Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 May 2014, 14:42   #1901
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Au trecut sarbatorile , dar poftele revin . Ghid pentru bucataresele laudaroase. Ghid , dar nu de mancare ci de fotografie . Cum sa-ti iasa mai bine mancarea . Sa-ti iasa mai bine in poza , ca nu-i pasa nimanui de gust .

https://www.immaculateinfatuation.co...ect-food-photo
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2014, 21:22   #1902
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Au trecut sarbatorile , dar poftele revin
nimic mai adevarat si omenesc. de fapt, poftele erau mai aprige in perioada postului, dar gandul ca abstinenta purfica (macar tenul) ne indeamna pe multi sa intoarcem privirile sau sa inchidem ochii, in afara unei metode mult mai eficiente, anume de a prinde nasul cu un cleste.
seara asta am dedicat-o orezului rosu si gatitului cu iz oriental. nu sunt o fana a bucatariei asiatice, dar imi place combinatia de iute moderat cu dulce. stiu ca si sigalia a gatit orez rosu si abia astept s-o mai faca, fiindca vreau sa vad si pozeeeee!
pana atunci, vi le arat pe ale mele. sper sa va convinga sa incercati si voi gustul. nu este deloc complicat sa prepari asa ceva. singura diferenta intre acest fel de orez si cel alb, este timpul de fierbere. gustul lui, insa, merita tot efortul!
IMG_0967.JPG
IMG_0974.JPG
IMG_0982.JPG
IMG_0996.JPG
IMG_1008.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2014, 22:52   #1903
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
rvn,ai cumva har de ghicitoare ?
Fiindca m-ai prins cu niste orez in frigider.De data asta am mai redus din amestecuri ,doar : orez alb obisnuit in combinatie cu orez rosu si cu niscai ovaz
Sunt foarte mandra de mine.Nu din cauza orezului pe care nu reusesc sa-l scot si fiert si cu bobul intreg; ma multumesc sa fie gustos,ca decat aspectuos si crud mai bine asa.Sunt mandra ca las orgoliul la o parte si pun poza,care nu e cine stie ce.
Adica spiritul forumist a iesit invingator.

sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2014, 08:09   #1904
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
orgoliile au si parti bune, nu numai parti rele. intotdeauna ne stimuleaza, sunt un pretext excelent pentru a persevera...
nu cred ca-i bai asa mare cu fiertul orezului. eu asemuiesc felul asta de orez cu arpacasul pentru coliva. nici mie nu mi-a ramas bobul intreg, de fapt, cum sa ramana??? bobul de orez integral nu se umfla, asa ca celalalt, expandeaza ca floricelele. ma rog, nu suntem masteresefe, gatim pentru noi si cred ca mai important este ca mancam ceva gustos, proaspat si facut cu manuta noastra.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2014, 08:59   #1905
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
nici mie nu mi-a ramas bobul intreg, de fapt, cum sa ramana???
La multe restaurante chinezesti ramane. Probabil il fac pe abur ca are si putina apa in el, o fi si alt tip de orez... In orice caz e singurul orez care imi place.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2014, 09:33   #1906
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
asa e, il fac pe abur. trebuie sa respecti exact cata apa trebuie pusa ca sa fiarba. exista si aparate speciale de fiert orezul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2014, 09:47   #1907
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
uite, aici mi-a ramas intreg.
IMG_0307.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2014, 23:08   #1908
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Apropo de orez - e clar ca sunt doua feluri de mancare cu orez - cea gen risotto, unde trebuie ca bobul si tot amestecul sa fie cat mai moale, zemos - pilaful nostru, daca vreti si al doilea fel - orezul pregatit ca la asiatici, arabi sau, la unele feluri de mancare la indieni, unde bobul ramane intreg. Mie imi plac amandoua feluri si pana nu demult credeam ca nu poti avea un orez bob cu bob decat daca iei unul scump sau din-acela la punga. Ei, bine, am primit recent o carte trasa la imprimanta de Julia Child & co. "The Mastering of French Cooking" si de-acolo am incercat deja cateva retete, printre care cea de orez. Orezul se opareste (cel mai ieftin orez cu bob lung), se tine in apa vreo 10 - 15 minute amestecand des, apoi se scurge intr-o strecuratoare si se toarna peste el apa fierbinte!! atentie. Si iese un orez bob cu bob minunat! Mie mi s-a parut special ca aproape orice reteta ce am incercat-o din aceasta carte! Am auzit de ea de cativa ani - de cand cu filmul "Julie and Julia", dar n-am citit-o pana acum si mi-a placut enorm!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2014, 10:34   #1909
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu am vazut un documentar cu ceva timp in urma, in care se vorbea si despre prepararea orezului in Asia rurala. am ramas uimita in cate ape spalau orezul. de fapt, il inmuiau si spalau de cate ori era nevoie pentru ca acesta sa fie bun pentru mancat, fara sa-l fiarba.
desigur, ca si la noi, la tara, ai tot timpul din lume ca sa faci asa ceva.
eu cand ma aflu in fata raftului cu orez din magazin, greu ma hotarasc ce marca de orez sa cumpar.
dar intotdeauna am grija sa nu-mi lipseasca din camara,orezul salbatic. imi place cel mai mult.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2014, 11:42   #1910
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
am ramas uimita in cate ape spalau orezul. de fapt, il inmuiau si spalau de cate ori era nevoie pentru ca acesta sa fie bun pentru mancat, fara sa-l fiarba.

Mai,cred ca genul asta de bucatareala te duce mai degraba in stari metafizice,de “conexiune cu absolutul ” .Tot spaland si spaland orezul accezi la spiritul creator manifestat in el (in bobul crud) si ajungi una cu el
Glumesc eu dar am auzit unii vegetarieni convinsi care (zic ei!) mananca inclusiv naut crud,inmuiat dupa retete doar de ei stiute ,sustinand ca hrana asta le deschide portile perceptiei
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2014, 12:24   #1911
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
,sustinand ca hrana asta le deschide portile perceptiei
asta este discutabil, sigur insa, le deschide usile toaletei.

Last edited by rvn : 23 May 2014 at 12:27.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2014, 13:33   #1912
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by rvn:
sigur insa, le deschide usile toaletei.

Problema e că nu vor mai apuca să lectureze şi ziarul, ca Leopold Bloom.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2014, 21:55   #1913
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
duminica aceasta am avut parte de un rasfat culinar suprem, datorita pestelui.
am auzit ca pescarii veritabili fac borsul de peste pe mal, cu apa luata chiar din Dunare, iar gustul acestei ciorbe este unic. nu am avut ocazia sa gust niciodata dintr-o astfel de zeama, dar sunt convinsa ca legendele au intotdeauna un sambure de adevar. eu am folosit apa de la reteaua publica, care, daca stau bine sa ma gandesc, este tot din Dunare, deci, intr-un fel, n-am modificat prea mult reteta.
sper ca pozele mele sa va faca pofta. asadar:
CIORBA DE CRAP (de Dunare, daca-ar fi sa-l cred pe acela de unde l-am cumparat):
IMG_1099.JPG
IMG_1184.JPG
IMG_1191.JPG
IMG_1188.JPG
IMG_1203.JPG
am calit intai legumele in oala, pana s-au inmuiat. intre timp, intr-o oala mai mica, am fiert capatana, coada si inotatoarele laterale, cateva minute, pana s-au albit, avand grija sa adun spuma formata deasupra. am turnat zeama fierbinte peste legume, lasand sa fiarba pana zeama a capatat culoare si aromele s-au combinat. spre final, am adaugat borsul, intai jumatatea fiarta separat, apoi jumatatea nefiarta, carnea de peste, iar dupa cateva minute, leusteanul tocat marunt.
n-am mancat imediat, ci dupa aprox.o ora. a fost si mai buna, fiindca legumele si carnea au facut din apa de la chiuveta, ceva extraordinar de bun.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2014, 21:59   #1914
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca extremitatile au fost folosite pentru a da gust ciorbei, restul (partea cea mai pretioasa) a ajuns pe gratar:
IMG_1256.JPG
IMG_1260.JPG
IMG_1265.JPG
IMG_1270.JPG
IMG_1226.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2014, 17:23   #1915
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
rosiile si ardeii arata foarte bine prajite o sa incerc si eu
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2014, 17:34   #1916
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
zilele astea, tarabele din piete sunt pline de fasole pastai, dovlecei, morcovi si cartofi noi. cat sunt ele de bio-eco, asta-i alta poveste, dar cred eu, sunt sanse mari ca sa gasesti asemenea legume, culese chiar din gradina, proaspete, abia rupte din vrej. pe mine ma amuza naivitatea multora dintre noi, atunci cand vine vorba de cumparat legume sau fructe din piete, nu din supermarket, unde, de regula, gasesti informatii despre provenienta lor. in piete, semnele autenticitatii, sunt unele de te doare mintea: paie, pamant, iarba, exemplare diforme, ambalaje cu ziar....si exemplele pot continua. nu stiu de ce romanii continua sa ramana cu ideea fixata ca asemenea produse, daca sunt romanesti, sunt mai bune, mai gustoase, mai "naturale"....ma rog, chestie de nationalism absurd.
IMG_1468.JPG
IMG_1475.JPG
IMG_1484.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:25   #1917
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am tinut mortis sa va arat o bucatica din prajitura facuta in week-end. nu este fastuoasa, imi pare rau ca nu-i puteti simti gustul de cacao, ciocolata neagra si cafea, un amestec pe care il puteti considera exagerat, dar, chiar nu este deloc asa...
038.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2014, 13:49   #1918
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Imi place si cum arata, rvn, sigur a fost buna - si mie imi place combinatia. Eu am facut zilele trecute (fara poze) Mousse au chocolat dupa Julia Child. Bestial - tot asa cu gust de cafea. A fost insa un pic cam dulce, deci daca incercati, nu e greu deloc, nu puneti asa mult zahar - jumatate. Julia Child's Mousse au Chocolat
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2014, 22:00   #1919
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
chiar daca primavara si vara din anul acesta au fost destul de capricioase, fructe de sezon tot s-au gasit pe piata. cele autohtone sunt putin mai acre, ma refer la piersici si caise, dar pana la urma au mers perfect in prajitura pe care am facut-o. mi-a fost imposibil sa decid ce fructe sa pun in ea, asa ca pana la urma am ales o combinatie echilibrata de caise, piersici si prune. la final, m-am felicitat. si-mi pare rau, nespus de rau (ca si in cazul anterioarei), ca nu va pot transmite prin intermediul pozelor si gustul....
005.JPG
012.JPG
022.JPG
059.JPG
066.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2014, 17:59   #1920
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
nu stiu de ce romanii continua sa ramana cu ideea fixata ca asemenea produse, daca sunt romanesti, sunt mai bune, mai gustoase, mai "naturale"....ma rog, chestie de nationalism absurd.

Nu cred ca e vorba de nationalism. Pentru mine e important sa cumpar produse coapte, culese cit mai de curind si aduse de la distante cit mai mici. Poate e la fel si la cei care prefera produsele romanesti din piete. Una e sa cumperi ceva cules ieri sau azi dimineata si alta e sa maninci produse aduse de la sute-mii km, care au stat pe drum in lazi frigorifice si continua sa stea asa in magazine, pina sint vindute. Chiar daca gustul produselor astea aduse de departe e mai bun, sa zicem, faptul ca maninc intotdeauna ceva care a fost cules inainte sa se coaca nu m-ar multumi. Una e sa maninc fructe tropicale iarna si sa accept asta si alta e sa maninc dovlecei, ardei si rosii adusi de la mii de km, cind stiu ca le pot cumpara pe cele locale.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells