Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2003, 00:35   #1
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
Tears of the Sun

Desi nu a aparut inca pe ecrane, l-am vazut si pot sa spun ca e bunicel.
Regizat de Antoine Fuqua (Training Day), filmul sufera de ceva clisee, dar are si parti bune si scene chiar socante.

L-a mai vazut careva?

P.S. Mi-a amintit putin de Black Hawk Down.
__________________
Did they look like psychos to you?
Psychos do not explode when light hits them, I don't give a fuck how crazy they are...
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2003, 10:01   #2
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
M-a impresionat in primul rand nivelul tehnicii militare la care au ajuns americanii... Pai un pluton ca ala cred ca matrasea fara probleme un intreag regiment din "mandra" armata romana ... saracu' Saddam, chiar mi-e mila de el cand vad la ce a trebuit sa faca fata...

Filmul, dupa cum spuneai, aminteste mult de "Black Hawk Down" (filmul e structurat aproape identic, poate mai putin personajul lui Monica Belucci), dar nu la toata lumea place un astfel de film... E genul de film care te deprima pentru o intreaga saptamana dupa ce l-ai vazut - cel putin asta e impresia mea... Tras mult de par, cu imagini care mai de care mai sugestive, cu saracu' popor nigerian asuprit, etc, etc...
Da-o incolo o portie de "Stirile de la ora 5" sunt mai mult decat suficiente, nu credeti??
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2003, 20:34   #3
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by i_matei:
E genul de film care te deprima pentru o intreaga saptamana dupa ce l-ai vazut - cel putin asta e impresia mea...

Asta si trebuie ; insa la modul activ, nicidecum "mda, o fi la ei acolo, ce mi-o fi trebuit mie bruce willis duminica seara, bleah". Asta iti spune clar si mesajul din final pe care o sa-l reproduc aici din memorie:
"Pentru ca raul sa triumfe e destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"
Nu uita ca scene de felul ala (poate nu chiar sani taiati dupa traditia zulusilor, insa si un viol in grup al unei intregi asezari din motive de ura etnica e de ajuns) s-au intamplat la nici 200km de noi in fosta Iugoslavie si se pot intampla oricand oriunde in zilele noastre. Daca e nevoie de Bruce Willis sa popularizezi faptul ca lucrurile astea se intampla, si mai ales CUM ARATA acest lucru, atunci fie. Stiu ca nu asta a fost scopul principal al filmului, insa a reprezentat mare parte din el. Cine l-a vazut si-a dat seama ca scenele de lupta (care in Black Hawk Down au ocupat 2 ore din totalul de 2,5 h cat a durat filmul) sunt aici mult mai reduse, accentul dramatic fiind pus pe scenele de purificare etnica.

Originally Posted by i_matei:
Tras mult de par, cu imagini care mai de care mai sugestive, cu saracu' popor nigerian asuprit, etc, etc...

"Pentru ca raul sa trimfe e destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"



Si ma rog ce ti se pare asa tras de par, ca nu inteleg. In afara de replicile spuse cu intonatie a la Hollywood (asta e, si in teatru se vorbeste tot cu o anumita intonatie oarecum ireala cand se vor accentuate unule lucruri), actiunea propriu zisa nu cred ca o poate comenta cineva fara tangenta cu jungla, nigeria, portavioanele si soldatii americani trimisi in grupuri de 10 insi sa rezolve probleme.

Originally Posted by i_matei:
Da-o incolo o portie de "Stirile de la ora 5" sunt mai mult decat suficiente, nu credeti??
Nu, nu cred. Stirile de la ora 5 arata tot felul de dezaxati care actioneaza individual sau nenorociri disparate, sunt lucruri pe care le poate ocoli oricine cu o bruma de bun simt. Insa problema urii etnice si de rasa si modul barbar in care se manifesta ea nu ocoleste pe nimeni

E posibil sa ma fi ambalat cam mult, pana la urma e un simplu film cu 2 actori bine platiti si atat. Dar pe mine intradevar ma deprimat(mai curand impresionat de fapt..) pt toata saptamana , asa ca incerc sa fiu deprimat la modul activ(cum am amintit la inceput)
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2003, 19:38   #4
Gavriil
Senior
 
Gavriil
 
Join Date: Jul 2003
Location: Luca 1:26
Posts: 115
Este un film prost. Sau mult mai prost decat am crezut ca o sa fie. Ideea, desi onorabila sau in orice caz bine intentiionata este prost exploatata. Scenele de lupta sunt prost realizate si de multe ori nu sunt credibile. IN general actorii nu au jucat rau avund in vedere scenariul.

Cam atat ca ma grabesc.
Gavriil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2003, 10:56   #5
baubaul
Junior
 
baubaul
 
Join Date: Mar 2003
Posts: 31
Hm....scenele de lupta mi s-au parut realizate cum trebuie mai ales cea din padure,retragerea ca la carte(deh e film).Iar in sunet surround e fain se auzi un mp4,m16 cum "rag"! Iar in general...nu cred ca m-a deranjat faza cu "poporul nigerian asuprit" ci ca de multe ori era sa cada spre tampul patriotism american.. daca mureau toti la sfarsit cred ca era un film realist si cu bun simt!Dar...deh trebuie sa moara primul negru dupa glumetul...si ultimii sa fie ciuruiti...cam cliseu nu?Ma mir ca Willis nu a zis la sfarsit:"un fleac m-au ciuruit"
Si se putea fara sa se vada un decolteu la Monica Belluci???NUUUUu... :oops:
Idee e ca iti cam ramane ceva in cap dupa filmul asta(ori te deprima ori ...ceva ramane!) ,cel putin muzica,si m-a facut sa doresc sa vad si BlackHawkDown....
As carazteriza filmul cu niste situri web... un fel de soft rotten sau ogrish
Sadismul din sat cu violuri si etc se aproape cat de cat de relitatea care din pacate e si mai cruda ...
Cred ca replica filmului a fost "I start giving a fuck..."

Per total nu regret ca am fost la film nu e o bijuterie dar nici de aruncat si nici printre filmele mediocre nu e de pus...merita!Parerea mea! (*) (*) (*) (*)
__________________
Every man fights his own war
baubaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2003, 07:56   #6
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Din pacate, filmul nu se prea diferentiaza de altele de gen... Pt. mine asta arata ca regizorii americani sunt inca o data in criza de inspiratiune, filmul asta avind la baza un scenariu francez daca nu ma insel. Normal, difera doar tehnica avansata de lupta a USA, efectele speciale etc. In rest insa nu are darul de a impresiona si nici de a ramine in memoria cinefililor... Sa-l vedem pe Bruce Willis in Moarte grea 4...
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2003, 15:37   #7
obi wan-kenobi
Novice
 
obi wan-kenobi
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 2
Re: Tears of the Sun

Originally Posted by vincent vega:
Desi nu a aparut inca pe ecrane, l-am vazut si pot sa spun ca e bunicel.
Regizat de Antoine Fuqua (Training Day), filmul sufera de ceva clisee, dar are si parti bune si scene chiar socante.

L-a mai vazut careva?

P.S. Mi-a amintit putin de Black Hawk Down.

Eu l-am vazut si mi-a placut. Combinatia Monica Bellucci - Bruce Willis e interesanta.
obi wan-kenobi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2003, 15:45   #8
wolverine
Novice
 
wolverine
 
Join Date: Oct 2001
Location: Langa CineMagia...
Posts: 17
Pe mine m-a plictisit teribil!
E unul dintre cele mai proaste filme ale lui Bruce Willis!
wolverine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2003, 15:54   #9
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
Originally Posted by wolverine:
Pe mine m-a plictisit teribil!
E unul dintre cele mai proaste filme ale lui Bruce Willis!


Wolverine, io zic sa te uiti mai intai la Hudson Hawk, The Jackal, Mercury Rising sau The Siege (daca nu le-ai vazut deja) si sa te mai gandesti...No offence, man!!
__________________
Did they look like psychos to you?
Psychos do not explode when light hits them, I don't give a fuck how crazy they are...
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2003, 15:58   #10
wolverine
Novice
 
wolverine
 
Join Date: Oct 2001
Location: Langa CineMagia...
Posts: 17
Ai dreptate, The Jackal si The Siege sunt si ele foarte proaste....
wolverine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2003, 16:00   #11
obi wan-kenobi
Novice
 
obi wan-kenobi
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 2
Originally Posted by vincent vega:
Originally Posted by wolverine:
Pe mine m-a plictisit teribil!
E unul dintre cele mai proaste filme ale lui Bruce Willis!


Wolverine, io zic sa te uiti mai intai la Hudson Hawk, The Jackal, Mercury Rising sau The Siege (daca nu le-ai vazut deja) si sa te mai gandesti...No offence, man!!

Right on, vincent!
__________________
The Dark Side clouds everything. Impossible to see, the future is.
obi wan-kenobi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2003, 03:18   #12
kilmarnoc
Novice
 
kilmarnoc
 
Join Date: Jul 2003
Location: Bucuresti
Posts: 1
Send a message via Yahoo to kilmarnoc
Oare Bruce Willis nu s-a plictisit sa faca numai roluri din astea de salvator...de inger pazitor.. etc.. Eu unul m-am cam saturat sa-l vad in ipostaza asta ..
kilmarnoc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2003, 16:57   #13
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In afara de poveste filmul nu mi-aplacut prin nimic altceva.
Dupa parerea mea, Fuqua a facut un film mai slab[il vad cam de 6/10] decat Training Day; Black Hawk Down a fost mai bun decat acest Tears of the Sun. M-am saturat si eu sa-l vad pe Willis ingustandu-si ochii, strangandu-si buzele si incercand sa faca pe durul.
Bellucci (cred ca asa se scrie) nu mi-a placut deloc, asa cum nu mi-aplacut in nici film in care a jucat ea pana acum (nu am vazut insa Malena sau Irreversible).
Mediocru.
Peisajele mi-au placut mult. Am avut impresia la un moment dat ca vof iesi dintr-un tufis niste velociraptori! *

P.S.: Am fost prima data la Gloria. M-a surprins pozitionarea spatiala a sunetului pentru un cinema cu surround.
* cica vom avea si un Jurassic Park 4. How low can you go?
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2003, 23:32   #14
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by kilmarnoc:
Oare Bruce Willis nu s-a plictisit sa faca numai roluri din astea de salvator...de inger pazitor.. etc.. Eu unul m-am cam saturat sa-l vad in ipostaza asta ..

moshule, tu unul te-ai satura sa tot primesti milioane bune pe filme sablon? Ce daca tipu' e limitat ? Isi ia banu' gros si i se rupe lui pixu' ca nu-s ce mare regizor sau producator nu-i propune sa joace in filmu' X sau Y!
Noi ne-am saturat de mult sa tot salveze lumea asta (mah, e un pas inainte; nu mai salveaza americani fraieri, acuma salveaza nigazz :lol: )... da' parca de parerile noastre asculta cineva!!!! :o
Money, money, money!!!!!!!! 8)
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2003, 00:14   #15
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Intr-o clipa de nebunie, m-am apucat sa vad filmu' de fata. Desi sfatuit de niste prieteni sa n-o fac, m-a pus impielitatu' sa nu-i ascult. Ce a urmat e usor de imaginat. 2 ore de tragedie. Tragedie americana, nigeriana si mai ales tragedie personala.
Scenariul asta urla de originalitate!!!! Se simte mâna lu' Sergiu Nicolaescu (apropo, pe unde mai umbli maestre ca nu te-am mai vazut de multisor timp pe site 8) ?) din filmele alea istorice facute cu mai putini bani, dar si cu mai multa imaginatie + inteligenta.
Un Bruce Willis cu un bat in c.u.r. tot filmu' si o moaca a la Clint Eastwood (se strâmba tot filmu' de parca i s-au strapezit dintii). Imi aduce aminte de personajul jucat in THE SIEGE. Ai imbatrânit moshule; nu i-ai mai salvat pe toti, n-ai mai traversat strada vreo 2 babute, n-ai mai moshit vreun copchil, cât despre cumparaturi... nu mai esti eroul nostru din
copilarie... Belluci parca e n.f. de un car de ani (cred ca din Irreversible!). Datoria, datoria si iar datoria.
Mi-a placut franceza din final a lui Tom Skerrit (apropos, de ce nu l-o fi pocnit Bruce Willis, numa' scenaristu' stie!). In rest multi ciorani (am stat cu lumina aprinsa ca sa-i vad bine la fata pe toti) care ne arata ca "n-a avut noroc" in viata (n-a avut noroc, ca e mai multi de 50). Apropos, la final, când se aflau la granita cu Camerunul, ati vazut câti negrotei
erau acolo, la porti? Marea majoritate dintre ei n-au aparut tot filmu', dar au avut totusi clipele lor de glorie...
Toate bune si frumoase, daca nu pierdeti 2 ore din viata cu acest film. Daca mai dai si bani sa vezi filmu' la cinema e nasol de tot...
Ori esti prost ori esti masochist. PAREREA MEA!
Singura satisfactie am avut-o când am selectat filmu' si am apasat tasta DELETE. I felt good! Mi-am revenit pe deplin, totusi, cu un "Videodrome" de Cronenberg. Dar asta e o alta poveste, pentru oameni mari...
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2003, 09:14   #16
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Fara nici o legatura cu filmul, pe care nu l-am vazut si nici nu cred ca-l voi vedea. S-a zvonit prin targ ca si-a schimbat blitz avataru' si dupa ce am rasuflat usurata ca am scapat de hidosenia aia veche, m-am grabit sa o vad pe cea noua. Brr...
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2003, 10:30   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mie-mi place noul avatar al lui blitz! e super!! da e kiar pe bune...?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2003, 11:20   #18
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mie-mi place noul avatar al lui blitz! e super!! da e kiar pe bune...?

Normal!
Mi-am exersat puterile de scanner, din pacate pe mine insumi....
Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2003, 10:22   #19
Lokibra
Junior
 
Lokibra
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via ICQ to Lokibra
drace, blitzule ! seamana perfect cu tine ! Marturisesc cu mâna pe inima ca exact asa s-a intâmplat, aici la serviciu...

Ne-a luat vreo 2 zile sa curatam. Ne-a stricat peretii, o mandrete de alb crem.

Insa voi, toti membrii forumului, prieteni, colegi, stati cu totii linistiti. I-a crescut un nou cap, vorba aia... bigger, longer and uncut.
__________________
To fulfill u have to feel full
Lokibra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2003, 13:02   #20
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Mah, nu e frumos ce-ati facut! :roll:
Urasc dictatura, dar iubesc dictatorul! 8)
TRAIASCA CENZURA! :evil:
Las' ca ma metamorfozez eu....
Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells