Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2004, 00:35   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Asia extrema

John Woo, Wong kar-wai, Park Chan-Wook - baieti care pun umarul la branduirea unui cinema asiatic iextrem, care debarca pe plajele cinematografului mondial. Debarcarea asiatica e singeroasa, dar stylish. Nu am avzut cine stie cite filme din astea asiatice dar, din ce am vazut, singurul autor care mi s-a lipit de suflet ca grasimea de coapsele doamnelor este Wong Kar-wai. Restul mi s-au parut niste mingicari cu imagini, niste asiatici care fac braziliana cu succes pe kilometri de pelicula dar, cind e vorba sa si inscrie, mai apar probleme. Cine a vazut filme de-ale lui Kitano, cine a vazut "Bangkok dangerous", "Shiri" sau "Sympathy for mr. Vengeance", etc

PS: Eu am zis clar - uneori inovativi si proaspeti ca tehnica, alteori la fel de redundanti si rococo (sic!) ca Tony Scot in 'Man on Fire', chinezii astia merita o privire, apoi inchidem ochii; de ce i-am adus aici? Ca sint plini de singe, mici dar rai.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 20:10   #2
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
si io care credeam ca e vreun shrine pt asia argento...
ce dezamagire!!!
ca sa nu fiu total off-topic
1 wkw extremist al imaginii
2 inca nu m`am lamurit daca kkd pune cate o actrita sa se pisha doar ca sa dea bine la public sau e din cauza faptului ca viata include si aceste operatiuni si deci tre puse pe pelicula
3 cpw- destul de eclectic, da io il apreciez pt ca e un sadic ascuns sub masca unui sensibilos
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2004, 22:40   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Frumos topic ambrule. Chiar trebuia deschis unul. Remarcasem si eu inclinatia asta a asiaticilor fie spre sensibilitati, fie spre cruzimi extreme. Ma intreb daca nu cumva chestiile astea doua au mai multe in comun decat credem noi.
Si daca tot veni vorba de sadisme, Ambrule, ai uitat sa amintesti de Oshima si al lui Imperiul simturilor care ti-a golit sala de spectatori
Aaaa si mi-am amintit o chestie...am prins odata cateva cadre dintr-un film japonez- Femeia nisipurilor , Suna no onna cred ca e titlul original. Cred ca secventele alea au fost cele mai hot chestii pe care le-am vazut in viata mea....daca il are cineva, rog mult, ganditi-va si la mine.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2004, 22:45   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
Si daca tot veni vorba de sadisme, Ambrule, ai uitat sa amintesti de Oshima si al lui Imperiul simturilor care ti-a golit sala de spectatori

Ce sa-i faci, lumea asta e plina de ipocriti. Femeia nispurilor vezi ca e si carte iar filmul circula si el pe retele in Regie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2004, 22:50   #5
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Cartea am reperat-o deja, da' prin retelele din regie n-am circulat inca
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2004, 22:56   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Cum asa? Toti virusii umbla pe acolo.
PS: Incearca Old Boy, ala premiat la Cannes.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 12:13   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ca sa apreciezi cinematograful asta asiatic trebuie sa intrunesti, ca om, mai multe conditii: sa fii deschis catre nou, sa iti placa nebuniile vizuale (de multe ori exagerate, si lipite de un story subtirel si necoagulat), sa accepti un mod caricatural - sau mai aproape de B.D. - de a privi o poveste altminteri grava, etc. Nu in ultimul rind, trebuie sa ai o deschidere cosmopolita catre alte traditii culturale, oricare ar fi alea: ca e udi crudi brazilian, ca e asia extrema. Oricum, ma mir ca fanii de anime nu apreciaza filmele asiatice (sau nu le-au vazut, cu exceptia lui Zatoichi sau Ichi the Killer), pentru ca de multe ori cele doua genuri se imbina. Oricum, in concluzie, filmele astea sint pentru oamenii deschisi experimentului, pentru care filmul inseamna mai mult decit 'Peter Pan' sau 'Damen tanga'.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 12:34   #8
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Ambra Blu:
Oricum, ma mir ca fanii de anime nu apreciaza filmele asiatice (sau nu le-au vazut, cu exceptia lui Zatoichi sau Ichi the Killer), pentru ca de multe ori cele doua genuri se imbina. .

That's wrong... unii fani de anime apreciaza


ah..btw: a vazut careva Blue Spring de Toshiaki Toyoda sau Happiness Of The Katakuras (my personal fav in momentele astea ) de Takashi Miike?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 13:10   #9
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
WONG KAR WAI, sau cum zic fanii lui , "BECAUSE WE HAVE TASTE"...o intreaga cinematografie a carei inima freamata in ritmul unor imagini de o eleganta bolnavicioasa, o regie ce ar trebui sa il faca pe orice regizorash roman de rushine sa-si filmeze documentarashele despre stefan cel mare in vreun catun uitat de lume, o durere ce te face sa-ti cauti un loc in lume in care sa-ti poti lasa tristetea (happy together sau in the mood for love), si un nerv ce nu vine din vreo fronda facila ci din ceea ce se keama CINEMATOGRAFIE, vazuta ca o poezie in miscare.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 15:58   #10
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by EgoN:
WONG KAR WAI, sau cum zic fanii lui , "BECAUSE WE HAVE TASTE"...

Cam snobi fanii astia..

WKW,inginerul(a absolvit sectia de design a politehnicii din HK-o posibila explicatie a impecabilei semnaturi vizuale)

Un baiat care cica ar apartine celui de-al doilea val de artisti din HK-aparut dupa tratatul din 1984 intre GBR si China cu privire la cedarea HK.Pastreaza in stil reminesce din stilul lui Resnais,Godard,Kieslowsky si mai ales Hitchcock pe care in repetate randuri l-a pus in capul listei sale de maiestri.

De obicei este amintit pt stilul sau vizual,la care mai pun umarul Chris Doyle si William Chang,insa trebuie amintite si alte particularitati ale stilului sau,care raman oarecum in background o data cu avalansa de procedee visuale.

1.Stilul literar in care isi scrie filmele()- a se vedea monoluguri si VO din Days of Being Wild, Chungking Express sau Ashes of Time.Folosirea unor pasage din carti intre secvente de film(in stilul filmelor mute sau e epigrafelor in eseuri),si aici ne amintim de Ashes of Time(unde citeaza din Jin Yong,care e si sursa de inspiratie a scenariului) si mai recentul In the mood for love(unde citeaza dintr-un roman aparut in '72,Intersection,autor Liu Yichang,deasemenea sursa de inspiratie pt scenariu).Cunostintele sale literare s-au rasfrant si asupra mult laudatului stil vizual,acesta fiind un produs secundar al stilului literar chinez in care capitolele se intersecteaza intre ele(ceea ce se numeste zhang hui).

2.Un alt lucru care trebuie mentionat in legatura cu omu asta ar fi muzica ,folosita ca element strategic pt a exprima ceea ce nu poate fi spus prin cuvinte si dialog.Muzica anilor '40,'50 e folosita pt. a recrea atmosfera anilor '60 din Days of Being Wild.De retinut e si soundtrack-ul lui Frankie Chan,inspirat de Ennio Morricone/spaghetti western,folosit in Ashes of Time,si o lunga lista de melodii preluate(si atentie(!) prelucrate)si folosite ca laitmotiv-cateva exemple:

The Mama and Papas-California Dreamin,varianta cantoneza a piesei "Dreams" Crancerries in Chungking Express.
Take My Breathe Away-Berlin-in As Tears Go By
Karma Koma-Massive Attack(piesa reorchestrata)-in Fallen Angels

...cu alte cuvinte sper ca distribuitorii din Romania sa aiba bunul-simt sa aduca 2046 si la noi si sa nu-l lase pe ALS sa fie singurul roman care a vazut filmul asta.

P.S.Cred ca asta e ultimul post pe anul asta scolar.
Sper sa ne recitim mai destepti in toamna!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2004, 10:12   #11
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Pentru ca in ultimul timp am vazut mai multe filme asiatice decat imi imaginam vreodata ca o sa vad , cred ca pot sa-mi dau si eu cu parearea.
Sincer, regret ca am vazut mai mult decat era cazul , pentru ca din punctul meu de vedere fiecare regizor de mai sus are 1 maxim 2 filme cu adevarat reusite , restul fiind doar pentru pasionatii care vor sa vada cum a evoluat un anumit regizor (evident asta e doar parearea mea).
De exemplu la Kar Wai orice mi s-ar spune Chungking Express si mai ales Fallen Angels se afla la ani lumina de exceptionalul In the mood for love (sunt si eu curios sa vad 2046 insa). Sau la Kim ki duk dupa ce am vazut poemul cinematografic Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring nu stiu daca era cazul sa mai incerc de-alde Insula. La fel la Chan-wook Park nu cred ca era neaparat necesar sa trec prin Joint Security Area (un film ok dar atat) sau Sympathy for Mr. Vengeance ca sa ajung la cred filmul lui de referinta, recentul OldBoy (in paranteza fie spus e pacat ca un actor deosebit , Min-sik Choi pe numele sau , care a facut doua roluri exceptionale in OldBoy si Chihwaseon nu a primit nici-un premiu la Cannes, fiind premiate doar filmele respective).
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2004, 16:17   #12
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by ctoma:
De exemplu la Kar Wai orice mi s-ar spune Chungking Express si mai ales Fallen Angels se afla la ani lumina de exceptionalul In the mood for love (sunt si eu curios sa vad 2046 insa).

ha ha. "exceptionalul" In the mood for love l-am vazut acum mai mult timp (aproape 2 ani) si mi s-a parut extrem de prost si plictisitor. Am facut greseala sa identific in tot acest timp numele Wong Kar Wai cu acest film, si era sa nici nu ma duc sa vad la tiff Chungking Express si Fallen Angels, insa cand le-am vazut am avut o revelatie.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2004, 18:56   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Asta cred si eu; ITML este o fata nici asa de frumoasa, anesteziata (sau cu nervii extrasi) intr-un alcov plin de perdele cu margele si tango-uri. Cine asociaza asta cu WKW, greseste. WKW inseamna "Fallen Angels".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2004, 08:55   #14
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Pentru ca tocmai am aflat ca orasul meu este al patrulea in europa in ceea ce priveste somajul, in mare parte datorita fostului combinat siderurgic ce a devenit decorul perfect pentru oricine ar vrea sa filmeze stalker 2, m-ar interesa documentarul de 9 ore al lui Wang Bing, "La vest de sine", despre un oras industrial din nord-estul chinei care incearca sa supravietuiasca inchiderii combinatului. Stiu ca in franta este difuzat in cate trei serii de cate trei, de altfel si regizorul a spus ca cele trei serii pot fi privite independent. Are cineva cunostinte pe la ambasada chinei? mai exista vreun centru cultural chinez? il are cineva pe cd?
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2004, 16:44   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Cineva care a mai vazut Kitano pe aici? Cineva care a vazut Joint Security Area?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2004, 09:42   #16
doruC
Novice
 
doruC
 
Join Date: Jun 2004
Location: iasi
Posts: 8
in ceea ce priveste In the Mood for Love, n-ai dreptate, draga ambro.
e un film bestial, si e bestial tocmai prin cadrul de " alcov cu perdele si margele si tangouri" (parca asa te exprimasesi). Filmul asta e, in primul rind, ca sa zic asa, senzorial. conteaza, in primul rind, imaginile, muzica (f faina, dealtfel, NatKingKole, cred), si nu continutul semantic al replicilor sau "actiunea". Si p-asta cred c-ar trebui sa se bazeze orice film, pe imagini, nu pe replicile personajelor (ca de-aia-i film, nu teatru).
si apropo de film... il are cineva din iasi pe cd, sa mi-l inregistrez si io?!
doruC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2004, 08:24   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by doruC:
in ceea ce priveste In the Mood for Love, n-ai dreptate, draga ambro.

Impresia mea e ca tu de la WKW ai vazut doar In the Mood for Love. In schimb, eu am vazut mai multe si imi permit sa fac o comparatie si sa zic ca In the Mood...e un film slobozut. OK?

PS: Mult mai senzorial (wrong choice of words) e Happy Together.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2004, 12:50   #18
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Quote:
Impresia mea e ca tu de la WKW ai vazut doar In the Mood for Love. In schimb, eu am vazut mai multe si imi permit sa fac o comparatie si sa zic ca In the Mood...e un film slobozut. OK?

Dar sper ca mie care am vazut si eu mai multe filme de wkw imi permiti sa fac si eu o comparatie si sa spun ca in the mood for love este din punctul meu de vedere peste Happy Together sau fallen angels(care pur si simplu nu mi-a placut). Pana la urma cred ca e o chestiune de gust.

Quote:
ITML este o fata nici asa de frumoasa, anesteziata (sau cu nervii extrasi) intr-un alcov plin de perdele cu margele si tango-uri. Cine asociaza asta cu WKW, greseste. WKW inseamna "Fallen Angels".
Nu cred ca putem asocia un regizor doar cu filmele care ne-au placut noua. Din punctul meu de vedere wkw inseamna deopotriva si ITML si Fallen angels.

Si mai sper ca aici ne exprimam fiecare o parere , nu dam verdicte , ok ?
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2004, 00:25   #19
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Intamplator incep si eu sa dau de aceste nume pe care s-ar putea insinua ca un cinefil inrait ar fi trebuit sa le cunoasca de demult. Mai ales considerand gusturile mele, oarecum ma simt complexat de aceasta ignoranta personala.
Am vazut "In the Mood for Love", dar nu m-a impresionat. Sunt, insa, dispus sa il revad, date fiind circumstantele vizionarii, care mi s-au parut inadecvate fiind vorba despre un astfel de film. As vrea mai ales sa revad ultima jumatate de ora. Dar nu am avut acea senzatie de (transcendenta e mult spus si suna cum suna) "uplifting" precum a fost in cazul "Lost in Translation". Ma intreb care film...merge mai departe? La prima vedere tind sa cred ca ITMFL.
Voi incerca sa fac rost si de celelalte filme enuntate aici. Culmea faca insa ca primul meu contact cu WKW sa fie in seria "The Hire", acele filme cu BMW-uri frumoase si idei adeseori revigorante. Putin off-topic, s-a discutat despre aceste shorturi pe aici?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2004, 19:36   #20
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Warui Otoko (bad guy) de kim ki duk a vazut cineva? aruncati cu rosii sau gladiole in functie de cum v-a placut!
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells