Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2005, 21:39   #1
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Der Himmel uber Berlin

Als das Kind Kind war,
wußte es nicht, daß es Kind war,
alles war ihm beseelt,
und alle Seelen waren eins.


De departe cel mai frumos film pe care l-am vazut de multa vreme, motiv pentru care am decis sa-i dedic momentul Iconoclast. De la inceput a fost un film atat de bine integrat pe ce imi doream sa vad, pe nevoia de exact acel tip de vizual, si, culmea aranjarii logicii universale, exact Bruno Ganz, cu un deceniu si ceva si multa cinematografie mai tanar, dupa ce imi pusesem intrebari multiple post-Untergang. si nimic planificat, culmea.
Filmul incepe simplu, cu poemul ce parafrazeaza si poetizeaza un concept Schillerian. sepia. Gedächtnis-Kirche cu o silueta ciudata deasupra.
pe de o parte poem filmat, anti-film pe alocuri (in acceptia kino-miscare/dinamism), linistitor si pictural cadru cu cadru. muzica nu e, ca in alte filme, o inertie. aici momentele devin esentiale prin muzica. crescendo-uri geniale.
si apoi personajele. fiecare replica e vers, vezi damiel intrebandu-se despre cat de frumos trebuie sa fie sa ai febra, sau sa poti spune "acum, acum si acum" in loc de "intotdeauna, mereu, dintotdeauna". ingerii sunt imprevizibili, frumosi, zambesc si fiecare atingere a lor e semnificatie. Otto Sander si Ganz au facut amandoi roluri aici cat sa nu-ti mai trebuiasac nimic pentru o viata. Antagonici, mai mult sau mai putin, Damiel cald, impins inconstient spre viata (el vede circul, se indragosteste, sta printre copii-i se ofera viata, i se ofera sange-scena memorabila cand intreaba despre culoarea sangelui pe primul trecator), Cassiel distant, rece, protector, FOR - purtator prin excelenta.amandoi vin ca simboluri despre dubla sau multipla valenta a sufletului omenesc, a istoriei, a perspectivelor asupra a orice. e prea mult de spus. ma voi reintoarce asupra subiectului.
a mai vazut cineva?
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 10:20   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
yep
figureaza in top ten-ul meu pt anii '80 - alaturi de 'fanny & alexander', 'e la nave va', 'nostalghia', 'blade runner', 'zelig', 'brazil', 'draughtsman's contract', 'caravaggio', 'prenom: carmen'...
le-a mai vazut cineva?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 10:24   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
yep
figureaza in top ten-ul meu pt anii '80 - alaturi de 'fanny & alexander', 'e la nave va', 'nostalghia', 'blade runner', 'zelig', 'brazil', 'draughtsman's contract', 'caravaggio', 'prenom: carmen'...
le-a mai vazut cineva?

fara e la nave va, le-am vazut pe toate, y compris si ingeru.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 17:26   #4
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
cu "e la nave va".dante feretti rules.
ader la lista aproape in totalitate.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 22:52   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
filmul l-am vazut mai de mult, cred pentru ca mi s-a spus ca statea la baza lui City of Angels. Inca de la inceput insa, am constatat ca ultimul pastrase doar in mare, povestea. Personajul lui Wenders mi s-a parut mult mai bine construit...ii simteam mult mai mult conditia sa dramatica, si de fapt pe ea se si baza filmul.

Mi s-a parut ca regizorul a luat niste decizii extrem de interesante, incepand cu trecerea de la pelicula alb-negru la color (si sper sa nu imi amintesc gresit sau sa confund), apoi incadraturile precum si compozitiile cadrelor.

oricum Wenders mi se pare un super regizor. nu mi-a placut ultimul sau film, dar e oricum diferit de cele dinainte...si in general nu seamana intre ele filmele sale ca stil, ceea ce insemana ca omul chiar are ceva de spus...

acum imi dau seama ca intre personajul sau din Der Himmel uber Berlin si cel din Million Dollar Hotel (filmul meu preferat al lui Wnders), exista totusi o asemanare, si anume legatura speciala pe care cei doi o au cu cerul....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 23:17   #6
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Alex Leo Serban:

'fanny & alexander', 'e la nave va', 'nostalghia', 'blade runner', 'caravaggio' 'zelig', le-a mai vazut cineva?

yep.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
'brazil', 'draughtsman's contract', , 'prenom: carmen'...

no.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells