Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Feb 2012, 14:30   #101
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu nu zic ca ar fi nevoie de una noua (pentru ca nu am citit-o pe cea veche), ci doar ca e de bun-simt sa existe o astfel de lege. Nici ACTA n-am citit-o inca, desi o am in calculator de cateva zile, dar am zis ca o citesc odata ce termin cu sesiunea. Pare destul de clar insa ca e o forma aberanta si n-are ce cauta, dar daca legea o sa arate ok in cele din urma nu pot decat sa o accept.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:32   #102
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cred ca legea educatiei de pe vremea lui Cuza era mai eficienta decat cea din ziua de azi. Glumesc. Chiar nu intelegeti ca legea asta nu reprezinta decat un pretext care sa le confere astora dreptul de a da buzna in viata privata cand si cum vor ei?! Tara arde si baba se piaptana. Bine, fiti voi de bun-simt.

Liviu, putin le pasa lor de piraterie, e o lege camuflata, ce naiba? Nu au niciun interes ca legea sa treaca asa cum o vezi tu.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:39   #103
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by omudindulap:
Liviu, putin le pasa lor de piraterie, e o lege camuflata, ce naiba? Nu au niciun interes ca legea sa treaca asa cum o vezi tu.

Dar n-a zis nimeni ca legea in forma asta trebuie acceptata. Ce tot zic de atatea mesaje? Ideea unei legi antipiraterie e de bun-simt, nu ACTA, nu in forma existenta acum cu abuzurile permise. Atat timp cat legea nu o sa fie intr-o forma de bun-simt ea o sa fie respinsa, dar cand ajunge la o forma de bun-simt (pentru ca e inevitabil), ce o sa mai zicem atunci?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:49   #104
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu stiu ce-o sa ziceti voi, dar eu imi voi urmari cu nesimtire interesul. N-as putea trai fara filme (no money, no fun), dar astia din industrie ar supravietui, asa cum au facut-o si pana acum, si fara o astfel de lege.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 15:13   #105
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by omudindulap:
Nu stiu ce-o sa ziceti voi, dar eu imi voi urmari cu nesimtire interesul. N-as putea trai fara filme (no money, no fun), dar astia din industrie ar supravietui, asa cum au facut-o si pana acum, si fara o astfel de lege.

Gordon Gekko: "Greed is good".NOOT!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 18:28   #106
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
Eu prefer sa nu ma imbat cu iluzia ca in urma adoptarii unei astfel de legi (ACTA) preturile la filme,jocuri,etc vor scadea considerabil pt ca toti oamenii sa-si permita sa achizitioneze ce vor.In plus,nu pot sa dau bani pe ceva fara sa stiu exact ce contine.
Iar cat priveste magazinele de inchiriat nu as avea timp sa fac liste cu filme apoi sa le caut si daca nu le gasesc sa iau altceva total indoielnic ...prea multa bataie de cap si prea mult timp pierdut...
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 22:08   #107
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
Cu siguranta vom avea parte in urmatoarea perioada de multe site-uri lichidate.
O mare dezamagire pt seara asta a venit de la btjunkie care deja a iesit pe tusa

http://btjunkie.org/goodbye.html


Eu nu cred ca o sa le pese de niciun protest,abuzurile acestei legi sunt inghitite fara prea multe comentarii (din cate am inteles ACTA nu va fi dezbatuta ci aprobata tacit de toate tarile semnatare).
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 22:24   #108
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
A aparut chestia asta pe fb de pe undeva (cred ca era o pagina de la un festival romanesc de film or something like that): http://arstechnica.com/tech-policy/n...-arguments.ars A citit cineva asta? Eu n-am avut timp sa trec peste ea ca lumea, o sa o fac mai tarziu, la fel cum o sa fac si cu legea de altfel. Dar daca are dreptate articolul ala si toata paranoia asta e degeaba atunci deja nu stiu ce sa mai cred legat de lumea asta, recent simt o tristete din ce in ce mai mare legat de modul de gandire (cuvant oarecum impropriu) al oamenilor. Sper ca totusi ce se zice despre ACTA sa fie adevarat, as prefera sa existe cativa oameni de rea intentie in pozitii inalte decat o turma de mari proportii care nu poate gandi singura si urmeaza instinctual pe altii care poate sunt chiar mai putin inteligenti decat cei care-i urmeaza.

Last edited by Liviu- : 07 Feb 2012 at 22:30.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 11:25   #109
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Articolul ala de pe arstechnica are niste argumente amuzant de infantile (asta cand nu sunt de-a dreptul diabolic de cinice).

Quote:
Forcing ISPs to actively monitoring their customers' traffic might be one way to comply with this requirement. Implementing a "three strikes" regime might be another. But there are also innocuous ways a country could comply, like holding conferences on copyright enforcement, sending literature to businesses encouraging them to respect copyright (nm: right ), and setting up an anonymous tipline for suspected copyright or trademark infringement (nm: ar fi intr-adevar superb sa inceapa o mare si frumoasa turnatorie universala. s-ar duce draq si democratie si tot).

Cat despre "as prefera sa existe cativa oameni de rea intentie in pozitii inalte decat o turma de mari proportii care nu poate gandi singura si urmeaza instinctual pe altii care poate sunt chiar mai putin inteligenti decat cei care-i urmeaza." ... e plina Istoria de oameni de rea intentie in pozitii inalte care au facut muci planeta asta si ideea de Om. Razboaiele mondiale, Inchizitia, Holocaustul, Genocidele sunt toate produsele unui grup restrans care a detinut puterea. Nu sunt de stanga sub nici o forma, dar prefer ca deciziile importante sa fie luate de multi, nu de putini. Dar nu-mi fac iluzii ca asa ceva se va intampla. Multii au un defect pe care putinii il speculeaza intotdeauna. Majoritatea sunt fraieri. Presupun ca dezideratul de multi si destepti care sa ia decizii e putin utopic. Dar merita luptat pentru asta.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 14:56   #110
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu-i chiar ce am zis eu. Eu am zis ca prefer sa fie cativa oameni de rea intentie si multimea sa nu fie imbecila de-a dreptul in cea mai mare parte a ei decat sa fie cativa oameni cu o intentie ok si oameni imbecili care sa se opuna, iar pe acei oameni imbecili sa-i urmeze o multime asemenea. Asta era ideea In fine, n-am citit nici articolul, nici legea, eu doar l-am pus acolo pentru informatie. Cred (pardon, sper) ca avem cu totii inteligenta sa distingem cine are dreptate, asta in cazul in care chiar nu e o situatie foarte confuza.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 17:18   #111
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
http://www.minind.ro/acta/ACTA_ro_01022012.pdf

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 17:59   #112
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 18:16   #113
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu văd niște cifre interesante pe facebook pentru protestele de sâmbătă.
30 de mii de bucureșteni http://www.facebook.com/events/178989628875856/
22 de mii de clujeni http://www.facebook.com/events/318417421533389/

Și ăștia sigur cică vin, mai punem că sunt destui care poate vin și mai sunt și alte orașe. Și ăștia numai din cei care au cont de facebook și au aflat de chestia asta. Chiar sunt curios ce o să iasă.
Guvernul a picat și nici măcar n-au fost atâția...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 18:56   #114
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
am sa merg si eu sambata la universitate , si inca nu am idee ce pancarta sa imi fac....
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 19:28   #115
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Trecand peste caracterul suspect de secret al discutiilor din trecut despre ACTA (nu stiu daca acum s-ar mai fi arborat aceeasi “transparenta” daca actul cu pricina nu ar fi fost dezvaluit de wikileaks), este adevarat ca multe din prevederile initiale ale ACTA au fost eliminate (altfel scandalul ar fi fost imens).
Dar (recunosc ca eu nu am cine stie ce cunostinte extinse in materie de drept) nu-mi plac unele omisiuni din acest act.
De exemplu, definirea scopului comercial al materialelor contrafacute sau piratate mi se pare destul de generoasa (cum adica un avantaj economic indirect?). Dupa cum au mai fost declaratii in Parlamentul European, mi-ar fi placut ca ACTA sa stabileasca clar faptul ca folosirea sau copierea unor materiale (in format electronic, in format hartie etc.) in scopuri de critica literara, pedagogice, de cercetare si alte asemenea nu reprezinta un act infractional.
De ex. ACTA specifica urmatorul lucru: A Party may provide criminal procedures and penalties in appropriate cases for the unauthorized copying of cinematographic works from a performance in a motion picture exhibition facility generally open to the public. Aici nu se mentioneaza nimic despre intentiile cu care este savarsit un asemenea act. Aspectul comercial nu mai este reluat.

Ce nu-mi mai place in ACTA este ca nu mentioneaza in nici un fel ca si acuzatul are drepturi. Dimpotriva, spune ca o instanta de judecata poate lua masuri fara sa audieze partea incriminata, ceea ce nu mi se pare ok. In plus, mi se pare ca lasa la latitudinea functionarilor vamali sa considere ei cam ce ar putea fi o incalcare a legii, ceea ce mi se pare nejustificat.

De asemenea, ACTA nu specifica nici o masura punitiva in caz ca “evidentele” colectate de autoritati sunt folosite in alte scopuri decat cele privind acuzatiile de incalcare a drepturilor de autor sau in caz ca aceste “evidente” sunt “pierdute” catre persoane nepotrivite.

Pentru ca eu cred ca ACTA are un caracter unilateral, specificand numai drepturile acuzatorilor, cu formulari destul de vagi pe alocuri (aia cu alleged infringement ma cam scoate din sarite) si avand in vedere secretomania din trecut asupra acestui document, eu voi iesi frumos sa protestez impotriva lui ca nu cumva sa ii vina cuiva idei cum ca ar putea face pe viitor ca lucrurile sa fie mai clare si mai urate in aceasta privinta.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 19:45   #116
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Scopurile de critică literară sau pedagogice sunt prea simplu de atacat. Adică așa putem copia orice manuale fără să le plătim sau puteam să vedem orice film că doar suntem și noi ceva critici.

Conform articolului 4 e destul de clar că datele nu pot fi folosite în alt scop decât cel pentru care au fost colectate. Sigur vă puteți panica după modelul de la recensământ dacă vreți, dar n-ar trebui să existe probleme din acest caz decât dacă cineva încalcă legea.

Cât despre chestia cu vameșii care cică ar decide ce constituie o infracțiune, eu înțeleg că se lasă la latitudinea părților semnatare să prevadă prin niște legi și norme ce e suspect și ar putea constitui o încălcare a legilor. Și pe baza acelor legi poți fi acuzat și te poți apăra.


Înțeleg că ne-a ajuns de cum merge treaba pe la noi cu guvernul adoptând legi după legi fără dezbatere publică, dar nu cred că e cazul să fie criticată această convenție doar pentru că n-o înțeleg unii bine.

Last edited by sergiuseling : 08 Feb 2012 at 19:51.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 20:34   #117
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Trebuie sa fie ceva anti-piraterie, nu vorbesc numai de ACTA se poate numi si altcumva ,deoarece nu este corect ca cineva sa iti fure munca.De exemplu faci o melodie lucrezi la ea si altcineva nu stiu din ce tara sa zicem Tanzania ti-o fura de pe net gratis si tu castigi mai putin.Nu esti obligat sa cumperi ceva ce nu stii ce contine de aceea exista sample, verifici continutul.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 21:10   #118
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
Cristina, fara suparare,dar eu nu inteleg cum ai putea sa-ti dai seama de adevarata valoare a unui film dupa un sample de cateva minute.Poti fi foarte usor pacalit cu cateva scene interesante,iar filmul sa fie per ansamblu un dezastru.Ca sa nu mai vb de faptul ca si review-urile sunt subiective, deci nu pot avea certitudinea ca respectivul film va fi pe placul meu.
Nici eu nu sunt de acord cu piratarea in scop comercial,dar in scop personal nu vad care este problema.Pana la urma daca imi place foarte mult un film prefer sa cumpar dvd-ul original pt colectia personala.
Multe lucruri pot fi folosite si in scop educativ.Odata cu interzicerea acestora sunt curioasa cat de "culte" vor fi generatiile viitoare.
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 23:15   #119
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by omudindulap:
Liviu, putin le pasa lor de piraterie, e o lege camuflata, ce naiba? Nu au niciun interes ca legea sa treaca asa cum o vezi tu.

Dar n-a zis nimeni ca legea in forma asta trebuie acceptata. Ce tot zic de atatea mesaje? Ideea unei legi antipiraterie e de bun-simt, nu ACTA, nu in forma existenta acum cu abuzurile permise. Atat timp cat legea nu o sa fie intr-o forma de bun-simt ea o sa fie respinsa, dar cand ajunge la o forma de bun-simt (pentru ca e inevitabil), ce o sa mai zicem atunci?

`You cannot guarantee freedom of speech and enforce copyright law`
so...
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 23:27   #120
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Says who?

Originally Posted by zgubi:
Multe lucruri pot fi folosite si in scop educativ.Odata cu interzicerea acestora sunt curioasa cat de "culte" vor fi generatiile viitoare.

Exact, ca sa ingramadeste lumea in a pirata filme de Tarkovski si carti de Dostoievski. Nu zic ca n-ai dreptate, dar chestia asta e intr-o proportie atat de mica incat nici nu poate fi luata in serios ca argument, mai ales cand tu vorbesti de generatii, deci de mase de oameni.

Last edited by Liviu- : 08 Feb 2012 at 23:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells