Gorzo examinator.

Aia de la 21 grams' tre' sa apara in alta parte, mai vedem. Chiar te astept la 'Kill Bill', pentru ca si me mi-a palcut. Bine, eu nu scriu nimic despre el pina cind nu apare partea a doua.

Pt. daniel & staff: ar fi bine sa mutati/ stergeti discutiile astea ale noastre si aici sa ramien cronciile propriu-zise.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 12:08   #20
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Apropos, pt. ca tot plec imediat la film, Peter Pan poate fi un subiect de discutie?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells