Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Feb 2003, 18:32   #1
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Asterix si Obelix : Misiune Cleopatra

Am ras cu lacrimi la filmu asta!! E genial!! Comediile francezilor par din ce in ce mai bune!! Poantele sunt super comice!! Merita vazut ! :lol: :lol: Actorii sunt fantastici, joaca super!! Iar poanta aia despre Romania este geniala! Astept pareri de la voi!!! :wink:
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 23:13   #2
Lizuca
Novice
 
Lizuca
 
Join Date: Feb 2003
Location: Somewhere over the rainbow!
Posts: 22
Intr-adevar, n-am mai vazut o comedie atat de buna de la Amelie incoace (film regizat in aceeasi maniera modernista si optimista ca si Asterixul acesta nou). Cat despre cel vechi, nu-mi aduc aminte nimic. Cu siguranta ca acesta a fost mult mai bun. Dovada o reprezinta numeroasele nominalizari si premiile (pt. actor in rol secundar, costume, etc.) primite la festivitatea de decernare a premiilor Cesar. Ai dreptate, comediile francezilor sunt din ce in ce mai indraznete si mai nonconformiste. Tot asa! :wink: (Si eu am ras cu lacrii)
__________________
Always be yourself!
Lizuca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 10:40   #3
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Este un film reusit, dar pentru o comedie se putea face mult mai mult, si cu mult mai putine momente de parodie. "O, Brother, Where Art Thou?" este mult mai aproape de ceea ce apreciez la acest gen de film.
Poanta cu Romania este reusita, iar actorul ales in rolul arhitectului este ideal. Mai rar asa film dinamic.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 15:09   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
E un film antrenant si dinamic, intr-adevar. O comedie la care am ras mult si m-am distrat dezlegand jocurile de cuvinte si trimiterile ascunse (pe langa faza cu Romania, a mai fost aia cu "Imperiu contraataca" si acele nume "Matthieukassovix" si "Malcolmix"). Actorii jucau bine (desi pe Depardieu nu il prea agreez in asemenea roluri... usoare). Ati mentionat arhitectul. Sambata seara, pe Prima, au fost decernarile premiilor Cesar. Fiindca a fost nominalizat, dar nu a primit premiul, micul actor s-a urcat pe scena si a inceput sa faca glume, pentru a dovedi ca merita premiul.

Filmul are niste parti proaste, cea mai importanta ar fi ca nu se prea ia in serios ("Imhotep!") si cam imprumuta multe. Dar ramane un film amuzant, de savurat in acest inceput de an.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 16:55   #5
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
mai copii, voi ma faceti sa ma duc la filmul asta.....
ricutza, ce facem, cind mergem?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 12:32   #6
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Savuros film.....o sa iti placa Toni.......
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 12:43   #7
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Am luat o tzeapa cum nu am luat de mult. Nu are legatura cu subiectul (sau are), dar va spun. Ma uit joi seara pe site la cinemagia sa vad unde ruleaza A & O. Cred ca eram cam obosit, caci am retinut ca ruleaza la Cotroceni de la 8 si un sfert. Plec la 8 si 6 minute de la birou si ajung la si 17 la cinema. Intreb cu rusine "a inceput de mult" si mi se raspunde " Filmul incepe la 9 fix". Entuziasmat ca pot bea o bere la circiuma de linga, ma relaxez 40 de minute. Nici prin gind nu mi-a trecut sa intreb ce film ruleaza, sau, mai bine, SA MA UIT PE AFISUL DE LA INTRARE. La 9 fara 5 intru in sala si incepe filmul. Evident, nici vorba de A&O, am vazut Ekcs vs Sever.....ceva deosebit, mi-e jena sa-l comentez sau sa incep un subiect pe tema asta....Scuzati-ma ca v-am plictisit cu aventuri ca-n filmele cu prosti, da' ma gindeam ca poate fi de folos si altora...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2003, 14:41   #8
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
happens to the best of us m8... eu am luat metroul de la dristor 1 la dristor 2, in loc sa folosesc corespondenta... :oops: :oops: :oops:

Revenind la subiect, reusit filmul, chiar nu ma asteptam sa ma distreze asa de tare. Si cand ma gandesc ca l-am luat dintr-o greseala... :lol:
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells