Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jun 2004, 17:54   #21
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Reconstruction e FILM pe langa aaltra, Kontroll nu l-am vazut, dar sunt convins ca e mai bun. nu inteleg cum poate cineva sa prefere aaltra si nu Reconstruction, care e mai bun la toate capitolele.
pana la urma cum ati ajuns la un punct de intelegere la ce film sa premiati? doar Mala a zic ca favoritul ei e Aaltra, Korben a scris pe forum ca favoritul lui a fost Foc.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 23:19   #22
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
Reconstruction e FILM pe langa aaltra, Kontroll nu l-am vazut, dar sunt convins ca e mai bun. nu inteleg cum poate cineva sa prefere aaltra si nu Reconstruction, care e mai bun la toate capitolele.
pana la urma cum ati ajuns la un punct de intelegere la ce film sa premiati? doar Mala a zic ca favoritul ei e Aaltra, Korben a scris pe forum ca favoritul lui a fost Foc.

Exista criterii subiective si criterii obiective (cele care dau masura profesionalismului).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 23:34   #23
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Ambra Blu:
...criterii obiective (cele care dau masura profesionalismului).

:lol: :lol: :lol:

Ei,sa nu-mi spui ca te erijezi in vreun profesionist!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 23:56   #24
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
creste ca in poveste cota lui Leonard pe cinemagia toata simpatia
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 00:04   #25
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Serghei:
:lol: :lol: :lol:

Ei,sa nu-mi spui ca te erijezi in vreun profesionist!

In general, in ceea ce priveste filmul, nu. In alte domenii, cu siguranta da. Legat de Premiul Cinemagia, la fel: profesionist 100%, ca si Korben si Mala by the way. Am fost cei mai potriviti oameni de pe site (citeste cei mai buni) desemntai sa acordam un premiu care sa reprezinte site-ul. the best for the best, as the saying goes.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 00:24   #26
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Ambra Blu:
desemntai

Probabil "desemnati"!Ne putem carota asa la nesfarsit.

Din partea mea n-a fost nici un resentiment in cea ce priveste alegerea juriului.E problema voastra ce ati ales sa premiati.Singura mea parere de rau e ca nu am fost acolo,chiar si ca simplu spectator!Din pacate nici timpul(si nici banii)nu mi-au permis sa vin.Si probabil chiar daca as fi fost ales in juriu nu as fi onorat invitatia!

In ceea ce priveste profesionalismul,chiar daca nu ne consideram,faptul ca ne dam cu parerea ar trebui sa ne constranga sa devenim cat mai profesionisti(in opiniile noastre).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 00:25   #27
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Serghei:
:lol: :lol: :lol:

Ei,sa nu-mi spui ca te erijezi in vreun profesionist!

In general, in ceea ce priveste filmul, nu. In alte domenii, cu siguranta da. Legat de Premiul Cinemagia, la fel: profesionist 100%, ca si Korben si Mala by the way. Am fost cei mai potriviti oameni de pe site (citeste cei mai buni) desemntai sa acordam un premiu care sa reprezinte site-ul. the best for the best, as the saying goes.

"care sa reprezinte site-ul". buna precizare! sa nu uitam ca premiul cinemagia a coincis cu premiul publicului.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 00:29   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
"care sa reprezinte site-ul". buna precizare! sa nu uitam ca premiul cinemagia a coincis cu premiul publicului.

"coincidenta" este the key word; cind noi alesesem deja premiul, aaltra inca se lupta cu buddy la popularitate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 11:45   #29
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai aminteste de Down by Law da' nu-l calchiaza.Si asta fiindca Aaltra pleaca la lupta cu alte mijoace,cum spuneam, vorbeste in cuvinte putine. DbL e spumos, usor social.La Aaltra in schimb , feelingul general e un fel de "mi se rupe" - n-o sa gasesti aici risipa de cuvinte sau abundenta , chiar teatralitatea gesturilor din DbL, fiindca DbL , spun eu, merge spre teatru pe cand Aaltra ramane film.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 12:12   #30
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
Pai aminteste de Down by Law da' nu-l calchiaza.Si asta fiindca Aaltra pleaca la lupta cu alte mijoace,cum spuneam, vorbeste in cuvinte putine. DbL e spumos, usor social.La Aaltra in schimb , feelingul general e un fel de "mi se rupe" - n-o sa gasesti aici risipa de cuvinte sau abundenta , chiar teatralitatea gesturilor din DbL, fiindca DbL , spun eu, merge spre teatru pe cand Aaltra ramane film.
raMala, nu te obosi, pe mine m-ai convins ca ai facut o alegere buna. spune, te rog, daca Emil Boc a castigat (cat, cum?) la Cluj?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 19:40   #31
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Marbert eu nu voiam sa te conving ca am facut o alegere buna, voiam sa te fac sa megi sa-l vezi.Din 23 iunie ruleaza in Belgia....iar din berlin pana acolo e doar o bataie de aripi. Ce zici?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 21:27   #32
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
Marbert eu nu voiam sa te conving ca am facut o alegere buna, voiam sa te fac sa megi sa-l vezi.Din 23 iunie ruleaza in Belgia....iar din berlin pana acolo e doar o bataie de aripi. Ce zici?
aaaripi daaca as aveaa, pan' la tine as zburaa... :love:
mai convingator a fost Leonard, asa ca... maybe late.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 00:06   #33
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut si eu filmul si pot spune ca mie mi-a placut...mai putin decat Reconstruction insa...Ideea mi s-a parut foarte draguta si trecand peste partea targica, filmul e chiar amuzant...
nu prea mi-a placut faptul ca este un pic neverosimil...e cam greu sa crezi ca doi infirmi fara bani si fara pasapoarte reusesc sa ajunga atat de departe...dar pana la urma ce nu face omul pentru a-si implini visul?
mi-a placut faptul ca filmul prezinta ci mult optimism chiar si cele mai dramatice situatii prin care trec personajele si din acest motiv Aaltra chiar transmite dorinta de a trai...
Desi filmul este in alb si negru, aventurile si ideile personajelor nu sunt deloc asa...ma gandesc ca exista anumite prejudecati despre ceea ce ar trebui sa faca un om care ramane paralizat si nu mai poate merge...iar filmul incearca oarecum sa le anuleze..De asemenea si faptul ca cele doua personaje devin prieteni exact in momentul in care ar trebui sa se urasca mai mult, nunateaza destul de mult persoanjele...si pentru a scoate mai bine in evidenta lucrul asta, eu consider ca nu e nevoie de culori...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2004, 23:40   #34
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Vaslnid pe net am dat peste pagina de la London Film Festival si , desi festivalul s-a tinut acum o luna si ceva , merita spus ca acolo Aaltra a luat premiul FIPRESCI . Suntem multi
http://www.lff.org.uk/news_details.php?NewsID=43
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 21:30   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Lune froide e un film frantuzesc, dupa doua povestiri de Ch. Bukowski. Chiar daca nu sint un fan al scriitorului - e prea simplu pentru gusturile mele - i-am dat totusi o sansa.

Filmul e alb-negru in imagini si negru in umor. Prezinta doi terminati, alcoolici, pierde-noapte care isi umplu zilele cu tot soiul de experiente dubioase: isi deranjeaza familiile cu vizitele lor inoportune in stari de ebrietate; fura un manechin de pe strada cu care merg intr-un bar si incep sa danseze; se imbraca in hainele unui popa cind joaca poker, beau in biserica, etc. Gluma se ingroasa, si la propriu si la figurat, cind unul dintre terminati, muncitor la o pescarie, merge intr-un bordel. Tirfa are un frate caruia ii plac luptele cu taurii si care ramine acolo pe toata durata partidei. Apoi tirfa se ridica, isi pune un strap-on si incepe un role-playing cu clientul. Ole, ole.

PS: o mentiune speciala pentru imagine, destul de misto.
Daca escapadele bahice si goana dupa rut fac obiectul predilect al scrierilor lui Bukowski, am fost surprins sa ii descopar si alta latura, cea care trece din ireverentios in obscen: in ultimul act al filmului (dpdv cronologic primul) cei doi fura un cadavru dintr-o ambulanta si il aduc acasa. Aici au surpriza ca, ridicind cearceaful, sa descopere o tinara. Drept urmare, cei doi terminati o fac posta, iar filmul isi cistiga dreptul de a fi cenzurat in cinema-uri pentru scene de necrofilie.

Cu bunavointa, Lune froide poate juca in liga secunda a filmelor lui Kaurismaki, Jarmusch sau in care joaca Aaltra, ca de-aia am postat aici.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 12:32   #36
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
suna bine, poate-l gasesc si eu... pe mine m-a amuzat destul de mult Bukowski..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells