Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2008, 10:25   #21
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
de razboaiele ce zici?
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 10:49   #22
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
asta e saitul academiei romane?
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2008, 18:43   #23
norww3
Veteran
 
norww3
 
Join Date: Mar 2007
Location: In Hell
Posts: 235
Originally Posted by alexinho:
Originally Posted by redmen:
Nu vorbesc neaparat din punctul meu de vedere .. ci vorbesc pentru ca am vazut americani discutand despre anumite filme de genul celor 4 care le`am spus eu .. si in mod subit ajungandu`se la subiectu` cat de tari suntem noi americanii si ca ne doare in cur de restu` lumii .. si ca Patton ar fi curat Iraq intr`o luna.Hollywood a fost si va fi si un nucleu de propaganda pentru America pe langa filmele bune care le mai scoate din cand in cand.
adevarat



va recomand sa vedeti stalingrad. E un film german foarte bun deci este facut din punctul de vedere al soldatului german. superb film


si iarasi tot un film bun mai cunoscut "der undertag" (ultimile zile ale lui hitler), arata o lume impacata cu moartea.

Recomand STALINGRAD - MERITA :w00t: :w00t: :w00t:
__________________
Mai Rau Decit Toti La Un Loc ! ! !
norww3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 10:50   #24
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Filmul meu preferat de razboi est probabil The thin red line(fabuloase monologuri interioare si cum se descrie razboiul din mintea soldatior), apoi ar Saving Private Ryan. Am mai vazut Full Metal Jacket , dar spre rusinea mea nu am inteles mare lucru din el (mi-a placut f mult prima parte si mai ales de actorul care intepreta acel instructor); acelasi lucru spun si despre Apocalypse Now. Alt film de razboi care mi-a placut a fost Platoon (stiu ca mi-a placut, dar nu imi mai amintesc mare lucru din ele - trebuie revazut ).
A mai fost un film destul de dragut cu Jude Law si Rachel Weisz , Enemy at the gates.
Nu am facut comentarii la ele ci doar le-am enumerat in mare...poate altadata
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 10:59   #25
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
M-am referit la filme care doar descriu razboiul si au si scene specifice acestui crud obicei al oamenilor . Filme ca Schindler's List sau Pianistul le-am considerat ca fiind biografice , mai ales in cazul primului. Si am observat ca dintre filmele enumarate acl sunt doar despre Cel de-al doilea razboi roman si cel din Vietnam. Daca e sa mai fie si altfel de razboi , cum ar fi cel civil din America de Nord , atunci preferatul meu este de departe The Patriot. Din nou las cele istorice(Troia de exemplu, unde si acl este un razboi).
Intr-un cuvant filme de razboi sunt multe , dar razboiul este cu siguranta cel mai crud , hidos si diabolic lucru facut de omenire de-a lungul timpului. Ce am invatat din aceste filme este ca razboiul scoate ce e mai rau din om. Si nu e bine. Totusi un lucru pozitiv (daca se poate spune astfel) este ca omul isi testeaza limitele sale .
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 22:08   #26
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
the Iron Cross - tot al doilea razboi mondial si niste filme sovietice, semi-propagandiste (da, nemtii au facut prapad cind au intrat in teriroriul sovietic, mai ales ca oamenii i-au primit ca pe eliberatori, dar s-au prins repede ca nu ai ce alege intre Stalin si Hitler. Ucraina era doar la citiva ani dupa marea foamete)

dar au francezii citeva tone de filme despre macelul din primul razboi mondial: Capitaine Conan (aici mindria romaneasca ar fi un pic alinata, ca sint multe scene filmate la Bucuresti - actiunea filmului se petrece aici - plus actori romani), La Chambre des Officiers, La vie et rien d'autre (un Philippe Noiret magistral), Les Ames grises, Joyeux Noel (poate cam prea siropos, dar de razboi totusi)...am vazut acum un secol un film cu Johnathan Price, medic psihiatru intr-o casa de "recuperare" pentru soldatii de pe front: unii doar obositi de lupte si bombardamente, altii irecuperabili (si am vazut intr-un documentar ca nu era deloc de gluma cu traumele psihice ale oamenilor din transee, dupa luni de bombardament neincetat + gazare + "minunatele" strategii de a-i arunca pe oameni afara din transee in plina rafala de mitraliera)
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 23:17   #27
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
mi-am recitit mesajul si am o intrebare: trauma psihica e pleonasm? ma ingrozesc automatismele de exprimare, ale mele sau ale altora, dar intii ale mele.

in alta ordine de idei, se pare ca exista teme de abordare a razboaielor. Remarcase cineva pe un alt forum ca personajele celui de-al doilea razboi mondial sint de regula oameni integri, soldati fara frica si care se intorc acasa cu capul pe umeri si traiesc fericiti pina la adinci batrineti, in timp ce veteranii din Vietnam sint adesea dezaxati, traume peste traume, psihoze si nebunii, iar tema primului razboi este tocmai macelul de pe frontul de vest: Verdun, Sommes, nonsensul a milioane de morti: pentru ce? francezii mai ales privesc din unghiul dezastrului uman: raniti, mari mutilati, minti ratacite (spitale de campanie) sau ofiteri care se opun unor ordine aberante.

Astept mult mai multe filme pe subiectul asta. Primul razboi mondial este inceputul dezastrului in sec. XX.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 23:31   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ulianov:
mi-am recitit mesajul si am o intrebare: trauma psihica e pleonasm?
Când îti cade-o cärämidä-n cap, sau îti strivesti degetul c-un ciocan, sau te sodomizeazä unu', violent, färä asentimentul täu, dar nu înnebunesti (de soc, durere, fricä, rusine, etc.), suferi o traumä fizicä.
Deci, nu e pleonasm.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2008, 07:18   #29
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"razboiul este tatal tuturor lucrurilor",zice grecul...(razboi=polemos,in greaca)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2008, 10:20   #30
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by crin3l:
Intr-un cuvant filme de razboi sunt multe , dar razboiul este cu siguranta cel mai crud , hidos si diabolic lucru facut de omenire de-a lungul timpului. Ce am invatat din aceste filme este ca razboiul scoate ce e mai rau din om.

Depinde - exista si filme care aprofundeaza definitia lui Clausewitz precum ca "Razboiul este continuarea politicii cu alte mijloace". De fapt cam toate au in substrat aceasta idee - de-aia consider eu ca filmele despre Al Doilea Razboi Mondial tind sa prezinte veterani mai "optimisti" ( ce naiba, doar nu ai cum sa fi nefericit asa ... la modul structural dupa ce ai infrint nazismul/pe japonezi - nu ? ) pe cind cele despre Razboiul din Vietnam tind sa fie psihedelice ( ca sa arate ce iespoatator era dom'le guvernul american de atunci care in vreme ce invada Vietnamul caftea si pe negri in ghetorui, baga lideri de opinie disidenti la bulau s.a.m.d. ).
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 13:25   #31
Eva Braun
Novice
 
Eva Braun
 
Join Date: Mar 2008
Location: Jerusalem 925
Posts: 9
dsuydiusdh

ich liebe deutsche Filme mit der deutschen Geschichte, gleichmässt ich bin Jüdisch. Ich denke, dass ich deutsche Geschichte studieren muβ.
__________________
chiar vrei sa ma auzi ?????? risti sa`ti pierzi viata si timpanele ? thelis na akousis ???
Eva Braun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 15:48   #32
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Io cred ca userul asta e facut de cineva la misto.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2008, 17:34   #33
XamWaZ
Junior
 
XamWaZ
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 38
Re: dsuydiusdh

Originally Posted by Eva Braun:
ich liebe deutsche Filme mit der deutschen Geschichte, gleichmässt ich bin Jüdisch. Ich denke, dass ich deutsche Geschichte studieren muβ.

din cate am inteles eu ii plac filmele nemtzesti cu povesti nemtesti.
mai mult nu prea am inteles

oricum am observat ca toti ati vorbit de fillme legate de razboaiele mondiale.
ma asteptam sa vad si ceva filme cu razboaie medievale. ma sacaie sa vad atatea tunuri si tancuri...
niste topoare, arcuri, sulite.....sau macar niste pistoale vechi...
intelegeti ce vreau sa zic...
XamWaZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 11:04   #34
Ghostface
Novice
 
Ghostface
 
Join Date: May 2005
Location: Above the clouds
Posts: 11
Cross of iron, regia Sam Peckinpah - 1975
- James Coburn, Maximilian Schell, James Mason

Un film cu mesaj anti-razboi. Am inteles ca a fost realizat cu un buget redus, fapt care nu se observa deloc.
__________________
Above the crowds,above the clouds
Ghostface is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2008, 19:39   #35
cinefill
Novice
 
cinefill
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 7
Send a message via Yahoo to cinefill
Nu ma omor dupa filmele de razboi asa ca aleg unul care e putin neobisnuit pentru acest gen si le surclaseaza pe toate: Deer Hunter.
cinefill is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 10:39   #36
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Unul dintre cele mai bune filme despre razboi care l-am vazut, e unul rusesc "Pace noului venit", facut prin anii "60. Cine vrea sa vada un film de razboi bine facut, il gaseste la Arhiva Nationala de Filme.
Cine vrea sa vada si altfel de filme de razboi, sa le vada pe cele ale lui Sergiu Nicolaescu unde soldatii mor pe front cu cateva secunde inaite sa explodeze grenadele :lol:
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2011, 13:13   #37
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
All Quiet On The Western Front
- Realizare cinematografica de exceptie a romanului cu acelasai nume al lui Erich Maria Remarque.,Drama razboiului este extraordinar realizata de regizor care a reusit sa pastreze linia romanului. Il recomand cu placere...

Patton
- Scott reuseste performanta de a patrunde in intimitatea personajului Patton atat de bine, incat poti jura ca-i chiar o clona intruchipata a lui. Un film de nota 10...

The Thin Red Line
- Un film excelent cu 7 nominalizări la Oscar (inclusiv cel mai bun film, regizor, scenariu) pe care-l recomand tuturor.

A Bridge Too Far
- Sean Connery, Michael Caine, Anthony Hopkins, Robert Redford, Gene Hackman sunt pusi laolalta, in plina tinerete a vietii lor, sa interpreteze intr-un film ce prezinta sistematic si initial lipsit de orice incarcatura afectiva...de vazut
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 11:00   #38
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Nu cred ca l-am vazut la cineva pe aceast thread, sper sa nu gresesc, dar nimeni nu a zis de Band of Brothers, productia marca Tom Hanks si Steven Spielberg, castigatoare a Golden Globes. Probabil este privit ca TV-Series intai, dar prima oara cand le-am vazut fara rasuflare, in continu. Desigur, cealalta serie cu Pacific, nu a mai avut succesul de prima oara, dar ramane o productie completa, istoric mai ales. Ceea ce Pacific nu are gasim in Band of Brothers, si anume chiar daca esti doar un specatator, simti emotiile transeelor, frigului, obuzelor, victoriei, prieteniei dintre soldati.
Other Favourite War Movies, from various times, fantastic or not:
  • Full Metal Jacket
  • Apocalypse Now
  • Saving Private Ryan
  • The Great Escape
  • Lawrence of Arabia
  • The African Queen
  • Letters From Iwo Jima
  • Das Boot
  • Platoon
  • The Guns of Navarone
  • Inglourious Basterds
  • Braveheart
  • Gladiator
  • Star Wars
  • The Bridge On the River Kwai
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 12:18   #39
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
My top 5:

-Apocalypse Now
-Full Metal Jacket
-The Thin Red Line
-Paths Of Glory
-Platoon
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 14:54   #40
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Ma mir ca n-a pomenit nimeni de Der Untergang(Downfall).Un film extraordinar in care sunt prezentate ultimele zile ale lui Hitler(jucat de Bruno Ganz impecabil) de catre secretara sa,Traudl Junge.
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells