Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2008, 23:23   #1
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Desene animate ?!

In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 21:54   #2
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ªi pe mine m-a mâncat în c... acum vreo 3-4 luni sã fac unei colege, pentru fii-su, niºte DVDuri cu desene animate, am vãzut ºi eu Shrek, singura care m-a extaziat a fost realizarea (imaginea).

Eu rãmân fidelã desenelor de pe Cartoon Network, cele de acum mai bine de 10 ani: Vaca ºi puiul, Laboratorul lui Dexter, 2 cãþei tembeluþi, Curaj, câine fricos, Jonny Bravo. Mai mor dupã Familia Flingston, dupã Pantera Roz ºi dupã toate desenele alea japoneze sau chinezeºti cu fetiþele acelea cu ochi de ET ºi voci superbe.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 21:57   #3
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Shrek chiar nu mi se pare nostim.
e destul de tampitel, dar imi place cum vorbeste magarul :oops:
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 22:06   #4
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Familia Flingston? :hmm: Fiind fan in copilarie, trebuie sa corectez ... Familia Flinstone

Eu unul am gasit primul Shrek foarte destept, nu doar ca si poante, dar si ca deconstructie a unor povesti/desene mai vechi .. nu orice este vechi este si inocent, lipsit de violenta, potrivit vizionarii copiilor .... la o privire mai atenta, toate desenele pe care le adoram sunt pline de cruzime (chiar daca parte din aceasta este mascata, inteligent sau nu...) Tom si Jerry ... recunosc, ii ador, dar serios acum, de cate ori ar fi trebuit sa moara personajele alea pana acum ... cred ca sfarsitul lui Tom ar fi fost rational in medie de cel putin 5 ori pe episod ... si cred ca Shrek, printre altele, atrage atentia si asupra acestui lucru ...
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 22:18   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Filmul este realizat bine dar raman totusi la parerea ca este un film facut de adulti pentru adulti.Nu cred ca multi copii inteleg ceva din filmul ala .. si daca inteleg .. inseamna ca e grav
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 23:14   #6
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by morphego:
Familia Flingston? :hmm: Fiind fan in copilarie, trebuie sa corectez ... Familia Flinstone
FLINTSTONE.
Daca tot incerci sa corectezi lumea, macar asigura-te ca varianta pe care o spui tu e corecta.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 23:30   #7
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Da, ai dreptate, Cazeemeer ... :oops: Ce caraghios ... sper sa nu mai am o astfel de scapare 8)

Redmen ... nu stiu ce sa zic ... parerea mea e ca pustiul din ziua de azi e destul de precoce si nu are probleme in a depista povstea din astfel de filme ... singurele lucruri pe care nu le intelege, presupun, sunt elementele de finete, si capacitatea de a face comparatii cu pelicule din trecut (pe care nu le-a prins/vazut...)
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 15:25   #8
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
eu cred ca pustiul din ziua de azi e prea ocupat cu jocuri 3d ca sa mai fie atent la desenele "stupide" care ne plac noua :oops:
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 14:26   #9
XamWaZ
Junior
 
XamWaZ
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 38
nu se poate compara tom si jerry cu un film animat.
in primul rand acolo nu erau replici intre personaje(daca erau il striga stapana pe tom sau ceva de genul asta)
desenele acelea erau facute pentru copii
la filmele animate e nevoie sa stii citi sau sa stii engleza pentru a le intelege.
altfel te uiti doar la imagini si intelegi poate jumatate din film.
sunt facute pentru copii/oameni peste 8-9 ani.

insa am si eu o vara de 10 ani.
a vazut toate filmele cu shrek de vreo 3-4 ori si i'au placut foarte mult.
odata mi'a aratat ca stia unele replici din film pe derost.
nu stiu ce a inteles sau ce ia placut asa mult la shrek insa nu putem noi sa ne dam cu parerea ce le place sau ce nu la copii.

am uitat cum gandeam la varsta aceea (chiar daca unii nu recunosc nu cred ca isi amintesc foarte multe). Asa ca cea mai buna solutie e sa ii lasam pe copii sa hotarasca ce vor. Daca vor tom si jerry se uita pe cartoon network, daca vor shrek se uita la shrek.
XamWaZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 14:31   #10
XamWaZ
Junior
 
XamWaZ
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 38
sunt mai multe filme animate mult mai frumoase ca si shrek.
mie mi'au placut mult mai mult ratatouille, cars, open season, over the hedge, madagascar insa cel mai bun m'i s'a parut totusi ratatouille.
XamWaZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 17:46   #11
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Re: Desene animate ?!

Originally Posted by redmen:
In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !

Disney nu a facut niciodata desene animate pentru copii. Motivatia lui era simpla: "Nu copii platesc biletul". Desenul animat a fost la inceput o curiozitate pentru adulti, si un mod foarte potrivit de a parodia o multime de vicii ale societatii. Desenul animat pentru copii nu are umor; este genul de desen pe care il gasim pe Minimax, cu pitici, vrabiute si floricele care canta si se joaca. Fara umor, fara violenta, fara cutitele din Tom si Jerry, fara halba de bere si trabucul lui Pinocchio, fara accidentele lui Bugs Bunny. Desenul animat pentru copii e plictisitor pentru adulti.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 20:05   #12
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Serios ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 23:01   #13
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: Desene animate ?!

Originally Posted by redmen:
In seara asta am vizionat Shrek .. pentru prima oara.In timp ce vizionam stateam si ma intrebam ce se intampla .. de ce nu rad ? Call me old fashioned .. dar ce s`a intamplat cu desenele animate care chiar iti faceau placere sa le vezi ? Ce s`a intamplat cu desenele animate facute pentru copii ... nu pentru adulti.Oare chiar inteleg ceva din glumele acestea copiii care vad chestiile astea ? Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca nu voi avea o copilarie cu asemenea porcarii .. si imi pare rau pentru copiii care vor vedea numai asa ceva.

Raman fidel lu` Tom si Jerry anytime !
Ai dreptate,desenele animate nu se mai fac cu sufletul,nu mai sunt maiestrii realizate manual,totul doar efecte speciale si chestii comerciale..Se mai ratacesc si desene animate bune ,in timpurile noastre.Voi reveni,cu niste liste,din anii'50,'60,'70 si din '90 ,2000 ,sa vb despre involutia si evolutia desenului animat. :love:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 23:55   #14
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Hmm... hmm... hai sa ne gandim la un serial ca Futurama sau Familia Simpson. Nu e Disney, dar e savuros.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 13:25   #15
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cine a zis ceva de disney ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2008, 17:34   #16
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
sh ati uitat de dialogurile din noile desene animate...un copil ce aude aia reproduce...o stiu pe pielea mea.Oricum adevarul este k in noile desene nu poti vedea decat lupte,shamani,sakure si mai stiu eu ce alte ciudatenii...un vecin d al meu se crede in a9a galaxie si mare shaolin..si ce vocabular bogat poate sa aiba,chiar crezi k este nascut pe marte..whateva" ...
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 13:47   #17
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cel mai misto desen animat pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani, RATATOUILLE, soricelul bucatar! :oops:
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 15:34   #18
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by mafalda:
Cel mai misto desen animat pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani, RATATOUILLE, soricelul bucatar! :oops:

mai uita-te
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 16:11   #19
criss robi
Senior
 
criss robi
 
Join Date: Aug 2008
Location: Petrosani
Posts: 109
Send a message via Yahoo to criss robi
Nu mi s-a parut cine stie ce.Nu este amuzant.Si eu sunt aproape copil.Am 14 ani si nu mi s-a parut amuzant nici cand la-m vazut prima data la 12 ani parca.
criss robi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 16:27   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ratatouille nici macar nu se compara cu The Incredibles, Monster's Inc. sau Finding Nemo (ca sa dau doar titluri Disney/Pixar)

ce parere aveti despre The princess and the frog, revenirea la 2D a celor de la Disney?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells