Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Mar 2009, 22:36   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
A mai ramas ceva din vechea cinematografie europeana(rusa,franceza,italiana,scandinava)?
Pai ne-am uita la filmele facute de:
Alain Corneau, Alexandre Aja, François Ozon, Francis Weber, Gaspar Noe, Patrice Leconte, Jean-Pierre Jeunet, Raoul Ruiz, Jean-Luc Godard... astia sunt numai francezi si numai citiva din care imi amintesc, ma refer la regizori care au facut filme in ultimii 3-4 ani... Besson ,dar sa zicem ca asta s-a americanizat prea tare... cinematografia rusa exista si e bine mersi, Andrei Konchalovsky face mai nou cite un film pe an..., Nikita joaca in 2-3 filme pe an..., Aleksei Balabanov ne incanta cu "Brat", seria Day Watch - Night Watch rupe salile occidentale... si la fel e si cu italienii... despre scandinavi stiu ceva mai putin desi daca bagam si Finlanda in galeata asta "scandinava" ma gindesc la Aki Kaurismaki si la fratele lui Mikka...
Problema nu e ca nu lucreaza ei, problema e (stiu de la prieteni)distribuitorii nostrii aduc rar de tot asa ceva si doar nume consacrate... traiasca torrentzii....

...lista cu genii europene,le puteti accesa numele,daca nu aici pe google:

ALMODOVAR, Pedro [
ANDERSSON, Roy
ANGELOPOULOS, Theo
ANTONIONI, Michelangelo
AUGUST, Bille
BEINEIX, Jean-Jacques
BENIGNI, Roberto
BERGMAN, Ingmar
BERTOLUCCI, Bernardo
BESSON, Luc
BOYLE, Danny
BRESSON, Robert
BUNUEL, Luis
CARAX, Leos
CHABROL, Claude
DEMY, Jacques
DESPLECHIN, Arnaud
DOVZHENKO, Alexander
DREYER, Carl Th.
DUMONT, Bruno
FASSBINDER, Rainer Werner
FELLINI, Federico
FORMAN, Milos
GODARD, Jean-Luc
[04] [05]
GREENAWAY, Peter [01] [02]
HANEKE, Michael
HERZOG, Werner [01] [02]
HODGES, Mike [01] [02]
HOLLAND, Agnieszka [01] [02]
HITCHCOCK, Alfred [01] [02]
JEUNET et CARO
KAURISMAKI, Aki [01] [02]
KIESLOWSKI, Krysztof [01] [02] [03]
KUSTURICA, Emir
LANG, Fritz
LECONTE, Patrice [01] [02]
LEIGH, Mike [01] [02]
LOACH, Ken [01] [02] [03]
LUMIERE BROTHERS
MELIES, Georges
MOODYSSON, Lucas
MORETTI, Nanni
NYQVIST, Sven [on Bergman]
OLDMAN, Gary
PASOLINI, Pier Paolo
POLANSKI, Roman
POWELL, Michael
PUDOVKIN, Vsevolod
RENOIR, Jean
RESNAIS, Alain
RIVETTE, Jacques
ROEG, Nicolas
ROHMER, Eric [01] [02]
ROSI, Francesco
SZABO, Istvan
TARKOVSKY, Andrej [01] [02] [03]
VARDA, Agnes
VON TRIER, Lars
TRUFFAUT, Francois
ULLMANN, Liv
VISCONTI, Luchino [01] [02]
WENDERS, Wim [01] [02]
ZEFFIRELLI, Franco

Credeti (adica ce sa mai credeti,e vizibil cu ochii inchisi) ca cinematografia americana o defavorizeaza pe cea europeana? Aveti niste regizori preferati sau care va enerveaza numai cand le este pomenit numele ,dar europeni?

Bineinteles ca nu l-am uitat.
dom za versanje - Kusturica

"When God came down to earth he could not deal with the gypsies . . . and he took the next flight back"

http://www.youtube.com/watch?v=1cyBXPMurJY

Nu atat de idilic ca cele ce i-au urmat, dar care, luat in serios, ar ajuta Occidentul sa nu mai spere inutil in integrarea rromilor.
Puternic melanj de poezie cu sordid.

http://www.imdb.com/title/tt0097223/

Cache

http://www.imdb.com/title/tt0387898/

O parabola despre conflictul actual din Franta intre comunitarism si secularism. Inlocul a doi copii, un titular si unul gata de a fi adoptat am (intre)vazut o minoritate vazuta prin ochii posesivi ai unei majoritati necoapte. Opoveste despre egoism, lipsa de intelegere si despre apasatoarea decizie de a trai cu sentimentul culpabilitatii.
Greu de vazut, dar adevarat pana la ultimul cadru.

The meaning of life

O comedie british style 100% ce a intors biserica catolica cu poalele-n sus.
I love brits!

http://www.imdb.com/title/tt0085959/

Peter Greenaway, dar mai ales:

The Draughtsman's Contract (1982)
http://www.imdb.com/title/tt0083851/
http://www.youtube.com/watch?v=KlEo563RJZI

Drowning by Numbers (1988)
http://www.imdb.com/title/tt0092929/
http://www.youtube.com/watch?v=HIiF5Z1iSKw

Prospero's Books (1981)
http://www.imdb.com/title/tt0102722/
http://www.youtube.com/watch?v=j72jnYTePU8

The Pillow Book (1996)
http://www.imdb.com/title/tt0114134/
http://www.youtube.com/watch?v=yKwUGH6c4QM

Astept sa scrie cineva pana la Pastele ortodox ceva despre filmele europene preferate(sau nasoale).

Last edited by Pitbull : 26 Mar 2009 at 22:46.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 19:12   #2
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Pe Lars Von Trier l-ai uitat? Intra si el in "galeata" fino-scandinavo-iutlandeza...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 18:26   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Pauline Kael:
Problema nu e ca nu lucreaza ei, problema e (stiu de la prieteni)distribuitorii nostrii aduc rar de tot asa ceva si doar nume consacrate... traiasca torrentzii....
da true, dar cinemaul european are un iz de arthouse si arthouse cinema n-ar umple niciodata o sala de la multiplex. productiile astea isi au publicul lor si nu se adreseaza celor care merg la film exclusiv ca sa consume o poveste, o punga de popcorn si un suc. intr-o tara in care cinema-urile se inchid pe capete eu zic ca stam inca bine, ultimul Greenaway pe care l-am vazut a fost la Union si in sala am fost fix 5 oameni. :-P
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 10:52   #4
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mie imi plac filmele europeene fie si numai ptr ca nu sunt in deja agasanta engleza-americana. prefer sa ma uit la un film mediocru in franceza, rusa sau portugehza (astea-s preferatele mele) decat la unu mediocru in "americana".
apropo, cina ma invata si pe mine rusa?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 10:56   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Eu mai stiu putina,si sigur a facut si Pitbull.
Trebuie sa-ti iei un manual de incepatori sa inveti mai intai alfabetul slav.Nu e greu,dar tre' sa te tii de treaba.Gramatica e multa.Am eu manuale,dar unde sa-ti dau?

Ocieni harasho.Si zi niste titluri de-alea portugheze,frantuzesti scandaloase.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 11:21   #6
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
aia inseamna foarte bine, nu? mai stiu cateva cuvinte de la mama.

pei, scandaloase nu stiu. altfel imi vine in cap un film portughez pe care l-am vazut la ICR....da sincer nu stiu cum ii spunea. un baietel si un bunic cu o mosie mare si o masina magica...foarte simpatic. in rest mai demult ma mai uitam si la telenovele portugheze....tot din alea cu mosii vechi si negri pe plantatie.
de la francezi imi place de jeunet si tot astept sa-mi zici de ce nu ti-a placut amelie

zi-mi ceva misto in germana ca la astia cu greu ma uit, poate doar sa fie vreo capodopera...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 11:27   #7
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bre:
apropo, cina ma invata si pe mine rusa?
rusa e greu de "izucit" si "gavarit". vezi prin anticariate e un manual foarte bun de Victor Vascenco si Anatol Pedestrasu, ii zice Limba Rusa Azi.
eu sunt studenta la rusa, dar inca incepatoare, nu prea pot sa fiu de mare ajutor. :-P

edit: ontopic, recomand un film turco-neamtz zguduitor, Gegen die Wand ii zice.

Last edited by miercuri : 23 Mar 2009 at 11:30.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 12:00   #8
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mersi de recomandare, deocamdata nu prea am timp, ziceam asa...in perspectiva....

turco-neamt....o dear...ce combinatie!
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 19:00   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Cateva recomandari razlete:

Franta: Jean de Florette, filmele lui Eric Rohmer si Jean-Pierre Jeunet
Rusia: Burnt by the sun, Lilja 4-ever (facut de un suedez, dar il consider tot rus)
Spania: El Metodo
Germania: Good Bye Lenin, Christiane F, Der Himmel uber Berlin

Last edited by Twinsen : 23 Mar 2009 at 19:02.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 19:44   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Twinsen:
Cateva recomandari razlete:
Lilja 4-ever (facut de un suedez, dar il consider tot rus)
Filmul e o coproductie Suedia/Danemarca si a fost filmat in Suedia si Estonia. Eu nu as prea zice ca e rusesc, chiar daca scenariul e o buna parte in rusa.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 20:23   #11
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by corinka:
Pe Lars Von Trier l-ai uitat? Intra si el in "galeata" fino-scandinavo-iutlandeza...

Apropo de Lars,check this out :
http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=24444
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2009, 23:09   #12
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Jeux d'enfants :love:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 06:29   #13
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by redmen:
Jeux d'enfants :love:


da, da....am facut cam greu rost de el dar a meritat
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 10:48   #14
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Jeux d'enfants? :sick:
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 11:29   #15
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
apropos de limba rusa. mi se pare o limba ideala pentru filmul meditativ si filozofic, in bunul stil al unor cineasti "sovietici"...

in anii 90, cand eram in liceu aveam ore obligatorii de "limba rusa". pana cand in a 11-ea n-am mai suportat si am trecut la franceza, dupa ani intregi la care media 5 la rusa era un deziderat, iar chiulul in timpul orelor de rusa, in parc, cu revista "Fotbal Plus" in mana si frondele stupide din timpul orelor de rusa erau o mandrie.

in mintea mea de adolescent cu atitudine politica protestatara, limba rusa reprezenta tot ce poate fi mai nasol, dpdv simbolic: limba cuceritorilor, limba metalica, ilogica, intr-un alfabet ciudat pana la ridicol, si o teza de final de semestru la care dadeam foaia goala, spre disperarea unei profe a carei singura vina era ca preda limba rusa si poeziile lui Esenin


dupa atatia ani, am regasit limba rusa in filmele rusesti bune, unde imaginea veche a fost parca anulata.

acum mi se pare o limba foarte cinematografica, parca singura care e in stare sa exprime ceea ce au vrut marii regizori rusi sa puna pe ecran. mi se pare a fi o limba prin traducerile careia razbate un alt fel de a gandi si de a simti, de o frumusete aparte care nu are aproape nimic comun cu gandirea vest-europeana.

acelasi lucru razbate si din traducerile de poezie rusa. or, daca asta razbate in limba romana, incerc sa imi dau seama cat de fascinant ar fi sa le inteleg direct in ruseste....



incheind paranteza, e discutabil daca cinema-ul rusesc poate fi adaugat, altfel decat pur geografic (si nici acolo pe de-a intregul) cinema-ului european. cred ca nu, din motivele de mai sus.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2009, 11:43   #16
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Se7en:
Jeux d'enfants? :sick:


de ce?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 21:20   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
@Bre,sunt filme mai bune decat "amelie",e prea siropos,si actrita ma calca pe nervi,e supraestimata.
@Se7en,cred ca n-ai vazut filmul daca nu comentezi
@Floydman,despre Tarcovsky,nada nikagda? Patamu shto?Bojie moi.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 21:31   #18
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
ce veselie e pe aici, iuhuuu!
sau= yahoo!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 21:52   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by halebardul:
ce veselie e pe aici, iuhuuu!
sau= yahoo!

Vreau si eu ce ai ai luat tu(ca in "cand harry a intalnit-o pe sally") ca vad ca scrii pe toate topicele ca esti euforic,ai inhalat gaz ilariant?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 22:12   #20
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Kusturica dupa mine unul dintre cei mai buni, eu il iubesc tare de tot, de la Do you remember Dolly Bell la Maradona, al mai mare ramane insa cu Time of the Gypsies, Arizona Dream, si Underground, vedeti ca scos opera acum Time of the gypsies la paris, se gaseste pe torrenti am pus-o eu, a luat-o el in jos cu Life is a miracle dar totusi e un film frumos - mai frumos ca Slumdog millionaire in orice caz, si cu zavet a cam vrut sa-si bata joc de critici dar cu asta a cam sfidat si publicu, ce sa-i faci comportament rebel nu degeaba l-a provocat la duel pe Volislav Seselj, deci il iertam. Mai ales ca dupa opera si-a revenit tare de tot si cu Maradona la fel.

Ca tot mergem pe balcani hai sa luam si cateva filme de la ei bune rau de tot:
Danis Tanovic - No Man's Land, desi oscaru inseamna cat de prost e un film - asta nu stiu cum l-a luat ca e genial

Slobodan Sijan - Ko to tamo peva (who sings over there) - frumos in draci

Goran Paskaljevic - Bure Baruta - superb film, complex, cu castu din underground ce sa mai...bun bun bun..jek baro

Srdjan Dragojevic - Lepa selo lepo gore - cum zicea un poster mai bun decat orice a facut Stanley Kubrick

Srdjan Koljevic - Sivi kamion crvene boje - un film dragutel, poveste de dragoste un pic mai diferit nu pot sa zic ca e genial

Dusan Kovacevic - Profesionalac - de la scenaristu lu underground un film frumos despre securitate

Acu tre sa stiti ceva sarbii ori se leaga de comunism (mai putin ca au dus-o binisor cu tito) ori de cele mai multe ori de razboaie multele lor razboaie cam in toate filmele gasesti cate ceva dar nu va alarmati


Regizori rusi, zic ca merita tare de tot un talent tanar: Andrei Zviagintzev - doua filme superbe are omu The Return si Banishment

un film genial Elem Klimov - Idi i smotri ca tot se vorbea de rusa, ce sa zic cel mai bun film de razboi pe care l-am vazut eu, mai tare si decat lepa selo lepo gore in materie de razboi, in alte parti discutabil si tot de elem - Agonya se gaseste integral pe youtube

daca vreti ceva mai ciudat incercati Serghei Paradjanov cu al lui Sayat nova, daca vreti s-o luati mai usor uitati-va la shadows of our forgotten ancestors

fra-so lu mihalkov- kochalovski - cu siberiada

pavel lungin - ostrov (ca toata lumea crede ca l-a facut tarkovski ))

si niste tengiz abuladze - cu repentance cel mai cel

daca mai vreti filme georgiene uitati-va la 13- tzameti de gela babluami

Jiri Menzel - Closely observed trains - doar de dragu lui asa, celelalte nu le-am vazut inca

un film ciudat dar genial facut ca o gura de aer proaspat thomas vorel - skritek - comedie (nu-i cautati subtitrare ca n-are nevoie) un fel de chaplin al zilelor noastre

si ca tot a fost mentionat gegen die wand, sa zicem si auf der anderen seite nu la fel de bun dar totusi se vede mana lu fatih acolo

de la nenea tony gatlif (ca e tigan si face filme despre tigani f diferit de kusta)- gadjo dilo al mai cunoscut, dar ar mai fi cateva swing, vengo, latcho drom pentru haiducii nostri, transilvanya film dragut titlu ales prost ca naste proteste - si acelasi birol unel din gegen die wand

daca tot ai zis de cache tre sa zici si de funny games, ala original a lui

hai sa-l bagam si pe jan svankmajer asa pentru originalitate si ca a reinviat un procedeu amenintant de era digitala cu Faust, Alice si cateva scurt-metraje

de la iengleji direct din televziune vine Alan Clarke - care a facut Made in Britain dur si bun, si Elephant inaintea lu van Sant

chris marker - la jetee pentru idee

herzog - multe..aguirre, stroszek

thomas viterberg - festen

si-ar mai tot fi
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells