Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2002, 20:43   #21
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Nu inteleg un lucru. Cum este Black Hawk Down plin the patriot bullshit? Aia nu se lupta to aid the f***ing country, se lupta ca niste unii de sus (niste unu de sus, de fapt, the Sam Shepard dude) i-a pus acolo. E oare patriotismul care il face pe Hartnett sa fuga la ala de 18 ani (Legolas he he) care e mort prin intersectie, in timp ce gloantele zboara pe langa ei? Nu cred. Sper ca nu dormea nimeni la faza lu' Eric Bana cu "it's about the man next to you". Eu nu cred ca este patriotism atata timp cat ei se salveaza pe ei si pe altii ("just get your men back safe") si nu mor pentru tara si popor.
Sau poate ati ales gresit cuv. patriot. Poate vroiati sa spuneti doar "lacrimogen". Nu am luptat in razboaie, mai am picioarele la locul potrivit, dar sunt convins ca chestiile astea din film chiar se petrec. Un om chiar se duce inapoi dupa un camarad chiar daca trag 20 de somalezi in el.
Si inca o treaba, nu a fost pomeniata (cred) pe aici. Multi oameni pufnesc si rad batjocoritor cand soldatul pe moarte, aflat in bratele camaradului, spune "Sa-i zici mamei mele ca...". Ce ar spune oricare dintre voi aflat la x km de casa in mijlocul unei populatii ostile? "Da-mi si mie o Cola"? Nu cred. Parerea mea.
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 01:02   #22
filmul
Novice
 
filmul
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 8
In c priveste filmele americane de razboi sunt in general cam doua pareri. Sunt cei care nu vad dincolo de lungul nasului ( a se citi peste vrajeala patriotica absolut necesara - cum altfel ar avea ajutorul marinei sau armatei ?!) si cei care se concentreaza pe ceea ce vad.
Evident ca filmul nu are nimic filozofic in el, nu are nici o intrebare esentiala a vietii sau mai stiu eu ce. Tot ce conteaza in el este actiunea pura, faptul ca pana la ora actuala este cel mai realist film in ce priveste modul de operare al trupelor, scenele de lupta efectiva. Oricum chiar si aici sunt inca exagerari.
La filmul asta trebuiesc ignorate dialogurile care nu contin Roger, Yes sir, Fire, We got a B H down (motivul) etc.
filmul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells