Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2012, 04:35   #1
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Este vorba de cel din 2011 in regia lui David Fincher, cu Daniel Craig si Rooney Mara.

Nu am citit cartea si nu am vazut nici prima adaptare, nu stiu nici destula teorie in ale cinematografiei cat sa ma apuc sa scriu un review, dar am ramas profund impresionat de varianta lui Fincher si mai ales de jocul lui Rooney Mara... mi-a luat ochii de cate ori a fost pe ecran. Credeti ca are vreo sansa la ceva Oscaruri?
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 09:10   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Are la premiile tehnice, mai putin imagine. Raman: montaj (desi cred ca nici pe asta n-o sa-l ia), montaj sunet, mixaj sunet.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 10:30   #3
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Din p. meu d.v. ar avea sansa la imagine.De ce nu?Ca e prea intunecata?

Mie mi-a placut asta mai mult decat cel suedez.Sunt actorii mai buni,atmosfera construita de Fincher se potriveste mai mult cu cartea,fiind mult mai creepy decat in cel suedez si mi-a placut muzica de am murit la asta.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 11:35   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pentru ca mai sunt The Tree of Life, Hugo si The Artist, Hugo (adica toate) care par a fi ceva mai apreciate pe domeniul asta. Personal pariez pe ToL, singurul premiu la care are vreo sansa, dar ramane sa vedem ce alege sindicatul lor.

Si mie mi-a placut mai mult varianta asta. E mai bun la regie, imagine, muzica si toate chestiile tehnice care mai sunt. La actori eu zic ca-i ceva mai apropiat, in functie de gusturile fiecaruia. Craig si actorul din varianta suedeza as zice ca au fost cam pe aceeasi lungime de unda, dar diferentele apar intre abordarile lui Rapace si Mara. Ambele mi-au placut, dar parca imi place mai mult Mara pentru ca-i ceva mai umana... but that's just me. Povestea a fost cam aceeasi in mare, fara cine stie ce diferente, dar parca mi s-a parut mai captivanta versiunea americana, care m-a si facut sa uit total de cea suedeza pe masura ce ma uitam la film. Presupun ca lucrul asta nu-i chiar asa usor de realizat avand in vedere ca varianta precedenta am vazut-o cu un an in urma. Per total mi se pare mai buna varianta lui Fincher, e oarecum un maestru la tipul asta de film si experienta asta s-a vazut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 13:08   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sincer,nu-l vad sa castige vreun Oscar.Sunt altele mai competente decat The girl with the dragon tattoo.
Si eu am vazut acum 1 an variantele suedeze dar asta nu m-a impiedicat sa compar anumite scene,(din ce-mi aduceam aminte) iar ce am observat e ca in varianta asta a lui Fincher au fost schimbate cateva si nu in bine,au fost mai seci si lipsite de implicare iar Rapace si Mara sunt la acelasi nivel dupa parerea mea.
Spre deosebire de Liviu,mie nu mi s-a parut prea captivanta versiunea asta, lipsind suspansul dar e si greu cand ai de-a face cu o poveste pe care ai mai vazut-o ecranizata.Ambele filme mi se par cam la acelasi nivel dar cum am mai spus,versiunea asta are un atu legat de final care vine mai cursiv si nu e la fel de ieftin si grabit precum cel din cea suedeza.
P.S:Coloana sonora mi s-a parut total pe langa.Parca era un incepator Reznor,care experimenta intr-un film unde era nevoie de o muzica mult mai sumbra.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 29 Jan 2012 at 13:19.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2012, 13:40   #6
chuky_doll21
Novice
 
chuky_doll21
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 9
The girl with the dragon tattoo.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Sincer,nu-l vad sa castige vreun Oscar.Sunt altele mai competente decat The girl with the dragon tattoo.
Si eu am vazut acum 1 an variantele suedeze dar asta nu m-a impiedicat sa compar anumite scene,(din ce-mi aduceam aminte) iar ce am observat e ca in varianta asta a lui Fincher au fost schimbate cateva si nu in bine,au fost mai seci si lipsite de implicare iar Rapace si Mara sunt la acelasi nivel dupa parerea mea.
Spre deosebire de Liviu,mie nu mi s-a parut prea captivanta versiunea asta, lipsind suspansul dar e si greu cand ai de-a face cu o poveste pe care ai mai vazut-o ecranizata.Ambele filme mi se par cam la acelasi nivel dar cum am mai spus,versiunea asta are un atu legat de final care vine mai cursiv si nu e la fel de ieftin si grabit precum cel din cea suedeza.
P.S:Coloana sonora mi s-a parut total pe langa.Parca era un incepator Reznor,care experimenta intr-un film unde era nevoie de o muzica mult mai sumbra.
Am citit si cele doua carti,am vazut seria de 3 filme a variantei suedeze si ilustreaza perfect varianta scrisa.Urmeaza sa ma uit si la cel cu daniel craig in distributie,Povestea m-a fascinat,complexa,detaliata si multa intriga.
chuky_doll21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells