Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Oct 2011, 00:12   #1
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Green Lantern

Inca de la prima scena mi-am dat seama ca filmul este destinat mai mult copiilor intre varstele 12-16 ani.Face aceeasi greseala grava ca si Thor exact in departamentul efectelor speciale care aici sunt mai slabe.Practic asta e ceea ce astepta lumea la filmul asta pentru ca universul Green Lantern e destul de vast iar ceea ce am vazut pe ecran nu m-a impresionat deloc.Multi s-au plans de faptul ca Ryan Reynolds a fost ales sa-l joace pe Hal Jordan insa alegerea a avut ceva logica in sensul ca Hal are aceeasi personalitate pe care o intalnim in majoritatea filmelor lui Reynolds,cel putin din cele mai vechi.E increzut,iresponsabil si nesimtit iar aceste "calitati" i se potrivesc de minune lui Reynolds.
Cum am zis mai sus,filmul dezamageste la efecte speciale cam la fel cum o face si trilogia noua din Star Wars pentru ca lipseste farmecul acela al efectelor practice care dau autenticitate si credibilitate universului.Evident, sunt unele lucruri care nu pot fi construite iar aici intra in rol CGI-ul care este abuzat asa de mult incat nu face decat sa dauneze filmului.Tot la capitolul asta intra si costumul lui GL care este complet CGI,decizie care e cu 2 taisuri.Pe de-o parte ii da costumului o aura extraterestra care parca e un organism in simbioza cu corpul lui Hal dar tot aici s-a gresit grav la alegerea culorilor care sunt mult prea aprinse facandu-l sa para ca dintr-un desen de Disney in mare parte.Tot aceeasi buba o au si constructiile inelului lui Hal care sunt prea aprinse si nu foarte inspirate.
Alta bulina neagra o primeste si scenariul care este subtire si nu reuseste sa puna in evidenta celelalte lanterne in afara de Hal si Sinestro.Hector Hammond nu se implica prea mult, Amanda Waller care in benzile desenate joaca un rol important e o simpla pasagera in film iar Blake Lively se descurca aproape decent.Coloana sonora este de asemenea neinspirata si nu reuseste sa creeze tensiune in momentele cheie ale filmului.
Chiar daca din ce-am scris am lasat de inteles ca filmul e o adevarata catastrofa nu e chiar asa.Incepe slab si amatoricesc ,insa pe parcurs isi gaseste ritmul si chiar daca nu multumeste fanboy-ul din mine nu pot sa zic ca nu au fost cateva momente cool dar totusi e nesatisfacator pentru o audienta mai adulta.Sper ca daca se va face o continuare,sa invete din greselile acestuia pentru ca e unul din cele mai importante personaje din universul DC si se poate infinit mai bine decat ce am vazut.Se pare ca experimentul lor de a ecraniza si alte personaje in afara de Batman si Superman a cam esuat,lucru care ar trebui sa ii ingrijoreze inainte de a mai scoate un asemenea film.Cu toate bubele negre care le are filmul pot sa zic ca Ryan Reynolds ii da viata personajului in cele din urma,lucru care il face digerabil .E un film slab insa cu anumite momente bune.

Nota 5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 23:39   #2
cosminlipsa
Novice
 
cosminlipsa
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Am apucat si eu sa vad in sfarsit Green Lantern, dar am ramas dezamagit(dr=efapt ma asteptat ).
Nici acum nu stiu daca ma uitam la desene animate sau la un film, imi venea sa o chem pe nepoata mea sa se uite cu mine la film.
Sunt satul de filme genul asta , ca ne-au invadat cinematofgrafele anul asta
Incadrez filmul in acelasi gen cu
Transformers 3
Thor
Captain America
Battle: Los Angeles
cosminlipsa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 17:46   #3
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Din ciclul "hai sa vedem un film cu copiii" s-a mai scris o fila, una verde sau poate verzuie, vazuta doar cu laterna... Placuta pentru unii, mediocra sau sub acest nivel pentru altii, "Lanterna verde" a luminat doar unele colturi, colturile retrase ale copilariei.
7/10 - pentru copilul zbuciumat si ahtiat dupa eroi ciudati, copilul din mine!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 18:06   #4
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Este un film dupa niste benzi desenate. Nu il poti face sa para foarte realist si veritabil fara sa cazi in ridicol. Filmul este facut pe masura unui comics, nici mai mult nici mai putin. Singurul film cu super eroi care a reusit sa transpuna foarte bine universul din benzi desenate, a fost Watchmen. Bineinteles ca a fost considerat de unii ca fiind prost. desi eu personal il consider cea mai buna si realista redare a supereroilor
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 20:41   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Consideri gresit.Cel mai bune exemple de ecranizari realiste sunt Batman Begins si The Dark Knight.Se pot face filme dupa benzi desenate care sa fie si realiste in acelasi timp daca se iau in considerare lucrurile care conteaza,punctele forte ale fiecarui personaj dar cum la Hollywood banu' vorbeste e clar ca se axeaza catre un film accesibil pentru spectatorul de rand in loc sa multumeasca fanii.Pe langa asta se mai adauga si artificii vizuale gen 3D care mai aduna cativa bani dar ruineaza calitatea filmului.Graphic novel-ul Watchmen e mult mai complex si vroiau sa faca un film dupa el de prin anii 90,se scrisese si un scenariu dar au considerat ca tehnologia nu le permitea sa aduca pe ecran povestea si s-a anulat.In sursa eroii din Watchmen sunt descrisi ca oameni de rand cu probleme insa,vulnerabili si cu tulburari psihice.Chiar daca filmul tinteste sa fie indraznet nu prea reuseste sa cuprinda complexitatea si farmecul sursei pentru ca necesita o durata mult mai mare decat a avut dar chiar si asa tine destul de mult si e obositor pentru cei care n-au habar despre poveste.Vizual a fost reusit desi parca Snyder a abuzat prea mult de ecranul verde lucru care se observa pe alocuri.Nu-i o ecranizare proasta dar nici una extraordinara.Tot filmele lui Nolan raman de referinta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells