Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2005, 22:02   #1
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Carandiru

Carandiru. Urmeaza sa-l vad in curand & vroiam sa vad pareri. Cati l-ati vazut cum l-ati vazut?
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 00:14   #2
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Am sters posturile care nu spuneau nimic despre film. Deci, BeNnY, intii filmul, apoi parerile.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 01:59   #3
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Filmul a venit si cheful ni l-a uschit. O ora se construiesc personajele si cealalta ora se impusca. Gen ok, prima ora se vorbeste despre personaje, crima comisa etc. Putin plictisitor, fie, asteptam a doua ora care se zvonea a fi spectaculoasa. Timpul trece, oamenii mor. Dagger innebuneste aparent for no reason, ca dupa aia nu se mai spune nimic de el. Apoi din nou for no good reason un tip ii da cu un bat in cap altui tip si Carandiru explodeaza. Totul arde in jur si vin mascatii si lumea se cuminteste, dar mascatii erau pissed off deci ii impusca pe toti. Foarte tampita povestea. Tot filmul a parut a fi doar un pretext pentru a filma cadrele de la sfarsit, care sunt impresionante, ce-i drept, dar atat. Si daca chiar asa s-a intamplat, atunci problema e ca trebuia modificata putin povestea, sa fie screenable, dar scuza-ma, dupa notita de la sfarsit ca au murit 111 oameni trebuia sa ne punem pe plans? In mod normal intr-un film de-a lungul lui se acumuleaza o tensiune care urmeaza sa faca poc candva. Aici nu avem tensiune, avem doar poc cauzat de un poc in capul unui tip. In Titanic au murit 2000 de oameni dar that's not a good movie now is it?

PS Care e scena aia faimoasa de la sfarsit care a impresionat pe toata lumea? Sa fie cea in care e gaurita o usa (cred) si intra lumina prin ea?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells